Temat: SDRIVE wewnąrz ATARI

Witam,
Na początek rys historyczny :)
Jeszcze od czasów Amigi chciałem mieć stację dyskietek w moim Atari 65XE.
Po wielu latach postanowiłem zrobić sobie coś takiego, ale zamiast dyskietek mogłem już użyć kart SD.
Wahałem się między SIO2SD i SDRIVE. SIO2SD na kablu już mam, więc tym razem postanowiłem zrobić SDRIVE.
Poza tym wydaje mi się, że ten projekt bardziej nadaje się do instalacji wewnątrz Atarki.
Pierwszy raz w życiu zaprojektowałem i dałem do wykonania PCB.

A teraz do rzeczy:
Z pewnymi problemami (FUSEBITY, odłączanie BASICa przy starcie itp.), ale uruchomiłem SDRIVE.
Wczytuje gierki i programy użytkowe, ale mam problem z zapisem.
Zachowuje się tak, jakby była blokada zapisu.
Czy spotkał się ktoś z takim problemem? Czy używał ktoś z was funkcji zapisu na SDRIVE?

Czym najlepiej sprawdzić poprawność odczytu/zapisu na kartę SD. Jaki program polecacie?

Kolejna rzecz, to zastanawiam się nad tym, czy nie powinienem jakoś odizolować sygnałów danych od gniazda SIO (opoizolacja??).
Nie ma żadnego problemu, jak nic nie jest podłączone do gniazda SIO, ale czy nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia portu w przypadku podłączenia np. SIO2SD, SIO2PC lub magnetofonu do SIO z przylutowanym SDRIVE?
Miał ktoś problemy z równoległym połączeniem kilku urządzeń do SIO?
Takie wątpliwości ogarnęły mnie po znalezieniu Lotharkowego SIOhub....

Post's attachments

sdrive_inside.jpg 254.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Problemy z równoległym połączeniem urządzeń do SIO nie wystąpią, gdy urządzenia te będą miały wyjścia sygnałów typu OC (open collector). Dlatego stosuje się na wyjściu tranzystory NPN: w magnetofonie, w stacjach dyskietek, SIO2PC itp. W przypadku braku OC w skonstruowanym już urządzeniu można zastosować pseudo OC, czyli diodę schottky'ego. Trzeba przeciąć połączenie istniejące i wlutować diodę trójkątem w kierunku złącza SIO. Wadą tego rozwiązania jest nieco wyższy poziom sygnału LOW z urządzenia.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Gratuluję ukończenia projektu :)
Według schematu:
http://raster.infos.cz/atari/hw/sdrive/SCHEME.PDF
dioda już tam jest, więc nie będzie problemu z działaniem kilku urządzeń.
Znaczy jeden problem może wystąpić, bo SDrive jest ustawiony na D0, więc jak podepniesz SIO2SD, to pewnie też będzie ustawione na D0, więc się "pogryzą", chyba, że przestawisz SIO2SD na D1 w celu na przykład kopiowania danych pomiędzy urządzeniami.
Natomiast co do problemów z zapisem, to nie pomogę, nie mam SDrive.

4

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Dzięki.
W końcu płytki doszły a ja znalazłem 2 dni na polutowanie całości i jakoś poszło :)
Porównałem sobie ze SIO2SD oraz SIO2PC i tam zastosowali identyczny sposób podłączenia do SIO.
Nie sądzę, żeby SDRIVE w niekorzystny sposób wpływał na inne urządzenia SIO, ale zaintrygowały mnie 2 sprawy:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/nowo … 75569.html  (opis :-) )
i w opozycji to tego
http://lotharek.pl/product.php?pid=213  (szczególnie ten układzik)
Na zdjęciu nie widać co to jest...


PS. Jak chcesz to mogę Ci podesłać jedną lub 2 płytki. Wymaga nieco pilnika/frezarki, ale ładnie się trzyma beż żadnych śrubek.
Przy okazji może mnie oświecisz jak w Eaglu ładnie zrobić frezy, żeby PCB nie było tylko po kwadracie (tak jak to zrobiłeś przy waszym Carcie)
Jak dojdę rozwiążę sprawę z zapisem to zostanie mi jeszcze wymierzyć i opisać frezowanie/wiercenie obudowy.

5

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Zapomniałem dodać, że na SDRIVE są dwa "dipswitche"  do ustawienia numery stacji, więc z tej strony też można to ustawić.

