1

Temat: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

Witam wszystkich serdecznie,
Co prawda na co dzień więcej styczności mam z urządzeniami commodore, ale stwierdziłem, że na stare lata należy odrobić zaległości i oto w moim domu zagościła 65XE :)

Kilka pytań początkującego :)

1. Zrobiłem sobie kabelek svideo do monitora 1084S-D2. Czyli wtyczka DIN->dwa cinche luma i chroma. Obraz jest ładny i ostry, ale mam do mniej więcej 1/3 ekranu pionowe pasy, tak jakby w tle. Czy to wina jakości kabelka  czy coś w samym komputerze wymaga interwencji?
Zdjęcie http://up.programosy.pl/foto/wp_2016090 … 51_pro.jpg

2. Druga sprawa, to naczytałem się o wadliwych GTIA.
Zrobiłem teścik w basicu i u mnie wygląda to tak jak na zdjęciu (to nie moja fota, ale  wygląda podobnie). Wychodzą takie dwie ciemne linie. Czy układ jest ok? http://up.programosy.pl/foto/post-41073 … 404210.jpg
Niestety nie mam jeszcze sio2sd więc nie odpalę innych programów do sprawdzenia Gtia.

3. Jako, że jestem zainteresowany głównie demami doczytałem, że pasuje mieć rozszerzenie pamięci. Z montażem sobie poradzę, ale nie wiem które będzie dla mnie odpowiednie. Wolałbym takie, które zmontuję samodzielnie (mam trochę części i warsztacik)

Ostatnio edytowany przez elroy (2016-09-11 11:08:28)

2

Odp: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

Polecam Ultimate1MB oraz Stereo. Dostępne są u Lotharka.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

1. Nie, to typowe dla Atari. Wina niedostatecznej izolacji jakichśtam sygnałów na płycie głównej, na pewno ktoś kompetentniejszy będzie w stanie dokładniej to wyjaśnić. Żeby to wyeliminować, nie obejdzie się bez przeróbki komputera - na "rynku" Atari znanych jest szereg przeróbek typu SVideo, Clearpic itd. polepszających jakość obrazu. Ale jeśli Tobie te pasy nie przeszkadzają jakoś szczególnie, to sugeruję nic nie przerabiać - można się przyzwyczaić.

2. Wszystko OK, tak to wygląda na sprawnym GTIA.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

4

Odp: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

Witam, dołączę się do pytania o GTIA. W moim 130XE obraz testowy po napisaniu programu w BASIC wygląda tak https://drive.google.com/file/d/0B63kML … sp=sharing
Czy to jest obraz sprawnego GTIA?.
W odpowiedzi na pytanie autora wątku mogę powiedzieć że u mnie także występują takie pasy od lewej strony do środka.

5

Odp: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

Obraz prawidłowy.

6

Odp: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

Dziękuję za info

7

Odp: Nowy z Atari - pytanie o obraz i gtia

:-/ Niestety w moim 65xe (płyta z eci) żadne proste video-mody nie pomogły na te pionowe ciemne pasy w tle (z resztą nie najgorsze u Ciebie, elroy). Właśnie - bardzo by się przydało, gdyby ktoś konkretnie umiał wskazać co na co oddziałuje negatywnie na tor video, jaki element na jaki podmienić; ale po przekopaniu wielu wątków na AA i AOL nie odnalazłem takiej informacji. Poza tymi wnioskami: że aby mieć czysty obraz z a8, to albo zainwestować w vbxe, albo w UAV (informacje na atariage) acz niestety 'produkcja' tego drugiego jest wstrzymana do odwołania :P