1

Temat: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Spotkał się może ktoś w Was z takim objwawem, że UltraSatan kasuje zawartość karty w momencie wyłączenia Atari? W momencie wyłączenia Atari zaświeca się kontrolka aktywności na US i karta jest czysta... w edytorze dyskowym są same 0x00. Restartować mogę do woli, ale kilka wyłączeń i zawartość karty przepada.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

2

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

sprawdzałeś czy zapisywane pliki są poprawne? efekt "bad dma" objawia się właśnie problemem z zapisem danych na twardzielu

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Pliki zapisują się poprawnie, problem pojawia się wyłącznie jak wyłączę ST, a karta jest w slocie. Widać, że się "wysypało" po tym, że zaświeca się kontrolka aktywności przy karcie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Zdarzyło mi się coś w tym stylu, przy czym to było w momencie gdy wyłączyłem czy zresetowałem komputer w trakcie zapisu (zdaje się, że coś zwisło). Szlag trafił tablicę partycji, na szczęście miałem backup.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Pobawiłem się trochę i mam 100% powtarzalności - jak tylko wyłączę zasilanie STe, na Ultrasatanie zapala się na 3-4 s kontrolka aktywności i karta jest wyczyszczona. Nie, że są tam jakieś "krzaki", jest kompletnie czysta. Tak samo jest na TOS 1.62 jak i na 2.06. Na STfm nic takiego się nie dzieje. Co więcej, na STe jak szybko pstryknę przełącznikiem tam i z powrotem, tak, że Atari się nawet nie zrestartuje, to lampka się zapala i karta jest czysta. Ćwiczyłem to na 2 różnych karta w różnych slotach. Dzieje się tak, nawet na czystej karcie, bez autoboot'a, moment wyłączenia nie ma większego znaczenia, mogę wyłączyć nawet przed zainicjowaniem dysku (na logo Atari, przed testem pamięci) i też wyczyści kartę.

Po wymianie zasilacza w STe na Mean-Well'a karta kasuje się dużo rzadziej, raz na kilka-kilkanaście wyłączeń. Na MW napięcia znikają dużo szybciej po wyłączeniu zasilacza, niż na fabrycznym.

STfm jest "pi razy drzwi" oryginalny, ma tylko dołożony Blitter i Goteka, natomiast STe ma wymieniony procesor na wersję CMOS i ROMy na Flash'e, przez co ma zredukowany pobór prądu.

Ma ktoś może zachomikowany dobry układ DMA?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-05 20:03:19)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

6

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

po co.. https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/DMAfix/

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

7

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Niestety to nie jest problem z DMA - zawartość karty jest kasowana, nie uszkadza się.

Mam CPU w wersji HC, mam rezystory pull-up na magistrali DMA, mam też wymienione rezystory P100 na 1,5k oraz dołożony kondensator na linii XBR CPU (między pinami 13 i 16, a nie jak podają niektóre źródła 2 i 4). Mogę jeszcze zmodyfikować ten generator resetu, ale nie widzę sensu, bo podczas resetu problem nie występuje.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Mnie zastanawia co może powodować takie zachowanie. Piszesz, że "karta jest czyszczona" - ale jak technicznie? Czyszczone są poszczególne partycje czy czyszczona jest tablica partycji? Obstawiam, że raczej to drugie. Ale jak? Pewnie początek partycji jest nadpisywany. No to kolejne pytanie, co to powoduje. Nie masz możliwości pożyczenia od kogoś UltraSatana i sprawdzenia, czy to wina komputera czy US?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Nie mam możliwości pożyczenia US mogę natomiast sprawdzić mojego US na kilku innych ST/e

Tak jak pisałem po "zdarzeniu" karta jest cała czysta, jak po Secure ERASE. Mogę dokładniej sprawdzić zapisując całą kartę, bo ona nawet nie musi być zainicjowana w US. Włożę jakąkolwiek kartę SD włączę i wyłączę ST, po chwili zapala się na kilka sekund lampka aktywności karty w US i karta jest cała (każdy sektor) wyzerowana.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Dziwny temat, dziwne zachowanie. Jak może nagle w jednym momencie cała karta zrobić się czysta w ten sposób, że wyczyści dokładnie calutką pamięć, bit po bicie? Poszukał bym po internetach jaka jest metoda elektrycznego wyczyszczenia tak karty, bo może jest jakiś sposób podania jakiegoś przepięcia na któryś z pinów i to powoduje takie czyszczenie, a w twoim kompie przypadkiem właśnie mamy do czynienia z takim przepięciem? Ciekawa sprawa, ciekawy przypadek...

11

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

To tylko polecenie dla kontrolera, formatowanie karty SD w aparacie też trwa tylko chwilę, a po operacji, w edytorze dyskowym też jest czysta (poza strukturami systemu pliku).

Aktualizacja:
* STe zasilane z zewnętrznego zasilacza 5V, gdzie odłączana jest linia 5V i zasilanie znika "natychmiast" = problem nie występuje.
* Zamienione zasilacze (ten sam model zasilacza) między STfm, gdzie problem nie występuje, a STe = bez zmian, karta jest kasowana.
* Trzymanie przycisku RESET podczas wyłączania zasilania = karta nie jest kasowana.
* Przełączenie firmware USatana na wersję bazową = bez zmian, karta jest kasowana.
* Zmiana ACSI ID USatana z 0, 1 na 1, 2 = karta nie jest kasowana.


Nie wiem natomiast czy to normalne czy nie ale bez karty lub z niesformatowaną kartą w USatanie są 4 bomby na TOS 2.06 (1.62 startuje bez problemu).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-08 16:43:09)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

4 bomby na TOS 2.06 znaczy, że nie podłączyłeś flopa ani innego urządzenia z którego może się wystartować, więc to poprawne zachowanie.

13

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

...no ale flop jest, tylko USatan bez karty najwyraźniej blokuje kanał DMA. Ciekawsze jest to, że kasowana jest karta tylko w urządzeniu ACSI #0 i, że trzymanie resetu podczas wyłączania komputera też pomaga.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-08 16:45:17)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

14

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Cześć, a czy używałeś tego (lub innego) US w z tym STE, przed wymianą CPU na wersję CMOS, ROMów na FLASHe i/lub przed tymi innymi opisanymi modami? Ja było wtedy?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Skoro w STE nie kasuje, a tam kasuje bez względu na zasilacz - rozpocząłbym od sprawdzenia, czy nie ma zwarć na złączu. Po mojemu jakiś kondensator cy cuś jest spięte z masą i robi bałagan, ale mogę się mylić.

Sikor umarł...

16

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Ostatecznym rozwiązaniem problemu okazała się wymiana buforów magistrali ACSI (U302 i U307). Wymontowany U302 (74LS245) na testerze wychodzi OK, U307 nie udało mi się wylutować "w jednym kawałku" (pozbawiłem biedaka wszystkich nóżek i wylutowywałem je pojedynczo). Ale on raczej był ok, bo Kiedyś był już wymieniany. Tylko tak go wtedy dokładnie wlutowałem, że próba wylutowania go w całości mogłaby się zakończyć wyrwaniem padów z płyty, a HA nie chciałem grzać. Teraz oba układy dostały podstawki... przy okazji wstawiłem też podstawkę pod kontroler DMA (oczywiście -38).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-13 12:53:43)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

_tzok_, ale wymieniłeś te bufory na identyczne? Były uszkodzone, czy zmieniłeś na inną serię, co poprawiło jakieś parametry?

18

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Wymieniłem na identyczne (choć innych producentów) HD74LS244P (Hitachi) i SN74LS245NC (Texas Instruments). Oryginalnie były GD74LS244 (Goldstar) i 74LS245N (Signetics).

***

Przeszczepiłem temu wyciętemu 74LS244 wszystkie nóżki i sprawdziłem go testerze - sprawny... ale w sumie nic dziwnego bo problem objawiał się tylko przy zaniku zasilania.

https://obrazki.elektroda.pl/8037639900_1568492108_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-23 18:03:01)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

19

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Odgrzebuje temat bo u mnie podobna sytuacja w STE, 4MB RAM, Ultra Satan, TOS 2.06. Karta jest czyszczona w losowych momentach, nie za każdym wyłączeniem/włączeniem komputera, kilka razy jest OK a raz wyczyści wszystko, nie są widoczne żadne partycje. Sprawdzałem dwa różne US, na różnych kartach. W innym STE (nie moim) problem nie występuje. DMA z opisów w internecie jest sprawne, kopiuję dane pomiędzy kartami jak i z sieci i wszystko ładnie działa.
Ram test YAAREM robił się jakiś czas i problemów nie było.
Nie zakładam nowego wątku bo może kolejny problem ma jakieś powiązanie.
Do tego dziwne zachowanie przy LOTUSie, gra działa bardzo wolno i w górnej części pola gry występują dziwne pasy, w grze GIANA podczas skakania, czyli joy w górę, również górna część ekranu ma pas.
Przepinałem joysticki, odłączałem, próbowałem na dwóch graczy, etc.
Ktoś się spotkał z takim problemem?

Dwa linki do YT z problemem, mam nadzieję że pomimo CRT będzie widać o co chodzi.

https://youtu.be/c5UQgEyqzW8

https://youtu.be/KErMpy2sv90

20

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

co do tych gier to którą wersję TOS 2.06 masz? US? UK/DE? może to problem odświeżania 50Hz - 60Hz

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

U mnie 100% skutecznym ominięciem problemu była zmiana ACSI ID 0 na jakiekolwiek inne... jak w konfiguratorze US ustawiłem ID 1 i 2 (zamiast 0 i 1) - problem nie występował.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

22

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Zmieniłem ACSII ID na 1 i 2, zobaczymy co się będzie działo.
Co do TOSa to faktycznie, mam wersję USA, wczoraj testowałem na innym STE z wersją UK i działało dobrze.
W tym tygodniu spróbuję przeprogramować TOSa na wersję UK.
Dzięki wielkie za pomoc!

23

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

Tu masz program do przełączania 50/60hz: http://www.atarimania.com/utility-atari … 33144.html

Albo wrzuć go w AUTO dysku startowego, albo uruchamiaj go przed oglądaniem dem które same nie przełączają na 50Hz.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

24

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

TAK! to 50/60Hz!
Dzięki raz jeszcze.

25

Odp: UltraSatan kasuje kartę w momencie wyłączenia Atari

oswaldb, a pamiętasz ale czy ta zmiana TOS z US na UK i 50/60Hz pomogły tylko na błędy w grafice w Lotus i Gianna, czy również na znikanie partycji na SD w USatanie?

oswaldb napisał/a:

Zmieniłem ACSII ID na 1 i 2, zobaczymy co się będzie działo.

Czy może sama zmiana ID wcześniej pomogła na znikanie partycji?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.