Temat: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Jestem zielony dosyć jeśli chodzi o duże ATARI.
Jak najlepiej skonfigurować MEGA STE  które ma na pokładzie dysk SCSI 40 MB  i pod ręką mam ULTRASATANA ( HDDRIVER)
Na dniach ląduje u mnie wymarzone MEGA STE i tak juz wyprzedzam fakty jak podejść do tematu startu  i obsługi dysku.
Czy komp będzie widział oba dyski równocześnie ?
Nie wiem czy nie lepiej wywalić całkiem SCSI dysk i działać na  USatanie, czy szkoda to robić ....

Ostatnio edytowany przez pablozp (2017-03-02 13:01:55)

.

2

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Ze swej strony moge powiedziec ze napewno HDDriver bedzie widzial zarowno dysk SCSI jak i Ultrasatana ktory pozatym jest podlaczany do zlacza ACSI, ja cos takiego uruchamialem u siebie co prawda a TT, ale konfiguracja byla taka ze mialem wewnetrzny dysk SCSI i podlaczylem Ultrasatana z dwoma kartami. Dysk 40 MB to fatktycznie nie duzy, nie wiem czy mam racje ale wydaje mi sie ze SCSI bedzie szybsze niz Ultrasatan, zgadza sie czy sie myle ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Dysk SCSI 40MB jest raczej starej konstrukcji i raczej nie powinien chodzić szybciej od UltraSatana, chyba że jakąś badziewną kartę do UlstraSatana włożysz. Nowszy dysk ma szansę być szybszy.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Adam Klobukowski napisał/a:

Dysk SCSI 40MB jest raczej starej konstrukcji i raczej nie powinien chodzić szybciej od UltraSatana, chyba że jakąś badziewną kartę do UlstraSatana włożysz. Nowszy dysk ma szansę być szybszy.

nie jestem tez miłośnikiem "tykania" dysków i mogę spokojnie bez tego żyć. chyba na tyle nie wykorzystam  tego sprzętu żeby walczyć o każdy cal prędkości. Chyba po prostu odłącze grzecznie dysk i zostawie USatana..

.

5

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

pablozp napisał/a:

Nie wiem czy nie lepiej wywalić całkiem SCSI dysk i działać na  USatanie, czy szkoda to robić ....

Wywalać nie wywalaj, wystarczy, że odepniesz zasilanie i taśmę ;)
Tak zrobiłem w TTce bo zysk z dysku niewielki a hałas okropny ;> Dysk SCSI sobie został, ale używam zew. Usatana od ST z kartami SD pod TT.

Chyba, że chcesz wywalić ze środka Megi ACSI-SCSI adapter i wsadzić usatana do środka?
to wtedy chyba i tak są potrzebne jakieś adaptery :> Z pewnością nie będzie działać zew. port ACSI, ale chyba też dla wew. są konieczne jakieś ruchy na pinach...

http://atari.8bitchip.info/MegaSTEACSI.html
http://lotharek.pl/product.php?pid=92

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

6

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Nie, nie bede wywalał, zrobie jak piszesz...odepne.
A usataa na zewnatrz bede podpinal bo jeszcze mam inne eSteki

.

7

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Zainstaluj na dysku podstawowe programy i sterowniki jako backup systemu i potem odłącz - w razie czego szybko przywrócisz podstawowe programy wtedy...

Sikor umarł...

8

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Sikor napisał/a:

Zainstaluj na dysku podstawowe programy i sterowniki jako backup systemu i potem odłącz - w razie czego szybko przywrócisz podstawowe programy wtedy...

good idea Sikor...

.

9

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Zainstaluj wszystkie programy na karcie SD, zrób obraz karty i schowaj do archiwum. Na starych dyskach 40 MB nikt nie robi backupów.

PS. I proszę poprawić cytowanie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

@dely, ale karta się może zapodziać, a dysk będzie cały czas w środku. A odłączony i tak "nic nie kosztuje". Kopia całej karty oczywiście też wskazana ;)

Sikor umarł...

11

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

To ja przy okazji. Nie mam przy sobie MEGA STE (więc nie sprawdzę), ale mam MEGA ST i ultrasatana. Na dzień dobry są ustawione są na to samo ID. No i nie widzę ani w ultrasatanie, ani w dysku zewnętrznym do Megi ST gdzie kurna ten ID zmienić. Wiecie gdzie to się ustawia?

