1

Temat: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Od dłuższego czasu bawię się już z MPT 2.4. Mimo tego, że zapoznałem się z całą dokumentacją zawartą na dysku (ba, nawet przetłumaczyłem na angielski) to ten program wciąż mnie zaskakuje. W tym poście napomnę na kilka odkryć, głównie dotyczących sampli.

  • Dostępna pamięć dla sampli to 12 kilobajtów.
    Tego łatwo się domyślić, biorąc pod uwagę sam fakt, że program nas powiadamia o $3000 dostępnych bajtach.

  • Pojedynczy sampel może zajmować do 4kB

  • Sample w 15kHz nie są dostępne, gdy w użyciu są dwa kanały sampli.
    Prawdopodobnie gdyby tak się dało to 6502 by się rozłożył.

  • Różnice między poszczególnymi trybami sampli
    Tutaj postanowiłem trzepnąć tabelkę

  • Komenda "S" w patternie nie oznacza konkretnego "speedu"
    Miker już mi o tym kiedyś napomniał, a ja zapomniałem i się przejechałem na tym z dwa razy. Otóż po wpisaniu do patternu komendy "Sx" uzyskamy speed o wartości "x+1".

  • Jeżeli w jakimkolwiek patternie zostanie użyta komenda "S", to bierze ona górę nad komendami "V" użytymi w innych patternach w tym samym momencie.

  • Nie należy używać więcej niż jednej komendy w jednym rzędzie pomiędzy patternami, gdyż MPT specjalnie tego nie obsługuje i namiesza przy zapisie modułu.

Będę starał się dodawać rzeczy do listy na bieżąco, jak coś gdzieś już było udokumentowane to sory za bałagan

Ostatnio edytowany przez Zlew (2020-05-27 16:19:31)

discord: Mr. Mary#1679

2

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Porządna rzecz. Dzięki!

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Dzięki

4

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Słuchajcie, podepnę się tutaj, bo próbuję się też pobawić MPT i mam dwie kwestie, o które chciałem zapytać.

1. Czy jest jakaś instrukcja do wersji 2.4s? Chodzi mi o to jak uruchomić i używać drugiego Pokeya, bo widzę tylko w menu "Stereo", ale nie łapię o co tam może chodzić. Bardzo proszę o wytłumaczenie jeśli można.

2. I druga rzecz: czy gdzieś są dostępne jakieś przykładowe muzyczki do MPT? Nie mam ani jednej, coś tam się trochę bawię, ale chciałbym zobaczyć jak ludzie ustawiają różne rzeczy w instrumentach, żeby mieć jakiś punkt wyjścia do własnych brzmień. W TMC na przykład na dyskietce było kilka muzyczek i od razu widać lepiej o co biega, tak samo w starym poczciwym CMC.
Ewentualnie jeśli w necie nie leży nic takiego, to może ktoś by mi podesłał cokolwiek dla przykładu i dla testu? Obojętnie czy na jednego czy dwa Pokeye, choć z chęcią posłuchał bym też coś na dwa:-)

5

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

ad.2.: http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … Music/mpt/ i http://mono.atari.pl/mptplay/mptplay.zip
Informacjami o wersji stereo i jej obsłudze też jestem żywotnie zainteresowany.

Edit: Zdarzają się pliki MPF, które są muzyczkami dla MPT ale mają dłuższy song - normalne MPT tego nie weźmie. OIDP była też wersja 0.99 MPT, która ma zupełnie inny format pliku.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-09-27 13:59:02)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

6

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Dzięki mono:-) Sporo tego, będzie się czym bawić:-)

No to podbijamy jeszcze temat obsługi stereo:-)

7

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Z własnego doświadczenia wiem tyle, że możliwości 2.4s kończą się na możliwości określenia która ścieżka gra na których kanałach (lewy, prawy lub oba). Przykład

Można też wybrać na których kanałach mają grać sample.

discord: Mr. Mary#1679

8

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Aha, czyli i tak mamy tylko 4 traki? Czyli nie wykorzystamy wszystkich kanałów Pokeya, tylko zawsze połowę wszystkich ośmiu, a jedynie możemy decydować czy robimy w prawo czy lewo, czy na środek (wówczas grają oba po prostu, tak?)? To trochę lipa, bo w trakcie grania też nie będzie się pewnie dało przechodzić między kanałami lewym i prawym, ani robić innych tego typu kombinacji i typowych efektów stereofonicznych?

9

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Można zmieniać tylko globalne wartości, z tego co mi wiadomo nie ma niczego do zmiany "on-the-fly"

discord: Mr. Mary#1679

10

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Mój pierwszy post na forum, witam wszystkich serdecznie.

Czy ma ktoś może tą tabelkę, którą popełnił Zlew? Pod linkiem z pierwszego postu już jej nie ma.

11

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Znalazłem tabelkę, załączyłem do posta
Nic specjalnego ale tłumaczy co trzeba

Główny post zaktualizowany

Ostatnio edytowany przez Zlew (2020-05-27 16:17:03)

Post's attachments

EXCEL_2018-09-06_21-34-03.png 11.61 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-05-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
discord: Mr. Mary#1679

12

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Mq napisał/a:

1. Czy jest jakaś instrukcja do wersji 2.4s?

Obraz dyskietki z trzema wersjami MPT oraz pełna dokumentacja

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

13

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

O, dzięki:-)

14

Odp: Nieudokumentowane(?) rzeczy w Music Protrackerze

Jak by ktoś szukał, to u Draco na stronce jest wersja poprawiona działająca na Sparta DOS X, oraz HDD.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info