1

Temat: Sparta X vs. Atari 1050

Iś habe ainen problem ;)


Otóż zaistniała konieczność zapisania kilkunastu dyskietek, oraz zainicjowania ich jakimś loaderem. Problem wygląda tak:

Dyskietki formatowane jednostronnie, ED, format Sparta 2.1. Na dzień dobry odpada możliwość zainicjowania initem SDLOAD, gdyż docelowo komputer do którego będzie ta stacja podłączona ma 64k a init potrzebuje 128k ram.

Padło więc na MSDOS bodajże Pecusia, lecz loader jako taki ładuje się, lecz po wybraniu "litery' programu wyświetla ekran z informacją o MemLo i niczego nie ładuje. Sprawdzałem trzy wersje MSDOS: 4.4B, 4.6, 4.6E. Stacja to nieprzerabiana 1050, komp Rapidus w trybie 6502c, U1MB, VBXE, i takie tam.

Czy problem z MsDOS jest komuś bliżej znany? Może autor programu coś mi pomoże? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

... walczę jeszcze z ataridos, ale tu z kolei nie mogę ogarnąć MyPicoDos. Sprawdzałem różne wersje tego inita i zawsze na koniec mam:

"error writing sector 1 (stat=$90)"

...ehhh

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Można inaczej: ściągnij Atari Tools for Win32 ze strony Hiasa, wypakuj dir2atr i utwórz katalog z plikami do nagrania (np. z nazwą katalog_z_plikami). Teraz z linii poleceń, w katalogu, gdzie siedzi dir2atr i gdzie ten z plikami jest katalogiem podrzędnym, wpisz:

dir2atr -am -b MyPicoDos405 1040 pliki.atr katalog_z_plikami

Teraz wystarczy skopiować ATR na dysk.

Można też nadać plikom długie nazwy (bez rozszerzeń) i zamiast -am wpisać -amp.

Ostatnio edytowany przez voy (2017-03-26 12:47:58)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

4

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Nie wiem jak to robisz, ale u mnie działa na 1050 z Pecusiowym MSDOS23.COM.

1. Format dyskietki za pomocą XINIT na "podwójną gęstość 1050", czyli 130 KB.
2. Skopiowanie plików z grami/demami na dyskietkę
3. Skopiowanie MSDOS23.COM na dyskietkę
4. BOOT MSDOS23.COM

Koniec. Działa.

Gołe Atari 130XE z gołą 1050 i SIO2SD do wgrania plików, SpartaDOS v3.2g by FTE.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Dely - gdzie znajdę MSDOS w wersji 2.3?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

OMG. http://www.atari.org.pl/informacje/micr … s-3.3/1093

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

MSDOS2.2, oraz 2.3. Po uruchomieniu się inita przy próbie odczytu katalogu mam ERROR $94

EDIT:

Podmieniłem stację na inną 1050 i jest to samo.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-03-26 17:29:24)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Powiedz jak formatujesz, $94 to nierozpoznany format dyskietki.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

1. Sparta DOS X 4.48a 13-03-2015
2. FORMAT z cp, ustawiny na singla w formacie Sparta
3. CHKDSK/ X napisał, że to FS SpartaDOS, wersja 2.1, jednostronnie 40 ścieżek, sektor 128b, 720 sztuk na pokładzie
4. Zapisuje na taki dysk MSDOS'a, traktuję go poleceniem BOOT
5. COLD /N z option i trzymam SHIFT.
6. Odpala inicjalizer i na zielonym ekranie widnieje komunikat o błędzie.

====
Wyłączone mam w systemie wszystkie ulepszacze do SIO, bez rapidusa bez innych cudów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Dely - a możesz mi zrobić i podesłać poprawnie działający ATR w singlu zgrany z tej 1050?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Zrobiłeś tak, jak przetestowano, że działa? Ze SpartaDOS v3.2g?

Przyjdzie draco, albo ktoś, to może potwierdzi/zaprzeczy, że zmienił się format dyskietki. MicroSpartaDOS był pisany (i poprawiany) z 10 lat temu i to też trzeba wziąć pod uwagę.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

właśnie dlatego podałem info, że wersja FS jest 2.1. O - to inaczej, zrobię pluginem do TC ATR ze spartą 3.2 i to przerzucę sektorami na 1050 i zobaczę.

EDIT:

uuuu, plugin do TC nie potrafi zrobić niczego poniżej DD w formacie SDFS..

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-03-26 17:58:18)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Weź zrób tak, jak ja napisałem. Coś się wtedy wykluczy, zamiast kombinować pluginami.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Nie o to chodzi by bawić się teraz 3.2g, mam za dużo dysków do zapisania i szybciej by to było ogarnąć z poziomu SDX.

