1

Temat: Jaki router do ik40?

Ktoś może wie, jaki router LTE obsłuży bezproblemowo modem Alcatel ik40? Niestety skusiło mnie na tp-linka, którego szczerze odradzam - część dedykowanych modemów nawet kulawo na nim działa...

Sikor umarł...

2

Odp: Jaki router do ik40?

Może alternatywny soft DD_WRT pomoże. U mnie kiedyś tp-link działał na tym dość stabilnie z modemem 3G

JiL Fan.

3

Odp: Jaki router do ik40?

Router (w sensie przepychu danych) nie musi obsługiwać LTE, modem tak - nie myl pojęć i warstw modelu OSI :)
(dla czepialskich: w pewnym sensie router faktycznie musiał kontrolować modem LTE po swojej stronie, jednak od czasu wprowadzenia standardów typu HiLink i protokołów typu QMI, urzadzenia puszczające dane po telefonii komórkowej wystawiają się jako zwykły interfejs ethernetowy)

Jedyne co musi mieć router, to port USB i odpowiedni soft, który będzie na tyle myślący, żeby połapać się że na porcie USB masz coś innego niż pendrive z torrentami.

Może to być strzelanie z armaty do muchy, ale jeśli chcesz naprawdę porządny router, z pierdylionem klikadełek, z porządnym WiFi, ze wsparciem do usranej śmierci i oficjalnym supportem, to skombinuj sobie MikroKTik RB851G-2HnD. Koszt ok. 250zł, ale ma wszystko co potrzebujesz, a nawet więcej, wraz ze wsparciem producenta i regularnymi aktualizacjami.

Proponuję taki bo sam miałem, teraz ma go chyba BartoszP, ja będę się zapatrywał w niedalekim czasie na nieco nowszą konstrukcję (MikroTik hAP-ac), chociaż podana przeze mnie wciąż jeszcze ma i będzie wspierana.

Jedyna uwaga to taka, by pomiędzy port USB w routerze a modem zasadzić sobie hub USB z aktywnym zasilaniem, inaczej może się zdarzyć że będzie Ci się resetował modem z braku napięcia - MikroTik daje standardowe napięcia na USB, niestety modemy często wykorzysują pewne hacki by wyciągnąć nieco więcej mocy, a router takiego czegoś nie toleruje, dostajesz ostrzeżenie w logu i resetuje delikwenta,

.: miejsce na twoją reklamę :.

4

Odp: Jaki router do ik40?

gwinter napisał/a:

Może alternatywny soft DD_WRT pomoże. U mnie kiedyś tp-link działał na tym dość stabilnie z modemem 3G

Niestety, ani gargoyle (czy jakoś tak), ani coś podobnego (próbowałem 3 różnych alternatywnych softów) nie pomogło, wróciłem do oryginalnego oprogramowania.
@Skrzyp, mylisz się. Router (w sensie przepychu danych) musi obsługiwać protokół LTE, inaczej masz max 3G+ - tak, jak mam w tej chwili (ale tu to już kwestio zastosowanego modemu). Zależy mi na dość tanim sprzęcie, nie potrzebuję fajerwerków, jak wyjeżdżam biorę sam modem i dla mnie jest o.k.

Sikor umarł...

5

Odp: Jaki router do ik40?

Sikor napisał/a:

@Skrzyp, mylisz się. Router (w sensie przepychu danych) musi obsługiwać protokół LTE, inaczej masz max 3G+ - tak, jak mam w tej chwili (ale tu to już kwestio zastosowanego modemu).

Skrzyp się nie myli, co z resztą w jednym zdaniu sam potwierdziłeś.
Router to jedno a modem to drugie, to modem ma obsługiwać protokół LTE, a nie router.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: Jaki router do ik40?

@pecuś, nie do końca. Z tego co wiem (może się myle) - LTE wymaga innej wydolności prądowej i na tym właśnie wiele modemów pada przy TP-LINKu. Alcatela mi rozpoznaje, ale połączyć się ni chu chu nie chce. Z 3G+ nie ma tego problemu. Jest jeszcze kwestia przepyhania danych między modemem a routerem - a tu już (z praktyki) - odradzam TP-LINKA.

Sikor umarł...

7

Odp: Jaki router do ik40?

Jaki masz model tego TP-Linka?

8

Odp: Jaki router do ik40?

mr3220

Sikor umarł...

9

Odp: Jaki router do ik40?

Sikor, ale pobór mocy przez urządzenie a obsługa protokołu to jedno. Jak już mówiłem - jeśli tylko to Cię boli, wstaw sobie rozdzielacz aktywny z własnym zasilaniem. Router magicznie nie stwierdzi "ej, bo ja widzę że ty jesteś ten modem letełe z pleja, to ja może Ci dam wincyj prunda, nie?" tylko po prostu zwróci komunikat "nie dam tyle bo sam padnę, idź pan w uj".

Ale to trzeba czytać dokładnie co piszę.

Przypominam, że "zasilaczątka" przy routerach są słabe.
No chyba, że tak jak wspomniałem masz MikroTika - nie dość, że ma bardzo dużą tolerancję zasilaczy, to jeszcze masz Power-over-Ethernet i wtedy raczej mocy Ci nie braknie :)

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2017-05-21 15:28:32)

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: Jaki router do ik40?

tak czy siak - zna ktoś model, który z tym pójdzie? Bo na razie tylko hsimpson zadał treściwe pytanie.

Sikor umarł...

11

Odp: Jaki router do ik40?

9VDC/0,85A to niewiele.

A o co chodzi z przepychaniem danych między modemem a routerem?
Speedtest za słabe daje wyniki?
A po kablu czy eterem do kompa?
Jak eterem to ile masz sieci wifi dookoła i czy przypadkiem nie na tym samym kanale co Twoja?
Po kablu też więcej jak 100 nie pociągniesz.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2017-05-21 21:57:12)

12

Odp: Jaki router do ik40?

