Temat: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Witam szanownych forumowiczów.
Jestem tu nowy i przejrzałem forum i nie znalazłem żadnej wskazówki która pasowałaby do mojego problemu.

Odpaliłem po dłuższej przerwie moje Atari STFM, podłączając do monitora SVGA od PC przez przejściówkę ST-VGA z audio i przełącznikiem Hi - Low. Przełącznik ustawiony na Hi
Atari słychać że się uruchamia i słychać jak wczytuje program z dyskietki. Słychać również jak klikają klawisze  gdy się je naciśnie. Dźwięk klawisza poprawny taki jak powinien być w Atari. Niestety nie ma obrazu na monitorze. Monitor dostaje sygnał bo wybudza się z uśpienia (standby) i widać delikatne, równomierne rozjaśnienie kineskopu. Monitor CRT 17". Po naciśnięciu ALT+CTR+DEL Atari resetuje się bo ponownie zapala się kontrolka stacji dysków i ponownie słychać jak wczytuje sie dyskietka i znowu delikatnie rozjaśnia się kineskop. Niestety nie ma żadnego obrazu. 

Następną rzeczą jest to, że jak przełącznik roździelczości przełączę na położenie Low, To komputer zapala tylko kontrolkę power na klawiaturze i nic się więcej nie dzieje.
Monitor wiadomo, brak sygnału, ale i stacja dysków w ogóle nie reaguje, nie ma kliknięć po wciśnięciu klawisza.
Tak samo jest jak podłączę kablem RGB to TV przez EURO, również Atari nie reaguje. Stacja głucha nie ma kliknięć klawiszy.
Na kablu antenowym, również jak po kablu RGB Głucho i ciemno. 
Czyli sprawdziłem że komp wstaje tylko z podłączonym monitorem i tylko w Hi res ale nie ma obrazu.
Żadna inna roździelczość nie powoduje uruchomienia Atari.  Przejściówka ST-VGA na 100% sprawna, testowana z innymi kilkoma egzemplarzami ATARI i działa jak należy.   
Może któryś z szanownych użytkowników spotkał się z podobnym problemem ??.
Może podpowie czy warto szukać przyczyny, czy lepiej dać  sobie spokój z tym Atari

Trochę mi go szkoda.
Pozdrawiam

2

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

być może w gnieździe monitora jest jakieś zwarcie
Pin 4 zwarty do masy informuje System że jest podłączony monitor wysokiej rozdzielczości - Mono:
http://info-coach.fr/atari/hardware/int … momo_cable

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Hmm.
Mogłoby tak być, gdyby komputer zupełni nie reagował na położenie przełącznika Hi -Low.
Przejąciówka którą posiadam ma przełącznik Hi-Low. I w położeniu Hi komputer się uruchamia i słychać jak dyskietka wczytuje program. Notomiast w położeniu Low powoduje że komp tylko zaświeca kontrolke Power na klawiaturze i nic więcej. Styacja nie rusza, nawet kontrolka FDD nie zamkruga. I klawiatury też nie słychać.  Czyli nie jest to wina jakiegoś zwarcia w gnieździe. Zresztą samo dniazdo tez obejrzałem i nie widać żeby cos było z nim nie tak.
Nawet gdy nie podłączę żadnego TV, ani monitora też jest głucho.
A jak włożę w gniazdo monitora samą przejściówkę bez podłączenia monitora, to równiez nic nie działa i to baz znaczenia czy na Hi czy na Low.
Straszne cuda, :)

4

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Cuda-nie cuda, według mnie gdzieś gubi napięcie (prąd). Skoro masz kolka egzemplarzy - najpierw podmień zasilacz, a jak nie pomoże - powymieniaj kondensatory na płycie. Jak to nie pomoże - będzie się można martwić dalej.
Btw: napisz, skąd jesteś. Może można przetestować u kogoś na żywym monitorze, a nie na przejściówce.

Sikor umarł...

5

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Jestem z Warszaswy Ursus.
Myslę ze to cos innego. Zasilacz sprawdzałem od innego egzemoplarza i to samo.
Mam kilka ST i robiłem już różne zamianki to co było w podstawkach i dawało sie podmienic i zawsze to samo.
A czy może to być wina TOS'u. ??
Kurde, jest wlutowany na stałe i na razie tego nie podmieniałem.
Sama płyta wydlącdz bardzo ładnie i nie wydaje sie zeby z kondensatorami mogło być cos nie tak. Ale może ??.
Każda podpowiedz jest ważna i może pozwoli zbliżyć się do sukcesu.

6

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Jak Warszawa to jest kilka osób. Wal do Cypriana może ;) Ja też z Warszawy, ale póki co u mnie odpada z kilku przyczyn...

Sikor umarł...

