Temat: Cieniowane

Piszę w imieniu kolegi, którego dręczy następujący problem. Otóż nabył niedawno 130XE i ma taki efekt, że pod znakami pokazuje się cień. Podłączenie - s-video.

Na sugestię że to może być problem z kablem / telewizorem, odparł że sprawdzał 3 różne kable i 2 TV. Nie jest też to efekt zakłócania sygnałem koloru, bo na samej lumie też to widać.

Nabył UAV ale ponoć nie pomogło. Co to może być i jak temu zaradzić :) (szczerze mówiąc nie wiem, czy ja bym to zauważył :) )

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-07-06 09:16:45)

Post's attachments

19807080_1568891243143821_1205966768_o.jpg 157.32 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

19814207_1568892999810312_1488272506_o.jpg 155.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

2

Odp: Cieniowane

Może z sygnałem jest wszystko OK? Nowsze telewizory mają cyfrową korekcję ostrości, która też może powodować takie cienie. Jak ma w telewizorze jakieś "sharpness", to niech zredukuje do minimum.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

3

Odp: Cieniowane

To jest efekt przerzutów (overshoot) na stromych zboczach sygnału video. Przyczyny - niedopasowanie falowe i/lub nieprawidłowa charakterystyka częstotliwościowa. W praktyce w mniejszym lub większym stopniu zawsze występuje, bo po s-video (a tym bardziej composite) nie oczekuje się jakiejś super ekstra jakości. Regulacją ostrości, jeśli jest, można to zjawisko zmniejszyć, ale kosztem rozmycia krawędzi. Jedynym radykalnym sposobem likwidacji zjawiska jest przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Cieniowane

Dzięki za szczegółową odpowiedź - tak mi się wydawało, że mniej lub bardziej zawsze widziałem coś takiego na real hardware - tylko nie zwracałem na to uwagi. Przypuszczalnie stare telewizory swoimi parametrami to niwelowały (kosztem rozmycia obrazu).

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem