176

Odp: Nowa płyta 800XL?

a taką komorę emc to widziałeś? wkłada się do niej co? płytę?
dram jest blisko punktu dystrybucji zasilania - i jest to kompromis - sam sobie odpowiedz dlaczego

mq: co ty mi tu? pomagaj z klasa? wywyższam się? naprawdę? pisałem, że można zrobić tanio cały ram atarki na jednej kostce 512k i mieć z tego 320k "scenowe" z lat 90 - nikt nie podjął rękawicy, rozmowa poszła na manowce dalej
pisałeś o aki, że be bo nie ma źródeł i że tk wspaniałe, ale jak napisałem że nie ma źródeł do tk i w ramach źródeł wkleiłem kod na avr który robi emulacje klawiatury to znowu bez echa

moim zdaniem nie jesteś w stanie zrozumieć odpowiedzi, której udzielam - szkoda

nie podam nikomu gotowca - to nie są skomplikowane tematy, a ja nie wierzę w open sourcy - taka wiedza, jeśli w ogóle to można nazwać wiedzą jest bardzo płytka i w momencie kiedy coś nie działa to nie ma komu znaleźć błędu i poprawić
więc jedynie rozwiązanie wypracowane samemu się liczy
pojawią się konkretne pytania to odpowiem jeśli będę w stanie, ale na razie to jest biadolenie i nic więcej

przechodze na tumiwisizm

177

Odp: Nowa płyta 800XL?

Z muzyką jest tak, ze jedna osoba weźmie instrument w ręce i po kilku próbach zagra dowolna melodię i skomponuje nowe utwory bo po prostu  od razu "magicznie wie" jakie dźwięki i jak można z niego wydobyć. Choćby to była kostka brukowa. Takich wirtuozów wszyscy podziwiają i zazdroszczą im tej łatwości. Inni mogą tygodniami próbować a i tak skończą grając przy ognisku ku uciesze i zazdrości tych, którym nawet takiego rzępolenia natura poskąpiła.
Znacznie łatwiej jest jednak nauczyć się grać ot choćby na gitarze sto razy dyskutując z kumplami, którzy tak samo kaleczą muzykę, od którego progu zacząć niż wysłuchiwać porad w stylu: "Mówiłem ... tetrachorda w gamie G-dur + synkopa  a potem trójdźwięki w gamie F-dur. .. przecież to banalne. Nie wiesz o czym mówię ... szkoda bo to proste."
Dla jednych empatia, to zupa z Azji a dla innych to frajda z pomocy innym w pokonaniu wspólnie wyzwań, które stawiają sobie ot tak "for fun".

178

Odp: Nowa płyta 800XL?

Candle napisał/a:

mq: co ty mi tu? pomagaj z klasa? wywyższam się? naprawdę? pisałem, że można zrobić tanio cały ram atarki na jednej kostce 512k i mieć z tego 320k "scenowe" z lat 90 - nikt nie podjął rękawicy, rozmowa poszła na manowce dalej
pisałeś o aki, że be bo nie ma źródeł i że tk wspaniałe, ale jak napisałem że nie ma źródeł do tk i w ramach źródeł wkleiłem kod na avr który robi emulacje klawiatury to znowu bez echa

moim zdaniem nie jesteś w stanie zrozumieć odpowiedzi, której udzielam - szkoda

Jeśli brak zrozumienia ma dotyczyć wg Ciebie Twojego podręcznikowo-akademickiego bełkotu, to mylisz się, rozumiem wszystko o czym piszesz, ale zwykle te odpowiedzi z racji użytego przez Ciebie właśnie takiego języka napawają mnie lekkim obrzydzeniem na forum entuzjastów-pasjonatów i w dużej części amatorów. Ich z resztą również może to skutecznie odrzucać.

Powyższy fragment pokazuje raczej, że to Ty nie bardzo rozumiesz o czym rozmawiamy, nie rozróżniasz też z kim rozmawiasz, czytasz fragmentarycznie wątki, a odpowiadasz trochę nie na temat, a jak już na temat to odpowiedź niewiele wnosi.

Nie wiem czy przeczytasz w całości również tą odpowiedź i czy ją zrozumiesz, jestem też przekonany, że nie sprawdzisz czy faktycznie jest tak jak piszę, ale odnosząc się do tego co napisałeś, powiem, że odpowiedziałeś zwracając się bezpośrednio do mnie, tyle że... odpowiedziałeś w tym na część tego co pisał pancio.net (o pomocy z klasą), część tego w czym w ogóle nie zabierałem zdania (o pamięci 320kB) i na koniec wsadziłeś mi w usta słowa, których nie użyłem i opinię której wcale nie wyrażałem i nie wyrażam (że AKI be, a TK-II wspaniałe).

Nieraz już zastanawiałem się po co Ty w ogóle piszesz cokolwiek na forum. Umiesz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie? Hint mały: pytanie jest retoryczne, bo nieszczególnie lubię z Tobą dyskutować i nie zamierzam również teraz tego dalej ciągnąć. Dla mnie EOD.

Co do rzucania rękawic i innych pierdół, które proponujesz, to przypomnę Ci, że w tej dyskusji głównym interesantem jest xangel, który rozważa swój projekt płyty, a my tu rzucamy różne myśli, które być może będą mu pomocne i będzie chciał wykorzystać jeśli będzie miał ochotę.

179

Odp: Nowa płyta 800XL?

.. więc przestańcie się kłócić, bo im więcej takich dyskusji tym proporcjonalnie większa szansa że **uj z tego będzie. A to byłaby już wymierna szkoda.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

180

Odp: Nowa płyta 800XL?

faktycznie marnuje czas, dzieki!

przechodze na tumiwisizm

181

Odp: Nowa płyta 800XL?

To nie do Ciebie było :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

182

Odp: Nowa płyta 800XL?

To ja ponawiam konkretne pytanie do Candle:
U1MB podłączamy w miejsce OS ROM i MMU - czy kość Basic jest potrzebna? Pytam, bo wiem, że w U1MB jest slot na Basic, który możemy zaprogramować czymś innym.

Drugie konkretne pytanie: podrzucisz specyfikację mechaniczną VBXE?

183

Odp: Nowa płyta 800XL?

Candle napisał/a:

faktycznie marnuje czas, dzieki!

Bez spiny, nie bądźmy księżniczkami i fochy do szafy... :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

184

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ja bym tam widział slot SIMM 30 pin :D

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

185

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ja też, problem jest tylko taki, że nie są produkowane.... Dobra, wiem - zaraz padnie argument, że większość układów na płycie też :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

186

Odp: Nowa płyta 800XL?

Mam zapas, kupiony właśnie w celu zamontowania DRAM w A8. NOS, pozlacane dobrej jakosci. :D

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

187

Odp: Nowa płyta 800XL?

Są produkowane chyba 1MB SIMM. Jeśli dobrze pamiętam, to Exos robi nówki na takich fioletowych płyteczkach do STE. A na rynku wtórnym są też jeszcze do dostania bez większego problemu w granicach 5-10zł. Natomiast jak robimy SIMMexp Pasia, to i tak wykorzystujemy kości wylutowane najczęściej właśnie z takich SIMM-ów i z tego co zauważyłem, to jest większa szansa zbudowania rozszerzenia na samych kościach pamięci niż na całej simmce, bo zmniejsza to układ, skraca ścieżki itp, więc pośrednio wpływa pozytywnie na stabilność. Przynajmniej tak zauważyłem w swoich konstrukcjach.

188

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ojtam ojtam. Atari i tak dziala tylko przez przypadek.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

189

Odp: Nowa płyta 800XL?

Jest taka teoria:-)

190

Odp: Nowa płyta 800XL?

Nie rozumiem tylko dlaczego chcesz pozbawic userow namiastki upgradeu sprzetu poprzez włożenie kosci Simm.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

191

Odp: Nowa płyta 800XL?

Oj willy, nie chcę nikogo niczego pozbawiać, piszę tylko jakie mam spostrzeżenia po wykonaniu kilku SIMMexp-ów. Też uważam, że fajne jest zrobienie takiego upgrade'u sobie samemu poprzez włożenie kości SIMM. Pomysł bardzo fajny, jak z płytami pecetowymi gdzie sobie mogliśmy dokładać pamięci w postaci takich właśnie modułów.

192

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ale... nie ma w tym żadnej sztuki. Tylko "na pająka" - to jest na poziomie koronczarek z Koniakowa :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

193

Odp: Nowa płyta 800XL?

Mq napisał/a:

A na rynku wtórnym są też jeszcze do dostania bez większego problemu w granicach 5-10zł.

Za 10 zł to niestety teraz można kupić 1 MB ale jako 4x 256 kB... 1 MB robią się drogie, jak się już trafią jakieś tańsze to są na kościach 1 bit (9x 1 Mbit). Exxos rzeczywiście je produkuje, ale za "stosowną" dla niego cenę. Plusem SIMMów jest to, że to DRAM i podejrzewam, że może istnieć jakieś oprogramowanie wykorzystujące specyfikę tych pamięci.

SIMMexp w jednym z trybów jest zgodny ze 130XE więc to chyba dobry pomysł... a zasadniczo SIMMexp, jest jednym z projektów składowych U1MB.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

194

Odp: Nowa płyta 800XL?

_tzok_ namieszałeś strasznie... Nie ma oprogramowania wykorzystującego specyfikę konkretnego typu pamięci, bo oprogramowanie nie umie wykryć czy pamięć to DRAM czy SRAM. Pamięć to pamięć, a system widzi tylko czy ją ma czy nie, jakiego jest ona typu i jak podłączona, to kwestia wyłącznie sterownika sprzętowego.

