151

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Dzisiaj zapraszamy na najbliższy multiplatformowy retro zlot z najlepszą, swojską, kapitalna atmosferą czyli:

ZAPROSZENIE NA RETRONIZACJĘ 3!

http://www.retronagazie.eu/retronizacja … -maj-2019/

W tekście: PROGRAM IMPREZY, OFICJALNA ZAPOWIEDŹ, MOJE WSPOMNIENIA Z POPRZEDNICH RETRONIZACJI PLUS FILMIK LARKA Z RETRONIZAJI 2. Oraz oczywiscie troche zdjeć.

Zapraszam do lektury i seansu i ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA RETRONIZACJĘ 3!

Ze strony Retro Na Gazie będą: Borsuk, Larek, WojT i najprawdopodobniej Repip.

Mu tam będziemy, a WY?! Zapraszamy!

152

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Witamy!

Dzisiaj debiut naszego czytelnika Żaki-Chana w dosyć treściwej, ale fajnej recenzji jednej z najlepszych gier symulującej napadziora w lidze angielskiej czyli STRIKER na C64.

RECENZJA | STRIKER (Commodore 64)

http://www.retronagazie.eu/recenzja-str … modore-64/

Zapraszam do lektury. Liverpool vs Tottenham w finale ligi mistrzów, ależ meczycha były wczoraj i przedwczoraj. MióD!

153

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Pomimo faktu, że jutro wybywamy prawie w komplecie na prześwietną Retronizację 3 - to przygotowaliśmy dla Was kapitalny materiał.

Wywiad ze Zbychem aka Zbigniewem Rossem - twórcą wielkiego hitu z zeszłego roku czyli przebojowej konwersji Yoomp!a 64 na Commodore 64. Co tam u Zbycha? Jak przebiegały prace nad Yoompem!64? Co straszyw przeklętym Grobowcu? Jak to się wszystko zaczęło? Czy Komodorzyca jest wyleczalna?

http://www.retronagazie.eu/wywiad-zbign … modore-64/

Zapraszamy do lektury, napisania komentarza i co? Jutro widzimy się na RETROnizacji 3 w Pawłowicach Sląskich! Kto się waha - też znajdzie na naszej stronie zaproszenie!

PS. Kupiłbym telewizor CRT 21 cali, albo monitor LCD z jakimś świetnym obrazem na RETROnizacji. Preferuję CRT. Do 8 i 16 bit z wejściem SCART /EURO

154

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Witam serdecznie.

Po Retronizacji 3 jestem zmęczony...

Jeżeli ktoś przegapił to w piątek była publikacja fajnego materiału.
Wywiad ze Zbigniewem Zbychem Rossem autorem przebojowego Yoomp!a na Commodore 64. Polecam przeczytać, opowiada o: początkach zainteresowania komputerami, początkach choroby zwanej Komodorzycą, pracą nad Yoomp!64, wydawaniu gier i najnowszej produkcji zwanej Cursed Tomb.

WYWIAD | ZBIGNIEW ZBYCH ROSS - TWÓRCA HITU YOOMP!64

http://www.retronagazie.eu/wywiad-zbign … modore-64/

Miłej lektury.

Ostatnio edytowany przez RetroBorsuk (2019-05-13 07:18:21)

155

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Nowy80Retro będzie rozkładał na czynniki pierwsze (zarówno tekstowo jak i w formie filmu) swoją ulubioną grę czyli SILENT SERVICE w wydaniu na Atari XL./XE , ale pewnie posiadacze tej gry na innych systemach będą mogli także skorzystać z tego poradnika

PORADNIK + VIDEO | PEŁNE ZANURZENIE 8BIT - SILENT SERVICE #1 (informacje ogólne).

http://www.retronagazie.eu/recenzja-pel … je-ogolne/

Spodziewajcie się 20 000 mil podmorskiej żeglugi z kapitanem Nowym80Retro!

Zapraszam do lektury.

156

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Wow dzięki nowy80retro! Od dłuższego czasu szukam jakiejś gry, która wymagała by myślenia. Próbowałem grać w Laser Squad, ale mnie nie wciągnęła. Pamietam SS z c64 u kolegi i gra była wciągająca. Na dniach posiłkując się instrukcją zagram w nią.

157

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

4 lata w internetach bardzo szybko upłynęły i dzisiaj świętujemy ten fakt za pomocą wpisu oraz filmu:

4 LATA WWW.RETRONAGAZIE.EU W INTERNETACH

http://www.retronagazie.eu/4-lata-www-r … ternetach/

Mam nadzieję, że dostarczamy Wam fajnych materiałów w miarę naszych skromnych możliwości.

Pozdrowienia dla wszystkich retromaniaków! Pincet wspólnych lat!

158

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Dzisiaj wpis prezentujący rozgrywkę video z trzech mniej znanych amigowych gier.

GRA WSTĘPNA | VIDEO - ARACHNOPHOBIA, F17 CHALLENGE, D/GENERATION

Znacie? Ja tylko w Arachnophobię w młodości nie grałem, ale chyba mało straciłem. Za to DGeneration wspominam jako bardzo fajną i pomysłową produkcję. Izometryczny run and gun połączony z fajnymi zagadkami? W to mi graj. Zapraszam do lektury i seansu oraz odwiedzenia kanału Marechcka.

http://www.retronagazie.eu/gra-wstepna- … ion-amiga/

159

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

D/Generation to jedna z moich ulubionych gier na Atari ST. Bardzo mi pasuje do klimatu ST, natomiast do Amigi nie za bardzo:-) Ale to już kwestia gustu i indywidualnej zajawki na retro, skojarzeń itd. Na Atari ST do tej gry bardziej mi pasują dźwięki i brzmienia właśnie takie typowo Atarowe, dzięki nim gra ma swoisty klimat - pewnie to przesądza o tym dlaczego lubię ją właśnie na Atari ST.

160

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Całkiem możliwe, że masz rację. Ja nigdy w wersję na ST nie grałem, zresztą w żadna inną niż Amigowa. Zresztą Amigową dorwałem późno jak szukałem gier, których nie ograłem ,a miały dobre recenzje - już u schyłku życia przyjaciółki. Możliwe, że dźwięki z ST czyniły tam fajowy klimat. Polecam każdemu tę grę, kto jeszcze w nią nie grał.

161

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Ja mam z kolei trochę inny rodzaj doświadczenia z tymi grami, bo ja w dawnych czasach w ogóle nie miałem komputera 16-bit. Jakieś 2-3 lata temu naszła mnie zajawka na uzupełnienie braków z przeszłości i wtedy kupiłem sobie Amigę 500 i Atari ST. Na jednym i drugim komputerku szukałem sobie różnych gier i patrzyłem co mi się podoba, żeby zebrać niewielką kolekcję do każdego z nich. Gry z Amigi trochę znałem, bo w latach 90-tych grało się u kumpli. Teraz jak się zaopatrzyłem w te komputery właśnie te 2-3 lata temu, to próbowałem znaleźć tytuły, które pamiętałem z Amigi na Atari ST - bo ja stary Atarowiec jestem (XE/XL). No i się okazało, że wielu najlepszych hitów z Amigi albo nie ma wcale na Atari ST, albo też są bardzo słabe w stosunku do wersji Amigowej. Amiga wygrywa takimi grami jak Flashback, Alien Breed, Superfrog, wygrywa też scrolowanymi jak np. Cannon Fodder, który niby jest na ST, ale nie da się w to w ogóle grać w porównaniu z Amigą. Z tych powodów jako stary Atarowiec postanowiłem jednak poszukać na Atari ST jakichś innych gier, których nie znałem. Zacząłem szukać tytułów dobrych i trafiłem wtedy na D/Generation. Czyli ST było pierwszą platformą, na którą to zobaczyłem. Gra ma muzykę i dźwięki pasujące dla mnie bardzo dobrze do klimatu gry, dodają takiego cyberpunkowego wydźwięku trochę jakby. Kiedy zobaczyłem tą grę, to pomyślałem, że właśnie tak powinny wyglądać gry na ST, powinny mieć taki własny klimat i wykorzystywać dobrodziejstwa układów siedzących w tej maszynie właśnie w taki sposób jak to robi D/Generation. Dla mnie ta gra wygląda bardzo "atarowo". Jakiś czas po tym jak już sporo pograłem w wersję ST, znalazłem w sieci wersję na Amigę. Nie przekonała mnie, nie trafiła do mnie, graficznie wygląda bardzo podobnie, natomiast dźwięk amigowy zabija dla mnie ten klimat, który tak mnie urzekł na Atari ST. Niemniej jednak myślę sobie, że to będzie jedna z gier, które przypadają komuś do gustu budując klimat na konkretnej maszynie i zdania o tym, na której maszynie gra jest lepsza będą podzielone. Inną grą, którą też wolę na ST z podobnych klimatycznych względów jest Monkey Island. Wiem, że jest gorsza i graficznie i dźwiękowo, wiem też, że grafika ma spieprzone kolory, chyba robił to jakiś daltonista - ale mimo wszystko lubię klimat jaki buduje mi ta gra, gdy odpalam ją sobie właśnie na Atari ST.

