1

Temat: Falcon C-Lab MK2

Zanabyliśmy z thePinkiem metodą kupna taki oto komputerek ;). Udało się po 2 dniach walki odpalić IDE i jakoś tam zgrać soft. Pojawił się jednak mały problem z RGB 15khz

Otóż po przelotce na VGA wszystko działa, problemów nie ma. Ale z RGB 15khz nie jest już tak kolorowo. Dla testu użyłem 4 kabli RGB->euro (w tym jeden oryginalny) i tylko na jednym z nich miałem śladowe ilości obrazu, wyglądało to jak by synchronizacji nie załapał. Sprawdzałem na dwóch TV ... no i nie bardzo wiem co mam z tym teraz zrobić.

Aha - jest jakiś kabelek dolutowany do jednej z diód tuż za gniazdem SCSI który skądeś odpadł a długością sięga do wysokości gniazda monitorowego. (jutro będzie foto)

Jakieś pomysły?

PS.-> Sikor? działało Ci RGB? Bo to był twój Falcon :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Falcon C-Lab MK2

Jak wygląda obraz z tą twoją nową przeczłapką TV -> VGA na wyjściu TV Falcona?
I jaka jest sytuacja z CT60e? Bo mówiliście że nie wstaje na tym C-Labowym Falconie, a on się nie różni zbytnio od zwykłego pod względem zasadzenia CPU…

.: miejsce na twoją reklamę :.

3

Odp: Falcon C-Lab MK2

MK2 nie ma modulatora, to raz. Na CT60 jeszcze chwile poczekam, ale będzie na 100%

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Falcon C-Lab MK2

PIN:
2 z 3 kabli (DB19 > SCART) ktore zesmy testowali po powrocie do domu jeszcze raz sprawdzilem zeby byc pewnym. Kabel
nr 1
kabel robiony dziala (dostaje obraz po podlaczeniu do starego telewizora kineskopowego lecz nie dokonca jest prawidlowy sa niewielkei zaklocenia w kolorach.
nr 2 (oryginalny) podlaczony do tego samego TV - obraz zyleta

Ponadto mialem mozliwosc sprawdzenia podlaczajac falcona do Monitora Samsung SyncMaster 910MP (LCD TV Minotor- monitor posiada zlacza SCART RGB i S-Video) )
Na kablu nr 1 mam wyprowadzony takze do zlacza S-Video, i podlaczony do tego monitra daje ten sam obraz zarwno na SCART jak i S-Video.
Na obu kablach obraz jest lecz nie do konca jest prawidlowy wyraznie drga a na krancach wyglada to jak ksztalt pily :) (nawet na oryginalnym kablu)

To potwierdza wrazliwosc na sygnal RGB monitora czy cos innego?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: Falcon C-Lab MK2

Podłączaliście tego Falcona do LCD, czy CRT?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Falcon C-Lab MK2

Niestety do LCD, bo żadnego CRT nie mam z rgb. Teraz mi jeszcze przyszło do głowy, że wezmę jedno z tych LCD do Krolla i zobaczymy czy z jego sprzętem to zadziała.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Falcon C-Lab MK2

Pin podłącz do sc1435, falcon jest bardzo wybredny z lcd po rgb, ale obraz w Tosie po rgb powinien pokazać bez problemu.

8

Odp: Falcon C-Lab MK2

A ten MK2 na standardowej prędkości, bez dopałek?

Miałem kiedyś Falcona, który miał "dopałkę Gandalfa" i w wypadku "opcji turbo" wzrastała częstotliwość synchronizacji poziomej w trybach RGB z 15,6KHz do ponad 20kHz i łykał to tylko Nec Multisync 3D - na telewizorze było widać obraz z zerwanym synchro.

Generalnie tak się zachowują Falcony z podbitą szyną, stąd moje pytanie o "dopałkę".

Ostatnio edytowany przez macgyver (2017-04-24 10:16:14)

9

Odp: Falcon C-Lab MK2

As - mam 1435 ale tak na szybko to musiałbym zdrutować kabel.

Mac - golas, bez dopału na razie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Falcon C-Lab MK2

Może to lamerskie co napiszę i z pewnością już to weryfikowaliście, ale być może...
Po zakupie mojego Falcona również miałem tylko VGA, RGB za nic w świecie...

Okazało się, że poprzedni właściciel dokonał modyfikacji na gnieździe poprzez "na sztywno" wymuszenie sygnału VGA (jakiś lut czy coś podobnego)... Może warto sprawdzić...

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

11

Odp: Falcon C-Lab MK2

Pin napisał/a:

Niestety do LCD, bo żadnego CRT nie mam z rgb.

To w takim razie całkiem normalne. Widać Falcon ma takie RGB, które na niektórych LCD nie będzie działać bez "strojenia kabla" - ja mam np. taki telewizor LCD, na którym nie działa RGB z Sinclaira QL, a i z C128 musiałem kombinować. Na wszystkich trzech CRT za to działa wszystko.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Falcon C-Lab MK2

U mnie działał o.k., ale to dawno było. Ciekawe, za ile go kupiliście ;P Ja niestety Falcona już nie mam i pewnie nie będę miał.

Sikor umarł...

