51

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Żeby nikt nie mówił, że nic nie zrobiłem we własnym projekcie, początek tabelki dla trybów graficznych ode mnie:

OS and  Instr.  Colors  Pixel   Bytes   Scan     Colour   Bits
BASIC    reg.    per      per     per      lines     clocks    per
modes   HEX    mode   std.     std.     per       per        pixel
                                line      line     pixel     pixel
3         8            256     40      40     8         ?           8
4         9            16       80      40     4         ?           4
5         A            256     80      80     4         ?           8
6         B            16       160    80     2         ?           4
-         C            16       160    80     1         ?           4
7         D            256     160    160    2         ?           8
-         E            256     160    160    1         ?           8
8         F            ?        320    160    1         ?           4


Color reg select: BAK, PF0, PF1, PF2, PF3-PF253

Teraz pozostaje sprawdzenie przez elektronika, który by się znał na rzeczy.

Potem uzupełnienie pól tabelki ze znakiem zapytania.

Wychodzi z tabelki, że układ ANTIC musiałby mieć 40+253 nóżki => czyli trzeba tak zrobić, albo pomyśleć o przesyłaniu informacji o kolorze dla 6 bitów z bajta na 6-ciu pinach, zamiast 252.

Początek gotowy. Teraz trzeba iść do przodu z tabelką i opisać resztę. Etapami, oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-11 21:01:08)

52

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Zainteresuj się Fat Agnusem z Amigi i jego możliwościami. Tam jest tryb tzw. HAM6 i on nie wymaga 40+253 nóżek ani 8 czy 12 bitów. Wymiksuj tą ideę z Anticem i GTIA na Atari na tym co już jest - będziesz miał jakiś Ham4 czyli na  4 bitach jak się nie mylę 256 kolorów w zasięgu ręki.. I nie zabijesz procesora i ramu ilością danych do przemielenia. 4 bity grafy w takim trybie to REALNE rozwiązanie dla 8 bitowej maszyny - no i mniej lutowania  ;)

53

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@Smaku: ANTIC potrafi generować obraz o szerokości 384x240 pikseli hires z czego ukrywane jest 24 pikseli z lewej strony i 4 z prawej. GTIA potrafi generować obraz 192x256 pikseli 2x1. Pierwsza linia generowana przez ANTIC to 8 linia GTIA. Phaeron o tym pisze w Altirra Hardware Reference Manual.

Edit: url

Ostatnio edytowany przez mono (2019-03-11 21:37:05)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

54

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@laborant:

Dzięki, przejrzę dla świadomości ogólnej rozwiązań proponowanych, ale od razu boję się na wstępie myśląc o "technikach" jakichś, żeby coś uzyskać - podobnie, jak na PC-tach co robiono w latach 90-tych i potem, jakieś dopalacze, coolery, podkręcanie procesorów, etc. - takie wrażenie mi przyszło do głowy - takich rzeczy nie tykam zasadniczo, oczywiste. Coś jak z pakowaniem partycji dysków, sterowanie częstotliwością wyświetlania, czy nawet te dynamiczne sterowanie ANTIC typu "soft-driven", czy jakoś, że pełno kolorów na XL/XE w sposób sztuczny, a na dodatek dynamiczny (podmiana ramek w cyklu 25 na sekundę, czy 50-ciu - i robi się wrażenie kolorów), co aż strach o tym myśleć i strach dotykać, oczywiste.

Skoro XL/XE ma standardowo i "spokojnie " (stabilnie inżyniersko - technicznie) 4 kolory na stabilnych 2 bitach i 2 kolory na 1 bicie, to musi być tak samo dla 4 i 8 bitów. Skoro dla 4 kolorów potrzeba 4 pinów, no to dla 256 kolorów potrzeba 256 pinów - kosmos! Nie dziwne, że firma Atari nie zrobiła NAWET! 16 kolorów, wydaje się to teraz oczywiste nawet chyba, oczywiste.

Czyli zostawiono układy graficzne obsługujące tylko 1 bit i 2 bity danych - wydaje się, że niemożliwością byłoby zrobienie następnego kroku, czyli 4 bity na piksel - utrzymując ten sam standard inżynierskich rozwiązań, jak w dokumentacji do ANTIC i GTIA. 4 bity zmienia układ w 16 pinów, natomiast 8 bitów w 256 pinów. No kosmos zupełny, oczywiste.

