176

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Wspominał, akurat w 65 z u1mb mam zmieniony na F08, co miało zaowocować lepszą obsługą sonari i być może faktycznie tak jest.
Dotarł dziś 72 pinowy SiMM, a na nim HY514400AJ-70. Z 60-tkami o tyle ciekawe, że Mq mi kawał czasu temu pomagał w poszukiwaniach i stąd zakupiłem w tvsat 2 kostki siemensa właśnie 60tki. Sądzę że wlutuję zalecane prze Mq i wytestowane przez posiadaczy działającego simmexpa 70-tki. :)
Jakiś dobry patent na wylutowaniu kości jak się nie ma hotair tylko zwykla stację? Plecionka czy jednak trzeba kość podgrzać na raz jakimś magicznym grotem?

Ostatnio edytowany przez sun (2020-07-04 14:15:19)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

177

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Czasem wylutowuję nad palnikiem kuchenki gazowej, gdy płytka jest później złomowana.
Kombinerki, długi nóż z ostrym czubkiem do podważenia kostki i podgrzewać od spodu.
A nie masz zwykłej opalarki? Najwyższy czas kupić ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

178

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Pewnie najwyższy. Mam palnik gazowy, taki nakładany na minibutle turystyczna, mniejsza niż do nabijania zapalniczek. Przetestuję :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

179

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja przetestowałem dzisiaj moje zakupione SIMM'y w STE, chociaż lekko się zdziwiłem, bo przyszły 32pinowe kości :D (nie zwróciłem uwagi jakoś). Musiałem sięgnąć głęboko do swojej pamięci, zanim przypomniałem sobie, że w PC 32pin SIMMY działały i pasowały bez problemowo do złącza 30in ;) jak by ktoś się zastanawiał, to tak w STE też pasują :).

Teraz tylko polutuje i zdam relację.

180

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@infarmotyk, nie przesadzaj z tym przepraszaniem, walczymy sobie tu wspólnie na forum i każdy czerpie ze wspólnych doświadczeń nową wiedzę, a przy tym dobrze się bawimy i tyle:-)

181

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

sun napisał/a:

Jakiś dobry patent na wylutowaniu kości jak się nie ma hotair tylko zwykla stację?

Zalać cyną, tak żeby się wszystko zlało, do tego dużo topnika w żelu i grzać... ale może być ciężko. Plecionka się tu na wiele nie zda...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

182

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja takie scalaki kiedyś próbowałem wylutowywać domowymi sposobami i nie miałem dobrych efektów. Czasami też siłowo mechanicznie niszczyłem stare pcb żeby odzyskać scalaki. Efekty też beznadziejne, bo niby się dało, ale roboty bezsensownej przy tym masa. Aż kupiłem w końcu hotair i w końcu było normalnie. Hotair przydaje się jeszcze do innych rzeczy, super się nim zaciska wszelkie termokurczki, topi klej hotglue, podgrzewa naklejki do odklejenia, plastiki do wygięcia i wiele innych tego typu rzeczy. Osobiście nie używałem opalarki czy też maszynki gazowej do wylutowywania. Na pewno się da, ale moim zdaniem należy bardziej kontrolować temperaturę żeby nie uszkodzić układu. Np. kiedyś zaciskałem nad kuchenką wszystkie termokurczki, ale zauważyłem robiąc tak kiedyś lampki choinkowe led, że niektóre ledy po takiej operacji przestawały świecić.

183

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mq napisał/a:

Męczy mnie od czasu do czasu ktoś o te płytki w wersji do 800XL, ale ja już tego nie mam i nie będę robił, więc jak ktoś chce we własnym zakresie zrobić, to proszę bardzo. Uwalniam projekt płytek do 800XL. Status: otwarty, do użytku niekomercyjnego. Można się organizować w grupy i sobie zamawiać, może ktoś też zamawiać sobie, a resztę rozdawać lub odsprzedawać po kosztach jak ma ochotę. Proszę bardzo w załącznikach pliki Eagle schematu i pcb oraz instrukcje montażu, żeby były w jednym miejscu.

Mq a jakie są wartości tych kilku rezystorów i kondensatorów ?

