26

Odp: jakosc obrazu 65xe

Dostępne schematy pomijają istnienie L9 i L31... a pomagają one tam jak "umarłemu kadzidło". Brakuje natomiast kondensatorów odcinających składową stałą. Koniec końców tor s-video w moim XE pozostał w takim stanie:
https://obrazki.elektroda.pl/7791683000_1560513151_thumb.jpg
Czyli rezystory emiterowe 100R (zamiast proponowanych 75R), rezystory szeregowe, zgodnie z sugestią - 75 R, w miejsce dławików, kondensatory - 100uF w torze luminancji i 1nF w torze chrominancji.
Próbowałem też Ultra Video Mod, ale dioda w torze chrominancji jakoś do mnie "nie przemawiała". Usunięcie modulatora niczego nie zamieniło (poza brakiem sygnału Composite).
Niestety nie rozwiązuje to problemu współpracy z konwerterem, którego używam :(

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

Odp: jakosc obrazu 65xe

Czy elementy oznaczone * są zmienione w stosunku do oryginału? Może bym u siebie przelutował to i owo na taki obraz i podobieństwo :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

28

Odp: jakosc obrazu 65xe

Kondensator oznaczony na schemacie jako C50 w oryginale ma 10uF i ta wartość jest tam w zupełności wystarczająca. Ostatnio miałem płytę, na której obraz miał dość mocne odbicia. Właśnie ten kondensator zmierzyłem i miał 250pF bodajże - krótko mówiąc był wyschnięty. Wlutowałem nowy dobrej jakości kondensator o tej samej pojemności 10uF jaki był tam pierwotnie i obraz zrobił się rewelacyjny, wszystkie odbicia zniknęły, bardzo też wygładziły się i zniknęły prawie całkowicie pionowe prążki dobrze nam znane.

Zmierzam do tego, że ludzie robią video-mody, kombinują z diodami, i różnymi wymienianymi wartościami elementów, a może należało by zacząć od tego, żeby sprawdzić zestarzałe elementy i po prostu odświeżyć tor video zanim się go zacznie modować.

Pamiętam artykuł Larka, który miał ładny obraz, ale mimo to zaryzykował modowanie płyty, bo miało być jeszcze lepiej, i po zrobieniu modów Ultra-Super-Hiper-Total-Video-XE, czy jak je tam zwą, miał obraz może minimalnie inny, ale wcale nie jakoś rewelacyjnie lepszy.
Czytałem też na atariage relacje ludzi, którzy po tych wszystkich modach mieli gorszy obraz niż przed modami.

Natomiast zwracam na to uwagę, bo wszędzie gdzie pojawia się temat złego obrazu w XE, to jakoś nigdy nie spotkałem się z poradami, żeby naprawić tor video, tylko zawsze od razu lecą porady żeby go modować magicznymi wymianami elementów. Piszę "magicznymi", bo większość opisów modów podaje informację o dziwnych wymianach elementów, ale nie podają co się wtedy zmienia w układzie i dlaczego właśnie tak a nie inaczej. Mam wrażenie, że większość modów jest robionych metodą prób i błędów i dlatego przynosi losowe rezultaty na innych egzemplarzach płyt w różnym stanie zestarzenia i zużycia.

Oczywiście wiemy, że tor video nie jest najszczęśliwiej zaprojektowany w Atari i da się go ulepszyć w wielu przypadkach, ale zwracam tylko uwagę, żeby może zaczynać od odświeżenia elementów, które już tam zostały zaprojektowane pierwotnie.

29

Odp: jakosc obrazu 65xe

Chyba masz rację - wróciłem do oryginału... Ci od dopasowania impedancyjnego nie biorą pod uwagę, że:
a) nie każdy TV ma impedancję wejść 75Ω (niektóre TV mają wejścia wysokoimpedancyjne),
b) te elementy (mimo, że nie powinny), ustalają również poziom napięć sygnału video.

Co do odświeżenia elementów - to od wymiany kondensatorów elektrolitycznych zacząłem i wyjątkowo muszę przyznać, że w tym egzemplarzu była zasadna. Nie chodzi tu może o pojemność, bo w zasadzie wszystkie trzymały normę, ale o upływność.

perinoid napisał/a:

Czy elementy oznaczone * są zmienione w stosunku do oryginału?

Tak.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.