Temat: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Witam
W dziale 16 bit jestem pierwszy raz :)
Zakupiłem ostatnio Atari Mega 1 - sama skrzynka i nic więcej. Znalazłem u siebie w gratach kabelek do podłączenia do monitora VGA - działa, obraz monochromatyczny ale dobre coś na początek. Później zrobię kabelek do Eurozłącza.
Poszukałem sobie co można z tym sprzętem zrobić i znalazłem takie coś:
http://atariage.com/forums/topic/155706 … m-upgrade/
No to rach-ciach, rozlutowałem SIMMA, przelutowałem kości do Atarki, połączyłem i śmiga (a przynajmniej Atari odpala).
No i teraz co dalej? Nie mam dysku, nie mam dyskietek, nie mam nic :)
Aha, TOS mam 1.04 niemiecki, ale już wgrałem sobie 1.04 spolszczony - też działa. Teraz moje pytanie jest takie: warto wgrywać 2.06? Co to mi da dokładnie? A może zostawić oba i zastosować przełącznik? Będzie z tym trochę roboty, już wysłałem zapytanie w jednym wątku, czy dobrze rozumiem schemat.
Co z twardym dyskiem? Na razie poluję na MegaFile ale on jest mały (pojemność) oraz głośny. Rozważam zakup UltraSatana - czy Lotharek ma lepszą ofertę dla forumowiczów? Chciałbym też, żeby była możliwość bootowania z tego dysku, więc pewnie zmiana TOSu jednak mnie czeka...
Czy jeśli stacja jest niesprawna, mogę zastosować taką od peceta? Przezworkować na DF0 potrafię, czujnik gęstości też mogę wywalić - czy będzie śmigać normalnie?
Czy można wymienić procek na inny (szybszy) ? Mam jakieś MC68000 na 10 czy 12 MHz - da się to zrobić? A może ten podkręcić? :)
Nigdy nie miałem Atari 16 bit, więc trochę sporo pytań.
A do czego to ma służyć? - sam jeszcze nie wiem - może jakaś gierka, głównie to chyba będzie stało i się kurzyło :) Po prostu chciałem mieć i tyle.
Aha, nie mam klawiatury - czy ktoś chce odsprzedać za rozsądne pieniądze?

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-03-05 20:01:22)

2

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

1) Do MST 1.4 spokojnie wystarczy, do 2.06 trzeba dużo pozmieniać, inne adresowanie itp.
2) UltraSatan działa ładnie, problemów nie ma, trzeba kupić adaptorek do megi , można zamontować w środku. Z dysku startuje bez problemu na 1.4. Odnośnie cen nie będę się wypowiadał :)
3) Bez problemu podepniesz każdą ( prawie ) stacje. Zworka DS0. Stacja będzie działać jako 720KB
4) Można wstawić MC68K 12 lub 16Mhz - nie sam procek ale całą kartę trzeba. Można też np 030 ale już z innym tosem
5) Klawiaturę masz na alledrogo aktualnie , kończy się za kilkadziesiąt minut aukcja, nie dziw się jednak, że klawiatury potrafią być droższe od samej megi.
6) Gry ? Dema ? Muzyka ? To tak jak z np A500 albo małym atari, niby można dużo ale nie do końca. Osobiście polecam do demek - Yamaha potrafi zaskoczyć

Miłego użytkowania :)

Dodam jeszcze, że soft można nagrywać na pc ( dyskietki 720kb ) i te będą czytane przez ST bez problemów.

Ostatnio edytowany przez gwinter (2017-03-05 20:44:21)

JiL Fan.

3

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

1) Czytałem z innym adresowaniem, już wypaliłem GALa, raczej jestem w stanie zmienić ten TOS samodzielnie, tylko pytanie czy jest sens? Czy na tym nowszym będą chodziły programy ze starszego? To jest tak, że nowszy mi wystarczy, czy lepiej mieć dwa w celu zachowania większej kompatybilności?
3) Czyli mogę zalepić otworek w dyskietce i nagrać sobie cosam na PC i obadać czy mi wystartuje w Atari?
4) Chciałbym zmienić ewentualnie sam procek, nie chcę "karty procesorowej". Jak się nie da to trudno ;]
5) Klawiaturę obserwuję, rozważam, żeby zalicytować. One po tyle chodzą, czy ktoś zaszalał? Są jakieś projekty w necie, żeby podłączyć pecetową przez jakąś Atmegę czy PIC?
6) To Atari ma chyba wyjście dźwięku mono. Da się podłączyć MIDI OUT jakoś szybko tanio i sprawnie do na przykład SPDIF czy jakiegoś amplitunera?

4

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

1)Do dem i gier chyba 1.2 i 1.4 najlepsze. 2.06 to tos pisany pod serię ste/mega ste. Działają ale sensu wg mnie nie ma. Sam kiedyś kombinowałem w mega st4 ale opuściłem. Przełącznik na pewno nie zaszkodzi.
2) nie widzę
3) Zalep,  format na 720,  wrzuć,  będzie działać.
4) wsadzimy np 68k 12mhz i powinno działać ale na 8 MHz. Bez odpowiedniej karty i kolejnego gala nie da rady.
5) Są odpowiednie interfejsy umożliwiające podłączenie klawiaturay i myszy od pc.
6) Midi to midi,  nie jest to wyjście dźwięku. Sygnał możesz wyciągnąć ze złącza monitorowego. Będzie mono,  bo tak st ma. W ste masz już stereo.

