1

Temat: Krótkie 520ST - TOS

Chcę wymienić TOS w krótkim 520ST (6 kości) aby mieć obsługę autoboot ze sterownikiem (PP) IDE oraz UStana.

1) chcę wymienić na TOS na wersję 1.04 z obsługą auto bootowania z HDD. Z tego co wyczytałem potrzebny jest patch dla TOS. Czy jest gdzieś opis jak zrobić taki poprawiony TOS i skąd pobrać odpowiedni patch lub najlepiej wersję już z poprawkami ?

2) czy wymiana z 6 kości TOS na 2 kości jest jakoś mocno skomplikowana w krótkim ST? jest jakieś how-to ?

3) jak zrobić przełącznik TOS?

2

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Ja niedawno próbowałem tego patch'a, ale on działa chyba tylko z wynalazkami autora. Nie udało mi się uzyskać bootowania IDE w 1.4.
Na 2 kostkach to tylko oryginalne ROM'y Atari, chyba że chcesz wstawić 27C010, to trzeba parę kabelków polutować:
http://atari.wroclaw.pl/fotki/tospl.jpg

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: Krótkie 520ST - TOS

lopez napisał/a:

Chcę wymienić TOS w krótkim 520ST (6 kości) aby mieć obsługę autoboot ze sterownikiem (PP) IDE oraz UStana

Wydaje mi się, że wszystkie wersje TOS, które były montowane w ST (1.04 z całą pewnością) potrafią się załadować podczas startu komputera, to nie Amiga, to porządny komputer ;) Sterownik PP działa również ze zwykłym TOS, natomiast od tego rozwiązania IDE to bym się raczej trzymał z daleka, duża ilość użytkowników wypowiada się raczej niepochlebnie, lepiej kupić sobie Ultrasatana, względnie Satandiska jeśli chcesz oszczędzić.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Coś mieszacie. Rozwiązania interfejsów IDE na/pod procka są sprawdzone i działające, jest ich kilka do wyboru i wcale ludzie nie narzekają na nie. Sam używam np. w swoim krótkim 520ST interfejsu c't IDE i jestem bardzo zadowolony, działa to elegancko. No ale nie o to pytał lopez tak w ogóle:-)
TOS 1.04 nie ma w sobie bootowania z interfejsu IDE, dlatego jest ten patch od Putnika, który pozwala bootować.
Lopez: jeśli chcesz używać sterownika od Putnika, to będzie on działał z patchowanym TOS'em. Zagadaj z dragmarem, on robił tego patcha i z tego co pamiętam, to udało mu się go odpalić. Ogólnie jakiś rok temu z dragmarem walczyliśmy z różnymi driverami i różnymi TOS-ami i naszym skromnym zdaniem sterownik Putnika jest najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Ale to już nie chcę tu wywoływać burzy w temacie, bo sprawa jest kontrowersyjna i każdy może mieć oczywiście diametralnie odmienne zdanie w tym temacie.
Są też ulepszone nowe wersje TOS-u przez Putnika i z tego co pamiętam, też dragmar coś tam z tego testował i mówił, że super to działa.
Ostatecznie ja u siebie w krótkim ST mam zainstalowany c't IDE i TOS 2.06, który bez żadnych patchy ma już bootowanie z IDE w sobie.

Ogólnie musisz najpierw podjąć decyzję jakie urządzenie HDD będziesz używał i czy to będzie coś zewnętrznego na ACSI, czy wewnętrznego na IDE - i w zależności od tej decyzji dopiero dobrać sobie TOS i najlepszy driver.

5

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Mam w krótkim ST zamontowany CT'ide od Artika z TOS 2.06. Problemy mam z tym, że część rzeczy nie działa, podejrzewam, że to  z powodu wersji TOS, np. ziny Chosneck (to samo jest na moim 520STE z US) i chciałem wypalić TOS 1.04, ale on nie ma możliwości bootowania z HDD (trzeba mieć w stacji dyskietkę ze sterownikiem).

Nie ma znaczenia dla mnie czy będzie będzie to CT'ide czy US, bo w każdym wypadku muszę używać dyskietki ze sterownikami, a tego chcę się pozbyć.

I dlatego chciał bym ten TOS z patchem lub najlepiej jakiś przełącznik TOS 1.04/206 zrobić.

6

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Z przełącznikiem 1.04/2.06 to obawiam się, że będzie kłopot. Jakiś czas temu próbowałem na różne sposoby coś takiego osiągnąć, ale mi się nie udało. Powód jest taki, że oba te TOS-y mają różne adresowanie pamięci (okupują inne adresy) i 2.06 ma GAL-a, który te adresy "tłumaczy" a 1.04 nie może tego mieć. Nie da się na dzień dzisiejszy łatwo zrobić ST(FM) w taki sposób, żeby miał jednocześnie 1.04/2.06.
Druga rzecz. W krótkim ST to czy da się łatwo przerobić z 6 kości na 2 kości zależy od rewizji płyty. Tylko niektóre płyty mają taką możliwość bo posiadają zworki, które wystarczy w tym celu przelutować odpowiednio i okablować dwa EPROM-y żeby zastąpić nimi 6 kości.
Ja z powyższych powodów zrezygnowałem, dałem sobie z tym spokój, bo za dużo zachodu i kombinowania. Tylko że ja swojego krótkiego ST używam tylko do gier odpalanych z c't IDE oraz trochę do Cubase, więc u mnie wszystko działa i nie mam celu tego zmieniać.

7

Odp: Krótkie 520ST - TOS

lopez: Chosneck jest na Falcona...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Do 2 kości potrzebny jest dodatkowy układ (74LS11 - trzy trójwejściowe bramki AND), do zsumowania linii sterujących ~CS. Zamiast 27C010 lepiej nadaje się 27C1000, jest mniej kabelków... ale jak jest C't IDE to jest wszystko co potrzeba, tylko TOS musi być w jego kości. Nie pamiętam teraz szczegółów tej relokacji, ale jeśli jest do dobrze zrobione w GALu to powinno działać, bo w STe nic nie trzeba przełączać na płycie między TOSem 1.06, a 2.06.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Krótkie 520ST - TOS

sqward napisał/a:

lopez: Chosneck jest na Falcona...

To by bardzo dobrze tłumaczyło dlaczego nie działa :lol:

10

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Wybaczcie brak wiedzy, ale nie lepiej byłby wypalić emuTos'a? W ogóle da się?
Wszystkie ct IDE i ultra satany by działały.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

11

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Mq już próbował, nie działa sporo rzeczy niestety.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-09-01 17:08:09)

12

Odp: Krótkie 520ST - TOS

_tzok_ w STE działa przełącznik 1.62/2.06, bo już ten 1.62 ma takie adresowanie jak 2.06, w przeciwieństwie do wcześniejszych TOS-ów z ST(FM). W STE po prostu już mamy wszystko ustawione pod nowsze TOS-y, natomiast w STE z kolei nie odpalisz 1.04 i starszych - co jest oczywiście pozbawione sensu, ale chodzi mi o techniczną możliwość.
Dlatego w c't IDE w GALu wszystko jest dobrze zrobione, ale właśnie pod nowsze TOS-y, nie da się w c'tIDE wsadzić kości z TOSem 1.04 lub starszym.

Co do emutos, to owszem da się wypalić. Działa pięknie w ST, a do tego ma wbudowane drivery z obsługą FAT, więc nie potrzeba żadnych sterowników. Po prostu odpalasz ST, a on widzi kartę/dysk z partycjami FAT całkowicie zwyczajnymi. No po prostu bajka:-) Jest tylko jeden bardzo malutki problem. Pod emutos nie zadziałają praktycznie żadne gry w wersjach przerobionych na uruchamianie z HDD przez Putnika. Czyli ponad 90% wszelkich gier jakie na ST istnieją w wersji HDD, bo gry w wersji HDD na ST, to praktycznie tylko Peter Putnik.
Rzecz rozbija się o to, że Putnik przerabiając gry opierał się o realny hardware i oryginalne TOS-y i zrobił tak, że jego wersje działają na każdym ST, STE i praktycznie z każdym TOS-em od 1.04, przez 1.62, a na 2.06 skończywszy. Nie ma absolutnie żadnego błędu w jego implementacjach tych gier, ale użył on jakichś właściwości oryginalnego komputera z oryginalnym TOS-em, które nie są udokumentowane. Autorzy emutosa natomiast zarzekli się, że w emutos nie zaimplementują nieudokumentowanych funkcjonalności i dlatego gry Putnika nie działają. Powstał spór, bo z jednej strony emutosowcy trzymają się dokumentacji, ale z drugiej co by stało na przeszkodzie, żeby zaimplementować dodatkowo rzeczy opisane i odkryte przez Putnika, które ponad wszelką wątpliwość występują w oryginalnym komputerze z oryginalnym TOS-em? Emutosowcy powiedzieli, że nigdy w życiu tego nie zrobią, bo trzymają się tylko i wyłącznie dokumentacji. Z kolei Putnik powiedział, że nie będzie dostosowywał teraz do emutosa kilkuset gier, których adaptacje tworzył przez długie lata, czemu nie ma się chyba też co dziwić.
Efekt ostateczny jest taki, że powiedziałem papa emutos - i to też raz na zawsze:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-01 18:12:33)

13

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Istotnie jest jak piszesz, sądziłem, że wszystkie TOSy 1.x miały taki sam adres bazowy, jednak się myliłem. 1.06/1.62 mają taki sam jak 2.06.

Tu jest ładny opis instalacji TOSu 2.06 w ST (ale Tobie jest niepotrzebny, bo masz już to w C'T IDE): https://info-coach.fr/atari/documents/g … tbook2.pdf

Nie wiem czy źródła GALa do tej płytki są dostępne, jeśli tak to można by się pokusić o przeróbkę (zresztą i bez tego powinno się dać to zrobić, bo wszystkie potrzebne sygnały są, tylko trzeba ominąć GALa).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-01 20:31:06)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

14

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Wsad poprawny do GAL-a w c't IDE ma artik-wroc. W sieci gdzieś wiszą oryginalne wsady, ale niedawno kiedy Artik robił te interfejsy, to na jakimś forum pojawił się temat, że coś tam było nie tak i był ten wsad poprawiany. Artik, czy udostępnił byś ten wsad dla potomnych, który jest sprawdzony i wiadomo, że najbardziej aktualny? W moim GAL-u niestety KTOŚ:-) założył zabezpieczenie i nie mogę go odczytać:-) Pytanie czy celowo, czy też przypadkowo, bo programator defaultowo zablokował:-)

15

Odp: Krótkie 520ST - TOS

W oryginalnym był pewien błąd/niedopatrzenie, po poprawie działa dobrze. Zresztą na forum naszych zachodnich sąsiadów jest cały wątek o wszelakich problemach. Pewnie miałem farta, ale nie natrafiłem na takowe :)
https://forum.atari-home.de/index.php?topic=12775.0
Mq: ciekawe KTO ? Mogę jedynie zapewnić, że nie celowo.
Tutaj jest poprawiony plik:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/ctide/CT_OK.LCI

Było miło :) Do widzenia.

