Temat: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Cześć i czołem!

Powitanie z racji, że jest to mój pierwszy post :)

Piszę, gdyż stałem się niedawno posiadaczem klona Atarynki 2600 znanego jako Video Game System.
Kupiłem go jako całkowitego golasa, więc jako zasilacza użyłem uniwersalnego 1000 mA, joye próbowałem zarówno te C64/Amigi jak i od Atari Flashbacka 3, kabel antenowy idący z obudowy wpiąłem wprost do gniazda antenowego.
Dodam, że jest to wersja ze 192 grami na pokładzie. Jak to zwykło u mnie bywa - jest to sprzęt za pół darmo w nieznanym i jak się okazało nieco opłakanym stanie. Po kilku zabiegach ze szczotką i płynem a później z lutownica (choć nie do końca jestem pewien czy skutecznych) odpaliłem to cudo i po ustawieniu częstotliwości antenowej w tv moim oczom ukazał się obraz a w uszach zabrzmiały nostalgiczne dźwięki!

Nigdy nie byłem posiadaczem 2600 ani żadnego klonu a niestety nie mogło być tak pięknie i pojawiły się pewne problemy :/ mianowicie:
- na ekranie co około sekundę widzę przelatujące linie a z głośników wydobywa się przy tym dźwięk pukania (brakuje filtra RF?)
- przy przesunięciu gałki Game Reset nie dzieje się absolutnie nic (powinno?)
- mam problemy z obsługą gier tzn. w niektórych działa tylko przycisk fire (np. Donkey Kong), w innej przyciski góra, dół i fire (Frogs and Flies) a w innych nie działa w sumie nic
- przy przesunięciu gałki joysticka w prawo słyszę szum z głośników tv

Oto główne bolączki sprzętu. Może mi ktoś coś podpowiedzieć jakie przedsięwziąć dalej kroki, gdyż w życiu nie obsługiwałem Atari ani nic Ataropodobnego i to mój pierwszy kontakt z tym wynalazkiem? :)

2

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Powinno bytć w dziale konsole - prośba do adminów o przeniesienie.
Witaj na forum, kilka odpowiedzi:
1. Joy od C64 powinien pasować
2. Szumy na ekranie - w tańszych modelach/wersjach się zdarzały, co to dokładnie za klon, pokarz zdjęcie
3. Game reset w większości gier powinien działać, tu może być podpięty wybór gier. Skoro dokładnie szorowałeś - sprawdź, czy dokładnie wysuszyłeś
Zajrzyj też tu: http://atariki.krap.pl/index.php/2600

Sikor umarł...

3

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

A moje pytanie jest inne, masz wersję PAL czy NTSC? Jaki masz TV?
I skąd jesteś?

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2016-03-29 20:22:14)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

4

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

raczej PAL - nie spotkałem jeszcze VCS'a NTSC na naszej ziemi :) musiałem go sobie zbudować :P

@Melvin.FOX: do przełączników szczotka i woda nie pomoże, poszukaj CLEANSER PR spray w sklepie dla elektroników

Ostatnio edytowany przez tEDDYbOAR (2016-03-30 04:21:33)

Takich dwóch jak nas trzech to niema ani jednego.

5

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

tEDDYbOAR napisał/a:

raczej PAL - nie spotkałem jeszcze VCS'a NTSC na naszej ziemi :) musiałem go sobie zbudować :P

Trzeba było pytać, u mnie leży taka płyta :)
Mam na niej prawidłowy obraz (prawidlowe kolory w grachi NTSC), natomiast dźwięku brak.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

6

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Już mam :)
Zamówiłem MARIE NTSC więc czas na klona 7800 :D a może hybryde 5200/7800 ?
Czas pokaże ;)

Takich dwóch jak nas trzech to niema ani jednego.

7

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

rj1307 napisał/a:

A moje pytanie jest inne, masz wersję PAL czy NTSC? Jaki masz TV?
I skąd jesteś?

Dokładnie to spod Poznania. Co do wersji to nie zakładam innej opcji jak fakt, że to PAL. Dokładnie tak wygląda mój wynalazek http://jpx72.detailne.sk/collection_fil … _small.jpg.
Postaram się do przełączników zorganizować jakieś "czyściwo" ale problem z resetem to akurat najmniejsza bolączka. Nie wiem natomiast jak dłubać z pozostałymi usterkami :/

8

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Na dzień dobry podmień zasilacz lub sprawdź, czy pod obciążeniem daje dobre parametry. Potem będziemy się martwić dalej.

