Temat: Czy da się zamienić soft na cartridgu?

Posiadam cartridge Blizzard i chciałbym zamienić soft na Turbo2000F - czy jest to możliwe i jaki stopień trudności?
Pozdrawiam

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

2

Odp: Czy da się zamienić soft na cartridgu?

Jeśli jest to zwykły EPROM/EEPROM to się da... w pierwszym przypadku należy wykasować zawartość ultrafioletem przed wrzuceniem nowego softu.

Edit:
Ze zdjęcia wynika, że to EPROM 2764 - można a nawet trzeba go wypruć, wsadzić do kasownika i nagrać w programatorze... tylko czy Ci nie  szkoda oryginalnego carta z epoki? Weż uniwersalny PCB carta i se wmontuj tam nowy EPROM/EEPROM... tego co masz oszczędź dla potomnych :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-08-09 21:58:55)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

Odp: Czy da się zamienić soft na cartridgu?

Racja. Tego nie będę niszczyć :)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

4

Odp: Czy da się zamienić soft na cartridgu?

Swego czasu był też ROM do Atari zawierający zamiast self-testu obraz cart-a z systemem Turbo 2001, obecnie można go pobrać z archiwum JER-a... Atari OS + Turbo 2001. Należy sobie zaprogramować kostkę 27128 zawartością pliku z archiwum i podmienić OS-ROM w Atari, ew. wziąć EPROM 27256 połączyć sobie dwa ROM-y, np. Atari ROM oraz ten zawierający system Turbo, dodać przełącznik sterujący linią A14 pamięci EPROM i będzie możliwość wyboru systemu operacyjnego owym przełącznikiem.

Gdy umieścisz sobie EPROM z tym ROM-em w Atari, cart nie będzie potrzebny, po uruchomieniu Atari z wciśniętym OPTION w chwili gdy będzie miał się pojawić SELF-TEST, uruchomi się obraz carta dla systemu Turbo 2001. Z poziomu BASIC-a można uruchomić ten obraz w każdej chwili pisząc po prostu "BYE".

http://seban.pigwa.net/aa/T2001_OSROM.png