Temat: Rozszerzenie +256KB do 65XE

Dostałem do naprawy 65XE na płycie bez ECI. komputer już działa i nawet wygląda, ale... stock jest nudny. I w związku z tym mam pytanie - jakie rozszerzenie pamięci do samodzielnego wydziergania spełniające poniższe warunki moglibyście polecić (o ile istnieje) :

1. Musi być dobrze udokumentowane. Umiem zlutować gotowy projekt, nawet na płytce uniwersalnej coś wydziergam, ale nie zaprojektuję.
2. +256KB co najmniej. Chcę na tym móc Numen odpalić.
3. Bez konieczności programowania GAL-a czy innego EPROM. Prawdopodobnie najbardziej ograniczający warunek, ale nie mam programatora a chciałbym to sam wydziergać. Na ile to możliwe.
4. Jak wspomniałem, do starej płyty 65XE, tej bez ECI i na 8-miu kościach 64Kx1.

Moze być w oparciu o SIM (mam pudełko ćwiartek 256KB), może być na kostkach 256Kx1 (też mam). Istnieje coś takiego? Z góry dzięki za odpowiedzi, nawet negatywne.

PS. Ostatecznie mogę zrezygnować z ograniczenia 3, jeśli ktoś by mi odpowiedni chip zaprogramował.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Rozszerzenie +256KB do 65XE

Ja robiłem raz takie, do płyty bez ECI w oparciu o podmianę kości 8x4164 na 8x41256. Do tego płytka uniwersalna z 4 układami serii 74 (2x LS157, HC04 i LS72) plus lekka pajęczyna kabli. Chodzi do dziś. Jak znajdę link do schematu do wrzucę, bo już nie pamiętam skąd to brałem.

3

Odp: Rozszerzenie +256KB do 65XE

Nie LS72 a LS27. Pamięć zawodzi. Patrzę na schemat i to będzie to:

http://aim.pelech.net/256kb.htm

Ostatnio edytowany przez laborant (2019-03-05 16:07:42)

4

Odp: Rozszerzenie +256KB do 65XE

Larek robił takie rozszerzenie w jednym ze swoich projektów, które spełnia wszystkie Twoje postulaty. Jedyna trudna część to małe MMU od 130XE jest potrzebne, ale chyba zdobędziesz to?
Tu masz link do projektu Larka, tam wszystko jest super opisane z tym rozszerzeniem RAM: https://arsoft.netstrefa.pl/ares.htm

5

Odp: Rozszerzenie +256KB do 65XE

I to jest bardzo dobry trop. Muszę tylko zdobyć małe MMU. Mam 130-kę ale sprawną i nie będę go z niej wyciągał.

Ciekawi mnie, czy ktoś nie próbował tego na płycie 65XE/130XE z ECI i 16-ma gniazdami RAM. Jakby obsadzić drugi bank pamięciami 41256, dorobić linię adresową A8 (w sposób jak w tym przepisie), dodać małe MMU (jeśli to 65XE) i dołożyć odpowiednio podrutowany 74LS158 to powinno to działać. A odpada konieczność lutowania kości na barana czy odginania nóżek RAM-u.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.