1

Temat: TEAC FD-55GFR

Chciałem sobie sformatować kilka dyskietek i przy okazji sprawdzić, czy te, które posiadam nadal się odczytują. Niestety stacja TEAC FD-55GFR sprawia wrażenie martwej (najwyraźniej od leżenia w szafie). Objawy: po jej podłączeniu i starcie komputera występuje komunikat "Floppy Disk Fail (40)", po popchnięciu F1 Windows XP się ładuje i pokazuje stację w "Moim komputerze", ale po kliknięciu nakazuje włożenie dyskietki, mimo że takowa jest włożona.

Lampka aktywności świeci się cały czas od włączenia zasilania, taśma jest włożona na 99% dobrze (ostatnie złącze na taśmie - nie da się włożyć odwrotnie z uwagi na klucz), zworki w stacji na D1 oraz DC. Silnik nie pracuje w żadnym momencie, wózka nie da się przesunąć palcem, albo nie wiem jak to zrobić.

Co mogło się stać, ew. jak można sprawdzić czy coś się da z nią zrobić. Ratujcie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: TEAC FD-55GFR

Zobacz, jak masz wpiętą taśmę w płytę główną, tam może być odwrotnie.

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

3

Odp: TEAC FD-55GFR

Z pewnością mam dobrze, czerwony pasek do pinu 1.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: TEAC FD-55GFR

A masz tasmie z odwroconymi sygnalami w srodku ? I czy tasma jest z jednym zlaczem na flopka czy z dwoma ?
http://www.hardwaresecrets.com/wp-conte … 97_031.jpg

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-04-04 09:35:56)

5

Odp: TEAC FD-55GFR

Taśma raczej nie jest problemem, są na niej cztery wtyki, dwa na 3,5", dwa na 5,25". Stacja jest podłączona do ostatniego wtyku i w BIOS ustawiłem A: 1.2 MB.

http://www.pcguide.com/ref/fdd/fddcable.jpg

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: TEAC FD-55GFR

Hmm, no niby ok. Z tego co pamietam z czasow zaprzeszyl kiedy pracowalem w serwisie komputerowym, to jak sie lampka swieci we flopku caly czas to zazwyczaj mowilo o tym ze podlaczony zle kabel albo do flopka, albo do plyty glownej. I w 99% to bylo prawda. Ale to bylo 20 lat temu ;)

7

Odp: TEAC FD-55GFR

Mnie zastanawia to, że stacja w ogóle nie kręci i nie mogę palcem przesunąć wózka.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: TEAC FD-55GFR

Jeszcze kwestia zworek w napędzie wchodzi w grę.

Info z netu o tym lub zblizonym modelu:

This data refers only to the FD-55GFR-149U. There is also a -140 which
looks the same and has the same layout. Perhaps it is basically the
same drive and this data applies to that one as well.

D0, D1, D2, D3        These give the drive address in a daisy chain
                configuration.
U0, U1                Used to select turn-on condition of front bezel light (see
                below).
IU                Jumper to make the signal interface terminal 4 be used
                for the IN-USE input signal. When strap is removed, the
                input circuit is open and the IN-USE signal ineffective.
ML                Selects spindle action according to host command. When
                open, spindle rotates only by MOTOR ON input signal. When
                jumper is ON motor rotates when (a) MOTOR ON input signal
                is TRUE (b) front bezel indicator turns on.
RY/DC                Used to select function of READY/DISK CHANGE signal on
                terminal 34. When RY jumper ON signal on terminal 34 functions
                as ready signal, and it functions as DISK CHANGE signal when
                the DC jumper is ON.
LG                Used to select meaning of HIGH/NORMAL DENSITY input
                signal. When on, LOW level of HIGH/NORMAL DENSITY signals
                high density mode. When off, LOW level of HIGH/NORMAL DENSITY
                signal designates normal density mode.
I and IS                Used to select speed of drive. I strap on: dual speed mode
                designated. (360 rpm High Density, 300 rpm Low Density).
                Ready state reset once synchronising with a level change of
                the HIGH/NORMAL DENSITY signal. Both I and IS OFF, single
                speed mode designated. Speed is 360 rpm regardless of
                HIGH/NORMAL DENSITY signal. Both I and IS on, dual speed
                mode is activated but FDD remains in ready state, regardless of
                level change of HIGH/NORMAL DENSITY signal.
E2                Selects output condition of INDEX and READ DATA pulses.When
OFF
                pulses are ouput as in (DIAGRAM NOT SUPPLIED). When ON, output
                conditions changed to logical expression as follows:

                INDEX: Index hole detection * DRIVE SELECT * Ready state
                READ DATA: Read data detection * DRIVE SELECT * Ready State
                                                                      ---------------------
                                                                  * Write operation

FG                 Connects FDD frame to DC 0V.