162

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Świetny komentarz! Uwielbiam takie. Zapraszam do wrzucenia na naszą stronkę, gdyż tam widże DGeneration to chyba nikt nie kojarzy. Przeszedłeś tę grę?

163

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Dzięki Borsuku, czytuję chętnie Wasze artykuły, lubię też Twoje filmy z Larkiem, ale muszę się trochę ograniczać z ilością czasu poświęcanego na pisanie o retro, stąd więcej zajmuję się ukochaną elektroniką, a gry tak tylko dodatkowo od czasu do czasu ogrywam w wolnych chwilach - odpuszczam komentowanie w kolejnych miejscach, trzeba mieć jakieś granice:-)
Gry D/Generation całej nie przeszedłem, pokonałem kilka pięter, ale mam zamiar jeszcze kiedyś do niej wrócić jak czas pozwoli.

164

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

To pozwolisz, że ja to skopiuje tam.

165

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Spoko, możesz cytować co Ci tam pasuje, potnij sobie jak tam chcesz:-)

166

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Byliście na Pixel Heaven 2019? Jeżeli nie - to dzięki nam możecie nadrobić zaległości. A jeżeli byliście - to z chęcią powspominacie. Zapraszamy na Relację przygotowaną przez WojTa!

RELACJA | PIXEL HEAVEN 2019

http://www.retronagazie.eu/relacja-pixel-heaven-2019/

Miłej lektury!

167

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Zapraszam na pierwszą część przeglądu gier na mało popularny w naszym kraju, ale świetny mikrokomputer czyli BBC Micro. Przegląd mógł odbyć się dzięki uprzejmości mojego przyjaciela - Nekroskopa na przedostatnim SACPIE. Oj, BBC Micro to fajowy kawałek sprzętu i chciałbym takowy w swojej kolekcji! Tylko z dżojem! Świetne konwersja, masa rożnych klonów i beznadziejne konwersje. Tak w skrócie można opowiedzieć o grach na tę maszynkę. Zapraszam do lektury i poprzez nią cofnięcia się w czasie do Wielkiej Brytanii lat 80-tych.

NORA RETROBORSUKA | PRZEGLĄD GIER NA BBC MICRO - CZĘŚĆ I

http://www.retronagazie.eu/nora-przegla … o-czesc-i/

Miłej lektury i dajcie cynk jak wam się podobało.

168

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Witam we wtorek.

Wczoraj podsumowaliśmy kolejny miesiąc naszego konkursu - zabawy czyli RETRO BINGO:

http://www.retronagazie.eu/wyzwanie-ret … e-05-2019/

A dzisiaj repip atakuje z recenzją kolejnej wersji kapitalnej logicznej gry Old Towers. Tym razem na Segę Megadrive. Zapraszam do ogrania tego szpila i lektury.

http://www.retronagazie.eu/recenzja-old … ega-drive/

Najlepszego!

169

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Zapraszamy na najnowsze Retro Rozmaitości czyli podsumowanie najciekawszych naszym zdaniem newsów z Retro Światka Gier z maja 2019.

http://www.retronagazie.eu/retro-rozmaitosci-maj-2019/

Miłej lektury!

170

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Na weekendzik posmarowaliśmy wam baaaaardzo grubo!

Zapraszamy na naprawdę obszerną, utuczoną, wręcz spasioną jak świnia RELACJĘ Z RETRONIZACJI 3!

Relację przygotował niezawodny WojT, ja dorzuciłem swoją minirelację, Repip rzut okiem, Larek filmik, inne ludziska także filmiki i mamy 3 STRONY O RETRO EVENCIE!

RELACJA | RETRONIZACJA 3 - PAWŁOWICE ŚLĄSKIE

http://www.retronagazie.eu/relacja-retr … e-slaskie/

W środku o Atari, Amidze, Commodore 64, Snes, PSX, Dreamcaście, BBC Master Compact!

Turnieje w Sensible World of Soccer, International Karate, Microprose Soccer, Crash Racing, Crazy Priest, Kisssin Kousins.

Poczytacie tam o znanych i lubianych retromaniakach, a także ukochanych retro maszynkach i retro grach! Miłej lektury i zachęcamy do komentarzy!

171

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Dzisiaj na chwilkę wracamy do małobitowego Atari.

Sikor przedstawił dwie gry: popularną niegdyś w Polsce ABRACADABRĘ oraz recenzowanego juz na naszych łamach OCEAN DETOX.

DZIUPLA SIKORA | RECENZJE - ABRACADABRA!, OCEAN DETOX

http://www.retronagazie.eu/recenzje-abr … ari-xl-xe/

Zapraszam do lektury.

172

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Kuuurva, pamiętam ten dzień jak jakiś randomowy kumpel z osiedla pożyczył mi tę gre na kasecie turbo i co najbardziej zapadło mi w pamięć, to jego pojaśniania, że w razie sytuacji krytycznych, jeśli mi się jakieś ściany pozamykają, to żebym krzyczał na cały głos "Abrakadabra!", to wtedy się wszystko wyjaśni... no i ja oczywiście jak ten debil przesiadywałem przed atarką i telewizorem wydzierając ryja na cały regulator, no a efekt tego był... doskonale wiemy jaki, heh.

Ostatnio edytowany przez MWK (2019-06-04 22:56:05)

173

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Buhehehe, uśmiałem się do łez prawie! Dobry stuff.

Dzisiaj znowu konsolowo, lecz nie wyborowo bo druga cześć przygód Ty the Tasmanian Tiger to spore rozczarowanie. Kto lubi platformówki 3D niech unika tego tytułu chyba, że jest masochistą.

RECENZJA | TY THE TASMANIAN TIGER 2 - BUSH RESCUE

http://www.retronagazie.eu/recenzja-ty- … sh-rescue/

Zapraszam do lektury i zjechania z nami tej słabej gry :-).

174

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Dzisiaj zapraszamy na kolejna jatkę z Poważnym Samem czyli przegląd dwóch kolejnych części jego przygód.

RECENZJA | SERI OUS SAM 2 oraz SERIOIUS SAM ALPHA REMAKE (PC, XBOX)

http://www.retronagazie.eu/recenzja-ser … e-pc-xbox/

Wy także lubiliście tą sieczkę nie wymagającą myślenia? Jeżeli tak to zapraszam do lektury.

175

Odp: Retro Na Gazie + KONKURS

Za oknem upał i przydałoby się wskoczyć do zimnej wody... To pakować na pokład okrętu podwodnego i pełne zanurzenie!

Kolejna część cyklu poradnika + video dla miłośników jednego z najlepszych symulatorów okrętów podwodnych czyli Silent Service

PORADNIK + VIDEO + KONKURS | PEŁNE ZANURZENIE 8BIT - SILENT SERVICE #2 - WYPOSAŻENIE OKRĘTU

http://www.retronagazie.eu/poradnik-kon … ie-okretu/

Dodatkowo dla miłośników tej gry autor czyli Nowy80Retro przewidział KONKURS Z NAGRODAMI.

Zapraszam do lektury oraz udziału.