101

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Nowa strona wątku, to zacytuję:

syscall napisał/a:
pajero napisał/a:

Pytanie do czynnych ELEKTRONIKÓW    + łyżka dziegciu (a może się mylę)

Projekt XEL jest opensource. Źródła autor wykonuje w ExpressPCB i jak się go 4 strony wątków temu na AAge pytałem - nie bardzo istnieją translatory przekładające cokolwiek z tego programu na inne edytory :(
Może Wy znacie coś ala ExpressPCB2Eagle.exe ?
Help.

A o co konkretnie sie rozchodzi? Eagle w wersji nieplatnej nie otworzy takiej formatki. Za duza.

Wiem.  Ale schemat można robić dowolny.  A o taką konwersje chodzi - bo to prócz Protela najbardziej popularny edytor.
Może więc jest konwerter schematów ExpressSCH na inny program?

Ja używam KiCad. I do niego nie wygooglałem by można skonwercić schemat ExpressSch2KiCad  :(   Może więc do Eagla czy Protela coś macie ?  Bo z wymienionych na sam KiCad to już jest :)  (a że jeszcze darmowy i mocny to polecam).



PS. tak wygląda bez elementów płytka w 3D pod KiCad (autorouter nie ustępuje protelowi z przepychaniem ścieżek)
http://atariage.com/forums/uploads/monthly_04_2017/post-21415-0-71023500-1491638728.jpg


.

Ostatnio edytowany przez pajero (2017-04-21 06:36:27)

102

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

UAV co prawda wsadza się w miejsce 4050, ale na tej płytce są wszystkie inne potrzebne alimenty, cały nowy tor video, R,C,L,trans i inne dzikie węże. Więc wpięcie w miejsce uav układu 4050 na nic się nie zda.
Zrobienie płyty xel z 'tylko' wyjściem CVBS ('zamiast' svideo) to trudniejsza sprawa; gtia jak pamiętam na wyjściach daje sygnały lum(inancji) i color, czyli w zasadzie 'składowe' svideo, które trzeba tylko do qpy poskładać, co robi UAV. (Daje też sygnał composite, ale sądzę, patrząc po jakości screenów, że robi to bardziej wyrafinowanie, niż sztywne połączenie chromy z lumą przez kondzior.) TAk, oryginalny tor wideo w xl,xe też to robił, tylko ze strasznie różnym efektem końcowym. a skoro Bryan ładnie sobie poradził z tym tematem, to Michael ma jeden temat z głowy.
off: Nie to, co wspomniane układy NoaC w famiklonach, ale i też układy graficzne PPU w FC (i nes?) które na wyjściach dają od razu composite.

103

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Testy na finiszu, zostało jeszcze sprawdzić VBXE 2.x  i Rapidusa (Sophia działa).

Znane są już ceny (bez transportu), a dla pierwszej pozycji bez kosztów lutowania (czyli cena części z PCB).

    $75 --- XEL board and all discrete components (minus Atari LSI chips and the other items listed below)
    $60 --- CPU, ANTIC, GTIA, PIA, POKEY(x2)
    $60 --- U1MB  EDIT: to specjalna wersja z innymi pinami niż standardowe !!
    $25 --- UAV
    $15 --- SparkFun BOB-12731 (SIO2PC-USB)

Będzie można kupić tylko samo PCB.
Dostępne około Summer 2017

Michael pochwalił się inwestycją w ten projekt nie mniej niż $1K

Za tydzień będą dostępne filmiki instruktażowe.

104

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

pajero napisał/a:

$60 --- U1MB  EDIT: to specjalna wersja z innymi pinami niż standardowe !!

No pięknie, a jaka jest przyczyna? Nie bardzo wiem po co mi kolejny U1MB, to chyba jednak podziękuję. Jest dostępny opis na czym polega różnica w pinoucie? Przecież skoro romu wsadzić się wprost nie da, a normalnego U1 też się wsadzić nie ma to powinien być komplet, nie?

Specjalna wersja U1, specjalna wersja toru video... a wszystko osobno - życzę powodzenia :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-04-21 18:06:56)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

105

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Nie widziałem, mogę się domyślać, że zamiast złącza kątowego (które jest przecież w U1MB) ma być listwa prosta.
http://i.imgur.com/csYzmHH.jpg
Chyba, że nie chcesz wpinać w XEL dopałki - a użyjesz taśm jak to jest w typowym Atari - to tematu ni-ma.

@wieczór - ale dla amerykańców to jest dużo, czy okazja ?

już było wiadomo od dawna, że tanio nie będzie (dla nas)

xxl napisał/a:

na AAge donosza, ze cena zmontowanej plyty (wszystkie czipy w zestawie), lacznie z ultimate1mb to koszt $240....


PS. Ile oni zarabiają ca.per tydzień?


EDIT:  wstawiłem aktualny obraz przeróbki

Ostatnio edytowany przez pajero (2017-04-22 08:10:14)

106

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Informatycy dobrzy może do 120k rocznie.
Bardziej szarzy ludzie mniej.

107

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Jeśli wyłącznie na tym polega różnica to ok i nawet to rozumiem - można elegancko sobie wpiąć. Powiem że nawet w posiadanym chętnie gniazdo własnoręcznie przelutuję.

Czy to jest okazja to nie wiem. To jest jednak zabawka. Dla mnie 240 dolarów to duży wydatek nie jest, ale nie jest też taki że kichnąć - to trochę jednak kasy jest :) Mniej więcej 2 x dwumiesięczny rachunek za prąd - więc jeśli coś mam to warto oszczędzić i nie kupować. Np. VBXE i U1MB które mniej więcej stanowią połowę tej kwoty a mam.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-04-21 19:41:19)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

108

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

czyli wersja pełniejsza: ~235$ + cena vbxe lub sofii + jakaś alegancka obudowa, zasilacz i klawiatura - to w 1500zeta może się nie dopiąć :-/
trochę brakuje mi tu jakiejś tańszej alternatywy do wpięcia w miejsce u1mb

109

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

czy tak ma wygladac nowa plyta atari?

http://i.imgur.com/CVgXooY.jpg

nie dalo sie tego zrobic w wersji NIE kanapkowej?

gdyby nie podpisy nie znalazlbym zadnej roznicy miedzy tym a plyta "kompomachine".

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

110

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

pajero napisał/a:

Nie widziałem, mogę się domyślać, że zamiast złącza kątowego (które jest przecież w U1MB) ma być listwa prosta.

Dokładnie tak. Wtedy po prostu wpinasz U1MB w płytę bez żadnych taśm.

@xxl: dogadaj się z właścicielami praw do U1MB, UAV, VBXE, Rapidusa, Sophie (i co tam jeszcze jest wpinane) by udostępnili schematy na CC-BY-SA (czy jaka tam licencja do płyty jest użyta) i można będzie integrować.

Ostatnio edytowany przez Hrw (2017-04-21 20:53:00)

111

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Zacytuje pewnego klasyka z tego forum
"Open Source to zło"

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

112

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Open sores :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

113

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

już widzę oczyma wyobraźni salę na party wypełnioną takimi skrzyneczkami na blatach stołów ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

114

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Reasumując, za ca.1,2K złotyszy mamy

- 1MB
- SDX
- 4 OS
- Stereo
- SuperVideo
- Sio2PC

Projekt fajny i taki dla mnie zostanie.   Zamawiam z tego PCB + UAV    (ups.: to nie ten wątek i nie te forum).

Hrw napisał/a:

@xxl: dogadaj się z właścicielami praw do U1MB, UAV, VBXE, Rapidusa, Sophie (i co tam jeszcze jest wpinane) by udostępnili schematy na CC-BY-SA (czy jaka tam licencja do płyty jest użyta) i można będzie integrować.

Przykre, że 1MB;OS;SDX nie są wpięte w płytę. To przecież znane i proste w realizacji.

Ostatnio edytowany przez pajero (2017-04-22 08:26:29)

115

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

A mi się wydaje dobrym pomysłem że są na zasadzie daughter board. Pozbycie się taśm jest dobrym posunięciem, może mi ktoś powiedzieć co zyska na sztywnej integracji?

Bo ja wiem co straci. Ani U1MB ani VBXE nie są jedynymi opcjami. Zamiast VBXE może być Sofia. Zamiast U1MB może być oryginalny rom - to tylko kwestia odowiedniego adaptera. A jak już napisałem - ja te komponenty mam, po co mam płacić za nie ponownie? A jak któryś padnie to co, płyta do wymiany? Tych chipów już nie wyjmiesz tak prosto. Pomyślcie o nich jak o rozbudowanych chipach w podstawkach.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

116

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

wieczor napisał/a:

Ani U1MB ani VBXE nie są jedynymi opcjami.

wydaje mi sie, ze nie mozna uruchomic tej plyty bez U1MB - chyba, ze cos sie zmienilo w ostatnich dniach.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

117

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

ano, XEL nie ma własnego MMU

118

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

xxl napisał/a:

wydaje mi sie, ze nie mozna uruchomic tej plyty bez U1MB - chyba, ze cos sie zmienilo w ostatnich dniach.

To już było wałkowane - jedyną przeszkodą jest brak normalnych podstawek pod MMU i ROM. U1MB wpina się właśnie w ich miejsce - to te krótkie i długie złącze. Natomiast nie widzę powodu, co mogłoby przeszkodzić przed podpięciem ich za pomocą odpowiednich adapterów.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

119

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Robienie adapterow do płytki, ktora miała wyeliminować adaptery jest ciekawą koncepcją.

Czy kicad nadaje się do przerywania tego schematu i jest w stanie wygenerować pliki dla producenta PCB?

120

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

pajero napisał/a:

Ja używam KiCad. I do niego nie wygooglałem by można skonwercić schemat ExpressSch2KiCad  :(   Może więc do Eagla czy Protela coś macie ?  Bo z wymienionych na sam KiCad to już jest :)

Na tą chwile, nie znalazłem aby schemat XEL - rysowany w ExpressSCH - dał się przekonwercić na jakikolwiek inny edytor.

Mając schemat w KiCad generacja na byle-jak układów i ścieżek z autoroutera na większą PCB to pryszcz . 
Jednak tzw. optymalizacja kosztuje czas, i tego nie policzysz.

Generacja gerberów jak i cały program jest za free.

Ostatnio edytowany przez pajero (2017-04-22 15:41:21)

121

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

ZuluGula napisał/a:

Robienie adapterow do płytki, ktora miała wyeliminować adaptery jest ciekawą koncepcją.

No być może, ale pokazuje że U1 nie jest niezbędny :) Takie adaptery mogą być i beztaśmowe, dwie małe płyteczki z podstawkami. Można nawet zrobić jedną płytkę pod standardowy ROM i MMU wpinaną dokładnie jak U1 - koszt znikomy, da się zrobić w domowych warunkach żelazkiem.

Płyta została przygotowana pod U1, bo twórcy nie widzieli sensu aby się trzymać oryginalnych kości, skoro jest najlepszy dostępny zamiennik dodatkowo rozszerzający pamięć. Ale konieczny nie jest. Podobnie jak UAV jeśli chce się wpiąć VBXE albo Sophię - i dlatego uważam, że nieintegrowanie tego w płytę jest dobrym rozwiązaniem - jest konfigurowalna. I dodatkowo niweluje argument o jakichś rzekomych niekompatybilnościach. I mapram też dałoby się wczepić :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-04-22 16:08:40)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

122

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

pajero napisał/a:

Reasumując ...
...
- SDX
...

A właśnie, jak tam wygląda sprawa SDX? Jest to w końcu przewidziane? Czy tylko w ramach U1MB?

KMK
? HEX$(6670358)

123

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Fakt, nie doczytałem, czy testował w U1MB SDX.   Ale każde inne rozwiązanie wiąże się z dodaniem własnego ROMu, sterownika z wajchami, i pewnie extRAM.  I taniej nie będzie.

Zadałem pytanie na AAge.

EDIT:
...i oto odpowiedź

Tak SDX jest w pełni funkcjonalny, a także w innych aspektach U1MB.

  Poprawki w pierwszym prototypie są następujące:

1. Na płycie XEL jest gniazdo żeńskie pod U1MB;
2. Zamienione miejscami linie adresowe na 6520 PIA;
3. Niewielka zmiana zasilania, aby RESET działał za każdym razem;
4. Zmieniono zestaw rezystorów wejścia paddle z 220 ohm do 1.8K i dodano kondensatory .047uf na wejściach POT Pokey   
      (plus równoległe dwa rezystory, które zasilają wejścia wyzwalające dodatkowym 1.8K);
5. Dodano rezystory 3,3K do masy dla portów myszy J0 i J1, wejścia Mousetari

To znajdzie się na PCB v1.1     
Płytę testuje 6 śmiałków ... jak będzie gotowe ogłoszą pre-order.

Michael śledzi nasz wątek, i cieszy się z każdej opinii (ach Ci amerykańcy)

Ostatnio edytowany przez pajero (2017-04-28 18:57:37)

124

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Może to da radę:  https://github.com/upverter/schematic-file-converter

125

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

W readme za tekstem "The converter can import and export in the following popular open and closed source formats" , tj w spisie nie znalazłem ExpressPCB

Szkoda.