76

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Zrób TOMSa ;-)

77

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

A czym się różni?
Może to głupie pytanie, ale nigdy nie miałem stacji, więc nie wiem na czym polegają różnice między tymi Californiami Tomsami XFami i innymi. Chodzi mi tak bardziej łopatologicznie, na przykład, że różnią się prędkościami o rząd wielkości, że potrafią czytać dyskietki PCtowe czy coś - chodzi mi o takie praktyczne różnice, które wynoszą jakąś stację wysoko ponad inne.
A nie, że ma wyświetlacz i wyświetla numer ścieżki, bo to chyba tylko taki bajer?

78

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Rom w tym klonie 3.5" masz ten, od 720kB?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

79

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Chyba tak, plik nazywa się xf551720.bin

80

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Zrób format na 720kB i zapisz czymś te 720kB, skopiuj 720kB na ramdysk, czy coś.

Któraś z wersji romu była "niedorobiona" i bodaj przy próbie odczytu wywalało się w połowie w okolicy 360kB przeczytanych danych.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-24 22:12:29)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

81

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

kupię jedno złożone PCB, jeśli 720kB jest ok. To rom z US?

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-24 22:13:31)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

82

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Mam wyjazd w nocy z soboty na niedzielę, więc czasu na zabawy to ja już za bardzo nie mam, ale jeśli mi przygotujesz jakiś pliczek atr pod SIO2SD i mnie poinstruujesz jak to sprawnie przetestować, to postaram się to jutro zrobić.

Czy to rom z US? Nie wiem, pobrany z netu, nazwa: XF551_2.zip

A masz jakiś inny bez tego błędu? Istnieje w ogóle? Ten błąd to jest gdzieś potwierdzony i można coś o tym poczytać? Czy są w Polsce posiadacze takich stacji? Bo chciałem tam wrzucić HyperXF, a konkretnie HXFB (pod stację 3.5) ale coś nie śmiga - czy komuś działa?

83

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Będę chętny na samą płytkę + kwarc. Ewentualnie do tego wd i 8040, jeśli będziesz miał nadmiar, a nie wyciągnę nic działającego ze złomu.

84

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Mam tylko płytki.
Kwarc sam ledwo znalazłem u siebie w zbiorach, bo tak jak pisałem, musiałem trochę powalczyć z tym generatorem, aby uzyskać 8.33 co i tak mi się nie udało (brak odpowiedniego kwarcu). Stanęło na 8Mhz i w sumie działa ale jeszcze nie wiem, czy tak być powinno :)
Procki są dostępne, WD też są na Ebayu czy Ali. Ja procki kupiłem nowe, a WD musiałem wydłubać z jednego mojego działającego ST, które teraz leży smutne bez kontrolera FDD :)

W ramach eksperymentu można by sprawdzić, czy stacja pójdzie na jakimś "mniejszym" procku ze 128k pamięci zamiast 256k.
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_MCS-48
Program zajmuje 4kb z 8kb w Epromie, więc jest szansa, że może z ramu też korzysta "rozsądnie" :) Trzeba po prostu podstawić inny procek i sprawdzić, na co ja teraz nie będę miał zwyczajnie czasu. No chyba, że ktoś już to sprawdził i ma potwierdzone info.

85

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

wydaje mi się, że jestem jednym z dwóch posiadaczy XF przerobionej na 3.5" w Polsce ;)

Zrobię ATR z konfigiem pod SpartaDOS, powiedzmy, że SIO2SD będzie na D1:, XF na D3:. Masz możliwość ustawić tę XF na D3: zworką?

Którą wersję Sparta DOS tam masz?

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-24 23:19:52)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

86

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Sparta chyba 4.47 czyli chyba najnowsza?
XF ma dwie zworki, których opis mówi, że ustawiają D1-D4 więc raczej mogę na D3.
Wolałbym nie łączyć tych urządzeń w łańcuch, bo nie chcę lutować gniazda SIO do stacji - mam mało tych gniazd i wtyczek i nie chcę marnować, dlatego wolałbym, aby to było na zasadzie, że podłaczę SIO2SD, cośtam zrobię, potem odłączę i podłączę stację. Druga sprawa, że stacja zasila się z portu SIO, jak jeszcze do tego dołączę SIO2SD to nie wiem, czy to będzie dobrze :)
Ale jak się nie da tak zrobić, to wlutuję....

Mam też drugą Atarynę z SimmEXP 1MB pamięci w razie czego - można skorzystać z ramdysku.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-11-24 23:32:16)

87

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

ok, może być metodą "na odłączanego" ;)- jutro wymodzę tego ATR'a, potrzebny będzie ten komp z ramem 1MB.

... a aktualna "w miarę" wersja SDX to 4.49d z 14.09.2017

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-24 23:43:40)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

88

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Pobierałem chyba stąd:
http://sdx.atari8.info/index.php?show=e … ad_special
Data zapisania pliku na dysku to 11 listopada 2017, więc wtedy chyba widniała tam wersja 4.47, a teraz jest 4.48

Daj jakiś link do tej nowej najnowszej wersji :)

89

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

wystarczy 4.48, być może mam wersję testową co do której jestem zobowiązany by jej nie upubliczniać :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

90

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Spoko, jutro wrzucę ten 4.48 na cart.
Będę przy kompie pewnie około 11 godziny, więc jeśli nie wyrobisz się do tej pory, to później już nie będę miał jak sprawdzić.
Ewentualnie sam jakoś może wysilę szare komórki. :)
Gdzieś dziś widziałem art na temat jak przerzucać atr-y na dyskietki.

Aha, 4.49c (beta) jest do pobrania ze strony projektu:
http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_download_beta

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-11-25 00:17:45)

91

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

w pakiecie do Sparty jest (mam nadzieję) programik ATRM, umożliwia zapis "pustego" ATR o zadanej wielkości.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

92

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

x_angel napisał/a:

W ramach eksperymentu można by sprawdzić, czy stacja pójdzie na jakimś "mniejszym" procku ze 128k pamięci zamiast 256k.
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_MCS-48
Program zajmuje 4kb z 8kb w Epromie, więc jest szansa, że może z ramu też korzysta "rozsądnie" :) Trzeba po prostu podstawić inny procek i sprawdzić, na co ja teraz nie będę miał zwyczajnie czasu. No chyba, że ktoś już to sprawdził i ma potwierdzone info.

Nie ma sensu próbować. Pamięć jest wykorzystana do ostatniego bitu. Stacja obsługuje sektory 256-bajtowe i musi je, po odczytaniu z WD, przechować w RAM. ZTCP nawet timer jest wykorzystany w charakterze licznika danych, bo rejestry w RAM zajęte przez odczytywany sektor. Zresztą po co? Procesorów 8050 jest jeszcze na świecie więcej niż jesteś w stanie zagospodarować.

Co Ci nie wyszło z podziałem 25M/3? 8 zamiast 8.333 sam kiedyś próbowałem i pamiętam, że działało, ale nie bez problemów. To już lepiej 8.192. W końcu użyłem 10MHz, przełączając silnik stacji na 360obr/min i wymieniając rezonator w sterowniku na 25% szybszy. W stacjach TEAC to było 640kHz zamiast 512kHz. Oczywiście program stacji trzeba było dostosować, żeby prędkość transmisji była odpowiednia.

Ostatnio edytowany przez Simius (2017-11-25 08:28:09)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

93

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Pin napisał/a:

wydaje mi się, że jestem jednym z dwóch posiadaczy XF przerobionej na 3.5" w Polsce ;)

Posiadam takowąż.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

94

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Sam robiłeś, czy gdzieś się trafiło? Kiedyś w Opalenicy przerobiona XF'ka była nagrodą w kompo.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

95

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Simius:
Zastosowałem dzielnik z tego linku:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview
Tam są źle podpisane numery nóżek, ale mniejsza o to. Dzielnik nie dzielił przez 1.5 tylko przez dwa. Może częstotliwość 25MHz była już dla niego za duża, a nie miałem oscyloskopu dwukanałowego pod ręką. Układy dawałem HCT oraz ACT - bez zmian. Próbowałem też AC oraz F ale wcale nie było oscylacji. Próbowałem także dla eksperymentu dać kwarc 32MHz zamiast 25MHz, ale wzbudzał się na 1/3 swojej wartości (pewnie to kwarc overtonowy).
Może innym razem spróbuję tego dzielnika:
http://www.roma1.infn.it/~meddif/Elettr … 221114.pdf

Z grzebaniem w stacji nie będę kombinował, chcę, żeby podpinało się stację i działało "od ręki".
Tak więc prawdopodobnie użyję tych oscylatorów:
https://www.ebay.pl/itm/40pcs-NEW-ACT17 … 1438.l2649
i dam dzielnik /4

ATRM jeśli jest dołączony w Sparcie, to obadam. Jeśli jest w Extras czy tam Toolkit, to chyba znaczy, że muszę mieć dyskietkę z tym programem?

Zapiszę tam coś dziś ta tą dyskietkę i obadam, dam znać.

96

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

@Pin, ZTCP to zanabyłem chyba z USA. Możliwe że wymieniałem ROM i chyba też napęd 3.5" na inny. Niewykluczone że napędu nie było i dokładałem.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

97

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Również posiadam takową i chyba jest nas jeszcze więcej z tego co się pobieżnie orientuję.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bd791d759e66.jpg

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

98

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

no to nas przybyło w takim razie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

99

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

x_angel napisał/a:

Tam są źle podpisane numery nóżek, ale mniejsza o to.[...]

Numery nóżek są w porządku, tylko, że dla obudowy PLCC20. W tym schemacie jest inny błąd - wejście zegarowe ostatniego przerzutnika powinno być połączone nie z wyjściem drugiego, tylko z wyjściem bramki NAND. W tym układzie istotne jest użycie jako oscylatora specjalnej, niebuforowanej bramki HCU, bo ma mniejszy czas propagacji od zwykłych bramek. Jeśli takiej pod ręką nie ma, to trzeba do odwrócenia fazy sygnału taktującego przerzutniki użyć dodatkowego, szybkiego inwertera z serii F, AC lub LVC.
Jest też inny układ dzielący przez 3 z wypełnieniem 50%, z bramką EXOR.

Edit: 2 nieco szybsze wersje, ze zliczaniem synchronicznym.

Ostatnio edytowany przez Simius (2017-11-27 10:03:59)

Post's attachments

2_Divide_by_3.pdf 35.67 kb, liczba pobrań: 22 (od 2017-11-27) 

Divide_by_3.pdf 11.66 kb, liczba pobrań: 29 (od 2017-11-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

100

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Szkoda, że nikt tam nie pisał, że jest błąd...

Simius: O jakiej specjalnej niebuforowanej bramce HCU piszesz? W tamtym schemacie w roli oscylatora występuje inwerter 04 - czy o nim piszesz? U siebie w generatorze zastosowałem 74ACT04 - ACT to chyba jedne z najszybszych układów?

Te układy, które podałeś niżej są sprawdzone i dają symetryczny przebieg?

Bo znalazłem jeszcze inny dzielnik:
http://www.roma1.infn.it/~meddif/Elettr … 221114.pdf
można by nim podzielić przez 1.5 i potem przez dwa