6

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

jer napisał/a:

Problemy z równoległym połączeniem urządzeń do SIO nie wystąpią, gdy urządzenia te będą miały wyjścia sygnałów typu OC (open collector). Dlatego stosuje się na wyjściu tranzystory NPN: w magnetofonie, w stacjach dyskietek, SIO2PC itp. W przypadku braku OC w skonstruowanym już urządzeniu można zastosować pseudo OC, czyli diodę schottky'ego. Trzeba przeciąć połączenie istniejące i wlutować diodę trójkątem w kierunku złącza SIO. Wadą tego rozwiązania jest nieco wyższy poziom sygnału LOW z urządzenia.

Jer, szacun!!!!

7

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Jer, dzięki twojemu wpisowi chyba już wiem co jest nie tak.
W schemacie jest dioda 1N4148 (nie schottky, ale szybka). Ja wstawiłem pierwszą prostowniczą jaka mi się nawinęła pod rękę.
Sądziłem, że chodzi o zabezpieczenie porty ATMEGA...
Dzisiaj zewrę tę diodę i sprawdzę czy zapis hula...
Dzięki.

8

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Dioda nie powoduje blokady zapisu, tworzy jakby wyjście Atmegi typu "otwarty kolektor".

Zaokrąglone rogi płytki tworzy się można powiedzieć "ręcznie". Standardowo na wartstwie 20 Dimension masz obrys płytki, który jest prostokątny i ta linia ma grubość 0.
Dla ułatwienia daj siatkę o rozmiarach 1mm.
Wyobraź sobie płytkę, usuń na przykład dolną linię obrysu (warstwa 20). Teraz "skróć" lewą i prawą linię obrysu płytki, każdą o 1mm od dołu - chyba najłatwiej kliknąć na Properties i tam ręcznie wpisać, żeby linia zaczynała się od 1mm, a nie od 0mm.
Teraz ręczne narzędziem Wire narysuj dolną linię, ale też krótszą od lewej i prawej o 1mm. I teraz narzędziem Arc dorysuj brakujące łuki na narożnikach. Jeżeli łuk "wywinie" Ci się w drugą stronę, nie przejmuj się. Wejdź prawym w Properties tego łuku i tam jeśli masz Curve 90, to zmień na -90 (lub odwrotnie) lub analogicznie 180 na -180.
Ogólnie działasz na warstwie 20 Dimension, ścieżki, które rysujesz mają mieć grubość 0.
W razie czego pisz maila, bo tu nie będziemy robić zamieszania w wątku.

Co do blokady zapisu - może taka głupia sprawa, ale zobacz, czy w karcie SD nie masz przełączonej wajchy LOCK (kiedyś tak się zrobiłem) lub czy ta mała wajcha nie jest całkiem wyłamana.
Druga sprawa, to może plik ATR ma flagę Read-Only i SDrive nie ignoruje tej flagi - nie wiem jak działa SDrive, więc tak strzelam. W SIO2SD można włączyć lub wyłączyć zapis lub ustawić, aby zwracało uwagę na atrybut Read-Only pliku.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-01-23 21:39:22)

9

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Dzięki x-angel.
Spróbuję pójść za twoją światłą radą...
Co do diody to rzeczywiście nie pomogło.
Porobię testy z na innej płytce i zmienię kartę SD.
Ale to dopiero w weekend :(
Teraz "trochę" innych spraw mam do zrobienia...

10

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

OK. Nie wytrzymałem. Udało mi się skończyć dzisiaj wcześniej i jeszcze raz spojrzałem na płytkę.
Okazało się, że przyczyna braku zapisu była trywialna.
Uszkodzony był DIPSwitch i RW nie zwierał "zapis".

Sprawdziłem działanie razem ze SIO2SD i wygląda na to, że działają ze sobą.
Czyli zarówno podłączenie innych urządzeń razem z SDRIVE, jak i zapis działają.
Wkrótce zaprezentuję jak to wyszło.
Dzięki.

11

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

No i spoko - fajnie, że działa.
Jak chcesz, to podrzuć projekt na maila - naniosę Ci te frezowania, a Ty sobie je tylko precyzyjnie umieścisz na płytce.
Chociaż podejrzewam, że jak masz zrobionych 10 sztuk, to na razie nie będziesz zamawiał kolejnych :)

12

Odp: SDRIVE wewnąrz ATARI

Dzięki za odpowiedź.
Jak będę miał precyzyjne frezowanie, to chciałem użyć tej płytki jako podstawy do innych projektów.
Np. SIO2USB + SDRIVE lub SIO2SD , a może coś z układem ESP i WiFi w Atari :-)
Jasne, że podeślę Ci Eagla tej płytki.
Jak coś to pisz proszę na @ lub drugi wątek. Ten był o problemach, SDRIVE InSIDE - już w pełni działające urządzenie.