Temat: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

Mam niezrozumiały dla mnie kłopot z przenoszeniem danych z PC na ST (od razu przyznam, że jestem w tym temacie początkujący).
Mam 1040STe. Po drugiej stronie jest laptop z Linuksem i stacja dyskietek USB. Przypadki:
- Formatuję dyskietkę na PC (mkfs.vfat -A /dev/sdf) i jest ona dobrze widoczna na PC. Ale STe jej nie chce przeczytać ("Data on the disk in drive A: may be damaged.").
- Formatuję dyskietkę na Atari. Atari ją widzi, nie ma problemu. Wkładam do stacji laptopa - komputer ją widzi. Mogę ją zamontować, nagrać coś, a po tym ST przestaje ją poprawnie rozpoznawać (komunikat jak wyżej). Natomiast PC widzi ją bez problemu, nagrywa/czyta/cokolwiek.
- Nie ma problemu, jeśli dokładnie to samo robię na stacji wbudowanej na stacjonarnym PC, ale ten mam w pracy i dostęp do niego w weekend mam ograniczony.
- Również Win10 nie ma problemu z nagraniem plików tak, żeby Atari je widziało.
Macie może jakąś podpowiedź, jak wybrnąć z tego problemu? Może ktoś się z czymś takim już spotkał? Linux coś tu kaszani. Ale co?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2017-10-07 10:32:58)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

A to nie było tak, że dopiero od którejś wersji TOS umiał FAT tak jak MS-DOS to robi?

3

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

@perinoid
Obwiniałbym raczej tę stację USB niż Linuxa. Generalnie to odradza się korzystanie z tego typu wynalazków, ale dotyczyło to raczej niestandardowych formatów, innych niż 720KB.

@Hrw
Ten problem dotyczył tego, że dyskietki sformatowane na ST nie były odczytywane na PC, ale miało to miejsce w przypadku TOSów 1.00 i 1.02. Od TOSa 1.04 dyskietki sformatowane na Atari powinny być odczytywane na PC, ale z odczytem na PC kolega perinoid raczej nie ma problemu, tylko w drugą stronę.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

4

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

No właśnie okazało się, że Windows tylko zdołało nie rozwalić FAT-u, bo i tak nie zdołałem niczego odczytać z dyskietki. Muszę zainwestować w jakiegoś starego laptopa, bo na stacjonarkę miejsca nie mam.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2017-10-07 22:55:23)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

Może to zbyt wiele nie wniesie do wątku ale ja formatuję dyskietki właśnie z poziomu WIN7 i podłączonej stacji USB i ATARI STE i MSTE czyta je bez problemu. Odwrotnie nie próbowałem. Natomiast ja podaje parametry>format a: /t:80 /n:9  Przykładowy filmik tu: https://www.youtube.com/watch?v=HwcleHTcZr8
Miałem problemy, owszem, ale wynikały one z używania starych zniszczonych dyskietek:)

6

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

Witam. Może być problem z zapisem dyskietek 720kB na niektórych nowych napędach, bo nie mają one przełącznika - krańcówki do rozpoznania dyskietki DD/HD i wszystkie dyskietki traktuje jako HD.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

Mam stację na USB, która czyta dyskietki sformatowane na ST bez problemu.
Miałem problem z dyskietkami formatowanymi na PC, nie czytało ich ST.

8

Odp: Problem z przenoszeniem danych PC-ST za pomocą dyskietki

No właśnie ta moja czyta dyskietki sformatowane na ST, nawet potrafi zapisać coś na nich. Tylko jak zapisze, to przestają być używalne na ST.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.