184

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Wszystko jest na schemacie Pasia, bo ja tylko płytki zaprojektowałem, schemat jest oryginalny, bez zmian. Rezystory podciągają sygnały portu B do plusa zasilania, no to jak pamiętam 10k miały wszystkie, a kondensatory są odsprzęgające na zasilaniu przy każdym scalaku i mają 100n.

185

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kości zostały sprawdzone :)

Płytki podstawiałem w obydwu Atarynkach na przemian (w podstawkach precyzyjnych).
Na każdym zestawie sprawdziłem: eXtended RAM test, XMS TESTer, PROG2.OBJ, AtariBlast!, Laura, Numen w pętli.

Wszystkie zachowują się tak samo poprawnie - nawet EDO :( sprostowanie: EDO są be...

Zestaw z TMS44409 oraz HY514400ALJ-60 pozostawiam sobie do dalszej zabawy.
Jeżeli wystąpią jakieś niespodziewane problemy, dam znać. Póki co hula :)

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-07-15 22:25:50)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

186

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Znaczy się 60ns działa? Pytam, bo takie kości 2 mam, więc zanim wypruję SIMMa to mogę poskładać na 60ns. Nie wiem jak rozumieć, że zestaw z 409 i ALJ-60 pozostawiasz do dalszej zabawy:
a - nie zlutowane
b - zlutowane i testujesz
:)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

187

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

W tym momencie posiadam 3 gotowe zestawy płytek od @Mq - wszystkie polutowane i na pinach precyzyjnych.
Przetestowałem na nich wszystkie posiadane rodzaje kości (mam stację z hot-air, więc z podmianą nie miałem dużo zabawy).

Każdy "moduł" z danym rodzajem pamięci sprawdzałem w podstawkach - najpierw w jednej, potem w drugiej Atarynce.

Ostatecznie zostawiłem w obydwu testowych Atarynkach gotowe zestawy z pamięciami, co do których pojawiły się wątpliwości w naszej dyskusji.
Jak na razie, nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, jednak posprawdzam jeszcze na różnych wymagających demach i grach.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

188

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@infarmotyk: a tak mi przyszło do głowy - skoro już testujesz. A jak być dał jedną kość 70ns, a drugą 60ns? Pamiętam, że kiedyś tak się robiło, że gdy były kłopoty z pamięcią w atari dawało się inny typ kości, ale zazwyczaj podmieniało się jedną. Teoretycznie dostęp wtedy idzie  z prędkością najwolniejszej, o ile pamiętam?
Takie pytanie czysto teoretyczne...

Sikor umarł...

189

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Czysto teoretycznie dzisiaj właśnie chcę zrobić taki test LGS GM71C4403CJ60 + HY514400J-70, więc zobaczę czy to wystarczy ;) ale to czysto teoretycznie, dla samego sprawdzenia.

190

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Sikor - dokładnie o tym samym pomyślałem ;)

Na razie chcę zobaczyć czy wystąpią jakieś efekty uboczne przy parach tego samego rodzaju.

Skoro @lopez będzie testował na 2 różnych, ja się skupię na jednakowych.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

191

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Sikor napisał/a:

A jak być dał jedną kość 70ns, a drugą 60ns? Pamiętam, że kiedyś tak się robiło, że gdy były kłopoty z pamięcią w atari dawało się inny typ kości, ale zazwyczaj podmieniało się jedną.

To już szamaństwo... dawało się inną, bo dawało się jaką się miało, kiedy zdobycie kompletu nowych graniczyło z niemożliwością, nie mówiąc o kosztach. Pamięci nie mogą być "za szybkie", szybsza pamięć będzie działała z wolniejszym taktowaniem, jedyne możliwe trudności, to wymagana minimalna szybkość narastania zboczy sygnałów sterujących i zegara. Kości się też "mieszało", bo niektóre za długo utrzymywały zawartość, po wyłączeniu zasilania, a wystarczy, że jeden bit się skasował (czyli znów były to względy ekonomiczne, a nie techniczne).

Kości używane w rozszerzeniu są 4-ro bitowe, to znaczy, że połówka bajtu jest "obsługiwana" przez jedną kość, a druga, przez drugą. Użycie kości o różnej szybkości, spowoduje, że połowa bajtu na magistrali pojawi się minimalnie szybciej, ale to bez znaczenia, bo odczyt jest synchroniczny, a zegar na tyle wolny, żeby pamięć 70 ns (a nawet 150 ns) spokojnie zdążyła ustabilizować stan wyjść. Te pamięci i tak są co najmniej 2x szybsze niż potrzeba i wystawiają stabilny stan wyjść na długo przed impulsem synchronizującym odczyt. Pamięci EDO dłużej utrzymują dane na wyjściu niż standardowe DRAMy/FPMy (a właściwie to mogą przyjąć adres w czasie cyklu odczytu). Pamięci EDO mogą zastępować FPM, w drugą stronę - nie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

192

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ok, stoję przed zakupem hot-air WEP 858D - czy dać sobie siana z tym? - ale podejrzewam, że będzie lepsza niż palnik gazowy :)
Teraz żal, że jak 2 lata temu zmieniałem starowinkę kolbową na nową (też bez szału, bo 936DH), to nie poszedłem w 2in1 :(

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

193

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja mam WEP 872D i sobie chwalę, do amatorskich zastosowań daje rade :)

194

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Większość ludzi korzysta z tego typu jak ta 858d, ja też mam coś takiego, tylko chyba inną "markę". Generalnie występuje to pod kilkoma markami, ale to wszystko jeden pies, chiński sprzęt, daje radę i jest ok, a kosztuje niewiele.

195

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja osobiście korzystam z popularnego WEP 852D+.
Kiedyś w serwisie pracowałem chyba na WEP 992 z odciągiem oparów i pamięcią kilku zadanych temperatur, miała także mocniejszą grzałkę.
Ze względu na różnicę w cenie, dla siebie wybrałem WEP 852D+ ze sprężarką dla hot-air.
Pomimo dłuższego "dochodzenia" do temperatury, jestem ogólnie zadowolony z zakupu.
O marce Weller nie będę wspominał - to zupełnie inna liga urządzeń :)

Jeżeli chodzi o odciąg oparów, jest to moim zdaniem istotna kwestia - ja wykonałem z 2 wentylatorów 12V z filtrem węglowym pomiędzy.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

196

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

_tzok_ napisał/a:

To już szamaństwo... dawało się inną, bo dawało się jaką się miało, kiedy zdobycie kompletu nowych graniczyło z niemożliwością, nie mówiąc o kosztach.

No właśnie w epoce nie zawsze. Często wymiana jednej kości na inny typ pozwalała uruchomić coś, co nie chciało działać. I to jest zagłostka właśnie.

Sikor umarł...

197

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

1) LGS GM71C4403CJ60 + HY514400J-70 - bez zmian, brak dyskietek, Numen na 512 nie działa, na 1MB wiesza się
2) 2x HY514400J-70 - bez zmian, brak dyskietek, Numen na 512 nie działa, na 1MB wiesza się
3) 2x HY514400J-70 + wymiana obu HCT na nowe - bez zmian, brak dyskietek, Numen na 512 nie działa, na 1MB wiesza się.

:mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes:

Na dniach polutuje wszystko na nowym PCB i zobaczę.

198

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@lopez, jak nie uwalczysz, to jak wrócę z urlopu, to polutuję jedno całkowicie nowe rozszerzenie, przetestuję je dokładnie i jak będzie wszystko w porządku, to wyślę do Ciebie takiego działającego gotowca.

199

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Cześć, ja właśnie skończyłem tym razem wersja do 800XL :)
Wszystko działa idealnie, testowane Atariblast, Numen i inne :)

https://images92.fotosik.pl/393/779f40b0774acf80med.jpg

200

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Super. @marpla, a skąd miałeś zielone płytki, wydawało mi się, że czarne tylko robiłem, ale już nie pamiętam. Pytam z ciekawości czy miałeś ode mnie, czy ktoś inny robił, bo nawet nie pamiętam czy dawałem komuś wcześniej pliki zanim udostępniłem. W każdym razie super wyglądają jednak płytki zielone do retro, jak ładnie zrobione, to jak z fabryki.