12

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

http://lotharek.pl/zasoby/produkty/94/p … tanCFG.rar

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

@lotharek. Dzięks :-) Dzisiaj to sprawdzę.
Edit: BTW: Ten dysk HDD od Megi ma problemy z odczytem. Czasem zadziała, czasem sypie błędami. Jest na nim ciekawe oprogramowanie do odczytu danych z urządzenia medycznego. Po starcie z tego dysku uruchamia się system OS-9/68000.
Zanim całkowicie się to posypie chciałbym zgrać ten HDD na dysk ultrasatana. Oczywiście jak spróbuję to przekopiować normalnie to pewnie się wysypie na odczycie jakiegoś pliku i tyle z tego będzie...
Pytanie: Czy są programy na ST które dadzą temu radę, czyli będę próbować odczytać do skutku po to żeby skopiować pliki?
Coś jak FastCopy Pro dla dyskietek.

Ostatnio edytowany przez marekp (2017-03-03 14:17:42)

14

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

@marekp

To ta sama maszyna lub podobna którą miał Artik? http://atari.wroclaw.pl/fotki/bnt5.jpg
Zdaje się, że np. Kobold mógł parokrotnie "dopychać się" do pliku z którym są problemy.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

15

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

@lotharek: OK. Nowy firmware wgrany ID ustawione na 1 i 2 :-)
@erOS: Pewnie nie ta sama, ale na pewno taka sama (moja jest z jakiegoś szpitala w Katowicach). Faktycznie, spróbuję z Koboldem.
Niestety zaczęły się schody... Tos w Medze jest stary i kijowy (przywykłem do 2.06). System uparcie startuje z dysku megafile i wciskanie control nic tu nie pomaga. Chyba jednak będę musiał przestawić ID w megafile, wystartować z satana i wtedy zabrać się za przegrywanie danych. Na razie passs...
edit: No dobra. Jeszcze rozkręciłem megafile. Tam jest pół tony blachy do rozmontowania i na oko nie da się ustawiać ID :-(

Ostatnio edytowany przez marekp (2017-03-03 18:10:16)

16

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Wiem ze istnieja chociaz napewno nie jest wiele takie dyski w ktorych mozna bylo w latwy sposob ustawiac ID programowa, mozna to zrobic z poziomu HDDrivera, nie mowie ze bedzie to mozliwe w tym wypadku. Pozatym z czego chcesz bootowac mozesz ustawic wlasnie w hddriverze, kolejnosc, jak i w czasie startu Hddrivera mozna nacisnac litere partycji z ktorej bootojesz (co prawda jeszcze tego nietestowalem ale wyczytalem :) )

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

17

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

@marekp: jak nie ma na tyle megafilea możliwości - ustawiasz ID zworkami na napędzie. Weź na Grawitację, powalczymy (będę na 99% ciapociągiem, około 18-19 na miejscu)

Sikor umarł...

18

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

MEGA STE jest już u mnie. Sprzęt w b.dobrym stanie. NA twardzielu kupa softu fajnego , nawet jest zainstalowany  MINT..
Teraz pytanko lamerskie... czy mógłbym zrobić obraz dysku SCSI i potem ten obraz wrzucić na karte SD , z której  bym startował ??

.

19

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

Ja do tego uzywam Hddrivera od wersji chyba 8 jest mozliwosc nagrywania i robienia obrazu partycji w ten sposob robie sobie backup wszystkich partycji. Hddrutil zrobi ci plik z rozszerzeniem IMG 1:1 czyli jesli partycja jest 100 MB to zrobi Ci taki plik o takiej wielkosci, zatem potem jesli chcesz to przerzucic na karte SD to wiadomo ze wielkosc partycji nie moze byc mniejsza. W razie pytan pisz.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

20

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

jeszcze jedno pytanko. Denerwuje mnie bardzo szum wentylatora w zasilaczu od MEGA STE Czy jak zmniejszy się obroty wiatraka  to atari się nie przegrzeje ??  bo chyba całkowite odłączenie nie wchodzi w gre ?

.

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

No po coś on jest. Proponowałbym zacząć od naoliwienia, można też wymienić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

@pablozp: Testowałem. Wiatrak musi być! Jak zmniejszysz obroty to strasznie sie grzeje. Ja dałem nowszy i trochę większy ale zniszczyłem przez to obudowę. Dużo ciszej nie jest :-(. Niestety wszystko jest wentylowane tym małym piździłkiem, przez co musi mieć wysokie obroty i hałasuje.

23

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

hmmm @marekp  ..dzieki za test ale szkoda ze takim kosztem :(((

.

24

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

To było w czasach jak używałem tego komputera. Lata 90te. I to wycie, zwłaszcza w nocy strasznie mnie irytowało. Nie myślałem wtedy o tym kompie jako egzemplarzu kolekcjonerskim ;-). Teraz oczywiście żałuje.

25

Odp: MEGA STE - SCSI + UltraSatan

mam problem z niektórymi demami/grami które smigają pod 1040 STE a na MEGA STE niestety się wywalają...domniemam że to problem z TOSem 2.05   , teraz pytanie: jak wygląda wymiana TOSu w MEGA STE ???

.