26

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Proszę o trzymanie się tematu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

27

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

sun napisał/a:

jeszcze dużo pracy nad algorytmem, który z wielkiej bazy słów będzie potrafił sklecić jedno zdanie w języku polskim posiadające sens, dające się przeczytać i zrozumieć.

Które zdanie konkretnie miałbym wytłumaczyć? Zależy mi na tym projekcie, bo musi być zrealizowany, tak, czy inaczej, więc jeśli ktoś czegoś nie rozumie, chętnie wytłumaczę używając słów jakoś inaczej, prościej, żeby się udało zrozumieć, oczywiste, ew. narysuję, bo wtedy jest łatwiej, oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-07 19:58:58)

28

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Rzuciłem okiem na schemat: https://www.atarimax.com/jindroush.atar … wiring.gif
Nie bardzo wiem co chcesz przerabiać, magistrala danych do GTIA i ANTIC-a jest 8 bitowa, więcej tam nic nie dolutujesz.
Ale OK, zaproponuj coś, masz schemat i działaj.

29

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@PROTON:

Dzięki, bardzo fajny schemat. To chyba nie jest kwestia magistrali, tylko nóżek odpowiedzialnych za kolor, dwie nóżki (tak próbuję kojarzyć i kombinować), wartości: 1 lub 2 - dwie nóżki określają czy bits per pixel jest 1 lub 2 - z tego wynika, że trzeba by dolutować chyba dwie nóżki dodatkowe, dla bits per pixel: 4 lub 8 - jest to tylko flaga, z ilu danych korzysta ANTIC lub GTIA do realizacji piksela. 8 bit jest max, czyli 256 kolorów, ale żeby GTIA o tym wiedział i rozróżniał 4 różne stany (1,2,4,8 bits per pixel), wystarczą pewnie 4 nóżki, ale pewien nie jestem. Trzeba sprawdzić rozdział kolorów na GTIA - rzeczywiście jest to D0 do D7, więc... trzeba by dolutować D8 do D15 - i wyszłoby na elektronice 256 kolorów lub 16 kolorów - paleta na GTIA musiałaby być łatwo ustawialna w zakresie 256x256 kolorów. To będzie do określenia i sprawdzenia dokładnie.

Dzięki za schemat, genialny rysunek, lubię to, oczywiste.

==

Sprawdziłem trochę te magistrale i do czego one mają służyć niby, wydaje mi się, że gdyby się uprzeć, to dałoby się zrobić co planowane na tej samej, 8-bitowej, tak, jak jest, tylko wykorzystując odpowiednio, hmm... nie znam się za bardzo.

Na pewno trzeba:

- wskazać rodzaj rozdziału danych w bajcie dla pixela obrazu (bits per pixel 1 lub 2 lub 4 lub 8)
- ustawić kolory w zakresie nie tylko 16 różnych w 16 odcieniach, ale 256x256 lub więcej nawet

Magistrala danych dla kolorów w GTIA (dla pola gry i dla graczy i pocisków jest używana jak w tabelce):

http://krap.pl/mirrorz/atari/homepage.n … %20control

I teraz trzeba to dostosować jakoś do obsługi 4 bits per pixel i 8 bits per pixel, czyli rozszerzyć tylko wprost, analogicznie jakoś (żeby nie tylko dla 1 i 2 bits per pixel działały te układy).

Pojedyncze nóżki wskazują wszystko, co potrzeba, a kolory jak widać, magistralą danych, więc nawet na tej samej magistrali być może da się zrealizować 16 i 256 kolorów na ekranie, tylko trzeba o tym poinformować GTIA odpowiednio, czyli wskazać, że dane dla pixela są 4-bitowe lub 8-bitowe, a nie 1 lub 2-bitowe.

Wtedy GTIA robi kolor z 4 bitów lub 8 bitów i gotowe. 256 kolor, oczywiste.

Tylko tyle trzeba dolutować i poustawiać w ANTIC, GTIA i na płycie głównej trochę.

I byłoby gotowe raz na zawsze, w standardzie Atari XL/XE.

Jakoś etapami się uda... musi być zrobione, oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-08 19:02:27)

30

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Jak by to było takie proste, to na samym początku by tak to zaprojektowali. Wyjaśnię w czym problem.
Ale najpierw określ dla jakiej rozdzielczości obrazu chcesz zrobić 256 kolorów?

31

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@PROTON:

Gdyby to było możliwe do wyjaśnienia przez kogoś, kto by mógł znać temat merytorycznie w miarę przynajmniej, byłby to nieoczekiwany, wielki sukces projektu na danym etapie.

Wszystkie tryby graficzne i tekstowe standardowe Atari XL/XE, dla IR 0 do F - powiedzmy, że "jakoś" automatycznie wysterują się do modyfikacji omawianej - więc będzie to odkrywanie efektów po wykonaniu modyfikacji (można to określić przed wykonaniem modyfikacji, oczywiste) - chodzi przykładowo o tryb tekstowy - ciekawe, w jaki sposób automatycznie zrealizuje się większa ilość kolorów w tym trybie, trzeba by to sprawdzić i na podstawie dokumentacji technicznej byłoby wiadomo od razu, w sumie.

256 kolorów również zrobią się automatycznie, jeśli trzymać się "standardu" modyfikacji realizowanej.

Układ w specyfikacji opisywanej przeze mnie jest według mnie podstawowy, w pełni standardowy dla architektury XL/XE z ANTIC i GTIA - jednak komputer wg mnie został okrojony do szybkiej produkcji, aby wypuścić na rynek i mieć z głowy, bo skoro tyle pięknych kolorów widać i działają, dla bits per pixel 1 i 2 (to, co zna każdy użytkownik Atari XL/XE) - multimedia kosmos, tak naprawdę, oczywiste - to po co męczyć się w pełen standard, czyli jeszcze 4 i 8 bits per pixel.

Rynek, pośpiech i chęć zarobku "czym prędzej" - spowodowało wg mnie wypuszczenie Atari XL/XE w połowicznej wersji, czyli tylko 1 i 2 bity na pixel. Wystarczyło zrobić prawidłowo pełen komputer, jak miał być i powinien, czyli 1, 2, 4, i 8 bitów na piksel i do tej pory można by grać w gry w 16 i 256 kolorach, czyli jak VGA 320x200 256 kolor - gry typu Monkey Island, King's Quest, etc. - każdy zna ten genialny tryb kolorowy do gier na PC 386, itp.

No więc tryby graficzne jakie są, takie są, określone na IR od 0 do F.

I teraz te bity danych dla określenia piksela: jest 1 i 2 do wyboru - to tworzy różno-kolorowe tryby w rozdzielczościach jakie są, tak samo w tekstowych, jak i w graficznych. W sumie 16 różnych trybów podstawowych dla użytkownika.

I ponownie:

te same tryby w komplecie od 0 do F, jednak nie tylko dla danych 1 lub 2 na piksel, lecz również 4 i 8.

Dla 8 bit danych na piksel jest to pełne wykorzystanie bajta danych na określenie jednego piksela na ekranie w 256 możliwych kolorach do wyboru.

Czyli w dowolnym trybie Atari XL/XE analogicznie, jak aktualnie (w oryginalnym XL/XE) - może być tyle kolorów, ile da się wskazać na bits per pixel (1 lub 2) plus to, co dodatkowo robi GTIA we własnym zakresie.

Czyli: to, co robi XL/XE na ekranie dowolnego trybu mając informacje o 1 lub 2 bity na piksel, ma robić tak samo, ale korzystając z 4 lub 8 bitów informacji na piksel.

O to by mi chodziło.

Dlatego w sumie na tej samej magistrali 8-bit można by prawdopodobnie uzyskać 256 odcieni jednego koloru jednocześnie na ekranie, skoro można 16 jednocześnie. Analogicznie pozostałe tryby / kolory - tyle, ile można uzyskać na 1 i 2 bity danych, "liniowo" skaluje się w osiągi dla 4 i 8 bit danych, oczywiste.

Po dodaniu drugiej magistrali 8-bit, zakres kolorów do wykorzystania w palecie jest powiększony w mnożeniu, czyli 256x256, a nie tylko 256 jak aktualnie w oryginale.

Czy GTIA jest w stanie wygenerować sygnał video o 256x256 różnych kolorach / wartościach koloru dla sygnału na piksel?

Dla ułatwienia od razu w opisie technicznym (uzupełnienie tabelki z dokumentacji inżynierskiej Atari Inc.):

Standard Memory Map Display Modes:

IR mode         8 9 A B C D E F
Bits per pixel  2 1 2 1 1 2 2 1

Colors per mode: 2 (dla 1 bits per pixel)
Colors per mode: 4 (dla 2 bits per pixel)

Extended Memory Map Display Modes:

IR mode         8 9 A B C D E F
Bits per pixel  8 4 8 4 4 8 8 4

Colors per mode: 16 (dla 4 bits per pixel)
Colors per mode 256 (dla 8 bits per pixel)

Analogicznie dla trybów tekstowych IR 0 do 7.

Zrobienie tej modyfikacji (dodanie elementów do układów ANTIC i GTIA i ścieżek potrzebnych na płycie) automatycznie generuje to, co potrzeba we wszystkich trybach, czyli liczbę kolorów dla pola gry, dla duszków, etc.

Prawdopodobnie w rozdzielczości 320x200 (najwyższa, tyle, ile ma) będzie 8 kolorów, albo 4 - to trzeba sprawdzić zgodnie z dokumentacją, tak samo dla każdego trybu i będzie wiadomo => można uzupełnić konkretnie tabelki w dokumentacji do Atari XL/XE (ANTIC i GTIA).

Potem dopiero wysterowanie kolorów z zakresu na wyjście video. Ciekawe, czy GTIA potrafi wygenerować sygnał dla koloru w podwojonej rozdzielczości sygnału, czyli nie tylko 256 różnych kolorów, ale 256x256 (pośrednie wartości sygnałów pomiędzy dwoma standardowymi).

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-08 21:53:03)

32

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Nóżki same się dorobią, a gra sama się napisze, bo przecież oczywiste, że ready.

Ostatnio edytowany przez ironek (2019-03-09 06:57:19)

33

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Smaku napisał/a:

Wystarczyło zrobić prawidłowo pełen komputer, jak miał być i powinien, czyli 1, 2, 4, i 8 bitów na piksel i do tej pory można by grać w gry w 16 i 256 kolorach, czyli jak VGA 320x200 256 kolor

Nie wiem czy zauważyłeś, ale chyba nie starczyłoby pamięci żeby wyświetlić bitmapę 320x200 w 256 kolorach na 8-bitowym komputerze i żeby jeszcze zostało miejsce na coś innego, np. jakiś kod.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

34

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@dely, mamy RAMu jak lodu... da sie!

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

35

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Chcesz 1024 kolory? Użyj VBXE - dawno już to wymyślono i ZROBIONO!

Edit: Że wpiszę się w schemat - gotowe i READY[]. Ale nie udało się w 1K - ciągle to jest wyzwanie.

Ostatnio edytowany przez mono (2019-03-09 04:26:26)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

36

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Atari było projektowane 40 lat temu, wtedy były inne realia. RAM był drogi, układy scalone dość powolne.
To  że Atari wyświetla 4, 8 czy 16 kolorów to jest kompromis. Standard VGA który wyświetla 256 kolorów, powstał 10 lat później i komputer który miał takie możliwości kosztował ponad 10 tys USD.

Próbujesz wymyślić VBXE na nowo :)

37

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

za 100 lat ktoś wpadnie na pomysł aby zmieścić Atari w główce od szpilki, postęp ... ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

38

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

dely napisał/a:
Smaku napisał/a:

Wystarczyło zrobić prawidłowo pełen komputer, jak miał być i powinien, czyli 1, 2, 4, i 8 bitów na piksel i do tej pory można by grać w gry w 16 i 256 kolorach, czyli jak VGA 320x200 256 kolor

Nie wiem czy zauważyłeś, ale chyba nie starczyłoby pamięci żeby wyświetlić bitmapę 320x200 w 256 kolorach na 8-bitowym komputerze i żeby jeszcze zostało miejsce na coś innego, np. jakiś kod.

Dokładnie tak. Ten przykład z VGA 320x200, 256 kolor jest ogólnym komentarzem, ideowym, do czego zmierza realizacja 'pełnego Atari XL/XE' w jego standardzie opartym na architekturze 8-bit.

Max, w kwestii rozdz. i kolorów, który dałoby się uzyskać standardowo nie zmieniając architektury ani standardów projektowych XL/XE, wynika jakoś automatycznie z tego uzupełnienia omawianego, że nie tylko 1 i 2 bity danych na piksel, ale również 4 i 8.

Żeby zrealizować obsługę 4 i 8 bitów informacji o pikselu, żeby GTIA mógł taką informację przerobić na efekt w postaci 16-kolorowego lub 256-kolorowego piksela, na pewno będzie trzeba dolutować kilka nóżek, analogicznie do tych, które odpowiadają za 1 i 2 bity danych. Nie będąc elektronikiem, ale próbując jakoś czasem zastanowić się jak to się "wymnaża" w ilości potrzebnych nóżek na układach, obawiam się, że nie tylko dwie nóżki więcej, ale jakoś w mnożniku dwójkowym by wyszło, więc układ mógłby zacząć przypominać jakieś współczesne 256-pin chipset, albo coś (zamiast ok. 40 nóżek w układzie, wyszłoby 256, albo więcej) - ogólnie bym się bał, gdyby tak miało wyjść, bo nie chodzi o zrobienie współczesnego komputera, czy karty graficznej, oczywiste - trzeba pozostać w architekturze oryginalnego XL/XE 8-bit.

Skoro w oryginale XL/XE można uzyskać tryb GTIA o 16 odcieniach i to jest max dla danych 1 lub 2 bit na piksel, to prawdopodobnie dla danych 4 i 8 bit będzie to max. 256 odcieni jednego koloru w trybie 320 pół na 200 pół.

W 320x200 byłoby pewnie 4 kolory max. To myślenie ogólne, żeby wiedzieć konkretnie trzeba uzupełnić tabelki w opisach inżynierskich do ANTIC i GTIA zgodnie z pomysłem - i będzie gotowe.

Potrzebna pamięć RAM dla "pełnego Atari XL/XE" jest dopiero w 130XE. Całe 64kB akurat idealnie pasuje do obsługi TYLKO grafiki. I to jest perfekcyjne rozwiązanie gotowe, 130XE czeka na swoje pełne parametry, czyli obsługę grafiki w 1,2,4,8 bitach danych dla piksela.

320x200 nawet gdyby było w 256 kolorach (ale nie da się w standardzie aż tyle, najpewniej, oczywiste) powinno pięknie mieścić się na dodatkowych 64kB RAM (130XE).

Nawet na podstawowej pamięci RAM XL/XE bajt danych na piksel w trybach 160x100 (połowa matrycy 320x200) powoduje zajęcie ok. 16kB dla pamięci obrazu, który byłby 256 kolor. Czyli zostaje pełno pamięci na kod i system, etc., niczego nie brakuje, można nawet dwie strony obrazu obsługiwać i chyba dla 32kB zarezerwowanych dla obrazu nadal system powinien działać, a programista mieć obszar dla kodu.

@mono:

1024 kolory to zupełnie nie pasuje do architektury Atari XL/XE. Celem projektu jest uzupełnienie okrojonej wersji XL/XE o połowę, do pełnej wersji XL/XE, jak powinno być w standardzie i zgodnie z architekturą.

Z 8-bit nie da się jakkolwiek zrobić 1024 - taka liczba nie pasuje do architektury zupełnie, tak widzę tę liczbę. To nie jest 8-bit, oczywiste.

@PROTON:

Kwestia ceny RAM, a na dodatek upchania na scalaku pełno elementów, które by się mogło chcieć mieć - właśnie ograniczały projekty producentów i projektantów, dokładnie jak w przykładzie XL/XE - zrobiono pół-wersję komputera, jak widać, i wydaje się to oczywiste, oczywiste. No jak można robić komputer 8-bitowy z układami do grafiki, które obsługują tylko minimalne kilka bitów dla obrazu, jakby miało być "aby tylko cokolwiek z kolorów", czyli 1 i 2 bity danych na piksel, i skoro działa i piękne kolorowe obrazki widać => no to na rynek, gotowe, proste, oczywiste...

... i teraz mając taki kolorowy komputer aż w 16 kolorach (odcieniach) w sumie (jednocześnie na ekranie) można robić piękne gry wideo, akurat jak na lata 80-te, do tego programowalna jest ta konsola (mowa o XL/XE, oczywiście), łatwa w produkcji, nie za dużo nakładów ani elementów elektronicznych, ani pamięci, etc. - i tak zostawiono pół wersję, na 1 i 2 bit danych no i tyle. I działało, ludzie lubili, grali, cieszyli się - zabawka kolorowa, wystarczyła wersja okrojona o połowę.

Potem od razu przeskoczono na 520ST i zapomniano uzupełnić ten pozostawiony, okrojony o połowę, mały komputerek... no i tak zostało, hmm...

W pełnej wersji standard musi być 1,2,4,8 bitów danych na piksel, to pełen XL/XE, oczywiste. 64kB na obraz jest akurat w 130XE. I wtedy to jest komputer, o którym mowa. Inne wersje, to okrojone (ze względu pośpiechu, pędu rynku, kosztów produkcji, etc.), oczywiste.

VGA 256 kolor nie da się zrealizować w standardzie 8-bit XL/XE. Architektura układów i systemu nie pozwala. Trzeba by zmienić architekturę zupełnie, żeby coś takiego osiągnąć, czyli nie byłby to już XL/XE, tylko jakiś inny komputer.

Natomiast widząc VGA 320x200 256 kolor - od razu przychodzi do głowy Atari XL/XE, że VGA wygląda, jakby ten sam komputer, jakby XL/XE. Rozdzielczość VGA 320x200, kolory 8-bit - to samo jest w XL/XE. VGA i XL/XE jest jakby tym samym. XL/XE kończy swoje możliwości w tym samym miejscu, w którym VGA zaczyna...

@tebe:

Nie za 100 lat, cały Atari XL/XE już dawno mieści się w "główce szpilki", oczywiste. Czytając taki komentarz, ktoś padnie ze śmiechu i zapyta "a jak podłączyć joystick, przykładowo, albo przynajmniej jedną stację dysków lub jeden monitor? Przez USB, czy HDMI?" :)

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-09 12:53:02)

39

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Smaku napisał/a:

VGA 256 kolor nie da się zrealizować w standardzie 8-bit XL/XE. Architektura układów i systemu nie pozwala. Trzeba by zmienić architekturę zupełnie, żeby coś takiego osiągnąć

Smaku napisał/a:

Natomiast widząc VGA 320x200 256 kolor - od razu przychodzi do głowy Atari XL/XE, że VGA wygląda, jakby ten sam komputer, jakby XL/XE.

Tjaaa, to chyba jakieś dwie osoby pisały kolejne dwa akapity. Wy się tam jakoś zmieniacie co kilka zdań, czy co?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

40

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Dr Smak i Mr Taste?

41

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Ja ciągle obstawiam boota w wersji WIP :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

42

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Jeszcze nikt z nas o tym nie wie, ale bierzemy udział w eksperymencie... bot miesza nam w głowach a tajne służby obserwują kiedy skoczymy sobie do gardeł :-)

S.M.A.K.U - Super Militarny Alternatywny Komunizator "U" :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-03-09 22:01:08)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

43

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

dely napisał/a:
Smaku napisał/a:

VGA 256 kolor nie da się zrealizować w standardzie 8-bit XL/XE. Architektura układów i systemu nie pozwala. Trzeba by zmienić architekturę zupełnie, żeby coś takiego osiągnąć

Smaku napisał/a:

Natomiast widząc VGA 320x200 256 kolor - od razu przychodzi do głowy Atari XL/XE, że VGA wygląda, jakby ten sam komputer, jakby XL/XE.

Tjaaa, to chyba jakieś dwie osoby pisały kolejne dwa akapity. Wy się tam jakoś zmieniacie co kilka zdań, czy co?

Obydwa akapity perfekcyjnie się uzupełniają i obrazują prawidłowo kwestię omawianą:

1. "widząc VGA 320x200 256 kolor - od razu przychodzi do głowy Atari XL/XE, że VGA wygląda, jakby ten sam komputer, jakby XL/XE." - matryca 320x200 - czyli atarowska standardowa, kolorów aż 256, czyli tylko można się popłakać z żalu, że na Atari XL/XE nie ma aż tylu kolorów, oczywiste.

2. "VGA 256 kolor nie da się zrealizować w standardzie 8-bit XL/XE. Architektura układów i systemu nie pozwala. Trzeba by zmienić architekturę zupełnie, żeby coś takiego osiągnąć" - oczywiste, bo można sobie pomyśleć o trybie najwyższej rozdzielczości XL/XE, czyli ok. 320x200, ma tylko jeden kolor w sumie, plus kolor tła, chyba jeszcze ramka osobno, ale realnie w obszarze rysowania można na tle zapalić inny kolor lub zgasić (ten sam kolor piksela, co tła) - z tego wynika jakoś logicznie indukcyjnie, że trzymając się architektury XL/XE, dla 1 i 2 bit danych na piksel, tak, czy inaczej, w trybie 320x200 jest tylko jeden kolor, czyli nawet uzupełniając w standardzie obsługę 4 i 8 bit danych na jeden piksel, nie bardzo może się udać 256 kolorów, co powinno wynikać wprost z 8 bitów danych na piksel, lub 16 kolorów z 4 bitów na piksel, tak samo, jak nie wynika 4 kolory z 2 bitów na piksel, ani 2 kolorów z 1 bita na piksel (jest tylko 1 kolor w 320x200, chociaż można uznać za 2 kolory, biorąc tło jako drugi kolor, oczywiste).

Czyli wniosek: patrząc na VGA 320x200, 256 kolor widać Atari XL/XE, ale aż w 256 kolorach! Cudo jakieś i kosmos raj dla gracza i użytkownika Atari XL/XE, oczywiste.

... jednak nawet chcąc mieć takie efekty na XL/XE - nie da się zasadniczo: architektura nie pozwala. Wynika to pewnie z podziału danych na piksel dla pola gry i duszków, inne informacje, etc. - które dzielą się tak, w obsłudze przez układy, że w trybie 320x200 przykładowo można mieć TYLKO 1 kolor, a nie 4 kolory. Czyli 4 razy mniej, niż logika informatyczna i elektroniczna udostępnia na 2 bitach danych na piksel, oczywiste.

Stąd wniosek, że w trybie 320x200 nie ma szans, bo nie może być szans, zasadniczo (nie psując architektury XL/XE) uzyskać 256 kolorów na 8 bitach danych na piksel. Proste, oczywiste.

