26

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Jeżeli to komuś pomoże, to tukej jest pusty i bootowalny obraz 512MB na atarowskich sterownikach AHDI:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/ctide/obraz/
Ogólnie rzecz ujmując to sprawdzałem większość dostępnych sterowników i mogę napisać, że widzą dyski. Nie robiłem bardziej konkretnych testów poza aktualnym HDdriverem,
@Mq: zrobiłeś taką reklamę, że wszystkie interfejsy się rozeszły :) thx.

Było miło :) Do widzenia.

27

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Artik, nie ma sprawy, ja po prostu wciągnąłem się w temat, bardzo podoba mi się IDE w Atari ST, a jak zacznę drążyć jakiś projekt, to jaram się tym straszliwie i bawię się tylko tym:-) Dla mnie dobrze jeśli więcej osób zajmuje się tym samym tematem, bo jest się z kim wymieniać wiedzą, doświadczeniem, plikami, pomocą itd.

Dzięki Artik za ten obraz, z miłą chęcią przetestuję również i to.

Mi z kolei przypadł do gustu najbardziej driver Putnika. Podoba mi się w nim to, że driver trzymany jest w bootsektorze i nie mamy żadnych plików na dysku. Z kolei hddriver wymaga umieszczenia swojego pliku sys na dysku C. Jeden i drugi driver obsługuje partycje FAT, a na tym mi zależało, bo to ułatwia przenoszenie danych.

Czy którykolwiek z darmowych driverów obsługuje FAT?

U mnie obecnie wszystko z powrotem rozgrzebane, więc nic nie przetestuję, ani nie sprawdzę chwilowo - teraz robię kosmetykę, wybielam obudowę etc. Następnie będę w nadchodzącym tygodniu rozszerzał pamięć, już trochę pod nią rozgrzebałem płytę, więc Atari na ten moment jest nieuruchamialne.

28

Odp: A520ST Jak rozbudować.

@uicr0Bee: spoko stację mam :) tylko zbieram soft i wiedzę :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-03-03 16:35:03)

29

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Czyli już nie ma Arti? No to klops.
Exxos ma interfejsy IDE na swojej stronie, problem tylko jak to wszystko wlutować.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

30

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Mq napisał/a:

teraz robię kosmetykę, wybielam obudowę etc. Następnie będę w nadchodzącym tygodniu rozszerzał pamięć, już trochę pod nią rozgrzebałem płytę, więc Atari na ten moment jest nieuruchamialne.

Hehe... poprawka w następnym tygodniu to będziesz malował obudowę, bo jeszcze nie widziałem, żeby komuś ładnie wyszło wybielanie obudowy z ST ;)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

31

Odp: A520ST Jak rozbudować.

_tzok_ napisał/a:
Mq napisał/a:

teraz robię kosmetykę, wybielam obudowę etc. Następnie będę w nadchodzącym tygodniu rozszerzał pamięć, już trochę pod nią rozgrzebałem płytę, więc Atari na ten moment jest nieuruchamialne.

Hehe... poprawka w następnym tygodniu to będziesz malował obudowę, bo jeszcze nie widziałem, żeby komuś ładnie wyszło wybielanie obudowy z ST ;)

Mówisz serio? Ja robiłem XE (fakt, nie ST, ale to chyba ten sam plastik i kolor), i wyszło całkiem całkiem.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

32

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Ja też robiłem XE i wyszło ładnie. Teraz ST bieli się już od czwartku, cały czas je oglądam, obracam, masuję, rozcieram itd:-) Najważniejsze to pełna kontrola nad procesem. Samo się nie zrobi dobrze, trzeba doglądać. Jutro kończę, bo widzę, że już jest ten moment, kiedy trzeba kończyć. Zobaczymy jak zdejmę folię i wszystko wymyję, ale na razie wydaje mi się, że wszystko jest na dobrej drodze.

33

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Tak, też robiłem 65XE oraz kilka Amig i wyszło super, zrobiłem też raz ST (pierwszy i ostatni raz), konkretnie 1040 STFM, więcej ST nie wybielam :rolleyes:.

Jednak wolę żółtaczkę od marmurkowego koloru ;)

34

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Eeee tam, niektóre nie wychodzą, przyznaję, ale to są pojedyncze przypadki z tego co czytam a nie reguła. Powody niepowodzeń są wg mnie dwa: najczęstszy, to źle zrobiona robota, a rzadszy, to faktycznie są egzemplarze, które degradują tak bardzo, że zmienia się struktura plastiku, co pokazał Drygol. Jednak również Drygolowi większość wychodzi dobrze, więc nie mówmy tu o jakichś regułach dotyczących ST, żeby koniecznie musiał nie wyjść. Najprawdopodobniej te pojedyncze egzemplarze mają gorszy plastik, lub też leżały tak długo w złych warunkach, że plastik zdegradował za bardzo. Oglądałem tych kompów już bardzo dużo i obudowy są bardzo różne, więc widać wyraźnie gołym okiem, że plastik był różny, różne proporcje składu, barwników etc.

Minął ów dzień, a ja właśnie dokończyłem proces wybielania mojego 520ST. Wyszło mi idealnie, a obudowa wygląda jak nowa z fabryki (nie licząc kilku rys i obtarć). Nie mam jak pokazać tego na zdjęciach, bo nie robiłem tego egzemplarza pod opisy, blogi, czy inne pokazywanki, tylko dla siebie. Musicie wierzyć na słowo:-) W każdym razie _tzok_ możesz już opowiadać, że znasz gościa, który wybielił ładnie 520ST.

Dopowiem, że mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby mi nie wyszło dobrze wybielanie. A robiłem już ładnych kilka obudów od różnych kompów i niezliczoną ilość klawiszy oraz innych drobiazgów.

35

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Mi się wydaje, że zależy to też od fabryki, z której wyszedł sprzęt. Jak wiemy wszyscy - Icek ciął koszty na całego, pierwsze egzemplarze nie były robione w Chinach (XE to głównie Taiwan), potem fabryki przeniesiono/uruchomiono u myfriendów i jakoś(ć) zaczęła spadać... Wadliwe GTIA, jakość płyt, itp. Ostatnie egzemplarze statystycznie rzecz biorąc są słabszej jakości niż te wczesne. A krótkie ST było na samym początku, więc...
Btw: Mq, a Twój gdzie został wyprodukowany?
Hmmm, tak się zastanawiam nad wątkiem: wybielanie a kraj pochodzenia - wątek dla XE i ST?

Sikor umarł...

36

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Tak Sikor, to prawda co piszesz. Mój ten akurat egzemplarz to jest wersja krzyżacka, ale made in Taiwan. Może faktycznie być z tym plastikiem tak jak mówisz, ten mój jak się dokładnie przyglądam, to ma bardzo podobny plastik do starych XE tych bez ECI, robionych też zawsze tylko made in Taiwan.

37

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Może coś w tym być :)

Ja mam akurat krótkie ST zachowane bez żółtaczki, w przeciwieństwie do STE, które jest mega żółte :) jednak boje się je wybielać ;)

38

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Ten mój 520ST był mega żółty, a wyszedł dobrze. Z kolei mam STE, które jest tylko trochę żółte, ale też się boję tego ruszać, bo w STE ten plastik jakiś inny jest i tak gołym okiem widzę i mam przeczucie, że to się może nie udać. W STE też wiadomo powszechnie, że plastik jest o wiele bardziej kruchy niż w innych Atari i często wysyłki dochodzą w kawałkach:-(

39

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Mq napisał/a:

Będę w przyszłym tygodniu robił sobie takie rozszerzenie, to mogę wtedy wrzucić info i zdjęcia jak to u mnie wygląda. Z tym że ja mam w swoim krótkim ST już rozszerzenie 512kB i będę w nim tylko wymieniał kości na 2MB na razie. Ponieważ w moim rozszerzeniu pół mega jest w 4 kościach o organizacji 4-bit x256k (takie kości jak w Amidze 500 i rozszerzeniach 512k do Amigi), to zamierzam w ich miejsce wlutować adapterki na SMD i na to dać kości 4-bit x1M. Będę musiał tylko dociągnąć linię a9, bo cała reszta już tam jest.

Jak mówiłem - tak zrobiłem. Wszystko śmiga elegancko, załączam zdjęcia jak wyglądało rozszerzenie 512kB, które już tam było, zrobione przez jakiegoś Niemca. Załączam też zdjęcia jak wygląda po wymianie kości. Mam teraz 2,5MB i wszystko mi na tym działa (przynajmniej wszystkie gry od Putnika, które sprawdziłem wyrywkowo).
Ktoś pytał jakie kości można przykładowo użyć, no to widać na zdjęciach jakie to są kości. Generalnie kości takie pozyskuję z SIMM-ów starych 1MB 30-pin, bo to najtańsza opcja. Można kupić jeszcze kości tego typu normalnie w sklepach również.
Ogólnie jednak jak ktoś buduje rozszerzenie od zera, to i tak musi to inaczej wymyślić, u mnie podyktowane to było tym, że miałem już takie rozszerzenie jakie miałem, w szufladzie miałem 4szt adaptera, miałem też SIMM-y 1MB, więc całość przerobiłem bez inwestycji.
Nie podoba mi się jeszcze plątanina kabli zrobiona przez Niemca, a zwłaszcza ta ohydna "wtyczka" zapaćkana klejem, więc pewnie jeszcze będę modował estetykę.

Post's attachments

RAM_2MB_1.jpg 311.65 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RAM_2MB_2.jpg 361.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RAM_2MB_3.jpg 212.16 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RAM__512kB.jpg 260.21 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

40

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Buuuu ...chlip, chlip .... ja też chciałbym umieć takie coś ładnego  robić .... chlip, chlip :) :)

41

Odp: A520ST Jak rozbudować.

@BartoszP: to jest tylko przykład, przede wszystkim chciałem wytłumaczyć jak w ogóle robić rozszerzenia RAM w ST, bo z elektrycznego punktu widzenia to jest łatwe - nie wymaga żadnej dodatkowej elektroniki, wystarczy tylko zainstalować samą pamięć, a każda płyta ST jest gotowa na 4MB. W zasadzie cały opis jak podłączyć 4MB w dowolnym ST jest w moim wcześniejszym poście tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 89#p248389
Natomiast rzecz rozbija się właśnie o mechanikę w sensie fizycznego zamontowania pamięci, bo niestety trzeba tutaj się nakombinować: po pierwsze wszystkie potrzebne sygnały są trochę rozsiane po płycie, po drugie jak są pamięci jednobitowe, to mamy ich strasznie dużo do ogarnięcia, wreszcie po trzecie (i to chyba najważniejsze) jest około jednego miliona różnych rewizji płyt do ST(FM) i zrobienie jednego rozszerzenia pasującego bez kabli do wszystkich ST jest mało realne. Pozostaje robić samemu, ale jest co rzeźbić, więc pewnie dlatego nikt nie rozszerza ST usługowo, ani nie produkuje nikt gotowych rozszerzeń masowo, bo też nasz rynek ST jest raczej ograniczony do garstki osób.

42

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Wiem, wiem .... ale chodzi mi o tą schludność wykonania.
Mogłoby wyglądać tak a nie wyglada :) :)

https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/oldprojects/4megglue.jpg

lub tak

https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/oldprojects/ram_old.jpg

43

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Ja p...lę:-) Fajne fotki:-) Też się takich rzeczy naoglądałem i dziwię się zawsze takim rzeczom, bo nawet jak się robi spaghetti, to przecież da się to ładniej poukładać i nie musi być takiego syfu przy tym. I ten klej na gorąco... Masakra:-)

44

Odp: A520ST Jak rozbudować.

Jakby ktoś był zainteresowany to zrobiłem zdjęcia jak wygląda rozszerzenie do 2MB w moim egzemplarzu.
Tak już kupiłem, ale moim zdaniem zrobione bardzo schludnie :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-03-10 14:21:58)

Post's attachments

plyta_prz.jpg 541.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

plyta_tyl.jpg 550.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

roz1.jpg 452.56 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

roz2.jpg 299.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

45

Odp: A520ST Jak rozbudować.

@lopez, bardzo fajne to, eleganckie. Właśnie rysuję podobny projekt na pełne 4MB.