1

Temat: Atari 65/130 cart dock station

Hmm... może źle szukam, ale nie natknąłem się na nic takiego.
Napiszę o co mi biega.
Jak wiadomo, 65 i 130 mają slot carta ... właśnie, z tyłu. Oglądając na filmach, jak Larek się bawi z SIDE2 zauważam, że używa 800XL i to ma sens, bo dostęp do carta jest łatwy i przyjemny. Wydaje mi się, że zabawa taka na 65/130 jest dużo mniej wygodna - wydaje mi się, ponieważ dopiero klikam "kup teraz" SIDE2 :)
Początkowo myślałem, żeby wykonać z kawałka pcb i gniazda (znalazłem takie na farnelu) takie tam niby złączę kątowe.
A potem, jak to w "Pomysłowym Dobromirze" dotarło do mnie, że może 100x wygodniejsza będzie stacja dokująca do cartridge.

Zanim wdrożę pomysł w życie postanowiłem jednak zapytać, bo:
1. może jednak ktoś coś takiego wymyślił ?
2. może zostanę przekonany, że to poroniony pomysł, bo nie jest aż tak tragicznie namacać karta z tyłu (tu bym musiał załączyć zdjęcie mojego bałaganu, bo to by pokazało z czym mam problem :) )
3. może to jest bez sensu, bo jest i tyle?

Mam 65 bez ECI więc w sumie chodzi tylko o cart.

No dobra, są takie wątki http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=4736 i torimana o CART/ECI Extenderze, ale mnie chodzi o prosty przedłużacz gniazda carta :)

Ostatnio edytowany przez sun (2019-02-23 18:35:41)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

2

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Domyślam się, że taki Cartridge Expander jak na fotce byłby odpowiedni z tym, że ten jest do C64 (też ma gniazdo carta z tyłu). Kiedys taki sprzet byl na alledrogo, zachowałem sobie fotkę.

Post's attachments

1_f.jpg 41.41 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

3

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Cześć,

sun napisał/a:

Hmm... może źle szukam, ale nie natknąłem się na nic takiego.
Napiszę o co mi biega.
Jak wiadomo, 65 i 130 mają slot carta ... właśnie, z tyłu. Oglądając na filmach, jak Larek się bawi z SIDE2 zauważam, że używa 800XL i to ma sens, bo dostęp do carta jest łatwy i przyjemny. Wydaje mi się, że zabawa taka na 65/130 jest dużo mniej wygodna - wydaje mi się, ponieważ dopiero klikam "kup teraz" SIDE2 :)
Początkowo myślałem, żeby wykonać z kawałka pcb i gniazda (znalazłem takie na farnelu) takie tam niby złączę kątowe.
A potem, jak to w "Pomysłowym Dobromirze" dotarło do mnie, że może 100x wygodniejsza będzie stacja dokująca do cartridge.

Zanim wdrożę pomysł w życie postanowiłem jednak zapytać, bo:
1. może jednak ktoś coś takiego wymyślił ?
2. może zostanę przekonany, że to poroniony pomysł, bo nie jest aż tak tragicznie namacać karta z tyłu (tu bym musiał załączyć zdjęcie mojego bałaganu, bo to by pokazało z czym mam problem :) )
3. może to jest bez sensu, bo jest i tyle?

Mam 65 bez ECI więc w sumie chodzi tylko o cart.

No dobra, są takie wątki http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=4736 i torimana o CART/ECI Extenderze, ale mnie chodzi o prosty przedłużacz gniazda carta :)

1. Coś takiego jest właśnie "zaszyte" w prototypie CART/ECI ekspandera. Zrobiłem taki projekt dla czterech kartridży, które można sobie przełączać przyciskami. Całkiem wygodne rozwiązanie. Przez jakiś czas projekt był opublikowany na mojej stronie - obecnie rozmyślamy nad czymś poważniejszym. Lecz - o ile byłoby zapotrzebowanie - coś by się zrobiło w tym kierunku - konkretnie mówiąc - jeśli trochę osób by chciało to by się zrobiło :]. Od razu piszę - tanio nie będzie choćby na koszty większej płyty PCB oraz niezbędnego złocenia styków - cyna zbyt łatwo się utlenia i powoduje kłopoty w slotach...
Zakup słabo dostępnych slotów 2x15 też nie jest prosty

Załączam zdjęcie kawałka ekspandera XE (sloty CART) bo o to Ci chodzi i PCB projektu ekspandera XL.

