Temat: Licznik sektorów

Pytanie do specjalistów od bebechów urządzeń peryferyjnych.

Tak się zastanawiałem... Czy jak mam LDW-2000 i jest ten wyświetlacz ścieżek, czy istnieje jakieś miejsce skąd by można pobrać np na dodatkowy wyświetlacz numer czytanego sektora?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

2

Odp: Licznik sektorów

Ja miałem 1050 z dorobionym 4 segmentowym licznikiem tracków i sektorów. Musiałbym podejrzeć jak tam było to zorganizowane, skąd brał te informacje, ale wyglądało, że bezpośrednio z sygnałów dostępnych na WD.

3

Odp: Licznik sektorów

Numer sektora na dysku jest oczywiście w RAMie.
Numer sektora na ścieżce jest dodatkowo w rejestrze kontrolera.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

4

Odp: Licznik sektorów

Niom, poczytałem specyfikację kontrolera :) Jestem leniwy, więc jakby ktoś miał gotowy układ ;) Ale skoro kontroler ma i numer ścieżki i numer sektora na ścieżce to numer sektora na dysku obliczyć to już jest pikuś :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: Licznik sektorów

Taki pikuś, że kontroler nie wie, ile jest sektorów na ścieżce. Dlatego prościej rejestrować zapisy do RAMu. A najprościej przerobić firmware, żeby obsługiwał dodatkowy wyświetlacz.

Ostatnio edytowany przez Fox (2017-11-28 23:01:31)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

6

Odp: Licznik sektorów

jak mam zapieta stacje dyskow i do stacji sio2sd , laduje cos z fizycznej dyskietki to na wyswietlaczu sio2sd zmieniaja sie cyferki, nie zwrocilem uwagi czy dotyczy sciezki czy czegos innego. oczywiscie w sio2sd naped 1 jest wylaczony, bo fizyczny jest napedem 1.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

7

Odp: Licznik sektorów

sio2sd podaje w takim przypadku numer sektora z fizycznie podłączonego fdd

ooo :) - mam niepotrzebne sio2sd, zrobię sobie z niego wyświetlacz numeru sektora :D - dobry pomysł.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-29 00:31:15)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Licznik sektorów

Pin napisał/a:

ooo :) - mam niepotrzebne sio2sd, zrobię sobie z niego wyświetlacz numeru sektora :D - dobry pomysł.

Przeca nie używasz SIO, więc Ci nic nie poda - z portu równoległego nie odczyta :D

Sikor umarł...

9

Odp: Licznik sektorów

Ja bym sobie założył jeszcze taki pokazujący wartość odczytanego ostatnio bitu danych. A, i temperaturę procka. Już o dacie i godzinie nie wspomnę. Każda cyfra w innym kolorze, pod warunkiem, że będzie to niebieski.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

10

Odp: Licznik sektorów

Hehe, nie jestem jakimś maniakiem wskaźnikowych informacji :) Faktem jest jednak, że jak odkryłem ostatnio, numer sektora poza ścieżką by się jednak czasem przydał. W sumie to jakby to był sektor bezwzględny a nie na ścieżce, to bardziej niż numer ścieżki.

Edit: A tak w ogóle, to licznik trzeba przerobić na nixie :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-11-29 10:40:36)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Licznik sektorów

Ja tam ostatnio zrobiłem takie cudo. Fotka trochę po ciemku robiona i jeszcze nie ma dwukropków.
Jak to teraz przerobić na licznik? :P

Post's attachments

IMG_1720.JPG 636 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: Licznik sektorów

74LS90 na każdą cyfrę, na najmniej znaczącą 74s196 jeśli chce się mieć szybki licznik do 50 MHz. Do tego układ bramki strobującej  o czasie trwania 1 sek. lub 0,1 sek najlepiej sterowana kwarcem. Potem dalsza rozbudowa do pomiaru czasu trwania impulsu, szerokopasmowy wzmacniacz wejściowy dla małych sygnałów, skompensowany częstotliwościowo dzielnik napięcia dla dużych sygnałów itp.

Ostatnio edytowany przez jer (2017-11-29 20:06:22)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Licznik sektorów

Nie, no, pytałem  żartem :)
Zdarzyło mi się popełnić takie coś:
https://obrazki.elektroda.pl/6_1259266205.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/35_1260471942.jpg

14

Odp: Licznik sektorów

Może SIO2SD z lampani nixie zamiast wyświetlacza LCD? I na tranzystorach zamiast Atmegi:-) Albo całość na lampach - jak retro to retro:-)

15

Odp: Licznik sektorów

Ja zrobiłem sobie taki licznik 35 lat temu, i to na nixie, dlatego odpisałem. Używałem go na początku pracy w PZ Karen, dopóki nie kupili licznika z prawdziwego zdarzenia. Na wzorcowym magnetofonie nagrywało się falę 5327 Hz i taśmę odtwarzało na sprawdzanym magnetofonie, regulując jego prędkość przesuwu tak aby uzyskać zbliżony odczyt.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware