Temat: HDD w Atari TT

Witam !
Uprzejmie proszę o sugestie, potrzebuję dysku do Atari TT. Stary dysk jest walnięty. Może ktoś ma doświadczenie z przejściówkami SCSI - SD card i uruchomieniem tego itp. Oczywiście standardowy dysk też wchodzi w grę, tylko zależało mi na tym żeby było cicho:). Posiadam jakieś dyski SCSI, ale nie chcą się zainstalować. Może ktoś poradzi mi krok, po kroku jak załatwić do mojego TT coś sensownego. Oczywiście znam rozwiązanie CosmoEX i UltraSatan-a, ale na razie nie biorę pod uwagę - miałem spore wydatki hehehe - właśnie może uda się dobrze i tanio:)

2

Odp: HDD w Atari TT

SCSI --> SD minimum 300 zł . IDE łatwo nie podepniesz, zostaje więc tylko dysk SCSI. Podpinasz go z odpowiednim ID i ICD lub HDDriver powinien go znaleźć. Jeśli chodzi o konfiguracje z pamięci, to nie pomogę, ale kolega Kroll ma to w jednym palcu i zapewne da radę:)

JiL Fan.

3

Odp: HDD w Atari TT

No tak, na razie będę musiał rzeczywiście wykonać próby podpięcia i uruchomienia dysku HDD, mam dwa ale nie mogę dać rady ani z jednym ani z drugim, może kolega Kroll się zlituje i poprowadzi jak dziecko we mgle - cel jest słuszny, po wielu latach (bodaj 30) - mam upragnioną TT-kę i szkoda by było, żeby była inwalidą hehehe:)

4

Odp: HDD w Atari TT

Ustaw id dysku na jakieś 0 lub 1 , zdaje się że kontroler w TT jest ustawiony na 7. Nie będzie konfliktów, jak masz inne zworki na dysku to wyłącz parity i włącz spin. Tyle. HDDriver w jakiejś starszej wersji wisiał gdzieś na http://ftp.pigwa.net . Konfiguracja jest dość prosta, zakładasz partycje startową gem ( w tt 256mb max ) i zaznaczasz ze ma być bootowalna. Reszta może być wielkości  512mb. W menu na gorze po wszystkim dajesz install hddriver na dysk c: i ... tyle. Kroll pewnie na UJ dziś siedzi ale podejrzewam, że jak będziesz miał problemy , chętnie coś podpowie. Jak nie znajdziesz HDDrivera, może być ICD lub sterownik Putnika.

JiL Fan.

5

Odp: HDD w Atari TT

yamahalodz napisał/a:

No tak, na razie będę musiał rzeczywiście wykonać próby podpięcia i uruchomienia dysku HDD, mam dwa ale nie mogę dać rady ani z jednym ani z drugim, może kolega Kroll się zlituje i poprowadzi jak dziecko we mgle - cel jest słuszny, po wielu latach (bodaj 30) - mam upragnioną TT-kę i szkoda by było, żeby była inwalidą hehehe:)

Oczywisci to co pisze kolega Gwinter bylo prawda wrocilem z UJ :),
1. Jakiego uzywasz sterownika, HDDriver, ICD, czy moze jeszcze starsze.
2. Rozumiem ze masz dysk SCSI popiales i jak ustawiles zworki w dysku. Pomijal 0 i 7. Czasami potrafi kontroler SCSII byc na 0. Ale najczesciej jest wlasnie 7
3. Prymitywne, ale rozumiem dysk SCI 50 pinowy, podpiales zasilanie z z zasilacza w TT i uruchamiasz, komp i dysk startuje ?

To na poczatek.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

6

Odp: HDD w Atari TT

OK, właśnie od początku:
1. Podpiąłem wszystko zgodnie z zaleceniami taśma oczywiście 50 PIN :) Zasilanie z TT, uruchamiam i dysk startuje, zworkę "BIT ID" zwarłem na 2. Dalej mam:
"Auto Spin"
"Unit Attn"
"SCSI Term"
"Sync Nego"
Czy mam zewrzeć "Auto Spin" ?

Co potem, mam HDD Driver-a w wersji 6.11 - sorki za te pytania jestem w tej tematyce zielony. chociaż na STE udało mi się odpalić zewnętrzny dysk, sam nie wiem jak to się stało:)

7

Odp: HDD w Atari TT

Z tego co pamiętam, a mogę się mylić , u mnie było ID 1 , Auto Spin ON , SCSI Term ON, sync na off. Jeśli hdd sprawny powinien być widoczny w hddriverze. Odpal do i z menu górnego wyberz scan bus czy coś takiego. Jeśli dysk jest dobrze podłączony i zezworkowany, driver powinien go zobaczyć. Załóż patrycje , pierwsza w TT nie może być większa niż 256MB i wrzuć hddriver opcją install hddriver na c: Po resecie powinien TOS wstać już z literką C. Konfilguracje mogę spradzić jutro u siebie, tylko ja w TT mam dysk ide od jakiegoś czasu i scsi poszło w odstawkę.

