26

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

chodzi o tą naklejkę z tyłu obudowy?
przewód jakiego używam to composite, pomierzony i wykonany według tego projektu, fotka dodana
a jestem z okolic Katowic jak wcześniej wspominałem.

Ostatnio edytowany przez Jarx5 (2022-03-09 07:02:21)

Post's attachments

atari 1.jpg 979.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

kabel AV.gif 4.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

27

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_monitorowe - Twój komputer jest z 1984 roku, sprawdź, czy masz chromę na pinie, za Atariki:

Atariki napisał/a:

800XL NTSC i PAL - pin Composite Chroma jest niepodłączony we wszystkich egzemplarzach NTSC i we wczesnych egzemplarzach PAL z 1. połowy 1984 r.

Być może wystarczy drobna modyfikacja w środku i będziesz się cieszył pięknym kolorem na monitorze. Chociaż bardziej martwi mnie brak koloru po kablu antenowym w tym przypadku.
Dodatkowo, według manuala do TV sprawdź to:

instrukcja sony z netu napisał/a:

ednak, zależnie od podłączonego urządzenia, sygnał
może nie zostać prawidłowo zidentyfikowany, pomimo
wybrania „Automat.”. Jeżeli obraz wideo z urządzenia
podłączonego do gniazda  / / AV2 nie jest
prawidłowo wyświetlany, wybrać „Złożony”, „S Video”
lub „RGB” dla sygnału z podłączonego urządzenia.

Przez wejście antenowe z kolei dobrze ustawiłeś parametry PAL?

instrukcja... napisał/a:

Nacisnąć F/f, aby wybrać jeden z następujących
systemów telewizyjnych, po czym nacisnąć
RETURN.
B/G: Dla krajów/regionów Europy zachodniej
I: Dla Wielkiej Brytanii
D/K: Dla krajów/regionów Europy wschodniej
L: Dla Francji

Pamiętaj, że w komputerze nie będzie to europa wschodnia!!!
I ostatnia uwaga - czy komputer nie był w epoce przestawiony na SECAM? Bo taą usługę robił między innymi KAREN, TOMS i kilka pomniejszych firm. I nie jest to SECAM stosowany we Francji... (tam właściwie jest MeSECAM). To sprawdzisz między innymi po częstotliwości kwarca na płycie głównej.

Sikor umarł...

28

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

- rozumiem, że chrome muszę sprawdzić na płycie w gnieździe?
- nie mam możliwości wyboru tych funkcji AV2, w ogóle nie mam gniazda s-video w moim tv (sony bravia kdl 37v4000)
- nie bardzo rozumiem ustawienia parametrów PAL - nacisnąć F/f w tv? w jaki sposób?
- komputer nie był modyfikowany na SECAM

29

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jarx5 napisał/a:

rozumiem, że chrome muszę sprawdzić na płycie w gnieździe?

Tak

Jarx5 napisał/a:

- nie mam możliwości wyboru tych funkcji AV2, w ogóle nie mam gniazda s-video w moim tv (sony bravia kdl 37v4000)
- nie bardzo rozumiem ustawienia parametrów PAL - nacisnąć F/f w tv? w jaki sposób?

Nie mam Sony Bravia, było brane z instrukcji w necie. Musisz znaleźć do swojego modelu - to chyba to: https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/son … instrukcja
Podłączasz jak widze pod AV3. Sttrona 24 (w PL) - wybór osdpowiedniego systemu kodowania. Nie ma NTSC, jak widze, choć według strony 28 jest, ale tylko po niskiej częstotliwości (AV). Brak koloru w programach - wybrać zerowanie, strona 20 (w problemach).

Jarx5 napisał/a:

- komputer nie był modyfikowany na SECAM

To jedno już wiemy.
Na początek sprawdź gniazdo monitora, czy są wszystkie sygnały. Jak nie - trzeba ręcznie dołożyć pod odpowiedni pin.

Sikor umarł...

30

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

zrobiłem zdjęcie płyty, nie wiem za bardzo jak sprawdzić czy chroma jest podłączona, proszę o jakąś wskazówkę

Post's attachments

atari płyta 1.jpg 1.72 mb, liczba pobrań: 1 (od 2022-03-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

31

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

ale zaraz, z tym wyprowadzeniem chromy; użyteczne Ci to będzie tylko wtedy, kiedy do tv/monitora wypuścisz obraz sygnałem svideo.
jęsli nie masz koloru ani na wyjściu anten0wym ani na composite, to fakt czy na pin5 gniazda monitorowego idzie sygnał czy nie, niewiele tu powie...

ed.
..bo jak nie walnięty potencjometr, to do sprawdzania elementów może trochę być. jak widać na schematach serwisowych. kwarc, tranzystory, może gdzieś uszkodzona ścieżka albo zimny lut, po uszkodzenie gtia włącznie ;-P (jak szaleć to szaleć).
p.s.
jeśli nie masz pod ręką potencjometru 500k a masz ze dwa rezystory po ~200-300k, to możesz na próbę je wstawić. ja tak w jednym egzemplarzu sobie zrobiłem 200k+300k. i nawet nie chciało mi się już tego na pr-kę potem zmieniać..

