1

Temat: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Witam,

wczoraj przez przypadek odkrylem kiedy chcialem doinstalowac sobie pakiety rpm sciagniete ze strony Sparemint wpisujac w linii komend

rpm -i "tutaj pelna nazwa pakietu rpm" dostaje taki komunikat
failed to open /var/lib/rpm/packages.rpm: No such file or directory

error: cannot open /var/lib/rpm/packages.rpm

sprawdzalem dla kilku pakietow i caly czas taki sam komunikat, oczywiscie taki plik packages.rpm istnieje
Pozatym na innym kompie (falconie) nigdy nie mialem takich problemow. Instalowalem Easymint-a 1.83 nawet z wszystkimi pakietami czyli BASIC, NET, DEVEL, LIBS, X11 chociaz praktycznie dwa pierwsze wystarcza
Ten problem mam w tej chwili na TT

Czy ktos wie w czym tkwi problem

Ostatnio edytowany przez Kroll (2017-03-08 10:34:38)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Problem leży w tym pliku. Pewnie jest w jakiś sposób uszkodzony.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Mowisz o tym packages.rpm, chcialem sprawdzic czy na falconie jest ok i zauwazylem ze jak doinstalowalem jakis dowolny pakiet to jego rozmiar sie powieksza,
Czy on zawiera w sobie jakies informacje o zainstalowanych pakioetach ?
Myslalem ze jak go skopiuje z falcona to problem sie rozwiaze ale niestety nie.
Czy to oznacza ze musze ponownie instalowac Freemiint-a, ale robilem to wczoraj w nocy dwukrotnie i to nic nie pomoglo

Masz Adam jeszcze jakis pomysl ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Aaa, robiłeś to z roota? jaki masz znak zachęty # czy $?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Sproboj wylistowac pliki w pakiecie "rpm -qlp pakiet.rpm" tak dla testu czy pakiet nie jest uszkodzony.

6

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

AdamK:
Jak uruchomie MiNT-a nastepnie Toswin2 i Shell starten wyswietla sie linia komend z napisem
root@easymint:/root>

czyli jestem jako root ?, zreszta nigdy nie kombinowalem na i falconie  tez tak mam i dziala

Monsoft:
pakiety nie sa uszkodzone, pokazuje zawartosc pakietu rpm i pliki np w katalogi usr, sbin

zalezalo mi np na dosfstools ... bo przy starcie systemu pokazuje mi na partycjach tosowych ze wymagane jest uruchomienie dosfsck, ale to porusze w nowym watku

Macie jeszcze jakies pomysly ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Nie ma tam komendy whoami?

willy@willy-mietus ~ $ whoami
willy
willy@willy-mietus ~ $ su
Password: 
willy-mietus willy # whoami
root
willy-mietus willy #
"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

8

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

wpisalem komende whoami i jestem zalogowany jako root

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Dziekuje wszystkim za uwagi cale zycie sie czlowiek uczy a tym bardziej rozgryzac Mint-a czyli linuksa :)
Postanowilem zainstalowac od nowa wszystko przebieglo bez zadnych klopotow, od razu uruchomilem i jakie moje zdziwienie ze dziala, nastepnei zrobilem podmiane calego katalogu MINT gdzie mam rozne konfigi i itp, uruchamiam a tutaj kiszka znowu to samo, to pomyslalem moze cos siedzi w pliku MINT.CNF w koncu zaraz po instalacji ten plik jest prawie pusty i jego wielkosc to 1.2KB a moj ma juz razem z wszystmimi opisami 14KB, zaczalem analizowac gdzie, w jakich ustawieniach siedzi diabel:). Jakie bylo moje zdziwienie gdy zauwazylem w linii
sln l:/var    u:/var1

czyli przez przypadek kiedys musialem dopisac nieszczesna 1 ktora to zrobila zamieszanie nie zauwazylem i tak sobie to trwalo.
Jeszcze raz dziekuje wszystkim, przepraszam za klopot, temat do zamkniecia :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

10

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

A jest na Mint'cie taka comenda jak strace  (https://linux.die.net/man/1/strace) ?
Np. "strace rpm -ivh pakiet"

To jest troche low level ale bedziesz widzial na ekranie co moze byc powodem tego ze dostajesz taki komunikat.

11

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Dzieki, to moze byc przydatne na przyszlosc, wszystko to musze sobie pospisywac, zeby w razie czego miec to pod reka,
Tak ale standardowo go nie ma i na stronie Sparemint-a tez, czy cos takiego gdzies moge znalesc na m68k

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Nie, strace na MiNTa nie ma niestety.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: MiNT klopot z doinstalowaniem pakietow rpm

Szkoda, pozyteczny program. Czasami jest to "ostatnia deska ratunku" aby zobaczyc dleczego cos sie krzaczy. I nie trzeba byc omnibusem zeby wykumac o co chodzi w tym co strace wypluje. Drugie to jest to ze ja na codzien pracuje z consola linuxowa  jak i linuxem (moje desktopy pracuja na linuxie oprocz firmowego) i jestem po prostu przezywczajony ;)
Zboczenie zawodowe :)

Ja pamietam ze lata temu mialem minta na Falconie instalowanego jeszcze recznie i posniej sparemint  i rpm'y dzialaly bez problemu.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-03-09 18:29:31)