JiL Fan.

8

Odp: HDD w Atari TT

Zrob ustawienia zworek jak pisal Gwinter (czy to jest ID 1 czy 2 to nie ma znaczenia), nastepnie, uruchom z dyskietki Hddriver-a, daj Auto configuring lub Device check, on powinien wykryc dysk na ID 2. To jest najwazniejsza kwestia, Czy hddriver go wykrywa ?

Ostatnio edytowany przez Kroll (2018-03-29 22:55:13)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: HDD w Atari TT

Niedawno trochę się bawiłem swoimi TT-ką i MSTE i paroma dyskami. Może to być trochę frustrujące, zwłaszcza nie mając pewności czy podłączane dyski są całkiem sprawne :)

IMHO łatwiejszy w użyciu jest sterownik ICD. Warto go użyć choćby do sprawdzenia czy dysk zgłasza się z takim ID jak spodziewane po zezworkowaniu. ICD jakoś taki jest przyjaźniejszy dla początkujących. Mniej opcji niż hddriver, ale dla pojedynczego HDD robi to co trzeba bez zbędnych komplikacji. No i jest legalnie darmowy:
http://www.icd.com/atari/
http://www.icd.com/atari/adscsi.zip

Już przy uruchomieniu z dyskietki zauważysz czy wyświetla jakąś nazwę podłączonego dysku i ew. litery partycji czy nic. Polecam wypróbować ICD, nawet jeżeli docelowo chcesz przejść na HDDriver.

W TT, należałoby zacząć jednak od skonfigurowania w NVRAM Boot Preference. Dla kontrolera SCSI (nie ACSI) powinno być TTSVR, czy SRV_TT (nie pamiętam dokładnie, ale coś takiego). Opcja "TOS" jest chyba dla bootowania z ACSI?
http://www.seimet.de/atari/en/index.html
http://www.seimet.de/atari/files/bootc201.zip

Wydaje mi się też że dla różnych dysków zworka "parity" musi być zamknięta lub otwarta. Jak w żaden sposób dysk nie jest wykrywany bez zworki, spróbuj ze zworką, lub odwrotnie. Przy złym ustawieniu parzystości, objawem jest też brak lub błędny odczyt z FDD, więc łatwo to stwierdzić.

W HD Driver dysk może nie być wykryty przez polecenie "scan devices" dopóki w menu (chyba w skrajnym prawym menu) nie wybierzesz "auto configure" (czy jakoś tak) - powinno pokazać się okienko z cyframi [0.0] [0.1]... [1.0] [1.1]... itd. Należy zatwierdzić domyśle ustawienia. Dopiero po tym poleceniu, oraz zapisaniu ustawień w sterowniku (na dyskietce, z której go uruchomiłeś) i restarcie komputera, dysk powinien być prawidłowo wykryty. Wtedy już sobie poradzisz z partycjonowaniem.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: HDD w Atari TT

Yamaha: Kroll krok po kroku poprowadzi, faktycznie ICD na początek dobry wybór.

A masz zewnętrze dyski i 10 kg kabli, spróbuj podpiąć do TT taki napęd.

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

11

Odp: HDD w Atari TT

A sprawdź może, czy masz terminatory na płycie w TT-ce. Czasem to powodowało błąd z dyskami SCSII (na płycie w TTce, nie na dysku. Na dysku też możesz spiąć zworkę "terminate", ale na przykład terminatory na dyskach moje TTki olewają, ale na płycie muszą być).

Sikor umarł...

12

Odp: HDD w Atari TT

Super, dzięki za taką garść wiadomości, ale musiałem się rozstać na Święta z moja TT-ką i dopiero zabiorę się za nią w środę. Kurde dużo niewiadomych:) Jak wyglądają terminatory w TT-ce?? Kurcze swoja droga jaką maksymalną pojemność HDD obsłuży Atari TT, czy zależy to również od wersji TOS-u?? Mam 540MB i 4GB.

13

Odp: HDD w Atari TT

Terminator to taka mała drabinka rezystorów , najczęściej czerwona , chyba 10 czy 15 pin. Zaraz obok układu LOGIC w górnej prawej części płyty, tuż przy gnieździe scsi, chyba dwie takie powinny być. To też, jeśli jest puste może dawać popalić.

JiL Fan.

14

Odp: HDD w Atari TT

yamahalodz napisał/a:

Kurcze swoja droga jaką maksymalną pojemność HDD obsłuży Atari TT, czy zależy to również od wersji TOS-u?? Mam 540MB i 4GB.