Całość działa bezproblemowo. Zapytam Mq czy chciałby się tym zająć.

2. Nie jest to poroniony pomysł i sam się dziwię, że dla C64 cos takiego jest od dawna a dla Atari nie...
3. Nie jest bez sensu bo pozwala uniknąć wachlowania cartami - to raz, a dwa - dzięki temu można mieć COLD RESET - wystarczy zmianą carta zawiesić system i nacisnąć RESET - zamiast wyłączania komputera - taki ficzer ;)

Pozdrawiam

P.S. Dzięki takiemu rozwiązaniu można używać równolegle bez problemu carty pamięci jak i carty I/O, które nie używają linii sterujących S4, S5. Dla kartridży ROM/RAM ew. +I/O obowiązuje zasada wykluczania bo nie można umieszczać różnych pamięci w tym samym obszarze adresowym co powoduje oczywiste konflikty.

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-02-23 20:44:25)

Post's attachments

exp_stop.jpg 89.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

PCB_XL.jpg 179.21 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

4

Odp: Atari 65/130 cart dock station

zróbcie klona Atari 1090 z możliwością przemapowywania adresów cartów - niech to będzie urządzenie Newdevice (z możliwością ustawienia ID KONIECZNIE). I na ECI. Obowiązkowo z własnym zasilaniem, no i nie znam się - ale coby po "wsadzeniu" w to większej ilości urządzeń nie rozjechało się coś na magistrali ;)

Czekam na to rozwiązanie z utęsknieniem od co najmniej 20 lat. Za sprawnie działające urządzenie daję co najmniej 500pln.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Ja sobie wydziergałem takie coś jak w załączniku. Nawet działa, chociaż wyglądu nie ma.

Post's attachments

20190223_213651m.jpg 61.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@perinoid - owszem, ale to tylko pojedyncze złącze kątowe a nie ekspander złącza CART. Dalej możesz używać tylko jednego kartridża (no chyba, że przelotowy) a przełączanie to jest totalna niewygoda. A działać to pewnie działa :)

@pin - Koncepcja jest w zasadzie na ukończeniu. Teraz trzeba przekonać Mono do jedynego słusznego rozwiązania, czyli ekspandera CART+ECI. Nie musi być to NewDevice, choć może.

pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

7

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Tak, jak dodałem posta pierwszego posta, to doczytałem ten przytoczony wątek i kolejne około tematu. Także nie tylko mnie się to zaczęło śnić po nocach :)

@perinoid - no myślałem dokładnie o czymś takim, ale... potem wpadłem na pomysł stacji dokującej. Wtyk, taśma i stacja ze slotem na carta. A na 4 jeszcze lepiej.
@toriman1 - złącze https://uk.farnell.com/amp-te-connectiv … m%2Fsearch
reset mam w ultimejcie ;) Rozumiem, że ten "prosty" expander obsłuży jednocześnie np. sonari i side2 - z tego co piszesz, tak zrozumiałem.

Ostatnio edytowany przez sun (2019-02-23 23:18:39)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

8

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@perinoid, takie ładne płytki w ten deseń jakiś czas temu MQ zrobił. Ja sobie jedną polutowałem z pii-nami (pin, nie obrażaj się ;P) wraz z płytka do ECI, ale... W sumie muszę chyba sobie na jednej takie gniazdo podlutować ;P

Sikor umarł...

9

Odp: Atari 65/130 cart dock station

sun napisał/a:

@toriman1 - złącze https://uk.farnell.com/amp-te-connectiv … m%2Fsearch
reset mam w ultimejcie ;) Rozumiem, że ten "prosty" expander obsłuży jednocześnie np. sonari i side2 - z tego co piszesz, tak zrozumiałem.

Istotą takiej "stacji dokującej" jest to, że sygnały RD4,RD5,S4 i S5 są kierowane do wybranego kartridża. Nie jest możliwe używanie wielu kartridży na zwykłym, równoległym rozgałęziaczu złącza dlatego trzeba trochę elektroniki. Ze względu na rozmiary urządzeń sensownym ograniczeniem są cztery sterowane sloty kartridża dla modułów ROM/RAM oraz dwa równoległe sloty dla urządzeń I/O - korzystających wyłącznie z linii sterującej /CCTL i z nienakładającymi się obszarami adresowymi. Czyli SONari i side2 mogą działać równolegle, ale czy side2 w trybie SDX z innym kartridżem ROM/RAM może działać? Raczej nie i to należy mieć na uwadze. Nie wiem jak side2 obsługuje linie RD4,RD5, S4 i S5.

Zimny RESET po zmianie kartridża wystąpi praktycznie zawsze. Tak działa OS Atari.

Te złącza w Farnellu są straszliwie drogie. Znalazłem w sieci tańsze i w sumie nie tak drogie jak myślałem wcześniej - 35$ za 50 sztuk...Nie są złocone co może być problemem ale nie sponiewierają kieszeni.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-02-24 09:32:16)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

10

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Złącza nie są może aż tak drogie (to subiektywna ocena, okolice 12zł sztuka, przy cenie tego co znalazłeś to jest to bardzo drogo, potwierdzam), droga jest natomiast dostawa z USA 110zł, stąd zakup 4 jest mało opłacalny. Trzeba by wziąć kilka kompletów.
https://tiny.pl/tgg94
https://tiny.pl/tgg9n - niby złocone

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

11

Odp: Atari 65/130 cart dock station

To moje to taka radosna improwizacja była. Do tego w czasach, gdy uczyłem się lutować (dalej się uczę). W sumie chwilowo i tak nie używam bo moje XE usmażone leży u Lotharka. No i trzeba by poprawić mocowanie bo kiepski pomysł tak tylko na PCB.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Poprawcie mnie jeśli się mylę, kartridże nie korzystające z S4 S5 można po prostu umieścić równolegle ze sobą, zakładając, że mają niepokrywające się adresy rejestrów? A jeśli tak, to można ew dodać jeden zwykły kartridż ? Np Side2+Sonari zagadają razem ?

13

Odp: Atari 65/130 cart dock station

toriman1 to wyjaśnił:

toriman1 napisał/a:

Czyli SONari i side2 mogą działać równolegle, ale czy side2 w trybie SDX z innym kartridżem ROM/RAM może działać? Raczej nie i to należy mieć na uwadze. Nie wiem jak side2 obsługuje linie RD4,RD5, S4 i S5.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

14

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@Cobol - Nie mylisz się. Tak jest. Jeśli SONari i Side2 nie będą mieć nakładających się adresów - zadziałają na złączu CART. Podobnie można umieścić nawet 2xYAMari i 2xSONari pod warunkiem ustawienia różnych adresów bazowych DIPswitchami.
Tak jak napisałem wyżej - nie wiem jak Side2 korzysta ze złącza CART. Jeśli ma w ROM (cart) program obsługi - wtedy nie będziesz mógł używać razem z nim zwykłego kartridża. Jak rozumiem - Side2 ma SpartaX i nie jest przelotowy, więc jeśli ta dystrybucja SpartaX nie umożliwia obsługi drugiego carta w systemie to się nie da. Ale tu powinien wypowiedzieć się ktoś znający hardware/software Side2.

@sun - te, które znalazłem - to $35 za 50 szt to końcowa cena. Nie są złocone więc trzeba się liczyć, że za jakiś czas będą problemy z kontaktem ale cena raczej rekompensuje uciążliwość przemycia styków kontaktem raz na kwartał (może)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

15

Odp: Atari 65/130 cart dock station

https://www.bitsofthepast.com/?product= … -expansion

16

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Myślę, że będzie raczej nikłe zainteresowanie takim sprzętem.

Mq ewentualnie mógłby zrobić takie złącze kątowe z dwoma slotami. Jednym dla carta i drugim np. dla modułu dźwiękowego, ale trzeba z nim bezpośrednio porozmawiać.

@sun - jeśli chciałbyś - mogę Ci podesłać schemat do użytku własnego

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

17

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@lemiel, ale się wstrzeliłeś, właśnie miałem pisać posta z pewną propozycją, a tego co podlinkowałeś nigdy wcześniej nie widziałem, natomiast moja propozycja jest trochę podobna:-)
Jednak powyższe rozwiązanie pozwala na pracę jednego z dwóch kartridży do wyboru, natomiast moja propozycja miała by działac inaczej i służyć do jednoczesnego korzystania z dwóch kartridży.