44

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Ufff .... szukam tłumacza z "tego czegoś" na język polski

45

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Smaku napisał/a:

matryca 320x200 - czyli atarowska standardowa

Kolega jest kryptokomodziarzem. Bo to nie jest standardowa matryca Atari XL/XE.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

46

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

mono napisał/a:
Smaku napisał/a:

matryca 320x200 - czyli atarowska standardowa

Kolega jest kryptokomodziarzem. Bo to nie jest standardowa matryca Atari XL/XE.

Raz dla spokoju Czytelnika użyłem przed podaniem tych wymiarów 320x200 słowa "ok." (około), gdzieś wcześniej napisałem w nawiasie, że chodzi o najwyższą rozdzielczość, czyli o matrycę, na której realizuje się inne (pozostałe) tryby i rozdzielczości. Każdy obeznany z tematem wie i rozumie, o czym mowa - chodzi o maksymalną "standardową", znaną rozdzielczość dla XL/XE na układach ANTIC i GTIA, czyli około 320x200. Tam jest chyba 196 lub około w pionie.

A propos wcześniejszego komentarza przyszło mi do głowy automatycznie, myśląc o tym, co napisane o kolorach w trybie 320x200, że ten tryb jest chyba na 1 bits per pixel, czyli prawidłowo: 1 kolor i 1 kolor tła. Czyli żeby trzymać się architektury XL/XE i układów do grafiki, pewnie dla 4 i 8 bits per pixel byłoby to 15 kolorów i 1 kolor na tło (4 bits per pixel), ale to tylko wnioskowanie "ogólne" - trzeba tak czy inaczej raz rozpisać porządnie i na zawsze te tabelki z dokumentacji Atari Inc.

I wtedy przy okazji właśnie może ktoś z elektroników by wiedział, jak rozpisać tą kolumnę z "nóżkami" BAK, PF0-3, itp. - które określają impulsy dla określenia kolorów na elektronice.

Gdyby to rozpisać analogicznie dla 4 i 8 bits per pixel, byłoby gotowe na elektronice - potem tylko do realizacji na sprzęt. Pewnie będzie dodatkowo ok. 6 nóżek (tylko!) na ANTIC, więc byłoby 46 pinów na układzie, tak szacuję jakoś ogólnie, jakiś elektronik musiałby to zrobić zawodowo, żeby mieć pewność. Na GTIA pewnie trzeba dorobić drugą szynę na dane, albo na tej samej istniejącej jakoś realizować 256 kolor w 256 odcieniach każdy kolor - musi być standard inżynierski, a nie "jak kto by lubił sobie", oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-11 19:36:55)

47

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Chłopaki, piwo i popcorn mi się kończy...
Smaku, ile to jest dwa do potęgi 4? Jak znajdziesz odpowiedź to pomyśl...

Sikor umarł...

48

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Sikor napisał/a:

Chłopaki, piwo i popcorn mi się kończy...
Smaku, ile to jest dwa do potęgi 4? Jak znajdziesz odpowiedź to pomyśl...

Nie wiem, musiałbym zapuścić jakiś skompilowany linkerem i runtime dobry kalkulator pod Turbo BASIC XL, to nie są proste rzeczy potęgować w pamięci, oczywiste. Szczególnie, kiedy się ma małą szybkość myślenia, to oczywiste.

W razie czego dokonam poprawek potem, oczywiste. Liczy się idea ogólna na początek, nie jestem elektronikiem, oczywiste. Ktoś to potem policzy zawodowo. Ja nie muszę, oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-11 19:44:14)

49

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Tak, to bardzo skomplikowane jest... Nad wyraz, nie ukrywam...

Sikor umarł...

50

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

A ja to się tak zastanawiam.. ile jeszcze tematów musi zostać rozmydlonych by ktoś zareagował...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email