Ja już podałem swoją propozycję, ale według Sikora pewnie nie była zbyt treściwa… :)

Gorzej, że Sikor nie opisał prawidłowo problemu, jakby to był jakiś system supportu z ticketami to zamknięto by z flagą "WONTFIX" z powodu braku podstawowych danych - co konkretnie nie działa, w jakiej warstwie, jakie są objawy i kiedy tak się dzieje.

.: miejsce na twoją reklamę :.

13

Odp: Jaki router do ik40?

@lemiel: nieważne po czym, ważne - że zrywa połączenie i nie może się dogadać z modemem LTE jaki mam
@skrzyp: napisałem w normalnej cenie...

Sikor umarł...

14

Odp: Jaki router do ik40?

Sikor, nie masz jakiegoś huba USB z zasilaniem? Np. w monitorze, żeby to sprawdzić bez kupowania huba z zasilaczem.

15

Odp: Jaki router do ik40?

To akurat jest sprawa drugorzędna - tego modelu modemu nie ma w specyfikacji routera, a jestem z modemu póki co bardzo zadowolony i wolę zmienić router/oprogramowanie do niego. Ale WRT, Gargoyle (nakładka na WRT|) też nie rozpoznają go...

Sikor umarł...

16

Odp: Jaki router do ik40?

@Sikor - skrzyp podał propozycję rozwiązania problemu - hub usb z własnym zasilaniem. Na sieci są też opisy modyfikacji tego routera aby podać więcej prądu bezpośrednio do portu.
Co do transferów - 150Mb nie ma opcji osiągnąć czy tam 100Mb, prędzej 50Mb da rade - to tak jak z WiFi w routerach które mają standard N i napisane np. 300 czy tam 600Mb a LAN ma 100Mb...

Mam ten router uruchomiony u teściów, którzy mieszkają na wsi z modemem 3G (modelu nie pamiętam w tej chwili, z T-Mobile jakiś Huawei popularny) - głównie używany YouTube, Skype i Internet/Poczta i ogólnie ten router nie jest zły jednak zauważyłem przypadłość że raz na 4-5 miesięcy resetuje się do fabrycznych ustawień - dlaczego to nie wiem.

Jak chcesz inne rozwiązanie - zależy co chcesz robić to:
Jeżeli chcesz modem do podróży to są takie małe z wejściem na kartę SIM i rozsiewają WiFi a niektóre mają nawet 1 lub 2 porty LAN.
lub własne rozwiązanie typu RPi lub OPi + modem LTE/3G i skonfiguruj sam router i masz rozwiązanie całkowicie dopasowane do Ciebie.
Jest jeszcze mikrotik o którym skrzyp wspomniał i uważam że ten sprzęt jest bardzo niedoceniony przez konsumentów - w cenie około 100zł można mieć router który potrafi więcej niż Asus za 300-400zł.
Wersje z USB działają fajnie - poleciłem jednemu znajomemu i zadowolony... trzeba było tylko pomóc w konfiguracji - Mikrotik nie ma ładnych błyskotek i "prowadzenia dziecka za rączkę" jak wielu innych jednak jak ktoś coś więcej wie to i więcej może na tym sprzęcie.

Mikrotika używam w domu u rodziców (nawet 2 sztuki) ale nie z modemem 3G i w pracy 3 sztuki i sprzęt niesamowity - zwłaszcza ta tolerancja zasilaczy. Mało który producent tak tworzy urządzenie aby pasowały np zasilacze z zakresu innego niż wskazany na obudowie a tutaj są nawet urządzenia od 5V do 30V itp.

Lekko poza tematem ale do WiFi polecam Ubiquiti chociaż ciekawi mnie rozwiązanie Mikrotika to nie zaryzykowałem do tej pory sprawdzenia ich rozwiązania takiego jak Ubiquiti Unifi. Za to Mikrotik SXT sprawuje się świetnie, zwłaszcza te w pasmie 5GHz.

17

Odp: Jaki router do ik40?

Hmm, czyli czegoś z tym mikrotikiem nie zrozumiałem. W takim razie przepraszam skrzypa i trzeba się temu przypatrzeć...

Sikor umarł...

18

Odp: Jaki router do ik40?

Zamiast zmieniać router spróbuj najpierw zmienić soft na routerze. Niestety Tomato nie działa na nim, ale polecany jest na niego OpenWRT -> https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-mr3420.

19

Odp: Jaki router do ik40?

OpenWRT nie rozpoznał mi mojego modemu, a na Huaweii-u który mam obecnie działa identycznie jak na obecnym sofcie.

Sikor umarł...

20

Odp: Jaki router do ik40?

Stockowy firmware na ogół źle wspiera (lub w ogóle) modemy USB, bo producenci mają w ofercie routery z wbudowanym modemem. Oprogramowanie, które ma bardzo dobre wsparcie dla modemów 3G/LTE, to Tomato by Shibby. Musiałbyś mieć router, który jest obsługiwany przez Tomato. Mogę polecić Netgeara R7000. Rewelacyjny router o bardzo dużej przepustowości LAN/WAN. Jest tylko haczyk. Nie ma gwarancji, że twój modem Alcatela zabangla. Przeszukałem forum i nikt nie testował tego modemu z Tomato :(.

21

Odp: Jaki router do ik40?

Niewiele się nasuwa tutaj do rozwiązania ale albo przetestować gdzieś Mikrotika albo zmienić i modem i router na takie co działają bez problemu i nie tracić czasu na dalszą konfigurację.

Czy coś takiego jak HUAWEI B593s-12 nie byłoby lepszym rozwiązaniem?