101

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Ja sobie zrobiłęm zestawik. Sio spliter, Sio2USB, stacja, Aspeqt na PC. Dyskietke formatuje pod Spartą na 720 kilo, na PC w Aspeqt montuje folder z grami w XEX jako stacje nr 2, no a potem to już copy 2:*.*  1:*.*  pod Spartą i leci, na koniec dogrywam inicjalizer micro sparta dos i zestaw gierek gotowy. ATR kopiuje kopierem, on od razu formatuje dysk jak potrzebuje.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

102

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Ja robie podobnie, zestaw ten sam  tylko stacja jako nr 1, Sio2USB jako  nr 2. dyskietke formatuje pod sparta

.

103

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Zaxon, też używam micro sparta dos. Mam pytanie w związku z tym o potwierdzenie typowości zachowań.

Normalnie używam QMEG i formatuję dyskietki z przeplotem Ultra pod Spartą. W stacji Hyper-XF. I teraz jak wrzucę na dyskietkę micro sparta dos, to ta dyskietka elegancko się bootuje w prędkości turbo, wszystko się ładuje i jest ok.
Natomiast jak przełączę sobie system z QMEG na standardowy XL-OS, to przy starcie tej samej dyskietki ładuje się ona normalnie z wolną prędkością, ale po wczytaniu kawałka loadera (kilka wolnych piknięć) micro sparta dos przełącza się na turbo, robi kilka szybkich piknięć, po czym wywala ERROR - $90 i dalej się już nie ładuje, tylko wisi. Jest na to patent, bo micro sparta dos ma możliwość uruchomienia się z pominięciem obsługi wszelkich turbo, w tym celu przytrzymujemy shift w czasie ładowania loadera i wtedy wczytuje mi się do końca loader z wolną prędkością, uruchamia się normalnie i już dalej normalnie mogę ładować gry i wszystko działa poprawnie z normalną prędkością.

Czy opisane powyżej zachowanie jest normalne i masz/macie tak samo?

Aha, MSDOS4.6 - to chyba najnowsza/ostatnia wersja?

Edit: tak samo zachowuje mi się stacja z dwoma różnymi kompami (800XL i 65XE), oba kompy mają QMEG i XL-OS do wyboru.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-05-17 08:28:24)

104

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Szczerze, nie wiem. Wiem że MSDOS nie lubi sie z HYPER XF, u mnie też sie cuda działy jak próbowałem ładować dyskietki zainicjalizowane Micro Spartą pod Hyperem. Ogólnie to z nim więcej problemów niż pożytku.

Z innej beczki, zrobiłem "cywilizowaną" wersje wewnętrzną jakby sobie ktoś chciał zrobić 65/130 XEF ;)

https://images92.fotosik.pl/186/a6b8353b04690e8bmed.jpg

https://images92.fotosik.pl/186/51b2396b49378693med.jpg

https://images90.fotosik.pl/185/ef89a03da72af790med.jpg

https://images89.fotosik.pl/186/60efb476325240c2med.jpg

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

105

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

O w mordę, slot na 3,5 calowy węgiel :D T teraz komodorowcy muszą zamontować CD w komodzie i zrobić tzw szafę grającą :P

106

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon napisał/a:

Wiem że MSDOS nie lubi sie z HYPER XF, u mnie też sie cuda działy jak próbowałem ładować dyskietki zainicjalizowane Micro Spartą pod Hyperem. Ogólnie to z nim więcej problemów niż pożytku.

Eeee, nie, u mnie właśnie pod Hyper XF wszystko śmiga elegancko, a dyskietki z MSDOS działają tak jak powinny. Warunek jest taki, że te dyskietki najpierw trzeba sformatować pod Spartą na Ultra używając w tym czasie romu Hyper XF. Z resztą ja w swojej stacji mam już tylko ten ROM, bo nic innego nie potrzeba.
W MSDOS chyba jest coś poknocone z uruchamianiem się automatycznie prędkości turbo, dlatego zmieniając formaty dyskietek, albo ROM w kompie czy też w stacji dzieją się różne dziwne rzeczy, bo się jakiś bajzel robi chyba po prostu z tymi turbo.

A jaki ewentualnie inny loader do gier obsługujący dyskietki 720kB można użyć zakładając, że chcę mieć dyskietki w formacie Sparty?

Co do 3,5" wewnątrz Atari, to kawał dobrej roboty, ładnie Ci to wyszło:-) Niemniej jednak będziesz miał pół na pół zwolenników i przeciwników - osobiście nie jestem ani za ani przeciw, jednak dla mnie nie ma klimatu stacja w małym Atari, jakoś jednak wolę osobno stojącą obok.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-05-22 16:37:41)

107

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

ładne cacko Zaxon

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

108

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Jeszcze nie skończyłem pierwszej wersji a tu już kolejna i nabrałem ochoty ;)

to mniejsze PCB, będzie dostępne ?