Ostatnio edytowany przez takron27 (2022-03-11 09:49:09)

32

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jak napisałem - ustawić się z kimś z okolicy i sprawdzić u kogo innego lub u siebie z tożsamym egzemplarzem.

Sikor umarł...

33

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Piny od gniazda monitora na płycie sprawdziłem miernikiem  i jest na wszystkich przejście - dzwoni prawidłowo, może zastosować inny kabel s-video z innym telewizorem, myślicie, że może to pomóc, czy kolor musi być po composite?

Ostatnio edytowany przez Jarx5 (2022-03-11 16:57:22)

34

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Po composite musi być kolor. W XL mikser Y+C jest na płycie (nie w modulatorze jak w XE). W niektórych szkolnych komputerach (ale raczej ZX Spectrum) odcinano sygnał Chromy, by poprawić czytelność obrazu na czarno-białych TV.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

35

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

---==Zalogowanym być trzeba aby ujrzeć obraz(ek)==---

Sikor napisał/a:

komputer jest z 1984 roku

A nie z czwartego tygodnia roku 1985?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

36

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

wklejam fotkę z rokiem produkcji
Zaobserwowałem jeszcze jedną rzecz, zostawiłem kompa włączonego by sobie pochodził, i po pewnym czasie ekran zaczął zmieniać kolory w moim przypadku odcienie szarości, czy to jest normalne zjawisko? może to jest jakiś trop w rozwiązaniu braku kolorów

Ostatnio edytowany przez Jarx5 (2022-03-12 07:34:47)

Post's attachments

płyta rok produkcji.jpg 1.07 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

37

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

włączył się wygaszacz ekranu.

38

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

dziś sprawdziłem potencjometr, działa prawidłowo, także przyczyna leży gdzie indziej

39

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jak pisałem:
1. Umów się z kimś z Katowic lub okolic i podjedż z komputerem i kablem (lub ktoś do Ciebie) - wyeliminujesz kabel
2. Podłącz pod inny telewizor lub innym kablem
Naprawdę, w okolicach Katowic nie powinieneś mieć z tym problemu. A tak to jest szukanie dziury w całym. A tak może wyeliminujesz komputer/kabel/telewizor, a to już dużo powie. Próbowałeś ręcznie przełączyć system w TV?

Sikor umarł...

40

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

właśnie w instrukcji tego tv nigdzie nie ma informacji w jaki sposób przełączyć system, jest tylko info o systemach jakie występują
System TVAnalogowy:W zależności od zaznaczonego kraju/regionu:B/G/H, D/K, L, ICyfrowy: DVB-T/DVB-CSystem kodowania kolorówAnalogowy: PAL, SECAM NTSC 3.58, 4.43 (tylko wejście Video In)Cyfrowy: MPEG-2 MP@ML

41

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jarx5 napisał/a:

System TVAnalogowy:W zależności od zaznaczonego kraju/regionu:

Bosz... A czytać ze zrozumieniem umiesz... Odpowiedź masz w tym zdaniu. Mały hint: Polska jest złym wyborem dla PAL z Atari i innych komputerów z okresu... Zmień kraj na odpowiedni, inny niż Polska. A poza tym - napisz do ludzi z Katowic, kto mieszka w pobliżu. Akurat w tym rejonie jest nas trochę (ja akurat z Warszawy, więc deko daleko), na pewno uda się jakoś umówić, aby sprawdzić kompa/kabel, jak już coś wyeliminujesz, będzie łatwiej.

Sikor umarł...

42

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

ok, podłączyłem kablem antenowym na analog wybrałem te 4 różne regiony i dalej bez zmian, podpowiedź do mi do kogo mógłbym napisać by sprawdzić atari, wcześniej w tym wątku pisałem taką prośbę ale bez odzewu, mam założyć nowy temat?

43

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Bocianu, Koala, Larek (to chyba Sosnowiec, dwa kroki), blisko masz Lotharka. To tak na szybko.

Sikor umarł...

44

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

dzięki wielkie, za pomoc

45

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Mam nadzieję, że się uda ustalić co i jak.

Sikor umarł...

46

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Po RF i Composite kolor powinien być. Kable DIN-5 - EURO typu S-Video niekoniecznie będą działały z każdym TV.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

47

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jak coś możesz wysłać sprzęt do mnie do serwisu w Łodzi. GALTRON Przemysław Galanciak, ul. Gdańska 148, 90-536 Łódź.

48

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Dzięki galtron, dziś go jeszcze dla pewności podłączyłem do starego CRT Otake i nadal obraz jest czarno- biały więc, raczej usterka jest po stronie atari

49

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Usterka powinna być prosta do naprawy i jest w "okolicach" GTIA (między C52, a C54), ale raczej nie samo GTIA.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2022-03-13 21:41:21)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

50

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

_tzok_  skąd taki wniosek, spotkałeś się z takim przypadkiem?