Temat: ATARI? co to za model?

Trafił mi się taki ATARI z stacją dysków jak na zdjęciu. Pierwszy raz takiego widzę. Jeszcze go nie podłączałem.

Czy ktoś ma wiedzę o tym ATARI?

Post's attachments

V__1E24.jpg 117.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

V__3F6C.jpg 78.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

V__4013.jpg 112.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

V__DFB4.jpg 69.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: ATARI? co to za model?

Normalny 520ST,  Jeden z pierwszych modeli z seri ST, bez wewnetrznej stacji.
Może nawet nie mieć TOS'u w romach, tylko ładowany z dyskietki.   Różni się jak widac inna klawiaturą.
Ale było trochę takich egemplarzy, produkowanych na rynek niemiecki.
Nawet sam jestem w posiadanu takiego egzemplarza. z 1MB.
Musisz pokazac wnetrze to będzie można powiedzieć coś więcej. lub spróbować go odpalić, i jakieś sysinfo.
l  Często te modele miały powiększaną pamięć do 1.MB. Zewnętrzny zasilacz, Zewnętrzna stacja i kupę kabli.
Nie był wygodny w uzytkowaniu, ale jako eksponat kolekcjonerski, warto posiadać.
Stacja 2 x 3.5", widać że jakiś nieoryginalny model, ale równoież ciekawe rozwiązanie.
Warto odpalić i miec żeby mieć.

3

Odp: ATARI? co to za model?

Kiedyś gdzieś przeczytałem "legendę", że z tymi klawiaturami ST-ki były pracowały na niemieckich pocztach. Ale tak jak piszę, to taka trochę dla mnie "legenda", bo nie mam potwierdzenia tej tezy, ani nawet nie pamiętam gdzie to przeczytałem. Może ktoś ewentualnie potwierdzić lub zdementować jeśli posiada wiedzę w tym temacie?

4

Odp: ATARI? co to za model?

To że to model 520 to ja wiem, nawet na zdjęciu jest to uwidocznione. Model posiada plombę fabryczna wiec jej nie otworze, przeczytałem że modele wcześniejsze 520ST były jeszcze przed 130ST.

Tu chciałem zapytać czy to może być składak, plombę mógł ktoś zrobić później i do tego mnie interesuje mnie czy stacja jest oryginalna czy to zamiennik

5

Odp: ATARI? co to za model?

W temacie plomb, wiem, że zdania są podzielone, ale ja tam uważam, że taka plomba nie ma żadnej wartości. Uważam tak dlatego, że plombę taką można bez problemu zrobić/kupić, natomiast syf jaki znajduje się wewnątrz takiego zaplombowanego, nigdy nie otwieranego kompa jest niewspółmierny do wartości nawet najoryginalniejszej plomby. Rozebrałem już takich kompów trochę, Ty z resztą dragmar chyba też, więc wiemy o czym mówię:-)

Przede wszystkim w środku mogą być i zazwyczaj są niewielkie ogniska rdzy, którą jeszcze na tym etapie można odczyścić i zakonserwować. Poza tym każdy inny syf znajdujący się w środku wpływa na postępującą korozję całości i wtedy taki obiekt westchnień przestaje być pięknym okazem muzealnym a zaczyna być złomem. Granicy między zabytkiem a złomem nie dostrzeżesz bez zdjęcia plomby.
Klawiatury i samych klawiszy też porządnie nie wyczyścisz bez rozebrania, a jak widzę te nigdy nie rozbierane kompy, to przyznam, że  często trochę brzydzę się ich dotknąć:-)

Tak więc ze swojej strony radzę otworzyć i porządnie wyczyścić wszystko - ale oczywiście każdy sobie robi jak uważa:-)

6

Odp: ATARI? co to za model?

Mq napisał/a:

syf jaki znajduje się wewnątrz takiego zaplombowanego, nigdy nie otwieranego kompa jest niewspółmierny do wartości nawet najoryginalniejszej plomby

Nic dodać, nic ująć.

Odp: ATARI? co to za model?

Jeśli chodzi o klawiaturę, to są w niej wymienione klawisze na zamienniki produkowane przez pewną niemiecką firmę (nazwy niestety nie pomnę) która specjalizowała się w tego typu zamiennikach nie tylko do Atari.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: ATARI? co to za model?

Tak, wew. jest normalna klawiatura ST, tyle że ze zmienionymi klawiszami.
Swego czasu dość popularny wynalazek u Niemca.

Robiła to firma RTS-Elektronik. Kupowało się zestaw części i dokonywało podmiany.

Więcej tutaj, ale w barbarzyńskim języku tzn. auf Deutsch :> - http://www.stcarchiv.de/stc1989/03/neue-tasten

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

9

Odp: ATARI? co to za model?

ten typ klawiszy mnie przeraża, hmmmm porażka :(

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

10

Odp: ATARI? co to za model?

swego czasu ktoś  na olx sprzedawał esteka z taką samą obciachową klawiaturą podkreślając jaka to specjalna, limitowana edycja :D

Ostatnio edytowany przez charliefrown (2017-11-24 13:23:29)

600 xl, 520 st+, mega st 4