109

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon, a możesz zapodać wyraźne zdjęcie złączy dla tej wersji wewnętrznej (na płytce jak i na taśmie tego flopka typu slim)?
Gdzieś mam dwie takie stacje slim z tasiemkami, tylko nie wiem czy złącza w takich stacjach były zestandaryzowane, czy co producent laptoka, czy innego slim-desktopa, to było inne złącze?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

110

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Złącza raczej są standart, ale ja robie różne stacje do różnych maszyn i spotkałem sie z jakimś modelem Sony które nie bardzo chciały działać. Te co teraz używam to NEC FD3238H,wiem że na 100% działają ok,  da sie je w miare tanio kupić i są dosyć popularne.

https://images92.fotosik.pl/189/c02d3abaeccb092amed.jpg

https://images92.fotosik.pl/189/dd7769f84c1dae12med.jpg

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

111

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon a co to za monitor LG masz podłączony do Atari ładnie to działa?

112

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

To akurat TV/monitor LG M2252 model. SCART/VGA/2xHDMI, composite, component. Specjalnie go kupiłem do bez problemu działa z każdą praktycznie retro maszyną a troche tego dziennie podłączam.No ale to było pare lat temu.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

113

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

A ja mam takie pytanie:

Czy istnieje kopier sektorowy, który jest w stanie skopiować całą dyskietkę 720kb?
Bo mam wrażenie, że wszystkie odsługują maksymalnie gęstość podwójną czyli 180kb
Nawet ten wbudowany w QMEG.

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

114

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

HD Sector Copy pod SDX. Skopiuje co chcesz.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

115

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Opcja duplicate disk pod dowolnym DOSem (MyDOS dla dyskietek MyDOSa, Sparta dla sparty).

Sikor umarł...

116

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Pod dowolnym, czyli pod MyDOS-em, lub Spartą, bo chyba żaden inny DOS w ogóle nie obsługuje 720kB?

117

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Sektorowo to DOS nie jest potrzebny.

118

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

@Mq: nie jestem pewny DOSa 3.0 (chyba on był z XF-ką), poza tym któryś Bibo DOS o ile pamiętam obsługuje 360 i 720KB. Ja prawie od zawsze używałem MyDOSa i mi starcza
@Vasco, czytaj ze zrozumieniem. Jak nie masz programu po prostu dasz radę użyć jednej z opcji DOS do przekopiowania dysku.

Sikor umarł...

119

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Z XF551 to raczej był DOS XE.

DOS 3.0 był z wczesnymi stacjami 1050, a że się nie podobał, to został zastąpiony DOSem 2.5 w późniejszych seriach 1050.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

120

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Możliwe, faktycznie trójka była z 1050.

Sikor umarł...

121

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

HDSC pod Sparta DOS X jest chyba najbardziej uniwersalny pod tym względem - kopiuje wszystko od 90kB do 32 megabajtów (hdd partycje w całości na sektorze 512 bajtów)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

122

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

OK, zrobiłem pare zestawów do wewnętrznego montażu,płytka + napęd,  leżą na Allegro.

Pare uwag.

Zrobione są na WD1770 , Hyperdos XF z nim nie działa prawidłowo więc jest wyłączony jumperem. Jest aktywny normalny 720 kilo rom.  Jeśli ktoś ma swój WD1772 to sobie może wymienić kontroler i wtedy dołożyc przełącznik, Hyper-Normal zamiast jumpera.

Zasilacz też przydał by sie lepszy od stockowego. Trzeba sie w środku dolutować do zasilania i gniazda SIO.

Jak zamontować ? Cóż nie brałem pod uwage innych rozszerzeń . U siebie zasadzałem do 130 XE, Ultimate musiałem przesunąć a Stereo od Lotharka wlutować bezpośrednio do płyty, inaczej stacja sie nie mieściła. Gdy Stereo jest wlutowane w płyte stacja mieści sie na styk.

Ogólnie potrzeba troche cierpliwości, narzędzi i zdolności manualnych potrzeba więc nie namawiam nikogo. Tym bardziej że sam nie jestem zwolennikiem cięcia obudów.

https://images91.fotosik.pl/192/12494787e68b55femed.jpg

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

123

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Miałeś już okazję sprawdzić czy działa z maszynami NTSC?

124

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

paptak napisał/a:

A ja mam takie pytanie:

Czy istnieje kopier sektorowy, który jest w stanie skopiować całą dyskietkę 720kb?
Bo mam wrażenie, że wszystkie odsługują maksymalnie gęstość podwójną czyli 180kb
Nawet ten wbudowany w QMEG.


Toms nawigatorem możesz sobie kopiować "sektory= dla mnie pliki" toms copier wciąga 720kb jako cała dyskietka bez problemu i nawet jak masz za mało ram-u, trzeba powachlować, bądź d2..

Za bardzo nie rozumiem pytania ..?

125

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Tak, działa z NTSC bez problemu. Nir mi podrzucił 600XL więc przetestowałem.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993