Na pełen ekspander CART+ECI ze wszelkimi bajerami jeszcze pewnie przyjdzie poczekać, tymczasem chciałem zaproponować wykonanie płytek, które załatwiły by dwa zapotrzebowania na chwilę obecną.

Pomyślałem, żeby zrobić płytkę w rozmiarze normalnego kartridża, normalnie pasująca w obudowę Z7. Na płytce takiej umieścił bym tylko dwa złącza kartridża i nic więcej. Pierwsze złącze, to był by pełen kartridż, gdzie wpinamy sobie np. SpartaDOSX, SIC!, albo SIDE2 - to po prostu zwykła przejściówka kątowa, więc pokryło by to zapotrzebowanie pierwsze zgłoszone w pierwszym poście w tym wątku.
Drugie złącze natomiast miało by wszystkie sygnały, za wyjątkiem S4, S5, RD4, RD5 - czyli drugie złącze było by tylko złączem I/O. To złącze służyło by do wpięcia urządzeń I/O typu SONari, YAMari itd, które nie są pełnymi kartridżami i mogą w taki równoległy sposób jednocześnie pracować w systemie z innym pełnym kartridżem.
Takie rozwiązanie jest tanie, bo nie wymaga kompletnie żadnej elektroniki, żadnych przełączników, nic innego. Mamy tylko PCB i dwa złącza kartridży. Rozmiar PCB zaproponowałem dokładnie pasujący do obudowy Z7, ponieważ pomyślałem, że można by wtedy przykręcić sobie taką połówkę obudowy Z7 od spodu, do tej obudowy z kolei zamocować jakieś uniwersalne nóżki, żeby całość stała na biurku na równi z Atari i żeby wtedy można było od góry wciskać spokojnie kartridże bez obawy złamania czegoś.

I teraz tak: nie wiem czy w taki sposób zadziała z SIDE2 np. SONari, bo nie wiem jakich adresów używa SIDE2 i czy nie będzie jakoś kolidowało z SONari zamiast współpracować. Tu by się musiał wypowiedzieć software'owiec, bo to w sumie istotne dla tego czy w ogóle ma taki projekt sens. Ja SIDE2 nie używam, natomiast używam kartridża SpartaDOSX i taki kartridż razem z SONari zadziała w taki sposób dokładnie tak jak byśmy chcieli, bo to wypróbowałem i wiem na pewno.

Jeżeli znaleźli by się chętni na takie płytki, to mogę zrobić same płytki PCB, podobnie jak ogarnąłem temat SONari. Koszt jednej płytki 25zł, przesyłka 7zł, żeby zacząć temat musi się zebrać chętnych na minimum 20szt takich płytek i mogę działać.

Edit: mogą być też złocone styki na płytce, wtedy cena 30zł. Z tym że jeśli będą chętni, to niech się od razu wypowiadają czy mają być styki złocone, czy nie, bo wszystkie płytki trzeba zamówić jednakowe.

Edit2: dopowiem jeszcze coś o cenie: kiedyś wspominałem przy jakichś innych płytkach, że złocone kosztują dwa razy tyle - faktycznie tak w przybliżeniu jest przy zamawianiu 10szt tego typu płytek, ale teraz właśnie sprawdziłem, że przy zamawianiu takich właśnie płytek, przy 20szt dopłata do złocenia jest taka sama jak przy 10szt, więc wychodzi to taniej. Jednak przy 21szt jest już kosmos, więc trzeba takie płytki zamawiać w wielokrotności 20szt, żeby cena mogła pozostać na zaproponowanym przeze mnie poziomie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-02-24 21:04:12)

18

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@Mq: fajowo, ale osobiście wolałbym to w formie wtykane na taśmie, bo ... Atarkę mam wsuniętą pod monitor i totalnie nie mam dostępu. Nawet wtedy nie odsunę monitora bo zawadzę o wetknięte pionowo carty :( I stąd właśnie pomysł na stację dokującą plus kabel (taśma) i wtyk do slotu w Atari.
@toriman1: poproszę, choć jak się znam, to zarośnie cyfrową pajęczyną, ale może czasem... :) Pytając o SIDE+Sonari akurat SIDE traktuję jako dysk, bo spartę mam w ultimate, chyba, że znowu coś źle skumałem, i żeby to brykało muszę odpalić spartę z SIDE. O SIDE rozmawiamy na razie czysto hipotetycznie, ponieważ pośród rozmówców nikt nie wie jak to działa i tym samym, czy zadziała w duecie.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

