Temat: Amstrad PC 1512 HD20

Witam szanownych użytkowników forum.

Proszę na mnie nie krzyczeć, że zapytam trochę nie na temat ATARI, ale nigdzie nie znalazłem informacji na zaspokojenie mojej ciekawości.

Jako że jestem pewien, że większość szanownych użytkowników forum, posiada w swoich kolekcjach również inne perełki oprócz Atari, zapytam w spawie Amstrada PC 1512 HD.

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem takiego sprzętu, wiadomo, parametrami nie powala, ale warto mieć w swojej kolekcji.
Proc  8086 + koprocesor 8087, 640kb ram, CGA z monitorem mono, 20Mb HDD MFM, FDD 5,25” 360kb. 
Przyznam, że uruchomić ten komputer i skonfigurować do pracy z twardego dysku jest dość skomplikowane i czasochłonne, ale udało się.
Tym bardziej że kontroler HDD,  MFM 8 bit jest bez możliwości wejścia do biosu i ustawienia parametrów dysku.

Moje pytanie odnosi się do myszki.
Z boku komputera jest gniazdo klawiatury i myszki.
Gniazdo myszki jest 9 pin ale żeńskie.
Stare myszki pecetowe COM miały gniazda 9pin żeńskie na kablu, a w kompie był śledź lub kontroler COM męski. 
Tu jest odwrotnie. Czy to są takie same myszki tylko zamienione wtyki i gniazda, czy są to zupełnie różne urządzenia i nie ma mowy uruchomić pecetowej myszy w tym gnieździe. ??
Komp ma na płycie jeden port  COM 25pin, i pod ten spróbuję podłączyć myszkę i na 99% zadziała ze sterownikiem dosowym .
Ale wolałbym korzystać z dedykowanego gniazda.
Jak ktoś ma wiedzę na ten temat to proszę o informację.
Dziękuję

2

Odp: Amstrad PC 1512 HD20

https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch … +connector

Pierwszy link. Wstyd.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Amstrad PC 1512 HD20

dely
Dzięki za podpowiedź.
Ale nie jest mi wstyd.
Pierwszy link wskazuje na Wikipedię a tam jest tylko informacja o konfiguracji i wyposażeniu standardowym komputera.
Przejrzałem wiele stron. I przeważnie są tam informacje o parametrach i urządzeniach.
Znalazłem również jakieś strony z rozpiską sygnałów itp. 
Ale same sygnały, mimo że tak samo się nazywają w różnych urządzeniach nie muszą być zgodne.
Moje pytanie było proste, Czy można zastosować normalną myszkę od starego PC do tego kompa.?
Czy jest to tylko kwestia wtyku czy są to zupełnie inne interfejsy.
Gdybyś miał coś konkretnego do powiedzenia, to odpowiedziałbyś na pytanie wprost:
Ne da się podłączyć lub będzie pasowała od Amigi itp.
Konkretna odpowiedz wymagałaby od Ciebie wpisanie tyle samo znaków, ile wpisujesz w odpowiedzi nic nie pomagające a odsyłające do wujka google.
Zapewniam Cie że poszukałem trochę na Googlu. Może lepiej szukasz, ale nikt nie jest doskonały.
Forum jest od zadawania pytań i od oczekiwania na odpowiedz od osób które chcę pomóc.
Ale brawo TY  Masz jednego posta na plus więcej. :)

4

Odp: Amstrad PC 1512 HD20

Musisz kupić dedykowaną myszkę:

http://www.ebay.com/itm/Vintage-Amstrad … 2037963913
http://www.ebay.com/itm/Amstrad-PC-Mouse-/201534899142

5

Odp: Amstrad PC 1512 HD20

Atari-User napisał/a:

Pierwszy link wskazuje na Wikipedię

Nie, pierwszy link wskazuje na "Amstrad PC Technical Reference Manual", gdzie są wszystkie informacje, o które pytasz.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-07-13 14:35:33)

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Amstrad PC 1512 HD20

drac030, OK.
Teraz wyświetla  mi się "Amstrad PC Technical Reference Manual", ale wcześniej wyświetlała się Wikipedia.
Tą stronę również oglądałem wcześniej, znalazłem ją i nie było to bardzo skomplikowane,  ale nie dla każdego takie strony są jasne i czytelne.  Jest tam wszytko w bardzo techniczny sposób opisane, to nie znaczy że zrozumiałe.
Oczekiwałem prostej odpowiedzi jakiej udzielił kol. hsimpson
Krótko i bezpośrednio na temat. 
Ja również mam pewien zasób wiedzy, w bardzo wielu platformach i pewnie jak będę miał okazję to odpowiem, czy podpowiem w sposób prosty komuś kto zada pytanie.
A może ktoś ma taką myszkę na zbyciu w Polsce ?.
I w trochę bardziej przyzwoitej cenie.

7

Odp: Amstrad PC 1512 HD20

Atari-User napisał/a:

Tą stronę również oglądałem wcześniej, znalazłem ją i nie było to bardzo skomplikowane,  ale nie dla każdego takie strony są jasne i czytelne.  Jest tam wszytko w bardzo techniczny sposób opisane, to nie znaczy że zrozumiałe.

Jest tam wyraźnie napisane (podkreślenie moje):

"The mouse connector is a 9 way D type (female) connector located on the left hand side of the case and it has an AMSTRAD specific pinout. Attaching any other manufacturer's hardware (even though the connector may be similar) to the PC1512 mouse connector may cause serious damage to either the main board electronics or to the alternative (mouse) hardware."

Nie wiem jak bardzo mniej technicznego opisu się spodziewałeś.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.