13

Odp: Falcon C-Lab MK2

ok :) - dzwonię do Duddiego.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Falcon C-Lab MK2

Mialem mozliwosc to podlazczylem jeszcze Falcona do TV LED i na obu kablach (patrz moj post powyzej) obraz jest OK, to potwierdza slowa AS- jak czuly jest falcon na sygnal RGB wyswietlany na LCD.
No jakkosc wykonania kabla jest wazna. Obraz na oryginalnym jest genialny.
PIN sluze pomoca jak nieuda Ci sie u siebie to bierzesz albo ten monitor albo falcona i sprawdzamy u mnie

Ostatnio edytowany przez Kroll (2017-04-24 12:21:52)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: Falcon C-Lab MK2

Kroll napisał/a:

[...]No jakkosc wykonania kabla jest wazna. Obraz na oryginalnym jest genialny.

Kilka razy powyżej też pisaliście o "oryginalnym" kablu. Co tak konkretnie tutaj znaczy 'oryginalny'? Był sprzedawany razem z Falconem, albo innym eSTekiem? Ma jakieś logo Atari, jakiś Part/Number, C0......?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

16

Odp: Falcon C-Lab MK2

Z oryginalnych atarowskich to z falconem miałem tylko przejściówkę na VGA i na monitor typu SC.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

17

Odp: Falcon C-Lab MK2

Mój falcon nie jest co prawda ze sklepu, tylko z aukcji sprzed paru lat, ale był w oryginalnym pudle i też właśnie z tymi dwoma adapterami VGA i DIN13, ale bez żadnego kabla SCART. Dlatego zainteresował mnie ten Pinokiowy. Skoro przez niego obraz "jest genialny", to warto by przerysować tutaj jego schemat, czy ma wtyczkę din13 właśnie do takiej przejściówki jak pisze wieczor, czy bezpośrednio do gniazda w falconie bez przejściówki, czy ma we wtyczce (pewnie po stronie scart) jakieś rezystory, itp.? Czy to tylko kwestia ekranowania?
Pin/Kroll, foto można? On jest szary? Bo chyba widziałem taki szary kiedyś na aukcji w komplecie z falconem.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: Falcon C-Lab MK2

Tak dokladnie on jest szary dostalem go razem z tym francuskim falconem ktore kilka lat temu kupilem od Czuby. Pamietna akcja ze RC znalazl 8 falconow i jeden z nicxh trafil do mnie.
Nie pamiatem dokladnie bo w tej chwili nie moge znalesc ale wydaje mi sie ze w nim nie bylo przejsciowki na VGA, tylko uzywam jakiejs robionej.
Zdjecia moge zrobic, to gruby kabel.
Piszac zyleta to podlaczylem i porownalem obraz na TV LED na kablu robionym i na tym oryginalnym to trzeba zobaczyc, tego nie da sie opisac

To jest kabel ktory z jednej strony bezposrednio podlaczam do Falcona DB19 z drugiej SCART podlaczany do TV

Ostatnio edytowany przez Kroll (2017-04-24 19:57:08)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

19

Odp: Falcon C-Lab MK2

Pewnie gęsty oplot i że tak powiem - grube żyły ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Falcon C-Lab MK2

Jeżeli wtyczki są łatwo rozbieralne, to może by zajrzeć do środka i raz na zawsze ustalić jakie rezystory, diody czy inne kondensatory powinny być na których pinach (nomen omen :) )?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Falcon C-Lab MK2

Nie jestem specem od Fo3o, ale powiem, że nie kojarzę oryginalnego (czyt. od Atari) kabla do RGB(SCART) :>
Widziałem tylko przejściówki z logo Atari do VGA i atarowych monitorów DIN13...
Co prawda raz przez skype Kroll pokazywał mi jakiś gruby kabel scart, ale nie pamiętam czy on miał logo Atari...
Chyba jedyną oryginalną, atarową to Kroll miał przejściówkę VGA, przeciętą i przerobioną tj. z dorobionym przełącznikiem na tryb RGB.

Ostatnio edytowany przez erOS (2017-04-24 21:05:40)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

22

Odp: Falcon C-Lab MK2

We Francji chyba wiele sprzętów sprzedawali ze SCARTem (pardon, PERITEL :) ), choćby francuskie Atari 7800, a i chyba XE System (XEGS), kiedy w innych krajach dodawano tylko kabel antenowy.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: Falcon C-Lab MK2

Zadnego logo na tym kablu nie ma, a mowiac oryginalny, chodzilo mi oto ze ów kabel zostal wyjety z tego pudla z ktorym przyszedl do mnie ten falcon. Razem z PINem bez wiekszego klopotu udalo sie rozebrac zlacze od strony SCART-a, zadnych rezystorow tam nie ma, przyjrzal sie temu dokladnie PINokio.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

24

Odp: Falcon C-Lab MK2

ten kabel RGB dołączony do tego FR Falcona to w środku eurozłącza nie zawiera żadnej "elektroniki", drugi wtyk jest fabrycznie nierozbieralny. Nie mierzyłem niczego, bo nie było czym :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Falcon C-Lab MK2

uicr0Bee napisał/a:

może by zajrzeć do środka i raz na zawsze ustalić jakie rezystory, diody czy inne kondensatory

Obawiam się, że w przypadku obecnych telewizorów LCD nie da się ustalić jednego schematu, który będzie działał dając dobry obraz w każdym przypadku.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.