Temat: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Udało mi się kupić 800-kę sprawną elektronicznie, ale z niekompletną klawiaturą (brakuje 6 capsów, napisałem ogłoszenie) oraz z niedziałającymi przyciskami Option i Select. Po prostu te klawisze nie zwierają, co można również miernikiem stwierdzić.
Może ktoś wie, czy da się taki klawisz naprawić? Ewentualnie jak? Mam przełączniki z mechanicznej klawiatury Atari 800XL, ale już na pierwszy rzut oka widać, że się nie nadadzą.
Dzięki za pomoc.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Z klawiaturami do 800tek to roznie bywa. Przez ostatnie kilka miesiecy macalem 5 roznych 800tek i dwie (w tym moja) mialy uwalona klawiature. W obydwu wypadkach udalo sie naprawic, bo chodzilo o brak zwarcia na mylarze, ale dzieki temu doswiadczeniu wiem, ze sa conajmniej 2 typy klawiatur to 800. Jedne stanowia 98% wszystkich klawiatur, drugie to 2%. Zgadnij ktora mam :) Chodzi o producenta klawiatury. Jedna jest Mitsumi, a druga chyba Alps, ale nie mam teraz 100% pewnosci. Wlasnie Mitsumi jest mniej popularna (i taka wlasnie ma moja 800tka). Sprawdz na poczatek jakiej firmy masz klawiature.

Mysle, ze najrozsadniej (jesli nie masz Mitsumi) bedzie poszukac uszkodzonej klawiatury i z niej klawisze wyciagnac. Widzialem na FB Twoj (chyba) post na ten temat, ale jakos nie przemawia do mnie drukowanie czy odlewanie klawiszy. Druk 3D nie da takiej jakosci IMHO.

Do tego wlasnie przelaczniki pod funkcyjne - ciezko bedzie bez kupna drugiej sztuki.

3

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Tak, to mój post widziałeś :-) Nie jestem zainteresowany w druku 3D, tak tylko rzuciłem hasłem.

Nie sprawdzałem, jakiego typu jest ta moja klawiatura. Może jutro rozbiorę komputer i dogłębniej to sprawdzę.

Bardziej interesuje mnie tutaj kwestia klawiszy Option i Select. W moim egzemplarzu najwyraźniej coś nie styka i nie wiem, czy to da się rozebrać i wyczyścić. Może przełączniki z 800XL by się nadały? Mam pół takiej klawiatury na części. Jutro rozbiorę i sprawdzę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Mysle, ze musialbys rozebrac caly przelacznik. Moze daloby sie naprawic, ale to juz ktos by musial bardziej obyty sie wypowiedziec. Generalnie moze opcja bylaby wymiana calego power boarda, bo w koncu te przyciski sa tam.

5

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Heh wlasnie akurat pisze posta na retrohaxie o 800ce i miedzy innymi rozbieraniu klawiszy i naprawie.
W mojej nie dzialalo duuuzo klawiszy i wszystkie wylutowywalem i naprawialem.

6

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Dzięki, poczytam. Aczkolwiek w mojej udało się bezinwazyjnie - po rozebraniu kompa przyciski funkcyjne potraktowałem Kontaktem i IPA, troche je ponaciskałem i już wszystko działa jak należy. Tak więc potrzebuję jeszcze tych capsów (tutaj jest mechaniczna klawiatura, nie ma żadnej membrany). Na szczęście wszystkie klawisze działają bezproblemowo, nie trzeba było żadnego naprawiać.

No i szukam Incognito. Bo stock jest nudny ;-) I nie chodzi na nim Numen :-D A obawiam się, że na wersję 2 pewnie poczekamy jeszcze długo :-(

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-07-30 11:11:57)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Szukasz Incognito?

Polecam cierpliwie czekać na dwójkę.
Niedawno ktoś sprzedawał Incognito (nówka nieśmigana) na E-Bay-u i licytacja tak się rozkręciła, że zwycięzca zapłacił równowartość 2000 złotych.

Apropos klawiatury. Ja kupiłem kiedyś Atari 800, ale okazało się, że nie działała w nim część klawiszy.
Zgodnie z service manualem zacząłem po kolei wszystko sprawdzać i okazało się, że winny był jeden z dwóch multiplexerów (IC 4051):

http://www.jsobola.atari8.info/dereatar … _800sm.pdf

Wymiana na nowe pomogła i wszystkie klawisze śmigają.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

8

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

https://www.retrohax.net/atari-800-xl-r … drive-max/

Ja tez mialem mechaniczna. Warto troche oliwy dac na te biale holdery. Opisalem na blogu.

9

Odp: Klawiatura Atari 800 - prośba o poradę.

Montezuma napisał/a:

Szukasz Incognito?

Polecam cierpliwie czekać na dwójkę.

No czekam, czekam :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.