Więc na tym etapie są dwie drogi: albo 256 pinów dla ANTIC i byłby to 100% standard architektury original ANTIC Atari Inc, lub... no i teraz by można przynajmniej najlepiej możliwie inżyniersko, zgodnie z oryginałem, chociaż modyfikując, czyli zostawić piny aktualne dla 1 i 2 bits per pixel, żeby zachować 100% kompatybilność w zakresie oryginału, i teraz dopiero dorobić piny w innej obsłudze dla informacji o kolorach, czyli zamiast jeden pin na jeden kolor, to puszczać informację po 6 dodatkowych bitach (pinach), wyjdzie jakaś szyna danych zwyczajna, odpowiedzialna tylko za informację o kolorach uzupełnionych o 252 (4 standard + 252 = 256). Jasność osobno, ale jasność trzeba określić dla wielu dodanych kolorów, więc na GTIA wyjdzie dodatkowa magistrala (powtórzenie takiej samej, jaka już jest) i będzie 256 kolorów w 256 odcieniach, a nawet chyba 256x256 kolorów w 256*256 jasnościach (odcieniach). Bo dla standardu jest 16 kolorów w 16 odcieniach, a nie 4 kolory w 4 odcieniach.

Hmm... trzeba to raz rozpisać i mieć gotowe, etapami... dzięki za info, przejrzę te HAM-y, z ciekawości, jak to porozwiązywano tam na Amidze.

@mono:

Te liczby (zakresy) brzmią genialnie. Jakby przystosowane do dalszej przebudowy ANTIC i GTIA, czyli 640x480 lub 768x512.

Etapami, najpierw tabelki, potem zakresy, osiągając 100% Full, co może XL/XE standard, w zakresie projektu, zobaczymy, czy da się iść dalej, czyli podwojenie rozdzielczości, jak wyżej (640x480, 768x512).

Trzeba iść standardem, nie inaczej, oczywiste.

Dzięki za info, posprawdzam.

55

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Smaku napisał/a:

Żeby nikt nie mówił, że nic nie zrobiłem we własnym projekcie, początek tabelki dla trybów graficznych ode mnie:

OS and  Instr.  Colors  Pixel   Bytes   Scan     Colour   Bits
BASIC    reg.    per      per     per      lines     clocks    per
modes   HEX    mode   std.     std.     per       per        pixel
                                line      line     pixel     pixel
3         8            256     40      40     8         ?           8
4         9            16       80      40     4         ?           4
5         A            256     80      80     4         ?           8
6         B            16       160    80     2         ?           4
-         C            16       160    80     1         ?           4
7         D            256     160    160    2         ?           8
-         E            256     160    160    1         ?           8
8         F            ?        320    160    1         ?           4


matematka sie nie zadza: pierwsza linia - 8 bitow na pixel i 40 bajtow na linie to jest 5 pixeli w linii a nie 40.
40/8 = 5
wtlumacz mi jak to liczyc prawidlowo

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

56

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Ale naprawdę jestem jedyny, który nie może przebrnąć przez te wpisy @Smaku, bo pod koniec zdania nie wiem jaki był jego początek i jaki sens niesie?

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

57

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Niestety, nie jesteś jedyny. Ale ja je zwyczajnie pomijam.

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

58

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

xxl napisał/a:

matematka sie nie zadza: pierwsza linia - 8 bitow na pixel i 40 bajtow na linie to jest 5 pixeli w linii a nie 40.
40/8 = 5
wtlumacz mi jak to liczyc prawidlowo

Dokładnie tak, dzięki. Jeszcze wczoraj po zamieszczeniu tej wstępnie przygotowanej tabelki spojrzałem ogólnie i od razu widać, że kolumna z ilością bajtów na linię (bytes per standard line) jest zupełnie na pierwsze spojrzenie nie do zaakceptowania, oczywiste - starałem się liczyć i liczyć, żeby to jakoś wyliczyć, ale wyszło mi, że chyba powinno być 320 bajtów, a nie 40. Hmm...

I teraz od nowa:

8 bits per pixel (8 bitów na jeden piksel, czyli 1 bajt), pikseli jest 40 w linii, czyli 40 bajtów. Hmm... kurde, i teraz znowu nie wiem, wychodzi, że dobrze. I tak w kółko. Jakiś elektronik musi to sprawdzić dokładnie, oczywiste.

Gdyby ktoś wiedział, jak uzupełnić pole Colors per mode dla trybu IR 8. W oryginalnej dokumentacji dla normalnych trybów jest wartość 1.5 (półtora). Jak to przeliczyć na 4 bity na piksel?

I druga rzecz: jak działają te Color clocks per pixel? Jakie wartości tych color clocks powinny być? Z czego to wynika? I czy np. zwiększając w układach możliwy zakres, czy przydział tych Color clocks dla piksela, można osiągnąć nie tylko więcej kolorów, ale i wyższą rozdzielczość? Jak działają te Color clocks? - trzeba to zrozumieć i uzupełnić. Hmm...