Ostatnio edytowany przez gwinter (2017-03-05 21:52:41)

JiL Fan.

5

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

1) Ok, to na razie zostawię ten TOS 1.04 PL z jakimiś patchami.

4) Jeśli to tylko kwestia płytki-przejściówki pod drugi procek i do tego jakiś GAL, to jestem w skłonny się pokusić :) Dysponujesz jakimś opisem/schematem?

5) Chyba widziałem te interfejsy, ale myślałem, że to tylko do ST/STe. W Mega jest takie dziwne złącze RJ11 (nie wiem jakie tam są sygnały), ale popatrzę jeszcze - może coś się uda podłączyć oprócz klawiatury za parę stówek na początek :)

6) Jeśli mono jest normalne w ST to OK - trudno. Ale to dziwne, bo w tamtych czasach Amiga miała stereo :)

A jakbym sobie kupił jakiś Gotek/HxC Emulator, to mógłbym go używać zamiennie do Atari Mega i do Amigi? (bo też sobie ostatnio zakupiłem i jeszcze Commodere Plus/4). Który lepszy i dlaczego?
Znalazłem jeszcze jakiś taki opis przeróbki kontrolera stacji:
http://www.exxoshost.co.uk/atari/last/floppy/index.htm
Będzie działać? Ktoś tego używa? Jakieś problemy z kompatybilnością?

6

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

4) Nie mam schematu ale mam takie "cóś". Działa ale w sumie może ze dwa razy włączyłem.

tu fotka : http://tiny.pl/gf4sr

5) http://hardware.atari.org/eiffel/index.htm ,  da się to tt , mega
6) ST jest starsze :)

Nie lubię goteków itp ale będzie działać. Był ostatnio wątek na forum

JiL Fan.

7

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

4) To tego się nie używa na codzień i trzeba to włączać?

5) Czy do tego Eifel jest dostępny wsad do PICa?

8

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

4) włącza się cpx-em w xcontrol, można na stałem lub manualnie. CPX i Xcontrol to taki panel sterowania i jego rozszerzenie.
5) Tu już pytanie do znawców, nie wiem jak z prawami autorskimi.

JiL Fan.

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

x_angel napisał/a:

5) Czy do tego Eifel jest dostępny wsad do PICa?

Jest.

Ale ja polecałbym co innego: CosmosEx. Emuluje HDD, FDD, pozwala na podłączenie klawiatury/myszy USB i to nie koniec listy jego ficzerów: http://joo.kie.sk/?page_id=384

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Fajne urządzenie, ale cena tez pewnie wypas. Nie wiem, czy to nie za duży "kombajn" do tego, do czego bedę używał tego Atari :)

A jeszcze pytanie: z tyłu jest miejsce na wentylator - powinien tam być, czy to opcja?

11

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Nie pamiętam dokładnej ceny, ale można kupić bez RPI jeśli ktoś już jakieś ma. Czy za duży kombajn? Nie sądzę. Kupujesz jedno urządzenie i masz spokój - to też w kwestii ceny - zamiast kupować wielu rozmaitych. Na pewno się opłaca :)

Edit: znalazłem info sprzed roku: "price of a device without Raspberry Pi is 85 Euro (+ postage), price with Raspberry Pi is 115 Euro (+ postage)". Czyli nie jakoś strasznie kosmicznie, biorąc pod uwagę, że funkcjonalnie zastępuje Ci to ultrasatana, nxc, netusbee, eiffela :)

Biorąc pod uwagę że zasilacz jest w środku, a projektanci budy wentylator przewidzieli, to ja bym go jednak wstawił :) Prawie na pewno oryginalnie był. Podobno pasujące rozmiarami są dostępne na TME.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-03-06 11:20:08)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

A może mi ktoś zrobić fotkę w zbliżeniu dwóch wtyczek oryginalnego kabelka od klawiatury Atari Mega?
Bo nie wiem, czy kabelki mają być 1-1 2-2 3-3 4-4 5-5 6-6 czy może odwrotnie.
Bo przewód telefoniczny (mam taki fajny - sprężynkę) ma 1-6 2-5 3-4 4-3 5-2 6-1 i nie wiem czy będzie dobry.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-04-11 12:35:30)

13

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Na zdjęciu z mojego kabla nie będzie widać, ale wg mnie jest na wprost. Wtyczki RJ12 nie tak dawno kupowałem w sklepie elektronicznym.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Według zdjęcia z tej aukcji:
http://allegro.pl/atari-mega-st-przewod … 12903.html
też jest 1-1 czyli z tego by wynikało, że w telefonicznym trzeba jeden wtyk uciąć i zacisnąć odwrotnie.
Chciałem się upewnić, bo jednak na aukcjach można znaleźć różne "kwiatki" :)

15

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Mam jeszcze pytanie.
Bo zakupiłem jakiś czas temu dysk Megafile 30, ale nie miałem czasu go podłączyć. Zrobiłem dziś kabelek, z tego co wyczytałem tu:
http://info-coach.fr/atari/hardware/interfaces.php
ma być połączenie jeden do jednego.