7

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

OK.  Dzięki za podpowiedz.
Będę coś dumał , i pewnie zgłosze się do jakiegoś fachowca. Na razie mam jeszcze inne ST więc nie ma ciśnienia, ale z wiekim sentymentem wspominam 8 i 16 bitowce i cały czas jestem w ich posiadaniu,  i wolałbym ten egzemplarz orzywić niż odstawć na cmentarz. :):)

8

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Wymień MC68901 na sprawne.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

9

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

BArtek. Dzięki za poradę.
A czy wymiana tego ukąłdu to pewniak ma moją dolegliwość. ??
Czy można najpierw jakoś to sprawdzić. . ??
Kurde ten MC68901 to kawał układu.  48 nóżek.  Niełatwa sprawa.
Układ jest wlutowany w płytę. Raczej sam tego nie wymienię.
Ajajajajaj.

A jak takie układy się wylutowywuje. ??.   
Powietrzem (Hot-Air) ?. Odsysacz i lutownica. ?, A może trzeba mieć jakieś specjalne maszyny. ??

10

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

99%, pozostały 1% to urwana scieżka, zimny lut itp.

Sprawdzić można przez wylutowanie i test na innej płycie lub podmiana na inną sztukę i test na Twojej płycie.
Można jeszcze próbować mierzyć miernikiem pin29 - mono_in, podłączająć adapter VGA powinno być 0v,
bez adaptera (czyli RGB) powinno być +5v. Aczkolwiek napięcia mogą być ok a chip już uszkodzony.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić - ostatnie pytania - to nie nie rób sam, prawdopodobnie narobisz więcej szkód próbując go wylutować.

Odezwij się na maila przez forum to Ci to wymienię, wystarczy wysłać samą płytę.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

11

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

ok

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2016-02-15 20:19:30)

12

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

bartek030.
Odpisałem do Ciebie na e-mail.
Odpowiesz coś. ?

13

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Sorki ale trafiło do spamu, już odpisuje.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

14

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Płyta już żyje, uszkodzony SHIFTER, po wymianie + czyszczenie socketów MMU/GLUE działa od godzinki.

2 kolejne na stole...

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

15

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Dzięki Bartek
Jesteś wielki.
Czekam na dalsze optymistyczne wieści.  :):):)
Pozdrawiam

16

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Panowie.
Dzięki koledze Bartkowi płyta żyje i ma się dobrze. Ożywił przy okazji inna płytę od Mega ST4. :).
Tak że przy ewentualnych problemach sprzętowych, zdecydowanie polecam Bartka.
Szybko konkretnie i sprawnie, bez zbędnych "tego to tamto".   
Dzięki temu, dwa kolejne retro kompy nie wylądują w skupie na odzysk, tylko doczekają jeszcze bardziej uroczego wieku.
Dzięki.

17

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Żeby nie było tak różowo trzeba wspomnieć o trzeciej płycie:

STFM, 1MB, zainstalowany Vortex ATonce-286.
Vortex w podstawce na CPU, połączony jeden sygnał - 16mhz do Shiftera (pin39).

Na płycie uszkodzone były MMU/GLUE - czarny ekran.
Wyczyszczone sockety, wymienione układy na sprawne, płyta wstała - działa(ła) :)
Po odesłaniu płyta znowu ciemna, po sprawdzieniu układów wygląda że ponownie uszkodzone jest GLUE.

Przypadek? Ktoś się spotkał z podobną usterką? Jakiś pomysł?

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

18

Odp: ATARI STFM żyje tylko w HI Res. W Low i Med martwe. ???

Co do STFM Z Vortexem to doprecyzuję.
Płyta jest ciemna i nie reaguje na nic. Napięcia na zasilaczu pomierzone i są jakby wzorcowe. 5.02V i 12.11V.
Przełożyłem MMU do sprawnej płyty i działa. MMU wróciło do płyty z Vortexem.
Przełożyłem GLUE do sprawnej płyty i płyta głucha i ciemna, czyli wniosek że GLUE uszkodzony.
Trochę wahałem się czy włożyć GLUE ze sprawnej płyty do płyty z Vortexem.
Ale kto nie ryzykuje ten nie wie.
Wyciągnąłem Vortexa z podstawki wlutowanej na CPU 68000 i przełożyłem sprawne GLUE do płyty i niestety ciemno i głucho. Jeszcze włożyłem Vortexa w podstawkę i spróbowałem jeszcze raz. I w dalszym ciągu zero reakcji.
No i tylko została niepewność czy układ  GLUE nie poszedł w kosmos przy tym eksperymencie.
Ale na szczęście przełożyłem z powrotem do płyty w której pracował i wszystko działa jak powinno.
No i teraz to jest zagadka. ?.  :)