Sikor umarł...

9

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Dokładnie to spod Poznania. Co do wersji to nie zakładam innej opcji jak fakt, że to PAL. Dokładnie tak wygląda mój wynalazek http://jpx72.detailne.sk/collection_fil … _small.jpg.
Postaram się do przełączników zorganizować jakieś "czyściwo" ale problem z resetem to akurat najmniejsza bolączka. Nie wiem natomiast jak dłubać z pozostałymi usterkami :/

Z zewnątrz to te klony wyglądają wszystkie tak samo, pokaż środek.

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

10

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Sikor zasilacz jest dobry - używam go głównie jako zasilacz do Pegazusa ale i testowałem na nim kilka innych sprzetów i nigdy mnie nie zawiódł.
axg jak tylko będę miał wolną chwilę i go rozkręcę to prześlę fotę.

11

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

To jedno wyeliminowane. Sprawdź, czy nie zwierają Ci gdzieś styki cartridge, jak nie - jak napisał axg - trzeba zobaczyć środek. Ewentualnie wal na atarowskie party - może coś się poradzi (najbliższe to wapniak)

Sikor umarł...

12

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Sikor zakładam jednak, że Twoje przypuszczenia wcale nie muszą być takie bezpodstawne. Nie mogę wykluczyć, że zasilacz może być winny problemów.
axg oto foto płyty http://i64.tinypic.com/2rzxq9z.jpg

Póki co wiem jedno - gniazda joyów były po prostu powyrywane z płyty. Nie byłem w stanie samemu tego naprawić tym bardziej, że ząb czasu nadgryzł laminat na płycie i w jednym miejscu ścieżka zaczęła odchodzić. Na szczęście oddałem luty w ręce fachowca, który wszystkie zauważone organoleptycznie usterki/przerwanie połączenia pousuwał. Reasumując:

+ działa reset
+ gniazda joysticków są ok

- przez ekran przelatuje jakaś linia/widoczne są cykliczne zakłócenia
https://www.youtube.com/watch?v=0YRw7nZiOP4
- gry mają odwrócone kolory!

Znalazłem na płycie dwa potencjometry(?) odpowiedzialne za dostrajanie częstotliwości ale niestety przekręciłem oba od początku do końca i nie były żadnej zmiany jeżeli chodzi o kolory :( próbowałem również innego kabla antenowego co dało miły rezultat w postaci braku "mrówek" na ekranie ale nic poza tym. Powoli zaczynam spisywać sprzęt na straty.

---

Sprostowanie:
gry mają dobre kolory co potwierdza chociażby ten film: https://youtu.be/O8yQNIAv3X4?t=200 :)
pozostaje tylko kwestia zakłóceń. Dodam, że klona podpinam do telewizora bez żadnego dodatkowego filtra tylko bezpośrednia płyta główna <-> telewizor. Czy to nie będzie stanowiło problemu?

Ostatnio edytowany przez Melvin.FoX (2016-04-01 19:38:35)

13

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Przez modulator, nie bezpośrednio. Są dostępne w necie schematy videomoda - powinno pomóc.

Sikor umarł...

14

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Nie jestem zwolennikiem tego typu modów :/ wolałbym, żeby została forma kabla antenowego. W najgorszym razie chciałbym chociaż poznać przyczynę problemu.

15

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

RF wprowadza ci zakłucenia na krótkim kablu.
pogódź się z tym albo zrób budget cvbs z 2n2222 (lub dowolny jego zamiennik - 2n3904) i 2 rezystorów,
dodatkowo możesz go sobie jeszcze "wygładzić" diodą na wyjściu żeby wyeliminować miganie na niektórych LCD

Ostatnio edytowany przez tEDDYbOAR (2016-04-01 21:01:25)

Takich dwóch jak nas trzech to niema ani jednego.

16

Odp: Klon Atari 2600 - obsługa, pytania

Ciężko pogodzić się z czymś takim. Uniemożliwia to użytkowanie tego sprzętu.
A tak jak wspomniałem - zastosowanie filtra RF nie rozwiąże problemu?

Ostatnio edytowany przez Melvin.FoX (2016-04-02 11:07:02)