Temat: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Hej wszystkim,

Czy są dostępne w sprzedaży karty turbo do Atari STE? otwarte projekty? z procesorem 020/030 lub 040/060
A może ktoś z was prowadzi zbiórkę na takie karty turbo lub je składa samodzielnie odpłatnie?

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Jest PAK z 030 czasami gdznieniegdzie do kupienia. Z otwarych projektów, są boostery Exxosa (https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/storenew/)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Komu potrzebne turbo do STE? STE to nie Amiga próbująca udawać grzyba :)

4

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Wiesz, niektórzy oprócz grania w Goods to jeszcze próbują coś na tym komputerze sensownego robić ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Też uważam że Turbo w STE jest raczej nieprzydatne.
Ale faktycznie jest dopałka  PAK030, może ktoś kto miał z tą dopałką styczność podpowie, co na tym robił innego i czy faktycznie jest sens przyspieszać ST/STE. 
No i przecież  Mega STE może pracować 8/16Mhz. Niech ktoś podpowie do czego wykorzystuje 16Mhz.
Moim zdaniem to sztuka dla sztuki.

6

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

moje zdanie jest takie że STe to STe czyli nie dopalałbym bo procek szybszy a co z grafiką itp. . Chcesz szybszy komp to kup TT030 lub Mega STe. Delikatnie więcej dopłacisz i masz oryginalny komputer szybszy z możliwości rozbudowy o kartę graficzną.

No inaczej jest już z Falconem - tylko CT6xx i już zaraz z Supervidelem.... to jest warte rozbudowy.

ps pisał ten to co ma STe z 68020 24 MHz i kolejne STe z 68000 z 34 MHz ;)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

7

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

ja uzywam tego http://exxoshost.co.uk/atari/last/V1STE/index.htm
do st rowniez cos bylo http://exxoshost.co.uk/atari/last/020BOOSTER/index.htm

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

8

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Atari-User napisał/a:

No i przecież  Mega STE może pracować 8/16Mhz. Niech ktoś podpowie do czego wykorzystuje 16Mhz.

Np do tego?

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 60#p238660

Np. systemy pokroju Magica działają znośnie i idzie coś na tym robić, zastosowań szybszej maszyny w stosunku do programów użytkowych jest multum.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Na programach typu Cubase, S/Pro24 itp, znam sie tyle o ile, a dokładnie prawie wcale.
Ale jak widać pod linkiem Youtube,  ta wtyczka działa na STE 68000 czyli na 8Mhz.
A skoro działa , to znaczy że nie wymaga dodatkowego dopalacza.  Pewnie jakaś dopałka powodowałaby może szybsze uruchamianie, czy wczytanie jakiedoś sampla, aranżacji itp. Ale przecież nie bedzie odtwarzać dwa razy szybciej bo to nie o to chodzi.
Pewnie programy użytkowe juz bardziej korzystałyby ze zwiększonej mocy, np. jakieś pakiery typu zip, np jakieś programy graficzne (Calamus, Outline Art)  itp. Może jakieś kompilatory, szybciej by kompilowały.  Tak mi się wydaje  że do takich zastosować może uzasadnione byłoby dopalenie ST. 
Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu moje zdanie jest takie, że to sztuka dla sztuki.
Kiedyś sporo dłubałem w Calamusie na 8Mhz przy 2.5 MB Ram i było spoko, ale dzisiaj  taką ulotkę czy zaproszenie zrobiłbym  na P-III 800, w OpenOffice w Draw , a zdjęcie retuszowałbym w darmowym Gimpie.
Co nie znaczy że na ST sie obrażam.

10

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Atari-User napisał/a:

A skoro działa , to znaczy że nie wymaga dodatkowego dopalacza.  Pewnie jakaś dopałka powodowałaby może szybsze uruchamianie, czy wczytanie jakiedoś sampla, aranżacji itp. Ale przecież nie bedzie odtwarzać dwa razy szybciej bo to nie o to chodzi.


Oczywiście :) - ale może grać na 50khz, nie 25 i obsłużyć 2 razy więcej kanałów. Może to dla Ciebie żadna różnica ale jak dla mnie to zasadniczo zmienia funkcjonalność programu.

Atari-User napisał/a:

Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu moje zdanie jest takie, że to sztuka dla sztuki.
Kiedyś sporo dłubałem w Calamusie na 8Mhz przy 2.5 MB Ram i było spoko, ale dzisiaj  taką ulotkę czy zaproszenie zrobiłbym  na P-III 800, w OpenOffice w Draw , a zdjęcie retuszowałbym w darmowym Gimpie.
Co nie znaczy że na ST sie obrażam.

.. no widzisz, a ostatnio na Calamusie na Atari goście złożyli całe "czasopismo". To było w 2017 roku. Pewnie dlatego, że nie przejmowali się megahercami, ramem i ilością miejsca na hdd, bo wszystkiego było pod dostatkiem :) Ten sam program, inne możliwości.

