Temat: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Witam.

Wykonałem sobie turbo blizzarda. Kasety nagrane w tym systemie nie działają, ale czasami wczyta tylko nagłówek. Bez turbo wszystko działa.

Blizzarda wykonałem na UL1111.

Jednak  zamiast tranzystora BC237 dałem 547.
Układ 7400 jest już praktycznie nieosiągalny , więc wstawiłem 74LS00.

Czy przez to możliwe że Turbo Blizzard nie działa prawidłowo?

2

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Tranzystor nie robi różnicy. Układ scalony - tu stuprocentowej pewności nie ma. 7400 jest dostępny bez problemu (Inter-Chip, TME), jednak zakup 1 szt. może okazać się kosztowny :) Jeżeli jesteś z większego miasta to pogadaj ze sprzedawcą w sklepie z częściami elektronicznymi. Najpierw jednak upewnij się, że czegoś nie pomyliłeś (połączenia, wartości elementów).

Aha, kasety nagrane w turbo są oczywiście OK?

Ostatnio edytowany przez Bluki (2017-04-09 12:24:04)

3

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Kasety nagrywane na magnetofonie "wieża itp.". Wszystkie bez turbo wczytują się na atari prawidłowo. Te nagrane w turbo blizzard już nie. Nagrywałem gotowe obrazy kaset FLAC na kasete jak i te z Turgena.
Na atari też nagrywałem w turbo, i czasami wczytało nagłówek i raz udało mi się wczytać jedną krótką gre River Raid. Ale to raz na 100.
Wartości Rezystorów i połączenia są OK. Jednak uklad LS może mieć duże znaczenie bo ma szybkie bramki z diodami Schottky’ego a to może mieć duży wpływ w sygnale audio.
Czyli pozostaje zakup 7400.

Ostatnio edytowany przez maliniak (2017-04-09 12:45:34)

4

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Z tego co pamiętam, zamienia się ścieżki w głowicy miejscami.... ale tak, coś mi świta :lol:

5

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

pajero napisał/a:

Z tego co pamiętam, zamienia się ścieżki w głowicy miejscami.... ale tak, coś mi świta :lol:

Nie rozumiem, czy ci chodzi o zamiane kanału prawego z lewym?
W jakim celu?

6

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Nie nagrywałem jeszcze bezpośrednio na kasety ale używałem Turgen System i adaptera (kasety)+odtwarzacz mp3.
Przy odtwarzaniu z mp3 miał znaczenie poziom (głośność) dźwięku.
Jeżeli był zbyt cichy lub głośny nie wgrywało gier.
Najlepiej wg. mnie testuj na takich grach jak super cobra, hero lub river raid ;-)
Użytkownik baktraaa też może ci coś konkretnie podpowiedzieć.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2017-04-10 00:20:57)

7

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Jak głowica wytarta, wyraźny rowek daje się wyczuć - wymienić
Równolegle do głowicy odczytującej wlutowany jest kondensator, - wylutować
Rodzaj układu scalonego 7400 bez znaczenia, bierze udział w torze cyfrowym a nie audio, stosowałem jakie się ma pod ręką (7400 LSy HTC etc...etc... 74132 itp.)
Głowice dobrze ustawiona? (skos), to że odczytuje normal nie znaczy że jest dobrze
W torze turbo idą wysokie częstotliwości, ich brak skutkuje brakiem transmisji
Zaekranować moduł interfejsu turbo.
Przeczyścić styki wtyku SIO
Puść sygnał i programem testowym popatrz jak paski pionowe (pasek pilota i sygnału) na ekranie lecą. Powinny być wyraźne, wąskie ii jeden od drugiego rozsunięte
Im więcej w koło punkcików tym więcej szumów i tym gorzej
Taśma żelazowa. NIE CHROMOWA

8

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

Zenon,

Wszystko miałem zrobione co piszesz,głowicą też kręciłem na Tape Doctor,  prócz zaekranowania płytki turbo.
Po zaekranowaniu folią aluminiową + podciągnięcie do niej masy, wszystko pięknie działa.
Dziękuje bardzo za pomoc.

edit:
Dodatkowo dorobiłem sobie ekran na spód obudowy.  Wszystko się pięknie wczytuje zarówno w normal jak i w turbo blizzard.

Ostatnio edytowany przez maliniak (2017-04-10 13:09:39)

9

Odp: Turbo blizzard - elementy zamienniki

maliniak napisał/a:

Zenon,

Wszystko miałem zrobione co piszesz,głowicą też kręciłem na Tape Doctor,  prócz zaekranowania płytki turbo.
Po zaekranowaniu folią aluminiową + podciągnięcie do niej masy, wszystko pięknie działa.
Dziękuje bardzo za pomoc.

edit:
Dodatkowo dorobiłem sobie ekran na spód obudowy.  Wszystko się pięknie wczytuje zarówno w normal jak i w turbo blizzard.

Congratulations to a fully functional data recorder. Welcome to a small community of 'still using cassettes sometimes' crazy Atarians. I also hope Turgen System will be of a good service for you.

If you have some time for experimentation, please try Omicron Turbo and transfer speeds above 5000 bd to see what your data recorder is capable of and what are its limits.