59

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Smaku ... to już jest nudne z tym "dokładnie oczywiste .... trzeba uzupełnić .... ktoś musi się tym zająć" ... weź przestań zdziwiać i napisz po ludzku.

60

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

BartoszP napisał/a:

Smaku ... to już jest nudne z tym "dokładnie oczywiste .... trzeba uzupełnić .... ktoś musi się tym zająć" ... weź przestań zdziwiać i napisz po ludzku.

Kiedy coś wydaje mi się oczywiste, to tak opowiadam, oczywiste. Jeśli się zgadzam z kimś, to potwierdzam, przykładowo, że "dokładnie tak", nawet mimo, że możliwe, że absolutnie nie, bo patrząc ponownie na te bajty, wychodzi, że jednak chyba jest dobrze, hmm... jednak wczoraj miałem dokładnie to samo wrażenie, że wszystkie liczby z tej kolumny bajtów na linię są źle policzone, dlatego się zgodziłem, że dokładnie tak samo miałem wrażenie, chciałem to dzisiaj poprawić w tej tabelce, ale teraz  znowu liczę i wychodzi, że jest dobrze, hmm... no i kurde, potrzebny jest jakiś elektronik, który by się znał, oczywiste.

61

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

dobrze napisałeś, tylko wydaje ci się, że wszystko jest "oczywiste"...nadużywasz tego słowa a tak naprawdę nie masz bladego pojęcia o czym mówisz, więc może nie używaj słowa "oczywiste" jako ozdobnika tylko "być może".
edit: aha i w twoim przypadku sprawdza się prawidłowość, że głupi ludzie nie wiedzą, że są głupi a co więcej mają poczucie, że są ekspertami

Ostatnio edytowany przez gorgh (2019-03-12 16:30:31)

62

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@gorgh:

Potwierdzam 100%. Oczywiste.

Jednak wrażenia z reguły mnie nie mylą, oczywiste.

Co do braku pojęcia, o czym mówię, to nie zgadzam się 100%, oczywiste.

Co do mojego przypadku, to nie jestem pewien, hmm... ale prawdą jest o tych głupich, potwierdzam, tak jest, to oczywiste i logiczne w logice rozumnej, oczywiste. W logice nierozumnej byłoby i tak 100% obojętne, oczywiste.

Hmm... moje potwierdzenie 100% zaczyna zniżać swoją wartość procentową ze względu na detale, których nie można potwierdzić, hmm... oczywiste chyba. Ciekawe... muszę wszystko przeanalizować logicznie, zanim udzielę prawdziwej odpowiedzi na informacje uzyskane, oczywiste. Proszę czekać...

63

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Właśnie oplułem monitor i się popłakałem ze śmiechu, ale to chyba o mnie źle świadczy bo z takich ludzi nie powinno się śmiać. (o ile to ludź).

64

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Bezrobotny wrócił???

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

65

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

A ja wam mówię, że ten eksperyment nie wyjdzie nam na dobre... może powinniśmy podsunąć Smaku jakieś forum teologiczne, tam zagwózdki typu być może, oczywiste, logika rozumna i nierozumna (rozmyta?) są jak najbardziej cool.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-03-12 18:40:05)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

66

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Dla wszystkich zainteresowanych: słowo "oczywiste" padło (tylko w tym wątku) 73 razy.
Czuwaj!

67

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

bocianu i te jego skrypty liczące w mad pascalu...

68

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

gorgh napisał/a:

bocianu i te jego skrypty liczące w mad pascalu...

Przepraszam, że trochę pojadę offtopem, ale co do Pascala, to pamiętam, że Smaku napisał kiedyś emulator 6502 w TurboPascalu 5.5. Ciekawe czy skompilowałoby się pod MadPascalem i uruchomiło na Atari.
To byłoby coś: emulator 6502 na 6502.
Smaku, masz źródła?

69

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Postaram się odpowiedzieć wszystkim zainteresowanym niniejszym projektem, po kolei:

@robecc

Z nikogo nie wolno się wyśmiewać, to oczywiste. Szczególnie z ułomnych. Nie wiem, czy jestem ludziem, trudne do określenia, trzeba by ustalić / opisać typy prawidłowo jednoznacznie. Plucie jest zdrowe, tak samo jak rzyganie i inne każde wydalanie, to oczywiste. Zawsze polecam, organizm zawsze wie lepiej, dzięki temu zachowuje naturalne zdrowie i prawidłową funkcjonalność przez długi czas, oczywiste.

@pancio.net:

Zasadniczo jest tak, że co związane z teologią, jest zawsze 100% niepewne i poza zakresem logiki rozumnej, oczywiste, więc takie tematy jedynie dla tych spoza zakresu logiki rozumnej, to oczywiste, każdy wie, oczywiste.


