Temat: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Problem dotyczy dwóch moich STe (1040 i 520, oba z 4MB RAM i TOS 1.62). Nie mam klasycznej myszy, używam za to adapterów USB - Tom v.2 oraz  SmallyMouse2, a z nimi dongle do myszy bezprzewodowych (jeden Logitech, jedna no-name). Komputery z tymi myszkami działają bezproblemowo. Z jednym wyjątkiem. Jak pod drugi port podepnę zwykły joystick (Quickjoy II) to nie działa w nim fire. Kierunki są OK, ale fire - nie. Zupełnie. Ni cholery. Można sobie przyciskać - i nic. Myszy działają dalej jak powinny, tylko joystick nie. Za to jego funkcję spełnia prawy przycisk myszki ale to jest przecież bez sensu. Natomiast jeśli wyciągnę adapter myszy, to joystick działa normalnie i jego fire też. Zamieniałem myszki miejscami, nawet sprawdzałem przy podłączonym samym adapterze ale bez włożonych dongli do myszy - to samo. Tak więc to nie wina myszy. Ale adaptery dwa różne, inne konstrukcje od innych producentów. I komputery też dwa (w jednym mam MultiTOS, na 2.04 jest to samo).

Ma może pomysł, co jest nie tak? Chyba, że to jest normalne. Jak wspomniałem, nie mam niestety standardowej, przewodowej myszy, żeby z nią sprawdzić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

http://electronica4u.com/docs/adapter_t … ion_pl.pdf - a nie masz trybu PAD włączonego? Spróbuj zresetować interfejs do ustawień fabrycznych.

Sikor umarł...

3

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Prawy przycisk myszy zawsze jest tożsamy z Fire JOY1. Piny 9 portu 0 (RMB) i 6 portu 1 (Fire) są ze sobą fizycznie zwarte. Najwyraźniej konstruktor adaptera nie odrobił zadania domowego i wyjście RMB jest typu push-pull, a powinno być open-collector. Innymi słowy - kiedy przycisk jest wciśnięty, powinno być zwarte do masy, ale kiedy jest zwolniony powinno "wisieć w powietrzu", a nie być zwarte do Vcc.

Jako lekarstwo proponuję przeciąć ścieżkę idącą do pinu 9 w adapterze i wstawić tam szeregowo rezystor 1k.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-07-25 20:06:36)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Albo diodę lepiej niż rezystor. Wtedy jakby zrobimy wyjście Open-Collector.
Kolega Mq pisał o tym w temacie swojego adaptera S/NESCtrl

5

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Niestety, reset Toma do ustawień fabrycznych nic nie dał.
Diodę mogę dołożyć na płycie klawiatury ST? W adapterze nic nie wcisnę bo za drobne dla mnie ścieżki. I w którą stronę diodę obrócić?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Katodą (paskiem) w stronę adaptera, ale ja bym się jednak postarał zrobić to w adapterze zamiast psuć oryginalną klawiaturę Atari. Mogę Ci taką przeróbkę zrobić za free, pokryjesz tylko koszty przesyłki.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Perinoid napisz do autorów TOMa electronica4you@test.com.pl
odpisują dość szybko

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Przeróbka na PCB klawiatury jest bardzo kusząca bo... prosta. Mam jedną taką płytę z niekompletnej klawiatury, na której mógłbym spróbować. Właśnie sobie obejrzałem, aż się prosi, żeby spróbować. Ale przyznam, że lepiej by było naprawić adapter.
@_tzok_, piszę PW.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Ja z kolei zgłosiłem problem autorowi SmallyMouse (Olivier tylko to "produkuje"), bo generalnie to da się to naprawić softwareowo, a sam soft jest open-source.

Analiza źródeł potwierdz moje przypuszczenia. Wszystkie linie są "push-pull", a formalnie wszystkie powinny być "open-collector" (po stronie Atari są rezystory pull-up 10k do 5V).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Potwierdzam, że z tą diodą zadziała tak jak napisał x_angel. Odkryłem ten temat kiedyś jak podpinałem jednocześnie adapter myszy na PS/2 zrobiony na PIC-u i do drugiego portu mój (S)NESctrl. W (S)NESctrl mam wszędzie diody w liniach, a w adapterze myszy dołożyłem też tak samo pod tą linię drugiego przycisku i wszystko śmiga. I tak jak pisał _tzok_ anodą w stronę złącza, katodą w stronę adaptera. Diodę można dać 1N4148, są takie małe w obudowie pod footprint 0805, na pewno da się gdzieś tam wcisnąć w adapterze. Można też dać jakąś diodę Schottkiego, one mają niższy spadek napięcia w kierunku przewodzenia, to stabilniej działa w niektórych Amigach 600/1200, bo niektóre płyty tam mają "słabą masę" na tym pinie od drugiego przycisku i potem może być kłopot czasami - ale jak używasz tego adaptera tylko do Atari, to bez znaczenia, bo w Atari zadziała Ci poprawnie każda dioda w tym wypadku.

11

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Dzięki. Wysłałem adapter do @_tzok_, dla mnie zbyt precyzyjna robota.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: STe + adapter myszy USB + joystick = nie działa fire

Zostało mi trochę diod SMD po eksperymentach z ACSI2CF... coś się dobierze ;) ale tak jak pisałem, w sumie wystarczyłaby mała zmiana w sofcie. W rejestrze pinu ma być cały czas 0, a zmieniać ma się rejestr kierunku, czyli przełączamy pin między wyjściem w stanie 0, a wejściem bez pull-upa.

***

Tak to wyszło (dioda 1N4148 w wersji... THT):
https://obrazki.elektroda.pl/4503041700_1564590489_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-08-01 10:14:36)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.