Wielkosc dysków nie ma znaczenia to zalezy od sterownika dysku dla Hddrivera z tego co pamietam do 2 TB. W TT pewnie masz TOS-a 3.06. A tam maksymalna partycja TOS-owa to 512 MB, dla MiNT-a, czy Magica to juz GB, ale maja inny sytem plikow nie czytelny dla TOS-a w kompie.
Sam, uzywam dysku SCSI w swojej TT 18 GB. Aha i partycja C nie musi miec max 256 MB

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: HDD w Atari TT

Super zaczynam "łapać" temat: - czyli mogę używać w moim TT wewnętrzny dysk SCSI nawet i wielkości 40GB  jak i 1T?? Zależy od sterownika, czy tak?, TOS jaki mam to niemiecki 3.01 oczywiście chętnie zamienię na możliwie najwyższy i POLSKI!! Docelowo TT-ka będzie wykorzystywana do Home Recording-u (Cubase i Cubase Audio), wiec jeżeli uda mi się wszystko poskładać do kupy, to mam ambitny i niecny plan odpalenia audio na TT-ce!!

16

Odp: HDD w Atari TT

Tak dokladnie ja mam wewntrzny dysk 18 GB podlaczony przez przejsciowke SCSI 50 to 68 pin, bo dysk 68 pinowy. Nie jestem muzykiem ale na TT uzyjesz Cubase ostatnia chyba wersja to 3.1. Cubase Audio jest tylko dla komputera Atari Falcon. Spokojnie dysku 1TB nie potrzebujesz a w TOS-ie bedziesz widzial partycje od C do P czyli 14 x 500 MB. TOS-a mozna wymienic zmieniajac kosci. albo ladujac go z dysku do pamieci, ale to zabiera pamiec RAM w TT.
Ile masz RAM-u w tej TT, a dokladniej ST-RAM i czy masz TT-RAM ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

17

Odp: HDD w Atari TT

yamahalodz napisał/a:

ambitny i niecny plan odpalenia audio na TT-ce!!

Hmmm, z audio to będzie problem. Chyba, że masz jakieś egzotyczne karty dzwiękowe do TT (Startrack?) z dedykowanym oprogramowaniem.

Cubase Audio chyba tylko w wersji z zewtnętrznym sprzętem (Yamaha CBX?) ale nie wiem czy to było supportowane w wersjach na Atari.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

18

Odp: HDD w Atari TT

Cubase Audio oczywiście jak najbardziej na Falcona, ale..... mam CBX-a jeszcze się nim nie bawiłem, może się uda ponieważ w sieci coś tam jest na ten temat, że Atari ST to pociągnie?? oczywiście najpierw twardy dysk, a potem.....

19

Odp: HDD w Atari TT

Cześć, czy jest ktoś chętny troszkę mi pomóc on-line z tym dyskiem?? Może na "messengerze" w razie czego "JaroKwiat" na FB też :) Idę zaraz walczyć z dyskiem:)

20

Odp: HDD w Atari TT

Dobra dysk jest widoczny:)

21

Odp: HDD w Atari TT

Wygląda na to, że dzięki Waszej pomocy udało się odpalić dysk:) Teraz muszę jeszcze przypomnieć podstawy i jak zapisać ikonki i ustawić GEM, żeby za każdym razem ikonki dysku były widoczne na biurku, zapomniałem hehehe, no i TT-ka zawsze zgłasza się na rozdzielczości "ST low" - mam podłączony LCD i za każdym razem muszę instalować ikonki:) Jasne to podstawowa sprawa, ale nie często instaluję dyski i nie pamietam:)

22

Odp: HDD w Atari TT

Swoją drogą znowu mnie okrutnie wciągnęła ta zabawa!!!! Jest jakaś magia kurcze!!!

23

Odp: HDD w Atari TT

Jesli masz niemieckiego TOS to w menu rozwijanym "Extras" masz opcje Artbeit Sichern, to zapisuje Ci ustawienia ikonek na pulpicie wczesniej zmien takze rozdzielczosc na TT Mittel w ocji Voreinstellungen, jesli nie masz podpietego monitora TT mono. To utworzy plik o nazwie newdesk.inf, i juz zawsze bedzie ci sie ladowal w takiej rozdzielczosci.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

24

Odp: HDD w Atari TT

Fajnie że są postępy.

Z innej beczki niż dysk, ale sprawdź jeszcze czy bateria podtrzymuje datę i czas. Jakby co takie baterie są w sklepach elektronicznych. Niedawno kupowałem do TT i MSTE.
Control Panel zainstalowałeś? Do TT chyba ten się nadaje:
https://sites.google.com/site/stessenti … s/xcontrol

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: HDD w Atari TT

Nooooo, postępy są wielkie twardziel śmiga, Control Panel zainstalowany, bateria kupiona, czas ją wymienić, mam oryginalne dyskietki do TT i właśnie z nich zainstalowałem CPX-y. Ogromne dzięki Kroll-owi, Piter-owi, Gwinter-owi, Unicr0Bee, Sikor-owi hehehe. Chyba nikogo nie pominąłem! Teraz w planach NetUsBEE i Yamaha CBX-D3. Właśnie jest jeden spory problem okazuje się, że mam uwaloną klawiaturę i nie działają F1, Shift i zdaje się Control:(