1

Temat: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Jak się okazało przez przypadek jakiś czas temu, znajomy ma na stanie Falcona 030 w bigtowerze, którego chce się pozbyć i poprosił mnie o ogarnięcie sprzedaży.
(Nie)stety, ja jestem Amigowcem, więc potrzebuję podpowiedzi co i jak w Falconie mogę sprawdzić - poniżej lista tego, co już mi przyszło do głowy i z grubsza ogarnąłem - pytania mogą być dla Was banalne, ale proszę o łagodny wymiar kary ;)

Nie chcę sprzedawać kota w worku, więc sprzęt musi być przetestowany. Brak jednak monitora, więc poguglałem, i wyszło, że odpali z monitorami LCD które schodzą do 15khz, np LG 1717A którego ja mam do Amigi... Czy ktoś z Katowic i okolic miałby kabel/przelotkę na VGA albo SCART, którą mógłbym pożyczyć w zamian za dobre piwo?

Do tego ja na Atari się nie znam - i zacząłem już pytać na grupach fejsowych - jakieś protipy odnośnie testowania Falcona? Dostałem link do atarowego sysinfo, ale nie wiem jak je na Falcona przerzucić - ktoś pisał, że Falcon powinien ogarnąć PCtową dyskietkę 720kb - wystarczy jak zgram sysinfo na taki nośnik i będzie, czy trzeba jakąś woltyżerkę uprawiać?
W Amidze ważne było wizualne ogarnięcie płyty głównej - kondki, baterie, takie sprawy... zdążyłem już się doczytać, że kondensatory to raczej nie jest problem Atari, a w przypadku Falcona problemem może być bateria w chipie Dallas - ale goście z fb twierdzą, że sprzęt się odpali, tylko nie będzie trzymał stanu zegara... Czy jest jeszcze coś co powinienem sprawdzić?
Cenowo też za bardzo też nie ogarniam, ile za jakieś konkretniejsze konfiguracje można zaśpiewać? Z tego info które na razie dostałem:
"A w zestawie jest płyta główna Falcon 030 w big towerze, klawiatura od Atari TT, mysz kulkowa innej marki. Twarde dyski jakieś chyba dwa wewnątrz. Oprogramowanie dość bogate. Między innymi Apex, Calamus, Score Perfect 2.0, w ciule gier itp. Cubase, Cubase Audio i takie tam. Jest trochę gołych lasek z lat 80/90"

Uprzejmie proszę o pomoc :)

2

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Ktoś pisał o nagraniu SysInfo na dyskietkę (ja) i to zadziała ;-)
A za laski z lat 80/90 musisz ekstra dopłacić :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Falcon na stację HD (Epson SMD-340), więc i zwykłą PeCetową dyskietkę "1.44MB" odczyta.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

15KHz to dla trybó RGB, falcon ma także tryby VGA, te pójdą bez problemu. Najważniejsze sprawy:
- włąśnie dallas
- ile pamięci? (sys info pokaże)
- czy ma klucze sprzętowe do Cubase? (ważne dla muzyków)
Co do ceny - droższe są falcony w oryginalnych obudowach,  daj zdjęcie i zdjęcie środka, wtedy można coś powiedzieć. Do tego zdjęcie ekranu z sysinfo. Ja swojego falcona lata temu sprzedałem za tanio, ale sytuacja mnie zmusiła, ale ceny obecnie są z kosmosu - właściwie od 2000 wzwyż, ale wszystko zależy od stanu i konfiguracji.

Sikor umarł...

5

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Działające SysInfo to połowa sukcesu. Uruchom jeszcze kilka dem i niech przelecą do końca bez błędów i zwisów, np. Sonolumineszenz.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Tylko dema musi ustawić w odpowiednim trybie (oddzielnie dla VGA, oddzielnie dla RGB), a to dla laika może być... Trudne.

Sikor umarł...

7

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Nie przesadzaj. Sprawdzasz po kolei kazda wersje az ktoras zadziala.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

8

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

napisałem jednym chłopakom którzy będą w Katowicach w muzeum - pewnie mógłbyś tam wpaść z tym Falconem, przerobili by go na wskroś

będą za jakiś tydzień dwa tam


a ja byłbym zainteresowany softem, gdybyś sprzedawał, na cele pewnego eksperymentu. Szczególnie muzyczny soft (lub hardware jeśli też jest) plus Calamus.
resztą softu pewnie AdamK będzie zainteresowany więc w jedno miejsce mógłby pójść :) - mieszkamy w tej samej aglomeracji miejskiej