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-02-17 01:09:01)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

.. no widzisz, a ostatnio na Calamusie na Atari goście złożyli całe "czasopismo". To było w 2017 roku. Pewnie dlatego, że nie przejmowali się megahercami, ramem i ilością miejsca na hdd, bo wszystkiego było pod dostatkiem :) Ten sam program, inne możliwości.

no pamięci PIN to było sporo więcej niż 2,5MB patrz fota :)

miejsce na dysku - nieograniczone - CosmoEX z kartą SD

no i procesor 32MHz, 030

ale dobrze napisane: ten sam program ale inne (większe) możliwości

Post's attachments

Zrzut ekranu 2018-02-17 o 09.09.34.png 1.62 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

12

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Pin napisał/a:

Wiesz, niektórzy oprócz grania w Goods to jeszcze próbują coś na tym komputerze sensownego robić ;)

Pinu Ciebie nie biorę pod uwagę,  inny świat :) ale podejrzewam, że 95% właścicieli STE gra i ogląda dema, a im turbo kompletnie nic nie da. Przy okazji to zgadnij kto był 1 właścicielem w PL Twojej MegaSTE kupionej niedawno :), a kupiona została na Węgrzech.

13

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

No nie wiem ;)-

Notabene, Falcon, którego mam tu oto należał kiedyś do ... Sikora ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Atari-User napisał/a:

a zdjęcie retuszowałbym w darmowym Gimpie.

Życzę powodzenia z prawidłowym wypuszczeniem grafiki w formacie CMYK, bo, niestety, mimo wtyczki - GIMP tego nie potrafi...
Btw: póki co nie znam lepszego programu do dtp niż Calamus. A na co dzień zmuszony jestem do używania InDesigna, więc wiem, o czym piszę. Inna sprawa to przestarzały interfejs, ale da się przyzwyczaić ;P

Sikor umarł...

15

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Sikor napisał/a:

Btw: póki co nie znam lepszego programu do dtp niż Calamus. A na co dzień zmuszony jestem do używania InDesigna, więc wiem, o czym piszę.

Ja rozumiem, że to jest forum o Atari i można nieco popuszczać wodze fantazji, ale bez przesady.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

HTW, jak to jest bo ostatnio to zrobiłem wielkie oczy dowiedziawszy się, że Calamus generuje .... np. PDF :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

@Sikor,  z całym szacunkiem.

Ja nie mówię o profesjonalnej obróbce zdjęć, tylko o pewnych poprawkach do zastosowań domowych.
Profesjonalni graficy mają zupełnie inne narzędzia, i jest ich bardzo dużo, ale na pewno nie robią retuszu na Atari.
I choćby był z Turbo-turbo i miał 256MB ram i dodatkową kartę graficzną i ultrasatana i jeszcze nie wiem co, to niestety nikt dzisiaj nie będzie tworzył  profesjonalnie ani gazet, ani nie będzie retuszował zdjęć.  Zresztą tak rozbudowany potworek , jeżeli byłaby taka możliwość, czy to będzie jeszcze Atari, czy tylko będzie miał taki napis i tak będzie  wyglądał.
Wiem że są użytkownicy którzy będą korzystali  z Atari i tworzyli grafiki i skład tekstu za pomocą Calamusa,  ale to i tak będą jednostki i będą robili to w celu udowodnienia że się da.
Niestety Atari zatrzymało się w rozwoju 30 lat temu, a hardwer i softwer rozwija się w takim tempie,  że Atari,. Amiga i inne zostały daleko w tyle.
Zawsze będę cenił Atari. Od Atari 800XL  zacząłem swoją przygodę z komputerami, kupując za 199USD w Pewexie. Potem FDD1050  i ST i dalej kolejne.
I dzisiaj mam ich sporo różnych, i z wielkim sentymentem je uruchamiam, i formatuję dyskietki i gram w gierki i bawię się z przyjemnością  jak chłopiec 30 lat temu.
Ale już jakiś czas temu dotarło do mnie to, ze tylko sentyment pozwala mi tak bardzo szanować i cieszyć się z posiadania tych rządzeń.
Być może przy tworzeniu muzyki, dorównuje jeszcze możliwościami do dzisiejszych komputerów PC i MAC (choś też mam pewne wątpliwości), ale każda inna próba wykorzystania do ciągłej profesjonalnej pracy, to tylko sztuka dla sztuki.
Po prostu trzeba to zrozumieć, i można na Calamusie zrobić sobie wizytówki, ulotki reklamowe, ba nawet całą gazetę, ale i tak twierdzę że komfort pracy i czas na przygotowanie takiego dokumentu będzie bardzo nieefektywny, włącznie z wynikiem prac.
Dzisiaj wszyscy korzystają w profesjonalnych zastosowaniach z programów Adobe. i Corel i wielu, wielu innych, a na Calamusie może  też, ale na Calamusie SL tylko że na PC.
ATARI cała seria to piękne i bardzo dobre komputery, kawał historii i niezapomnianych wspomnień, ale niech Atari będzie Atari i nie obniżajmy jego walorów i zalet tym, co dzisiaj, (35 lat później) się nie uda.
Oprócz Atari posiadam też inne komputery, jak Amiga, Amstrad, Spectrum, kilka Mac’ów 68030, i również one sprawiają mi ogromną przyjemność kiedy je uruchamiam, ale nie traktuję już ich jako narzędzia do pracy, tylko jak w przypadku Atari sprawiają mi ogromną radość tylko dla tego, że je mam i że działają.
Wspominajmy te urządzenia, piszmy o nich , dyskutujmy, ale nie róbmy z nich potworów, i nie starajmy się na nich, dorównać temu co mamy dzisiaj.
Takie jest moje zdanie. Dlatego w dalszym ciągu uważam, ze opałki do STE, są raczej przydatne bardzo nielicznym użytkownikom.  Jak już potrzeba troszkę więcej to Mega STE może działać na 16Mhz. :):)