Zgodność ze 130XE, to masz na myśli rozszerzenie typu "Compy Shop" i to jest zgodne na zasadzie, że daje osobny dostęp do pamięci rozszerzonej dla Antica, oprócz tego używa się "Rambo", które takiego odrębnego dostępu nie ma, ale za to pozwala zaadresować więcej pamięci przy wykorzystaniu tej samej ilości bitów portu B, bo ma jeden dodatkowy bit wolny do adresowania (czyli dwa razy więcej pamięci rozszerzonej).

Obecnie projektowane rozszerzenia wszystkie robi się tak, żeby były zgodne z obydwoma tymi standardami.

A SIMM-y 1MB z dwiema kościami 512kB kupowałem już wielokrotnie w ciągu ostatnich 2-3 lat za kwoty jakie podałem, czasem trzeba trochę na nie popolować, ale pojawiają się regularnie na portalach, a są też handlarze starociami od PC, którzy regularnie wystawiają tego typu rzeczy.

195

Odp: Nowa płyta 800XL?

Mq napisał/a:

_tzok_ namieszałeś strasznie... Nie ma oprogramowania wykorzystującego specyfikę konkretnego typu pamięci, bo oprogramowanie nie umie wykryć czy pamięć to DRAM czy SRAM. Pamięć to pamięć, a system widzi tylko czy ją ma czy nie, jakiego jest ona typu i jak podłączona, to kwestia wyłącznie sterownika sprzętowego.

Nie namieszałem, chodziło mi o (pseudo-)losową zawartość pamięci DRAM po włączeniu komputera i jej zdolność do zachowania danych. Altirra po coś to chyba emuluje?

Mq napisał/a:

Zgodność ze 130XE, to masz na myśli rozszerzenie typu "Compy Shop" i to jest zgodne na zasadzie, że daje osobny dostęp do pamięci rozszerzonej dla Antica, oprócz tego używa się "Rambo", które takiego odrębnego dostępu nie ma, ale za to pozwala zaadresować więcej pamięci przy wykorzystaniu tej samej ilości bitów portu B, bo ma jeden dodatkowy bit wolny do adresowania (czyli dwa razy więcej pamięci rozszerzonej).

Chodzi o to, że soft napisany na 130 XE zadziała na 65 XE z tym rozszerzeniem i tak, chodzi o to specyficzne DMA dla ANTICa.

Mq napisał/a:

A SIMM-y 1MB z dwiema kościami 512kB kupowałem już wielokrotnie w ciągu ostatnich 2-3 lat za kwoty jakie podałem, czasem trzeba trochę na nie popolować, ale pojawiają się regularnie na portalach, a są też handlarze starociami od PC, którzy regularnie wystawiają tego typu rzeczy.

Ja też i chyba wykupiłem cały zapas, bo ostatnio o nie ciężko i zestawy 4x 1 MB chodzą po 60-80 zł.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-07 17:33:12)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

196

Odp: Nowa płyta 800XL?

Mam nadzieję, że x_angel się nie zniechęcił :-)

Rozumiem, że dywagacje na temat U1MB czy SIMMexp tyczą się rozszerzenia do oryginalnego 128KB tak? Bo jeśli tak to stokowy RAM można załatwić stosując np IS61C1024 w obudowie SOJ-32 (128Kb x 8), który to w u nas kosztuje 9-10 złotych.. dostosowanie zamiennika Pasi-a ze SRAM-u 64KB nie powinno być trudne.

Tak tylko piszę bo "musi być jakieś życie na osiedlu" jak rzecze Stanisław Anioł z Alternatywy 4.

Ale się nie znam i nie biorę odpowiedzialności za powyższe :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

197

Odp: Nowa płyta 800XL?

Podstawowe 64k na SRAM jest już rozpracowane i działające wg projektu Toriego. A xangel raczej się nie zniechęca z tego co wiem, tylko rozważa wszelakie możliwości, przydają mu się na pewno różne koncepcje i podpowiedzi, natomiast zapewne nie przydają się głupie ględzenia, bezcelowe spory, i inne takie tam.

198

Odp: Nowa płyta 800XL?

@_tzok_: Ja do płytki od Mq - 1MB bez kabli - kupiłem 2 nowe kostki, takie jakbym wylutowal, za 15zl, więc nie przesadzajmy, że jak robisz ext ram dla siebie to nie kupisz nowki za 15 tylko będziesz szukał za 10 zł sima żeby co? Zrobić od razu kilka?

Ostatnio edytowany przez sun (2020-01-07 18:50:10)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

199

Odp: Nowa płyta 800XL?

Dzięki za sprostowanie (sorry Tori za pomylenie autorów)... czyli koncepcja stokowe + pinheadery na dopałki jest nadal aktualna? Może to jest pomysł na usatysfakcjonowanie wszystkich.

P.s.
Ale Stereo Pokey na płycie musi być i basta! :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

200

Odp: Nowa płyta 800XL?

Podstawowy SRAM zamiast DRAM jest znacznie gorszy niz SRAM w rozszezeniu pamieci.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477