1

Temat: Zdumiewajaca plyta 130XE?

M.f.s.!

Przed Foreverem kupilem "se" na Allegro plyte od 130XE, uszkodzona, tak co by miec na czesci. Dzis dostalem paczke i... oczom nie wierze. Zdaje sie ze jest to najbardziej zdumiewajaca plyta jaka mialem okazje widziec.

Plyta rzeczywiscie uszkodzona, lecz co widze - jest MMMU a na plycie tylko 64kb pamieci i podstawki pod nastepne 2 kosci. Wywalilem wiec MMMU i zrobilem przerobke na 65XE (lacze piny 1-12, 2-13, 6-11). I co - dziala! Hehe, mam sprawna plyte za 6zl  :D

Ale nie o tym chcialem pisac - plyta jest zadziwiajaca, bowiem WSZYSTKO jest na podstawkach. Rozumiem glowne uklady, ale tu podstawki sa pod wszystkim - pamieciami, wszystkimi glownymi ukladami, pod MMMU, MMU, ale nawet pod niektorymi 74... Inna dziwna rzecz - oznaczenie na plycie "ACTION 1.A", oraz to, ze wiekszosc ukladow to motorole!

Ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie  ;) Pasiu? Pin?  :lol:

2

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

Moze to prototyp 130Xe albo jedna z wersji pre-release. Jak wiadomo plyta od 130Xe jest spadkobierca plyty 800XE ktora to jest spadkobierca plyty 800XL :) ktora to ma WSZYSTKO prawie na podstawkach.
Mam taka i tez bylem zdziwiony. Ale jakby co to ja sie nie znam. :)

3

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

Gdyby okazalo sie ze to prototyp 130XE to ten co sprzedal Ci to za 6zl palnalby sobie w leb ;)
Nigdy takiej nie widzialem. Ostatnio nabylem 65-ke, otwieram zeby eprom wylutowac a tu eprom w podstawce - zawsze to mila niespodzianka :)

Trtoche mnie zagiales z tymi oznaczeniami Motoroli... trzebaby sprawdzic kto robil uklady na zlecenie firmy Atari - jaka fabryka byla podwykonawca. Moze to rzeczywiscie jakis bialy kruk? :)

4

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

Otoz to wlasnie... najczesciej widuje na plytach atarki GoldStara, ST, Hitahi. A tu glowne uklady to AMI (standard) a poza tym wiekszosc to Motorolki...

A oto i szybka fotka plyty. Najbardziej frapuje mnie owe "ACTION 1.A"

http://www.icpnet.pl/~wierzbak/plyta.jpg

Pewnie nie jest to zaden rarytas, ale ze widze taka po raz pierwszy, zaraz pospieszylem sie czego o niej dowiedziec  :D

5

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

To rozwalone 65xe o ktorym mowilem wczesniej i mialem go na czesci tez ma napis ACTION 1.A takze to zaden rarytas.
Moje wygladalo (dopoki mu nie zrobilem krzywdy) tak samo tylko, ze bez podstawek.
Moze na przyklad hmm.. Twoje nalezalo do jakiegos elektronika i po tym jak mu piorun walnal w Atari musial wymienic polowe scalakow i tak sie przy tym narobil, ze na zapas wstawil w podstawki? ;)

Swoja droga wytlumaczcie mi Drodzy Koledzy dlaczego w 65xe piny mmu laczyli rezystorami 0ohm zamiast kabelkami?

6

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

Uff, no to sie wyjasnilo :) Dzieki. Co do podstawek, to raczej watpie aby ktos sobie je sam wstawil, no chyba ze wykonal lutowanie identyczne z fabrycznym  ;)

Co do rezystorow zerowych to hmm... moze dlatego je stosowano, ze w fazie montazu nie trzeba ich odizolowywac?  :lol: A tak biedny robol musialby kazdy kabelek z dwoch stron "obtegowywac"  :D

7

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

Ja też wyrwałem ostatnio kolejną mała atarynkę w idealnym stanie od jednego z moich obecnych szefów (leżała biedna w szafie i sie kurzyła) a tak przy odrobinie pracy zarzuce do wnętrza 1MB Ram, Stereo Covoxa i sio2ide....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: Zdumiewajaca plyta 130XE?

Ja wczoraj dorwałem 65 XE z własnie taką płytą główną w środku - Action 1.A. Ale w podstawkach tylko eprom i "cośtamjeszcze" (nie chce mi sie otwierać kompa  :D  )