.. na ale - udało się. Pogadałem z Draco i tenże przypomniał mi o istnieniu XDIR (Profi). No i XDIR działa.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Micro Sparta DOS nie obsługuje tylko najstarszego formatu Sparty. Wszystkie nowsze powinien spokojnie ogarniać (dawno nie sprawdzałem) :)
Ale widzę, że w 2.1 coś się pozmieniało, nie pamiętam czy procedura sprawdzająca wersję formatu dobrze rozpozna 2.1 ...


Zaglądam do źródeł.... no i wersja 2.1 jest przecież obsługiwana.... nawet sektory 512.... hm...

Pin. zrób ATRa i podeślij jakoś, materiał do analizy będzie.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2017-03-26 21:13:27)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Pinokio ma żyłę wodną pod komputerem.

Sprawdziłem pod SDX i u mnie działa.

Warunki: D1 - goła 1050, D2 - SIO2SD z demami, D3 - SIO2SD z MSDOS23

1. FORMAT (density: dual)
2. COPY D2:*.* D1:
3. COPY D3:MSDOS23.COM D1:
4. D1:BOOT MSDOS23.COM
5. COLD /N

Działa.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

17

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Pecuś - podeślę jutro.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Oto kopia sektorowa dyskietki z 1050, która zawiera MSDOS 2.3, oraz generuje u mnie Error $94

pin.atari.pl/AtariORG/MSDOS.ATR

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

A XDIR, ja odkąd mam stację Karin maxi używam xdir'a jako loadera do gier.

20

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Taaa...

MSDOS w wersjach niższych niż 4.5 nie obsługuje sektorów większych niż 256b, czyli format 2.1 SDX nie jest rozpoznawany. Wersje 4.5 i wyższe powinny spokojnie zadziałać z formatem w wersji 2.1. Nie miałem czasu na szukanie ewentualnych błędów dalej.

Jak na razie widzę jedna rzecz, którą uznaje za troszkę bez sensu (kamyczek do ogródka Draco będzie).
Po co oznakowywać dyskietkę SD lub ED po jej sformatowaniu w formacie SDX wersją 2.1 tego formatu skoro dla tych rozmiarów sektora/dyskietki jest to faktycznie wersja 2.0?

Pin - zmień sobie jakimś edytorem sektorowym bajt $20 pierwszego sektora dyskietki z $21 na $20 i zobacz wtedy.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

21

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Nie "po co", tylko "dlaczego" - dlatego, że upraszcza to (czyli skraca) kod SPARTA.SYS rezydujący w pamięci. Inaczej trzeba byłoby przez całą sesję z daną dyskietką trzymać w pamięci informację, jaki format włożono, a potem przy zapisie sektora nr 1 konwertować wstecz na 2.0. Za dużo zachodu, zwłaszcza że formaty odróżniamy nie po numerze wersji tylko po skoku JMP znajdującym się pod offsetem $06 bootsektora (a ściślej po jego argumencie: $3080 - format "stary", $0440 - format "nowy").

Ostatnio edytowany przez drac030 (2017-04-18 19:27:00)

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Czyli co? Mam (teoretycznie, bo nie mam :) ) 100 dyskietek ED, które sformatowałem po SDX jak jeszcze nie było wersji 2.1 systemu plików. I jak nową Spartą coś na nich zapiszę (cokolwiek) to zmieni mi ona przy okazji info o systemie plików na 2.1 w sektorze 1?

Popatrz, popatrz... a ja zawsze myślałem, że wersję systemu plików sprawdzać należy sprawdzając numer wersji systemu plików, a wielkość sektora, sprawdzając informację o wielkości sektora zapisaną w odpowiednim miejscu. Autor pierwotny MSDOSa też tak myślał i na myśl mu nie przyszło sprawdzać adresów skoków :P

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

23

Odp: Sparta X vs. Atari 1050

Ad adresy skoków: to nie mój pomysł - ICD tak chciało :) I nawet tak zrobili.

Co do zmiany na 2.1 - zmieni. W bootsektorze są nowe zmienne nie dla ozdoby, tylko ich SPARTA.SYS w wersji od 4.40 po prostu potrzebuje (ze względu na dodatkowy rozmiar sektora - 512 bajtów - który musi być obsługiwany tym samym kodem co 128 i 256). Stąd ambaras.

PS. Wersję FS też można sprawdzić. Wystarczy uwzględnić "nową" (= ca 12 lat) wersję 2.1 ...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2017-04-18 20:51:19)

KMK
? HEX$(6670358)