Front Bezel Indicator

Selection         Jumper Combo.                Indicator turn-on condition
1                *        *        *        Drive select
2                IU        *        U1        Drive select + in-use
3                IU        U0        *        In use
4                *        U0        U1        Drive select + ready
5                IU        U0        U1        In use + (drive select * ready)

Notes
Selection
1        Indicator tuns on when DRIVE SELECT signal TRUE
2        Indicator turns on while DRIVE SELECT signal is TRUE or
                 IN USE signal TRUE
3        Indicator on while IN USE signal TRUE
4        Indicator on when DRIVE SELECT signal TRUE and FDD in ready
state.
5        Indicator turns on, on conditions 3 or 4

I do not what the default settings are meant to be.
Mine are FG, D1and DC jumpered.

On the 3COM web site they make a technical note about these drives (in
document 0000526B) and say D0, I, RY and D3 should be jumpered. (No, I
don't know the significance of jumpering *2* drive address selections.
It does not seem logical.)

Well, there it is folks. I hope after all that typing it is of use to
*someone* and that somebody sticks it in an archive somewhere. Note
that the words are not necessarily exactly as in the data. I have
shortened and reworded the text where possible.

David Maddison

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-04-04 11:42:22)

9

Odp: TEAC FD-55GFR

Dzięki. Zworki też raczej wykluczam, ponieważ nie przypominam sobie abym je kiedykolwiek zmieniał. Poza tym na wszystkich zdjęciach mojego modelu (Model number: FD-55GFR 149-U, Part number: 19307351-49) w sieci są ustawione tak jak u mnie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: TEAC FD-55GFR

Te objawy, tzn. paląca się non stop dioda i nie kręcenie dyskietką miałem w dwóch sytuacjach:
-wsadzona na odwrót taśma
-stacja ustawiona zworkami jako d1 a podłączona przed lub za skrętem na taśmie jako d0, lub na odwrót.

Taśmę odwrotnie wpiętą odrzucamy, wiec proponuje jeszcze pokombinować z numerem stacji d0-d1 zworkami i przepinaniem jej na taśmie do gniazda przed i za skrętem. W którejś kombinacji powinna zadziałać. Raz zdarzyło mi się tez, ze taśma była kopnięta i musiałem użyć innej.

11

Odp: TEAC FD-55GFR

Odwrotnie włożoną taśmę też chyba możemy odrzucić, ponieważ wszystkie wtyki mają klucze uniemożliwiające odwrotne wpięcie. Testowałem też już chyba wszystkie kombinacje podłączenia (na dwóch taśmach) wraz ze zworkowaniem D0-D2.

Czy to normalne, że nie mogę poruszać wózkiem z głowicą? W innych stacjach do 8-bitowców dosyć lekko jeździ, w tym TEAC nawet jeśli się zaprę, to nie chce się ruszyć.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: TEAC FD-55GFR

Nienormalne. W stacji o takiej konstrukcji (stalowa taśma przesuwająca wózek) jeżeli nie ma podanego zasilania to można łatwo przesunąć wózek z głowicą. Po zasileniu stacji niekiedy opór znacznie wzrasta, mimo że stacja jako taka nie pracuje. Najwyraźniej na uzwojeniach silnika krokowego jest podane jakieś stałe napięcie utrzymujące jego pozycjonowanie.

Z taśmami jest jeszcze taki problem, że bodajże asus produkował taśmy dedykowane do swoich płyt, w których kluczowanie wtyczki od strony płyty głównej było odwrotne. Najczęściej jednak uniemożliwiało to w ogóle włożenie takiej taśmy do innej płyty, bo przeszkadzał bolec w gnieździe fdd.