Teraz jest tak:
Jak podłączam samo Atari, bez dysku, bez włożonej dyskietki, to Atari się uruchamia, ale trwa to jakieś 40 sekund. Zanim pojawi się pulpit, jest biały obraz i tak stoi, potem pojawia się pulpit, Jest ikona dyskietki A i dyskietki B i kosz.

Jak uruchamiam Atari z podłączonym dyskiem, pulpit pojawia się praktycznie od razu, jest kursor myszy, nie ma żadnych ikon.
Czy coś jest uszkodzone, czy ja coś źle robię?
TOS 1.04

16

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Nie wiem jak z TOSem 1.04 bo mogę sprawdzić tylko dla 1.02 i 2.06 i nie dla Megafila, ale dla Usatana.

Pierwszy objaw bez dystkietki i bez dysku i pokazanie pulpitu oraz ikon floppa po 40 sek.
jest zupełnie normalne. Tak ST działa.

Druga sprawa to uruchomienie z dyskiem twardym.
Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale:
1) na TOSie 2.06 kiedy nie ma partycji lub właściwego nośnika pulpit pojawia się szybko ale ikony floppa są
2) na TOSie 1.02 kiedy nie ma partycji lub właściwego nośnika pulpit pojawia się później (te 40 sek) i ikony floppa też są.

Jeżeli kabel jest poprawny to być może:
a) dysk jest uszkodzony (sam dysk lub elektronika/kontroler)
b) dysk jest wyczyszczony i nie ma nic na nim, również drivera lub pliki drivera są uszkodzone.

Możesz próbować wgrać driver, lecz nie wiemy z jakiego drivera korzystał poprzedni użytkownik, więc może to się wiązać z utratą danych (jeżeli jakieś na dysku są).

komercyjne drivery:
- HDDriver
- PeraPutnik

darmowe:
- ICD PRO
- CBHD
- AHDI

Samo odpalenie drivera z dyskietki powinno nam coś powiedzieć o urządzeniu i czy jest ono widoczne dla drivera.

Instrukcja jak przygotować dysk do pracy przy użyciu darmowego drivera ICD (dla usatana ale i dla megafila zasada ta sama)
- http://joo.kie.sk/?page_id=306

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Brak ikon przy podłączonym dysku, może byc efektem że ktoś zapisał taki stan desktopu. Można uruchomić komputer z Altem lub Controlem (tylko nie jestem pewien czy to też działa dla Desktopu), dodać ręcznie ikone dysku i tak sie do niego dostać, i usunąc plik DESKTOP.INF.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

@Adam:
ale bootowanie z ALTem zdaje się, że nie ładuje drivera ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

No to można go z dyskietki załadować.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Przygotowałem dyskietkę z ICD Pro, ale Atari po włączeniu nawet nie próbuje jej czytać. Praktycznie od razu pojawia się Pulpit bez ikon i tyle. Dokładnie tak samo się dzieje, jak dysk ma wyłączone zasilanie. Podejrzewam usterkę tego dysku, albo kontrolera w Atari.
A jeszcze pytanie, bo ten dysk ma wejście i wyjście ACSI - nie trzeba tam terminatora na wyjściu czy coś? Bo czytałem, że w SCSI trzeba.

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Nie próbuje czytać, bo bootujesz sie z dysku. Spróbuj a Altem czy Controlem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Próbowałem z Altem i Controlem i nic, ale może to wina tego, że nie mam oryginalnej klawiatury, tylko Eiffel.

23

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Jeśli tylko klawiatura i Eiffel jest sprawny nie ma znaczenia, sam uzywam w tej chwili i bez tego klawisza niewyobrazam sobie normalnej pracy i uruchamiania komp-a, co prawda to nie Mega

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

24

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Są sprawne o tyle, o ile mogłem sprawdzić. Nagrałem na dyskietkę grę Baker Street 221B i odpaliłem - joystick chodzi, mysz chodzi, klawiatura też. Przydałby się jakiś edytor tekstu, żeby sprawdzić całą klawiaturę.
A jest różnica czy prawy czy lewy Alt? I powiedz mi, czy chodzi o ALt czy Crtl?

25

Odp: Kupiłem Mega 1 i co dalej?

Sprawdzilem ze oba ALT dzialaja.
Pamietaj bo wcesniej byla mowa, nacisniecie klawisza CTRL powoduje ladowanie czystego systemu, pomiecie katalogu AUTO, akcesoriow i itp
Klawisz ALT podczas uruchamiania pomija driver dysku twardego w ten sposob uruchamiasz gry z dyskietki.
Kiedy nasiskasz odpowiedni klawisz ja to robie po wlaczeniu kompa pojawia sie znaczek Atari, naciskam klawisz aby przerwac test pamieci i wtedy z klawiszem CTRL laduje np czysty TOS
Tak robie u siebie na Falconie 030

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE