1

Temat: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Gdzie mogę znaleźć opis poprawienia IDE Plus aby działał z Rapidusem, znalazłem tylko informację że trzeba jakąś zworkę dolutować, aby IDE Plus nie było NEW DEVICE #0, bo kłóci się z Rapidusem który też chce być NEW DEVICE #0

? jakiś schemat ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

If the device ID is set with a jumper, it's a soldering iron job (I changed the ID of my early-revision IDE Plus board this way). Later revision is much easier, since you just turn the device ID selection dial.

In any case, you'll see a row of 8 pairs of pads just behind the auxiliary power jack, probably with a jumper soldered to the leftmost pair of pads. Desolder the jumper and move it to the opposite end (or some place in between).

3

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Z ID newdev to pewnie problem nie będzie. Problemem było, że do rev. C coś się czasowo nie zgrywa i w turbo interface działa w sposób nieprzewidywalny. Simius opisywał na tym forum co należy usunąć i "zmostkować" (nie moge tego teraz namierzyć).

Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że po wykonaniu przeróbki interface jest "niewidoczny" dla nowego fdisk'a FJC i działa tylko ten od Draco (nie użyjesz np. FAT'a).

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

ale nadal używasz IDE Plus-a, czy wymieniłeś go na inną wersję ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

wymieniłem na rev. D - ta wersja działa bez problemów.

Jest też, lub będzie niebawem rev. E.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 05#p170205 - Atariki pomaga.

7

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

:) - o to, to.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

dzięki za naświetlenie sytuacji, szkoda tylko że Lotharek nie umieścił informacji odnośnie kompatybilności z IDE Plus, podobnie sprawa ma się z VBXE, które nie jest w 100% zgodne z GTIA wbrew zapewnieniom, 99% byłoby bliższe prawdy

p.s.
swojego czasu zakupiłem 2x IDE Plus rev.C

Ostatnio edytowany przez tebe (2016-06-09 21:24:27)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

[offtop]

Do 100% zgodności przydałoby się decapping PAL-owskiego GTIA i skan mikroskopem elektronowym. To pierwsze już ktoś zrobił dla wersji NTSC: http://visual6502.org/images/C014805_GT … _6000w.jpg

Tutaj chłopaki z Atari Age robiły analizę skanu: http://atariage.com/forums/topic/186756-gtia-decap/

Może warto by było skontaktować się z ekipą Visual6502 i przekazać im egzemplarz GTIA PAL do skanu?

[/offtop]

Ostatnio edytowany przez voy (2016-06-09 22:07:57)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

10

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

tebe napisał/a:

dzięki za naświetlenie sytuacji, szkoda tylko że Lotharek nie umieścił informacji odnośnie kompatybilności z IDE Plus, podobnie sprawa ma się z VBXE, które nie jest w 100% zgodne z GTIA wbrew zapewnieniom, 99% byłoby bliższe prawdy

nie ma calego podsystemu PMG, kolizji, priorytetow i i/o z GTIA ale VBXE nie mialo byc zamiennikiem GTIA.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

To z czym to jest albo nie jest zgodne dopiero niestety wyjdzie/wychodzi.

A coś w temacie "DMA" pomiędzy VBXE a Rapidusem słychać?

12

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

tak, IDE Plus 2.0 Rev.C to świeżynka sprzed tygodnia ;)

p.s.
benchmark SIEVE z  przykładów MadPascala na Rapidusie daje wynik 66 ramki, podobny wynik (67) uzyskuje się pod Altirrą dla zegara 65816 14.3 MHz

gołe 6502 daje wynik 756 ramki

czy z DMA czy bez, zegar robi swoje

p.s. #2
Jest wzmianka o revC  http://atariki.krap.pl/index.php/IDE_Plus

tutaj dodałem taką informację  http://atariki.krap.pl/index.php/Rapidus_Accelerator

p.s. #3
IDE Plus 2.0 Rev E

http://atariage.com/forums/topic/248397 … soon/?st=0

Ostatnio edytowany przez tebe (2016-06-10 11:03:03)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

13

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Ale czy mamy pewność, że bez tej przeróbki nie pracują - czy tylko numer ID?
Moje nie zamontowane/zaktualizowane jeszcze, mam C i D.
Nie wiemy co Simius poprawiał w Antonii żeby poprawnie pracowała z IDE Plus (tylko czy w każdej wersji czy tylko D i wyższych?).
Bo może nie chodzi o Rapidusa a o inaczej/prościej zrobione turbo?
Draco mógłby się wypowiedzieć, bo może ma obie wersje.
Czy Pasiu ma któreś IDE Plus?
Czy FJC ma obie wersje i z oboma próbował Rapidusa?

14

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

lemiel napisał/a:

(tylko czy w każdej wersji czy tylko D i wyższych?

Odwrotnie, poprawki dotyczą rewizji starszych niż D. D i E spokojnie współpracują z Rapidusem i Antonią bez przeróbek. Pasiu ma IDE+, FJC też. Ale nie wiem, które rewizje.

tebe napisał/a:

benchmark SIEVE z  przykładów MadPascala na Rapidusie daje wynik 66 ramki, podobny wynik (67) uzyskuje się pod Altirrą dla zegara 65816 14.3 MHz

Słabo coś. Może jeden blok pamięci ($8000-$BFFF) jest przełączony na płytę główną?

czy z DMA czy bez, zegar robi swoje

Jeśli program leci z FastRAM-u, DMA przeszkadza mu bardzo rzadko (tylko podczas zapisów do pamięci, a i to jeśli są robione częściej niż co jakieś 12 cykli).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-06-10 14:05:19)

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

xxl napisał/a:

nie ma calego podsystemu PMG, kolizji, priorytetow i i/o z GTIA ale VBXE nie mialo byc zamiennikiem GTIA.

Stąd też oprócz rdzenia FX na szczęście mamy GTIA emu. Wbrew pozorom, często go używałem na zlotach ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

drac030 napisał/a:

Odwrotnie, poprawki dotyczą rewizji starszych niż D. D i E spokojnie współpracują z Rapidusem i Antonią bez przeróbek. Pasiu ma IDE+, FJC też. Ale nie wiem, które rewizje.

Wiem, że poprawki do starszych.
Bardziej chodziło mi o to, czy Ty używałeś z Rapidusem wersji C lub ewentualnej wcześniejszej, z poprawkami i/lub bez. Jeśli tak, to czy działały.

17

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Pin używał rev. C po poprawce i wolał przejść na rev. D

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

18

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

@lemiel: rev. C nie używałem i chyba nawet takowej nie mam. Mam natomiast rev. B, ale nie używałem jej z Rapidusem (a ponieważ jest ultra rare, trzymam ją w sejfie w Szwajcarii ;))

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Jest tak, że rev. C po poprawce działa z Rapidusem całkowicie poprawnie, ale nie ma możliwości użycia programu FDISK FJC a ten daje np. możliwość założenia partycji FAT. Ta ostatnia właściwość jest dla mnie na tyle ważna, że zmieniłem interface na rev. D.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

czyli jest szansa dla mnie, bo używam tylko FDISK2, partycji APT nie mam

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

21

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Why does Rev. C prohibit the use of APT?

22

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

I have no idea, the BIOS is identical in all revisions.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Yeah... that's what I thought.

24

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

Drac030, mam jeszcze jeden model rev.C, chcesz do testów ? Jak tylko Pajero dokona modyfikacji.

Ostatnio edytowany przez tebe (2016-06-14 10:10:17)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

25

Odp: IDE Plus 2.0 Rev.C + Rapidus

LOL... just checked my older board and it's a Rev. C. Works fine with APT FDISK, etc. Is there anything I should test here too?

(Note: device ID jumper was long ago moved to position 3).

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2016-06-14 14:15:59)