@bocianu:

Warto zebrać 100% wszystkie zdania napisane przeze mnie na tym forum, które kończą się słowem "oczywiste" i określić jednoznacznie oczywistość, czyli 100% prawdę oświadczoną, potwierdzoną słowem "oczywiste" => wtedy będzie widać, że kiedy piszę "oczywiste" - oznacza to prawdę oczywistą, prawdziwą, bez względu na rodzaj logiki lub brak. Oczywiste.

Co do emulatora XL/XE w Turbo Pascal, to prawda, działa 100% perfekcyjnie. Źródła nie pójdą na XL/XE, bo kod korzysta z odwołań systemowych w architekturze PC 386DX 33MHz.

Możliwe, że kod skompilowałby się pod dowolną wersją Turbo Pascala, Borland Pascala, a nawet pod Delphi, ale nie wiem, czy pod zwyczajnym Pascalem. Zwyczajny Pascal nie obsługuje wielu rozwiązań, które są zaimplementowane w Turbo Pascal 5.5.

70

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Aktualny wynik to 83 :)

Polecam zatem to: https://www.youtube.com/watch?v=1KGrciINqeY

71

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Smaku napisał/a:

Możliwe, że kod skompilowałby się pod dowolną wersją Turbo Pascala, Borland Pascala, a nawet pod Delphi, ale nie wiem, czy pod zwyczajnym Pascalem. Zwyczajny Pascal nie obsługuje wielu rozwiązań, które są zaimplementowane w Turbo Pascal 5.5.

Nie mówię o zwyczajnym pascalu, mówię o Mad-Pascalu.
Powinien dać radę.
Udostępnisz źródła? Co Ci szkodzi, spróbujemy!

72

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

@bocianu:

Przejrzałem pobieżnie ten Mad-Pascal, co to jest w ogóle, i wygląda na dość ciekawą rzecz jakąś. Zaciekawiło mnie to, od razu zacząłem myśleć, czy cokolwiek napisane w TP 5.5. na PC, co w miarę spełnia jakieś zakresy możliwe do realizacji na XL/XE, może po skompilowaniu pójść jakimś cudem nieznanym na Atari XL/XE. No coś genialnego to musi być na pierwsze wrażenie, oczywiste. Ciekawe, jaki zakres trybów graficznych XL/XE jest obsługiwany przez ten Mad-Pascal. Coś mi trochę śmierci "C", ale może to tylko wrażenie, musiałbym dokładniej przejrzeć tego Mada...

Tak czy inaczej, jeśli ten Mad-Pascal utrzymuje standard Turbo Pascal 5.5. dla kompilowanych kodów źródłowych, tj. jeśli wszystko z TP5.5. daje się standardowo automatycznie skompilować na tym Mad-Pas, to powinno się dać, oczywiste.

Tylko odpowiedź jest oczywista w kwestii zadziałania kodu wynikowego na Atari XL/XE: na pewno NIE może zadziałać w całym (pełnym) zakresie programu, to oczywiste. Chociażby 64kB RAM Atari XL/XE - tyle jest minimalnie zasadniczo potrzebne w programie jako obszar RAM XL/XE - zarezerwowany dla pracy programu z taką pamięcią XL/XE dostępną, do tego ROM, do tego kod programu, do tego inne zmienne wykorzystywane w programie, etc. - no więc gdzie i jak mógłby się uruchomić emulator XL/XE, jeśli próbować to uruchamiać na XL/XE. Nie jest to oczywiste? Pewnie zawężając zakresy RAM, ustawiając parametry odpowiednio emulatora przed kompilacją do kodu na XL/XE - dałoby się jakoś uzyskać "fragment" XL/XE emulowanego na XL/XE. Myślę, że powinno spokojnie pójść i działać, oczywiste.

Co do udostępnienia kodów źródłowych, to samemu powinno się wiedzieć, oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-03-13 18:59:17)

73

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Bosz... @Smaku, po prostu nic w życiu nie napisałeś i nie skompilowałeś, oczywiste. Oczywiste, że nie udostępnisz swojego emulatora, bo to jest oczywiste, że nie istnieje. Więc oczywiste jest to, że nie udostępnisz kodu źródłowego, bo to oczywiste, że takiego nie masz. Oczywista oczywistość :P

Sikor umarł...

74

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

A ja twierdze z uporem maniaka, ze SMAKU to boot. Oczywiste :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

75

Odp: Modyfikacja układów ANTIC i GTIA - projekt dla elektroników

Było śmiesznie, ale proszę zbanujcie go.