18

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Atari-User napisał/a:

Dzisiaj wszyscy korzystają w profesjonalnych zastosowaniach z programów Adobe. i Corel i wielu, wielu innych, a na Calamusie może  też, ale na Calamusie SL tylko że na PC.

Niech mnie ktoś poprawi jeśli jest inaczej - ale wersja o której mówisz to z czego pamiętam ma wmontowany w siebie emulator duuużego Atari :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

@ Pin.  raczej nie.
Nie mam teraz pod ręką Calamusa SL na PC,  gdzies mi się schował.   Ale amm taką wersję PC Calamus 95.
Działa pod XP, na nowszych nie wiem.
I tak wygląda struktura katalogów,

PunBB bbcode test 
.
a tak wygląda uruchomiony program na PC .

PunBB bbcode test

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2018-02-17 22:30:51)

20

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Hej, jesli chodzi o Calamus-a, to uruchomiles tak jak piszesz jedyna wersje na PC ktora chyba sie nazywala Calamus XP z 95 r.. Najnowsze wersje a mamy 2018 r., mowie o Calamusie SL 2015, ktora mozesz sobie pobrac ze strony WWW (Lite Edition), to dokladnie odpalasz program o nazwie Calamus.exe a w nim wybierasz opcje (patrz screenshot) ilosc ramu i itp, ladowac, omijac programy w AUTO, Akcesoria np Xcontrol (chocby do mozliwosci pisania po polsku odpowiednie CPX) a dopiero on odpala Calamus.PRG, mozesz wybrac opcje wyglad klasyczny i zobaczysz ze uruchamia sie Calamus.PRG i wyglada jak na ATARI. Takze to jest emulator.

Ta jak i te najnowsze wygladaja jak Calamusy na Atari.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2018-02-17 22:54:40)

Post's attachments

Calamus.jpg 56.66 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

21

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

@Atari_user, @Dely: tak, śmiem twierdzić, że na Calamusie można zrobić wiele więcej niż w InDesign CC. Jak napisałem - niestety, interfejs na dzisiejsze czasu ma dużo do życzenia, ale cóż.
Btw: jak napisał Kroll - odpalić można na PC, jest wtedy szybciej.  Dla posiadaczy mac-a jest wersja z dużo nowszym interfejsem: https://www.icalamus.net/icalamus/index.php
Niestety, w pracy nie używam Calamusa. W pracy mam InDesigna i Corela (UWAGA dla Atari-User: Corel Draw to program do grafiki wektorowej, nie do DTP - choć tak jest u nas traktowany). Wadą Calamusa na PC jest problematyczne używanie polskich znaczków przy edycji tekstów, ale pakiet Adobe nie zawiera niestety wielu rzeczy (przynajmniej nic o tym nie wiem), które są w Calamusie od lat. Prosty przykład: zmienne ustawienia rastrów przy wyciągach dla każdej ramki oddzielnie (ramki, nie strony - to jest ważne).

Sikor umarł...

22

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

Sikor napisał/a:

Wadą Calamusa na PC jest problematyczne używanie polskich znaczków przy edycji tekstów

Juz nie jest to problem, wejdz na forum Calamus-a ja ostatnio moge normalnie edytowac i pisac zarowno przy wykorzystaniu fontow CFN jak i TTF
Wiem bo Calamus-a uzywam ostatnio jako narzedzie pracy :), ale tylko na Atari lub klonie :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

23

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

moja tt-ka czeka niestety na lepsze czasy, a Hadesa nie mam :(

Sikor umarł...

24

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

wczoraj podczas przekazania Unitor'a 2 Sławkowi Łosowskiemu okazało się że jednak STe jednak ma trochę opóźnienie - ale jak przeanalizowaliśmy to być może opóźnienie jest po stronie analogowych klawiszy podpiętych do ST. A jest ich kilka. Za dwa tygodnie podpinam szybsze ST (24 MHz i 34 MHz) i Falcona celem sprawdzenia czy to pomoże.
Generalnie z tym opóźnieniem probelmu nie ma ale czasem Sławek coś musi przestawiać , wyrównywać na Pro Tool'sie.

Więc okazuje się że być może szybsze ST ma sens. Wtedy może zainstaluje mu dopałkę Exxosa.

Soft to oczywiście Notator SL 3.21.

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

25

Odp: Karty turbo do Atari 1040/520STE

@piter
To jak jest taka  możliwość, to spróbujcie potestować na MSTE 16Mhz.