51

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Tego adeleparts bym tak nie skreślał od razu - ja kupowałem u niego TMS5220 do BBC micro b i na 2 przesyłki po 2 sztuki było ok.

Właśnie postawiłem swoją 1050 - kupiłem i wymieniłem pasek oraz naprawiłem złącze od głowicy bo na płycie ktoś jes popsuł.
( pozostał mi jeszcze skrzypiący docisk - jakieś rady ? )
i też chętnie zrobił bym sobie jakieś turbo

Myślałem o Happy Warp ale nie wiem czy gdzieś leża jakieś gerbery.
Części raczej  dostępne 6502, 2764, 6264, ls74,ls02,ls10,ls30 a płytki mozna by zamówić u myfriendów

52

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Płytkę do Happy Warpa w ubiegłym roku zrobił Jer - napisz do niego. Jedną mam w swojej stacji, może mu jakieś zostały.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

53

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Skrzypiący docisk: zależy kiedy skrzypi. Przy zamykaniu/otwieraniu to nasmarować ramię w miejscu współpracy z dźwignią. A na skrzypienie podczas obrotów dyskietki tylko wymiana łożyska z rozetki docisku. Można wpuścić w skrzypiące kroplę oleju, ale rzadko pomaga.

Gerbery do HW 7.1 są  tutaj

Edit: Płytka nie ma otworu na kwarc, więc go trzeba wylutować, położyć na kawałku izolacji i przylutować za pomocą odcinków drutu na miejsce. Ja preferuję wlutowanie kwarcu 4 MHz w niskiej obudowie, kosztuje grosze.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-06-13 21:06:51)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

54

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

jer napisał/a:

Skrzypiący docisk: zależy kiedy skrzypi. Przy zamykaniu/otwieraniu to nasmarować ramię w miejscu współpracy z dźwignią. A na skrzypienie podczas obrotów dyskietki tylko wymiana łożyska z rozetki docisku. Można wpuścić w skrzypiące kroplę oleju, ale rzadko pomaga.

Gerbery do HW 7.1 są  tutaj

ups to będzie łożysko do wymiany. Skrzypi podczas kręcenia dyskietką, pomaga przyłożenie palca :-).
Wpuściłem , ale mam wrażenie , że nic z tego nie będzie.
Dzięki za linka

55

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

nekroskop napisał/a:

Skrzypi podczas kręcenia dyskietką, pomaga przyłożenie palca :-).

Wydaje mi się, że winowajcą może być skrawek filcu dociskający dyskietkę do głowicy.
Przynajmniej u mnie tak było. Lekkie uniesienie ramienia dociskowego i pisk znika...
Nie wiem, czy ten filc sie zużywa, czy szkodzi mu kontakt z dyskietką czyszczącą.
Docisk regulowany jest sprężynką (3 położenia), można spróbować go lekko zmniejszyć.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

56

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Dostałem kości pamięci, polutowałem zgodnie z instrukcją i z małymi problemami opisanymi tutaj, wszytko działa elegancko :)

Niestety 1 z 5 otrzymanych kości jest uszkodzona :(

Jak by co to mam do oddania po kosztach:
- 3 szt. kości EPROM (mogę zaprogramować US Doublerem)
- 2 szt. pamięci.

Więc w sumie dwie osoby mogą skorzystać, ale trzeba sobie samemu polutować.

57

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Skrzypienie po wlaniu oleum ustało.
Płytki Happy Warp od myfirendów przyszły. Poskładałem i działa :-D
Wielkie dzięki jer

58

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

A czy ktoś ma jakieś zmontowane turbo dla 1050 na sprzedaż?
Chodzi o jakieś dość nieinwazyjne w montażu.

1050E ani mega-speedy nie chcę, mini-speedy z DE rozważę jakby nikt nie miał nic innego, więc te można pominąć na teraz ;)

59

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Ja chyba mam jeszcze jeden komplet US doublera, gdzieś w szafie, jak byś chciał to będę mógł sprawdzić, ale dopiero jak zjadę do domu po niedzieli.

60

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Cześć,
jeżeli Jacques nie będzie zainteresowany, to ja bardzo chętnie się nim zaopiekuję :)

61

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

@lopez
Jestem zainteresowany i chętnie zaczekam na Twoje sprawdzenie, w międzyczasie pomyśl proszę o ewentualnej cenie ;-)

62

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Sprawdzę czy faktycznie mam i dam znać, bo może się okazać, że już komuś oddałem i o tym nie pamiętam.

63

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

OK, czekam cierpliwie na wieści :)

64

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Jakby ktoś chciał sobie naprawić to mam płytkę z turbo o którą pytałem w tym wątku: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16705 Płytka nie działa, może walnięty EPROM, może GAL - nie wiem.  Włożyłem w jej miejsce Happy i jestem happy, ta nie jest mi potrzebna a może jest do naprawienia.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

65

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Hmmm... Top Drive też bym chętnie przygarnął, przy czym czy jest dostępny wsad GAL-a? U Jera na stronie jest tylko zawartość EPR.

66

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Nie mam bladego pojęcia. Nie wiem nawet, czy to GAL bo jest elegancko zatarty "fabrycznie" (ale pewnie GAL/PAL bo co tam by innego to mogło być).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

67

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Jacques, gal ma zaprogramowana logikę Top Drive, nic tam więcej nie powinno być.
Top Happy jest prosty do zrobienia nawet bez płytki, małe ttl-e przyklejone kropelką z boku podstawki i kynar. Z płytką jest bardziej elegancko ;)


Perinoid, przyślij mi tę płytkę, zobaczę co się da odzyskać...

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

68

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

@jer
no wiem, tylko trzeba by tę logikę odtworzyć i zaprogramować, zastanawiałem się, czy jest to może gdzieś w sieci dostępne w postaci gotowego wsadu z tą logiką, ewentualnie z oryginalnego niemieckiego Turbo 1050 Engla.
Przejęcie płytki już ugadywałem z perinoidem na privie, bo może udałoby mi się też to uruchomić, a do Top Drive mam pewien sentyment i 1050 bez turbo, ale Ty masz wiedzę bardziej fachową ;-)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-06-15 10:10:58)

69

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

OK, uruchamiaj płytkę, nie będę się wcinał między usta i brzeg pucharu :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

70

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Haha, OK :D

71

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

W międzyczasie udało mi się znaleźć różne wersje wsadów EPROMu do Turbo 1050 Engla oraz plik .jed GAL-a.

https://www.strotmann.de/~cas/Infothek/1050Turbo/

Wychodzi na to, że odpowiednikiem tej płytki było Turbo 1050 v. II Engla, więc jakby co pewnie ten .jed można by ożenić np. z wsadem Top Drive od Karen?

EDIT:
Z racji podjęcia próby naprawy tej płytki Top Drive, nie będę łapał wielu srok za ogon i dziękuję Lopezowi za chęć pomocy i poszukania US Doublera :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-06-15 19:57:00)

72

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Chciałem tylko poinformować, że pamiętam, że miałem sprawdzić czy mam US doblera, ale z powodów nie zależnych będę mógł to zrobić dopiero w weekend :(

73

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

A ja Lopez chętnie skorzystam jakby co...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

74

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Właśnie przegrzebałem graty i niestety zostały mi tylko epromy M2732A, widocznie musiałem pamięci MCM6810CP komuś oddać :(. Jak ktoś chce eprom to mogę je zaprogramować wsadem US Doublera, ale pamięci trzeba sobie kupić i zlutować.

Przy okazji znalazłem Happy Warpa by Jer, który kiedyś złożyłem, odłożyłem i zapomniałem, że go mam :). Jak go już znalazłem to chcę go wsadzić zamiast US Doublera i mam pytania:

- czy zworki w stacji mają zostać tak jak dla US Doublera (eprom)? czy tak jak w oryginale (rom)?
- czy stację muszę przywrócić do oryginału? znaczy wsadzić oryginalny rom, pamięć oraz w miejsce CPU włożyć HW?

i pytanie poza konkursem, gdzie można dostać pasek do 1050 i jaki ma rozmiar?

Post's attachments

HappyWarpByJer.jpg 148.15 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

75

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Rok temu Jurek Dudek pisał że ma wszystkie paski do peryferiów Atari.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000