Edit. No ale faktycznie, jak zworki ok i na dwóch taśmach to samo, to będzie coś z tym wózkiem. Może smar stwardniał i uniemożliwia przesunięcie. Ale powinien zakręcić dyskietką chociaż.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-04-04 15:22:27)

13

Odp: TEAC FD-55GFR

Smar potrafi wyschnąć i wtedy myjka ultradźwiękowa raczej. Bo zakładam, że w BIOS ustawiłeś poprawnie typ FDD?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

14

Odp: TEAC FD-55GFR

OK. Odrobina WD40 i smaru poprawiło sytuację o tyle, że wózek jeździ dosyć gładko. Natomiast nadal nie kręci dyskietką, ani nie przesuwa wózka podczas startu. Stacja leżała z 10 lat na półce, więc miało prawo się "zastać". Postaram się poszukać jakiejś taśmy bez kluczy, może to rozwiąże sprawę. W BIOS stacja jest ustawiona jako 1.2 MB 5,25 - bez różnicy czy jako A, czy B.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: TEAC FD-55GFR

Jeżeli napęd FDD jest jedynym podłączonym w komputerze, czyli A, to powinien być podłączony na końcu taśmy, za przeplotem, a jeśli jako drugi (B), to przed przeplotem. Wszystkie, czyli obydwa, napędy powinny być ustawione na D1. Co najmniej jeden z napędów powinien posiadać terminator (drabinkę rezystorową) wlutowany lub wetknięty w podstawkę. Brak terminatora w obydwu napędach spowoduje świecenie diod.
Pamiętać należy, że w pecetach napęd 1,2M montowany był jako drugi i mógł takiego terminatora nie mieć.

Ostatnio edytowany przez jer (2017-04-04 17:48:41)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: TEAC FD-55GFR

jer napisał/a:

Co najmniej jeden z napędów powinien posiadać terminator (drabinkę rezystorową) wlutowany lub wetknięty w podstawkę.

Według instrukcji ta stacja ma wbudowany terminator. Mam jeszcze jeden pomysł, którego nie sprawdziłem - dam jutro znać :)

Post's attachments

Teac FD-55GFR 1.2MB floppy.pdf 438.12 kb, liczba pobrań: 15 (od 2017-04-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

17

Odp: TEAC FD-55GFR

przerob na 720KB i sprawdz na karince ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

18

Odp: TEAC FD-55GFR

Dzień walki kolejny. Przesmarowałem ponownie prowadnice, trzpień w silniku i stacja ani drgnie. Czy może są w stacjach jakieś punkty, po zwarciu których stacja powinna wykonać jakiś self-test? Tracę powoli siły :(

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

19

Odp: TEAC FD-55GFR

W Chinonie FZ-506 (1,2m) po podłączeniu go do samego zasilania z włożoną dyskietką na jakieś pół sekundy włącza się silnik obrotów dyskietki. Dioda nie zapala się. Głowica po zasileniu stacji daje przesuwać się ze sporym oporem, bez zasilenia chodzi luźno. W Teacu spodziewam się, że powinno być podobnie. Innego 5,25 do PC w tej chwili pod ręką nie mam.

20

Odp: TEAC FD-55GFR

Nadal bez zmian. Po zwarciu do masy pinów 10 / 16 też brak reakcji.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

21

Odp: TEAC FD-55GFR

Podanie masy na 16 załącza obroty dyskietki. Podanie masy na 10 zapala diodę, ale by przesunąć głowicę trzeba jeszcze podać sygnał 20 (step). Ale jeśli nie kręci dyskietką po podaniu masy na 16 to stacja jest padnięta :(

Edit: stacja musi mieć włożoną dyskietkę i zamkniętą dźwignię w czasie testów.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-04-05 09:59:40)

22

Odp: TEAC FD-55GFR

Dely, a wypucowanie "contact cleanerem" złącza w stacji w które wtykasz taśmę?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: TEAC FD-55GFR

Akurat mam dwie takie stacje na wierzchu do zabaw z kryofluxem. Bez prądu wózek jeździ dość lekko. Pod prądem jest wyraźny opór, ale da się przesunąć. Jeżeli przesunę do przodu bez prądu, to po Power-On głowica jedzie na ścieżkę 0. Dodatkowo, silnik obracający dyskietkę zaczyna działać przy wsunięciu dyskietki do stacji (pewnie jest jakiś czujnik optyczny), a zatrzymuje się po zatrzaśnięciu klucza, no i rusza oczywiście ponownie przy próbie odczytu/zapisu.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2017-04-13 18:58:59)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

24

Odp: TEAC FD-55GFR

Po przesmarowaniu wszystko jeździ i kręci się. Niestety palcem - na prąd nie reaguje. Stacja jedzie do Zenona, który zgodził się ją przejrzeć.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

25

Odp: TEAC FD-55GFR

THE END. Na płytce elektroniki uszkodzony scalak. Pęknięty. Skąd taki dorwać? Czarna magia. Napęd do magazynu, może w przyszłości coś się znajdzie do podmiany. Dely, dziękuję, napęd przyda się, (może się przydać), choćby jako dawca dla innych tego typu.