Temat: Zasilacz a jakosc obrazu

Nie wiem czy pytanie ma sens no ale sie spytam.
Czy zasilacz ma wplyw na jakosc obrazu ?

Moje pytanie jest oparte mojej sytuacji, ktora ma sie tak.
Mam 2 male Atari 130 XE i 800XE, ale mam tylko 1 zasilacz. Nie ma znaczenia ktora podepne i pod ktory telewizor, obraz jest praktycznie identyczny (od prawej do polowy jedne paski, a od polowy do lewej inne paski). Sprawdzalem na 4 roznych kablach: monitor -> scart, monitor -> S-video, monitor -> video (rca) i modulator -> tv antenowe.

Czy powinienem szukac innego zasilacza ?

2

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Jeśli chodzi o pionowe prążki zakłóceń, widoczne w różnych partiach obrazu z różnym natężeniem i częstością występowania to niestety nie da się ich wyeliminować zmieniając zasilacz. Na innym zasilaczu podłączonym do tego samego komputera co prawda zmieni się ich wygląd  (gęstość, miejsca wystąpień, pewne paski będą słabsze, inne z kolei bardziej widoczne itd), jednakże na pewno dalej będą obecne.

3

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Dokladnie chodzi o takie prazki

4

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Z ciekawości na szybko podłączyłem XE do akumulatora z prostym układem obniżającym napięcie do 5V. Prążki nadal były, co prawda zdecydowanie inne, ale jednak. Więc nie są to jakieś harmoniczne z zasilacza i tętnienia sieci 50hz, które można byłoby wyeliminować. A przynajmniej lwia część pasków i to tych najwyraźniej widocznych. Zapewne różna wysokość napięcia poszczególnych zasilaczy wpływa na wygląd prążków. Trzeba by zrobić zasilacz z potencjometrem regulującym płynnie napięcie powiedzmy od 4,9 do 5,2 i kręcąc nim widać byłoby jak zmienia się ich rozkład i siła wystąpienia na ekranie... 

Ogólnie ta przypadłość mocno związana jest z obecnością freda oraz jakością i tolerancją z jaką były dobrane elementy bierne w okolicy 74ls74 i toru video. Przypuszczam, że fred generuje jakieś zakłócenia, zależnie od dokładności wykonania reszty płyty są mniej lub bardziej widoczne. W 800XLF też są pionowe paski, czasem paskudne, czasem nikłe - zależy od konkretnej płyty i jej wykonania. Najbardziej natomiast gładki, jednolity obraz dają płyty REV. D w 800XL - a przynajmniej takie odniosłem wrażenie.

5

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Układy cyfrowe ze swej natury generują zakłócenia. Duże znaczenie może mieć oddzielne ekranowanie newralgicznych elementów płyty (czego w Atari nie ma, jest tylko ekranowana całość), prowadzenie ścieżek, w tym masy, rozmieszczenie układów scalonych, a nawet sama ich konstrukcja wewnętrzna... słowem wiele czynników w tym fakt, że jest to konstrukcja budżetowa, powoduje, że jest, jak jest.

6

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Fakt jest faktem, że VIC i TED siedzą zamknięte w osobnych metalowych puszkach na płytach. Na tych kompach aż tak chamskich pasków nie widziałem.  Chociaż nie wiem jak to się zmienia w różnych egzemplarzach, bo miałem zbyt mało ich w ręku by szerzej ocenić.

Druga strona medalu: są egzemplarze (XE,XLF), że jest prawie dobrze, są takie, że patrzeć nie można ---> czyli projekt w miarę, ale kwestia wykonania zgodnego z założeniami leży.

7

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Dzieki Panowie za infromacje. Ja w czasach zaprzeszyl pracowalem wlasnie na 800XL i pamietam iz obraz byl niezly (bez zadnych paskow) i do tego sie odnosilem. No ale jak ma tak byc to bedzie. :-)

8

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Statyczność prążków na obrazie wskazuje, że nie mogą być wynikiem zakłóceń zewnętrznych (np. z zasilacza), tylko zakłóceń powodowanych przez procesy występujące synchronicznie z obrazem. A jakie procesy w systemie są synchroniczne z obrazem? Odp.: 1. odświeżanie pamięci dynamicznych (9 cykli w każdej linii obrazu)  - odpowiada za stałe i niezmienne prążki na lewej połowie ekranu, w odstępie dwóch znaków w trybie 0 (8 "cykli koloru" czyli 16 pikseli Hi-Res) 2: pobieranie danych obrazu przez ANTIC -  reszta prążków, zależnych od trybu graficznego a pewnie w jakimś stopniu także od treści obrazu.

Ostatnio edytowany przez Simius (2016-10-28 18:19:32)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

laborant napisał/a:

... oraz jakością i tolerancją z jaką były dobrane elementy bierne w okolicy 74ls74 i toru video.

też tak obstawiam, z własnych obserwacji na obraz, jaki mam z dwóch XE (65 i 130, obie płyty z eci). ten 130 ma scalaki made-in-japan, równo czysto ładnie polutowane wszystko, paski pionowe niemal niewidoczne wcale. 65tka ma made-in-taiwan i china, jakieś koślawo polutowane elementy. jakby obie płyty były montowane w dwóch różnych miejscach. a płyty takie same co do rozmieszczenia i układu ścieżek więc to nie to (a przynajmniej nie jest do najważniejsza decydująca sprawa).

10

Odp: Zasilacz a jakosc obrazu

Witam,

Simius dobrze pisze. Miałem kiedyś siąść i posprawdzać wpływ elementów na generowanie sygnałów. Tu może mieć duże znaczenie nawet stromość zboczy, np. sygnału PAL w 65XE (schemat j.soboli). To trzeba sprawdzić doświadczalnie :)

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site