1

Temat: Dysk Atari MegaFile 60 / Digital Data Deicke HD 64

Witam, to mój pierwszy post na Waszym forum.

W moje ręce wpadł dysk Digital Data Deicke HD 64, z tego co zdołałem się zorientować to jest Atari MegaFile 60. Poza wyciętą kratką chłodzenia i etykietką wydrukowaną na drukarce laserowej chyba nie było między nimi różnicy. Problem jest w tym, że moje Atari STe nie wykrywa tego dysku. Mam dyskietkę z oprogramowaniem narzędziowym, firmowanym przez Digital Data Deicke. Przy próbie wykrycia dysku, miga na nim kontrolka ale wyświetla się komunikat, że nie ma żadnego urządzenia DMA o wybranym identyfikatorze (sprawdzałem wszystkie ale reakcja jest tylko na pierwszym). Wszystkie DIP switche są na ON co odpowiada ID=0. Zwierając piny O i P dioda ACT wykonuje jedno dłuższe mignięcie, po czym dwa krótsze, co w/g znalezionego opisu sygnalizuje uszkodzenie firmware kontrolera (zapewne błąd jest stwierdzany na podstawie sumy kontrolnej). Sprawdziłem, że linie danych portu DMA pozostają ustawione jako wejścia (napięcie ok 1,8V) nieżalenie od napięcia na pinie R/W. Czy ktoś byłby mi w stanie zgrać zawartość ROMu z podobnego urządzenia, ew. zweryfikować zawartość ROMu zgranego przeze mnie?

Dysk sprawdzałem na dwóch egzemplarzach STe. Nie mam 100% pewności co do kabla, nie było go przy dysku, więc musiałem go zrobić sam. Zrobiłem go jako 1:1, bo taką informację znalazłem w kilku miejscach. Ma długość ok 50cm, nie jest ekranowany, wykonałem go z 2 kawałków skrętki ethernetowej. Jest tam 8 linii danych, 7 linii sterujących i masa, są w sumie 4 piny masy, więc 16 przewodów jest wystarczające.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2017-06-15 20:58:47)

2

Odp: Dysk Atari MegaFile 60 / Digital Data Deicke HD 64

Hmm, a jak z terminatorem? Po za tym - skąd jesteś, można by sprawdzić u kogoś... Spróbuj też wersji demo HD Driver-a - po przeskanowaniu portów sprawdź, czy widzi urządzenie. Btw nie pamiętam, czy na ID0 zdziała - w TT-ce jest to o ile pamiętam zarezerwowane dla kontrolera, zacznij od zmiany ID dysku.

Sikor umarł...

3

STe nie ma wewnętrznego kontrolera więc ID=0 jest ok. Sprawdzałem na dwóch różnych STe, na wypadek, gdyby mój miał uszkodzony port ACSI (bo pamiętam, że kiedyś upaliłem jeden z buforów tego portu, ale go wymieniłem). Dysk reaguje na wybranie ID=0 w oprogramowaniu do partycjonowania, ale nie daje żadnej odpowiedzi. Wewnętrzny self-test kontrolera zgłasza błąd firmware. Self-test przeprowadza się bez podłączonego kontrolera i dysku. Sam dysk raczej jest sprawny, choć nie mam kontrolera RLL do PC by go sprawdzić. W ostateczności mogę go podpiąć pod kontroler MFM i przeformatować, ale jestem ciekaw co na nim jest wink Zasadniczo ST-277R-1 i ST-251-1 to ten sam dysk, tylko jeden jest "certyfikowany" do pracy z kodowaniem RLL 2,7, a drugi z RLL 1,3 (czyli MFM).

O jakim terminatorze piszesz? O ile mi wiadomo ACSI nie wymagało żadnych terminatorów.

Jestem z Bielska-Białej. Mam dostęp do większej liczby Atari ST w różnych wariantach (znajomy z pracy kolekcjonuje takie komputery). Niestety nie znam nikogo kto miałby taki dysk.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2017-06-16 09:30:21)

Możesz zgrać ten soft i zrobić fotki dysku z zwenątrz i wewnątrz?

Może kabelek jest trochę za dług i albo za słabo ekranowany? Kolega kolekcjoner może mógłby Ci firmowy pożyczyć?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Chodzi Ci o dyskietkę z oprogramowaniem czy o firmware?

Zdjęcia:
http://obrazki.elektroda.pl/3121492000_1497623006_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/1561930900_1497623008_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/5402373000_1497623011_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/6845072000_1497623013_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/2883231500_1497623015_thumb.jpg

Pliki:

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2017-06-16 15:25:34)

Post's attachments

Harddisk Treiber v4.13 (1991)(Digital Data Deicke)(de).zip 40.27 kb, liczba pobrań: 2 (od 2017-06-16) 

MEGAFILE60_C103168_CA200346.BIN 8 kb, liczba pobrań: 2 (od 2017-06-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

_tzok_ napisał/a:

STe nie ma wewnętrznego kontrolera więc ID=0 jest ok.

Owszem, ma logica do obsługi ACSCII. Dodatkowo chodzi mi o numer, który potrafi nadać sobie driver (na przykłąd HD Driver). Zresztą przestawienie ID to banał, więc czemu nie sprobować.
Btw, jest duża szansa, że na początku sierpnia będę o rzut beretem od Ciebie wraz z Pin-okiem (20 km za Żywcem) - pisz do niego, może się uda powalczyć na miejscu wink A jak nie - to wal na ironię, na pewno ktoś pomoże wink

Sikor umarł...

7

Hej
Mam Megafile 30, nie wiem czy mają podobny soft - mogę jutro zrzucić jak będę miał chwilkę.
Mój wygląda tak:

Post's attachments

unnamed.jpg 1.53 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

MegaFile 30 ma inny kontroler, zwykły MFM... swoją drogą jest o wiele mniej problematyczny, bo dyski MFM są o wiele łatwiejsze do zdobycia.

9

Podsumowanie tematu.

1) MEGAFILE 30 i MEGAFILE 60 mają kontroler RLL (32D5321), jedynie MEGAFILE 20 miał MFM.
2) ROM ma prawdopodobnie 128kb, ale jest MASK-ROMem, więc nie potrzebuje pinów do programowania, EPROMy w takiej podstawce mogą mieć max 64kbit, czyli w programatorze odczytałem tylko połowę wsadu.
3) Kontroler okazał się być sprawny, natomiast dysk jest uszkodzony.  Dopiero narzędzia ICD pozwoliły mi to stwierdzić. Błąd #06 czyli uszkodzenie ścieżki 0.
4) Do obudowy można włożyć inny dysk MFM lub RLL, niestety mimo wybrania kontrolera MFM włożony dysk NEC D3142 został sformatowany z kodowaniem RLL (26 sektorów/ścieżkę) bez pytania o gęstość zapisu... działa jednak bez problemu i ma dostępne 64MB (nominalnie to dysk MFM 44MB).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2017-12-03 16:21:46)