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

9

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

@perinoid - i dzięki kombinacji ppa.pl/fb/atari.org.pl kolejna ksywka dostała imię i nazwisko ;P
@tzok - dzięki za protip ze stacją HD - muszę zapytać właściciela, czy stacja w tej obudowie jest oryginalna z Falcona, czy jakaś 3rd party, ale może to ułatwić zadanie ;)
@Sikor - tego Dallasa/baterię sprawdzić po prostu ustawiając zegar i rebootując? Jak nie złapie, to wyczerpana? Czy to nie takie łatwe?
RAM dopytam i też sprawdzę dla pewności, klucze sprzętowe powinny być, ten Falcon był używany właśnie do muzyki... Oryginalnej obudowy niestety nie ma, to już wiem :(
@willy - możesz podesłać link do jakiegoś repozytorium?
@piter - nie mam pojęcia czy kolega będzie chciał się babrać ze sprzedażą softu osobno, nie wiem czy ma jeszcze oryginalne nośniki czy tylko to, co jest zainstalowane... o muzeum w KTW nie pomyślałem, ale nie wiem czy będą chętni grzebać w sprzęcie który może tam w końcu nie trafić... Chyba, że chodzi ci o kogoś, kto tam jedzie pooglądać, a Falcona sprawdziłby przy okazji, bo nie do końca chyba rozumiem ;)

10

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Ustawić, odpiąć zasilanie (kabel), dla pewności chwilę odczekać i podpiąć znowu, uruchomić.

Sikor umarł...

11

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

No to trochę nowych informacji po tym jak zadałem właścicielowi pytania:
"Flop oryginalny. Pamięć rozbudowana do maximum, nie pamiętam ile" - czyli odczyta zwykłą dyskietkę z PC - wystarczy ściągnąć sysinfo i nagrać w PCtowym formacie, tak? I ten RAM to pewnie 14MB, o ile dobrze wyguglałem :)
"Wyjście monitorowe jak w pc. Tak było oryginalnie w Falconie" - i tu mi się google-fu nie zgadza - czy Falcon miał wyjście Canon i oprócz tego VGA?
No i soft to niestety tzw. 'kopie zapasowe', więc pewnie wyczyszczę dysk zanim go będziemy sprzedawać...

To zostaje tylko ogarnąć te demka :)

12

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Nie, oryginalnie było inne. Na płycie w środku pewnie założona przejściówka. Tak, 14MB.

Sikor umarł...

13

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

watman: chłopaki nie z muzeum a będą tam uruchamiać im (czyli muzeum) Atari 16/32 bit więc bez problemu wezmą się za Waszego falcona jak coś

aż się dziwię że Kroll jeszcze nie odpisał, tu w tym wątku ?   gdzie jesteś Kroll ? ;)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

14

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

@Piter, tak samo moglbym sie Ciebie spytac gdzie jestes :), ale przejdzmy to meritum, nie pisalem bo wiesz ze w weekend bylem mocno zajety, efekty beda nie dlugo widoczne, po drugie, nie ustalismy jeszcze kiedy dokladnie bede w Katowicach w muzeum, ale potwierdzam tak bedziemy !!

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Sikor napisał/a:

Tylko dema musi ustawić w odpowiednim trybie (oddzielnie dla VGA, oddzielnie dla RGB), a to dla laika może być... Trudne.

-sono pójdzie z dyskietki i nawet jak falcon ma 4mb też pójdzie (bez fpu)
Wersja 1.2 działa z vga, nic tam się nie przestawia, po prostu ściągasz sono* 1.2 nagrywasz na dyskietce, wrzucasz do falcon-a dyskietkę i tylko kwestia kabla oraz monitor-a vga (crt) jak demo przejdzie to można spać spokojnie.

16

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

@As, ale chodzi o ogarnięcie OBU trybów. I VGA i RGB.

Sikor umarł...

17

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Dobra, udało mi się dorwać stację dysków do PC na USB... Czy Falcon odczyta dyskietki sformatowane na PCtowe 1.44, czy trzeba jakieś wygibasy stosować? Wszystko co znajduję w guglu dotyczy ST i dyskietek 720kB i twierdzi, że stacje USB is a no-no...
Sysinfo na stronie https://sites.google.com/site/stessenti … ls/sysinfo jest w formacie .prg, czyli wnioskuję, że to po prostu plik, a nie obraz dysku, i wystarczy skopiować, amirite?
Sonolumineszenz ze strony http://www.atarimania.com/demo-atari-st … 27036.html też ma .prg i .lnk, też wystarczy przegrać pliki na dyskietkę?

Coś jeszcze może pomóc w testach?

18

Odp: Przedsprzedażowe ogarnięcie Falcona

Odczyta bez problemu. Jeśli jest tylko prg, to ruszy jak wgrasz na dyskietkę.

Sikor umarł...