16

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Artik, ja wiem, tak sobie żartowałem z tym "ktoś":-)
Dzięki za wrzutkę pliku poprawionego. Tamten wątek znam, przeglądałem, ale ja niemieckiego nie znam ani trochę, więc nie wiem o co tam chodzi i ciężko mi się to translatoruje też. Tylko po łebkach skumałem, że była jakaś dyskusja o poprawianiu, więc nie wynalazł bym w tych postach gdzie już była ta faktycznie ostateczna wersja. W każdym razie moje c'tIDE działa elegancko, ale tak ad acta lepiej mieć w razie potrzeby naprawy wsadzik do GAL-a:-)

17

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Mq napisał/a:

Z przełącznikiem 1.04/2.06 to obawiam się, że będzie kłopot. Jakiś czas temu próbowałem na różne sposoby coś takiego osiągnąć, ale mi się nie udało. Powód jest taki, że oba te TOS-y mają różne adresowanie pamięci (okupują inne adresy) i 2.06 ma GAL-a, który te adresy "tłumaczy" a 1.04 nie może tego mieć. Nie da się na dzień dzisiejszy łatwo zrobić ST(FM) w taki sposób, żeby miał jednocześnie 1.04/2.06.

Rozwiązaniem było by mapowanie tego samego TOSu pod dwoma adresami na raz: $FC0000-$FEFFFF oraz $E00000-$EFFFFF.

GAL mapuje pierwsze cztery bajty ROMu pod adres $0-$3 RAMu (CPU Initial SSP), oraz następne cztery bajty ROMu pod adres $4-$8 RAMu (CPU Initial PC)

Dzięki temu podwójnemu mapowaniu, niezależnie od wersji TOS, procesor wykonywał by skok (CPU Initial PC) do właściwej przestrzeni adresowej $FC0030 lub $E00030

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Najatwiej było by zrelokować TOS 1.04 do lokacji TOS 2.06. Toole do odpalania TOS-a z ramu robią coś podobnego małym palcem, więc to jest do zrobienia.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

19

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Ja ostatnio zrobiłem przełącznik w krótkim ST (pomiędzy 2.06 na c't IDE, a 1.04 na płycie) i nawet to działało, choć oficjalnie c't wymaga usunięcia TOS z płyty. Takie np. Magnum tego nie wymaga i zworą można przełączać TOS'y.

Było miło :) Do widzenia.

20

Odp: Krótkie 520ST - TOS

O, artik-wroc napisz coś więcej które sygnały jak przełączałeś i czy dużo z tym było roboty. I czy na płycie TOS w 2 czy w 6 kościach miałeś?

21

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Ciekawe jest własnie to, że co płyta to inaczej, co kostki to też :)
Raz konieczne było zasilanie i ROM2 (TOS 1.0), a dla 1.4 wystarczył sam sygnał ROM2, o ile dobrze pamiętam. 6 kostek. Ogólnie nic skomplikowanego.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-09-02 08:29:29)

Było miło :) Do widzenia.

22

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Nie lepiej ~CE albo ~OE?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

23

Odp: Krótkie 520ST - TOS

ROM2 to właśnie jest sygnał, który idzie do CE czy tam OE:-)

24

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Czyli tak jak kiedyś, podczas montażu interfejsu, pytałem czy wystarczy doprowadzić sygnał ROM2 do ct'ide lub nie i będzie można wybiera TOS?

Bo wówczas pisaliście, że się nie da, to jednak się da i to działa?

25

Odp: Krótkie 520ST - TOS

Trudno powiedzieć, trzeba spróbować, artik-wroc mówi że się da, to zapewne tak jest:-)
Tylko, że nawet jak to zadziała, to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, bo będą wtedy dwa TOSy w łącznej liczbie 8 (słownie: ośmiu) kościach. Szkoda prądu i temperatury:-)
Ja w każdym razie tak nie próbowałem, bo nawet tylu kości luzem mi się nie walało:-) Próbowałem zrobić jakoś we wspólnych kościach dwa TOSy, ale nijak mi się nie udało. Próbowałem też przemodować płytę z 6 kości na dwie, ale też mi się nie udało, lecz ostatecznie odpuściłem, bo jak wrzuciłem TOS 2.06, to okazało się, że wszystko mi na nim działa co potrzebuję, więc temat zamknąłem.