101

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Czyli co podmiana po kolei? czy da się jakoś łatwiej przetestować ?

102

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Nie wiadomo, ciężki temat...

103

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Na jakich kościach DRAM zrobiłeś to rozszerzenie? Czy wszystko nie korzystające z rozszerzenia działa prawidłowo? Którego rodzaju usterkę GTIA miałeś?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-03-13 19:14:26)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

104

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Użyłem kości LG GM71C4400CJ60.

GTIA standardowa usterka typu pierwszego. Co ciekawe fix naprawia Numena (chodzi o wyświetlanie, bo się zawiesza) i Sysinfo, ale np. dyskietek w Video Blitz nie widać.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-03-14 10:31:43)

105

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

A masz standardowe MMMU czy GAL? Jeśli to drugie, to 74LS95 założone?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

106

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Ma SIMMExp by Mq, więc nie ma EMMU... no ale słuszna uwaga, jeśli wcześniej było, to czy zostało usunięte wraz z LS95.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

107

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

To jest standardowe 130XE, więc gdy nie ma wsadzonego SIMMExpa to jest oryginalne MMMU + MMU, a jak jest rozszerzenie SIMMExp to jest GAL20V8 + MMU na nim.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-03-15 07:52:45)

108

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Moja maszynka z tym rozszerzeniem niestety w biurze, a #zostanwdomu więc nie mam jak sprawdzić. Ale obstawiam, że tu może być problem. Trzeba by sprawdzić na innym egzemplarzu czy to nie ficzer rozszerzenia.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

109

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Jak to ficzer rozszerzenia? Ale że tego mojego "bez kabli"? No raczej na pewno nie, bo testowałem to rozszerzenie w kilku kompach, a obecnie mam w trzech i we wszystkich działa wszystko bez problemu.

110

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

No ja też nie zaobserwowałem. Ale widziałem też różności z tajmingami na Atari, najwyraźniej tutaj się coś rozjeżdża.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

111

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Dlatego napisałem, że ciężki temat...

112

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Jak ma rozszerzenie od Mq, to pewnie jest przełączone na 1MB i dlatego nie widać dyskietek. Jak przełączy na 512 to będzie widać.
Tak sobie strzelam....

113

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Nie, to było pierwsze co sprawdziłem.

114

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Z powodu braku pomysłu co może być nie tak, zamówiłem nowe układy HCT dla SIMMExp'a i Fixera, spróbuję je najpierw wymienić na inne i zobaczę czy jest jakaś poprawa. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

ps. jak sądzicie czy uszkodzony GAL20V8 może dawać takie objawy ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-03-17 21:53:26)

115

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Może, bo pełni funkcję EMMU.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

116

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Wymieniłem LS14 na inny i Fixer działa poprawnie. Demo Video Blitz wyświetla dyskietki bez rozszerzenia pamięci (standardowe 128KB) oraz z zamontowanym SMMExp, ale tylko po jego dezaktywacji, czyli 64KB, dziwne o tyle, że demo niby wymaga 128KB?.

Po podłączeniu SIMMExpa na 512KB dyskietki nie wyświetlają się, a powinny (chyba), Numen zawiesza się zaraz po wczytaniu, a na 1MB wiesza się tam gdzie wcześniej :(

Wymieniłem też Gal'a na inny egzemplarz, bez zmian.

Co może powodować, że SIMMExp (512KB) nie ma dostępu do ANTIC'a? bo jak mniemam dyskietki się nie wyświetlają w Video Blitz właśnie dlatego, a podejrzewam, że to jest mój główny problem?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-04-01 07:18:03)

117

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Trzeba by sprawdzić to Twoje rozszerzenie na innej płycie czy działa poprawnie, żeby na początek chociaż wykluczyć czy to jest wina rozszerzenia czy płyty. Jak nie wymyślisz nic innego, to jeśli chcesz, to możesz podesłać mi to, wtedy bym mógł przetestować Ci samo rozszerzenie w mojej płycie jeśli nie masz innej.

A kabelek jedyny potrzebny do "SIMMexp bez kabli" przylutowałeś? Poza tym jednym nie ma tam więcej filozofii. Może wrzuć dokładne zdjęcia rozszerzenia i płyty, może coś wypatrzymy?

118

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

lopez napisał/a:

Demo Video Blitz wyświetla dyskietki bez rozszerzenia pamięci (standardowe 128KB) oraz z zamontowanym SMMExp, ale tylko po jego dezaktywacji, czyli 64KB, dziwne o tyle, że demo niby wymaga 128KB?.

Jak to? Znaczy masz zamontowany SimmEXP i nie masz usuniętego rozszerzenia 128kB?

Przy okazji moich dziwnych testów - demo VideoBlitz można uruchomić z carta i wyświetla dyskietki nawet na 64k pamięci :)

119

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

To po co mu (temu demu) te 128k?

120

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Potrzebne. Na 64k działa nieprawidłowo :)

121

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Rotfl :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

122

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Te 128KB to po prostu usunąłem SIMMExp'a i wsadziłem standardowe pamięci ponownie :)

Testowałem też Video Blitz na innym  65XE z U1MB i po wyłączeniu U1MB (w opcjach) demo też działa z dyskietkami, tak samo jak dam na OFF w SIMMExp, komputer pokazuje wówczas 64KB, a demo się odpala z dyskietkami.

Kabelek przylutowany, nie mam niestety innej płyty do której mógł bym wsadzić to rozszerzenie, zrobię zdjęcia jak tylko odzyskam telefon, bo na złość wszystkiemu stwierdził, że zlecenie 2 piętra po schodach to fajna zabawa ;), no i czekam jeszcze na nowe układy HCT/LS do SIMMExpa, bo chcę je też podmienić, mam nadzieję, że przyjdą na dniach.

123

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Ale usuwanie i montowanie 128k to nie polega tylko na usuwaniu pamięci. Jest jeszcze MMMU i trzeba zakładać 3 zworki.
Upewniam się, że po prostu najpierw doprowadziłeś 128k do stanu 64k, a dopiero potem zakładasz SimmEXP.

124

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

zworki ?

to jest standardowe 130XE, usunąłem pamięci oraz MMMU oraz MMU, w tych miejscach są podstawki, ale zworek żadnych nie usuwałem,o których zworkach piszesz ? bo mam wrażenie że o tych co są zamiast MMMU w 65XE, których ja u siebie nie mam.

125

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Dobra, po prostu źle zrozumiałem tamten fragment, który zacytowałem:

lopez napisał/a:

Demo Video Blitz wyświetla dyskietki bez rozszerzenia pamięci (standardowe 128KB) oraz z zamontowanym SMMExp, ale tylko po jego dezaktywacji, czyli 64KB, dziwne o tyle, że demo niby wymaga 128KB?.