19

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@sun: obawiam się, że Twój pomysł z taśmą na 90% nie zadziała ze względu na zbyt długie linie magistral oraz pojemności między kablami. Przykro mi to stwierdzić, ale taka stacja dokująca nie będzie raczej realna do zbudowania. Co więcej, jest nawet spora szansa, że jak podepniemy taką taśmę do złącza kartridża, to nawet samo Atari nie zadziała:-)

Co do SIDE, to wspomniałem o tym, ponieważ przy okazji tematu SONari wielokrotnie różne osoby pytały o jednoczesne korzystanie z SIDE. Nie każdy ma Ultimate, nie każdy ma SIDE, konfiguracje są różne, a Spartę skądś trzeba uruchomić. W takiej przejściówce można uruchomić kartridż Sparta, SIDE, albo np. SIC! ze Spartą.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-02-24 21:03:29)

20

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@Mq: tego się obawiałem :( No nic, jak się nie ma co się lubi... Zatem zostajemy przy extenderze na 2 carty, marzenia na bok ;)

sun - 1szt (jeśli większość będzie za złoceniem, to ja też, jeśli nie, to nie).

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

21

Odp: Atari 65/130 cart dock station

sun - 1szt (jeśli większość będzie za złoceniem, to ja też, jeśli nie, to nie).
uicr0bee - 1 szt (jeśli większość będzie za złoceniem, to ja też, a jeżeli nie, przeżyję)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: Atari 65/130 cart dock station

sun - 1szt
sikor - 1szt, bez złocenia, cel główny: wspomożenie projektu
W linku lemiela jest jedna ciekawostka - @pin i inni powinni być zainteresowani: https://www.bitsofthepast.com/?product= … -bare-pcbs
@Mq, w sumie pomysł sun-a nie jest zły, ale ja bym to widział nieco inaczej, może w tygodniu uda mi się to rozrysować, ale koncepcja by była taka: "stacja dokująca" pod atarką, tylko dla wersji XE z ECI, zawiera w sobie: zasilacz, ewentualnie stację dyskietek/sio2coś tam itp, podłączona przez złącza kątowe do Atarki (nieco wystaje z dołu), ewentualnie zasilanie i SIO przez kable, od tyłu dwa złącza CART+ECI, od boku (może być "wsuwane do środka") dwa złącz CART, ewentualnie w środku jakieś goldpiny na rozszerzenia, w środku zasilacz, miejsce na wyświetlacz lub gotowy wyświetlacz z przodu, kilka przycisków z przodu, możliwość zainstalowania SIO2SD (jako standard, płytka jakaś standardowa), wyprowadzone dwa dodatkowe gniazda SIO na tył lub jeden bok. I wtedy mamy piękną sprawę (a jak się da w środku jeszcze zrobić KMK IDE lub miejsce nań to by była bajka wogle)... Tak można sobie pomarzyć, bo i tak pewnie nic z tego nie wyjdzie...
Jakby wyszło - chętnie zajmę się produkcją poza-elektroniczną ;)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-02-24 21:36:32)

Sikor umarł...

23

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Sikor, takie coś jak piszesz, to może być faktycznie fajne, ale nie nada się takie coś na masową produkcję, bo każdy by takie coś widział inaczej i chciał by mieć w tym coś innego. To jest raczej do zrobienia sobie jako projekt indywidualny, tak jak sobie kiedyś robił np. Larek  swoje Artari czy jak to tam się nazywało (przepraszam Larka jeśli przekręciłem nazwę).

24

Odp: Atari 65/130 cart dock station

Dlatego zrobić działające, a wtedy jak się "zduplikuje" to będzie standard. W każdym razie na taką działającą płytkę się wstępnie piszę jakby co...

Sikor umarł...

25

Odp: Atari 65/130 cart dock station

@sikor: no tak, to by mogło być fajne tylko ja nie mam ECI (czyli nie wykorzystam potencjału urządzenia). Tak wiem, kup.se - może kiedyś jak ktoś będzie chciał sprzedać w dobrej cenie.
Ale ogólny koncept jest ok - szczególnie CART z boku.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)