Temat: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

Witam,

od kilku dni jestem posiadaczem kolejnego modelu Atari - MEGA STE z oryginalnym (i działającym) dyskiem 40MB. Zdawało się, że działa bardzo dobrze - do chwili, gdy zacząłem uruchamiać dema dedykowane dla STE a w szczególności jedno, które ponoć wykorzystuje dodatkową moc tego komputera - reanimation. No i tutaj pojawił się pierwszy problem - obraz wyświetla się jak na załączonym obrazku. Zmieniałem RAM kolejnością, zamieniłem go z innym atari i nic to nie zmienia. Podobno komputer przeleżał 20 lat w pudełku - co mogę jeszcze we własnym zakresie sprawdzić?

Post's attachments

IMG_20200216_015856_resized_20200216_020844674.jpg 391.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

2

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

Jak demo dedykowane - sprawdź jeszcze czy włączenie 16MHz nie pomoże. Robisz to w TOSie, o ile pamiętam (Megi STE nigdy nie miałem, ale jakoś tak pamiętam).

Sikor umarł...

3

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

A nie w Control Panelu? Np. xcontrol, np stąd:
https://sites.google.com/site/stessenti … placements
Ale też piszę teraz z pamięci.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

Mam xcontrol i jest włączone 16mhz i cache on (takie zalecenia były w readme). Sprawdziłem jeszcze na innym demie - odpaliłem demo coolste i tam też są śmieci na ekranie + sample nie domagają co jakiś czas, dzieje się tak samo przy 8mhz 16 MHz czy cache off. Z drugiej strony jestem pewien, że raz to demo coolste działało bez problemów.

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

5

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

Zrobiłem kolejny test - odłączyłem dysk wewnętrzny, odłączyłem ultra satana (z niego wszystko startowałem), skopiowałem na dyskietkę oba dema + xcontrol z CPXami i... demo reanimation działa dobrze. Zarówno w 8 MHz jak i 16 MHz. Demo coolste przy 16 MHz ma problemy z wyświetlaniem, przy 8MHz jest ok. Czy UltraSatan może mieć na to jakiś wpływ?

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

6

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

Chyba problem się rozwiązał... gdy komputer bootuję z innej karty SD wszystko działa prawidłowo, gdy z tej jednej konkretnej niby wszystko działa pod TOS, ale jak odpalam dema to zawsze coś jest nie tak z obrazem... Faktem jest, że niektóre dema działają tylko na 8 MHz, ale to już gdzieś czytałem, że tak może być. A ogólnie - super komputerek, nigdy nie miałem takiego a zawsze chciałem ze względu na tą większą moc, teraz moduły 8-mio kanałowe ładnie grają w tle z DBEPlayera. Jeszcze do sprawdzenia przede mną grotesq i bad apple, zapowiada się ciekawie :-)

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

7

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

A to ten egzemplarz karty jest walnięty, czy np. w PC albo w aparacie foto działa prawidłowo, tylko z US nie chce?
W drugim przypadku podaj proszę producenta i dokładny model, dla potomności :) Może ktoś potwierdzi.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

KArta to Kingston 1GB, ale ona się dobrze czyta i tutaj i tutaj (nie ma problemów z np. plikami tekstowymi), natomiast z jakiegoś powodu na atari wychodzą takie ciekawostki po skopiowaniu.

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

9

Odp: MEGA STE - problemy z wyświetlaniem

W ST ważna jest jeszcze kolejność tego co ładuje się przy starcie systemu - tego normalnie nie zobaczysz. Sprawdź np. takim XBoot. Może po prostu na tych kartach w różnej kolejności wczytują się programy.