Temat: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Witam

Czy kasowarka epromów może nadać się do unieszkodliwienia koronawirusa czy innych bakterii?

Założenie jest takie aby klient wkładał swoje pieniążki do podanej szufladki a my szufladkę wkładamy do kasowarki :D

Zda to egzamin? jak tak to na jak długo wkładać tam pieniądze?

- Atari Mega STE + Ustan z oryginalna klawiaturą i monitorem SM146; 1040STE; 1040STF; SM126; 800XE; 65XE; XCA12; konsola 2600
- C64, C64C, C64G; SD2iEC; 128; 128D; A500+; A600 z SD i Furią; A1200 z SD i karta ACA;
- Commodore PC 1-s; PC 10; PC 20; PC 30; 386sx, 486sx

2

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Jak kasowarka do EPROM-ów jest duża, to spróbuj również sam do niej wejść, tylko zamknij na wszelki wypadek oczy:-)
Co do czasu, to włączaj na tak długo jak wytrzymasz. Zawsze to pewniej:-)

3

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Daj spokój z UV. Kup IPA+ np. tu https://allegro.pl/oferta/tenzi-ipa-cle … 9124442836
Ja na początku epidemii kupiłem 5 l. i pryskamy co się da.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

@Mq, dlaczego drwisz sobie nie podając powodu dlaczego nie jest to dobry pomysł? Gdybym wiedział, że się nie daje z jakiś względów to bym nie pytał. A Ty dałeś post niczego nie wyjaśniający.

@jer, mamy środki do spryskiwania.... pytanie tylko ile tego piskać? Pryskasz za mało to nie zabije wszystkiego, spryskasz za dużo to banknot będzie wilgotny... Dlatego pytałem o kasowarkę do epromów.

Może ktoś napisze dlaczego to zły pomysł z kasowarką?

- Atari Mega STE + Ustan z oryginalna klawiaturą i monitorem SM146; 1040STE; 1040STF; SM126; 800XE; 65XE; XCA12; konsola 2600
- C64, C64C, C64G; SD2iEC; 128; 128D; A500+; A600 z SD i Furią; A1200 z SD i karta ACA;
- Commodore PC 1-s; PC 10; PC 20; PC 30; 386sx, 486sx

5

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Kwestia doczytania, jakiej długości promieniowanie emituje kasowarka i czy właśnie ono szkodzi wirusowi. Wiesz, UVA, UVB itp.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Na elektroda.pl  jest wątek pt. " Odkażarka UV-C dla telefonu/maseczek/kluczy", 
ale wg. mnie z wyłączeniem  maseczek,
Dlaczego, ? Bo  minister Szumowski w dniu 26 lutego wypowiedział się w następujący sposób:
"One nie pomagają, one nie zabezpieczają przed wirusem, one nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Na prawdę nie pomagają."
– Minister Łukasz Szumowski na pytanie po co ludzie noszą maseczki? Odpowiedział: "nie wiem".

Więc ... po co odkażać maseczki ?

7

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Pomysł wydał mi się dziwny, dlatego zażartowałem. Tylko tyle. Z resztą jest dziwny. To trochę tak jak by zapytać, czy przy użyciu kredek dla dzieci można pomalować elewację bloku mieszkalnego. Oczywiście można:-)
Ultrafioletu owszem używa się do dezynfekcji np. w placówkach medycznych, ale są to lampy o większej mocy i dezynfekują w ten sposób całe pomieszczenia, przy czym włącza się je na dość długi czas, a w przypadku koronawirusa, to z tego co czytałem powierzchnię na której mogą one występować trzeba by było naświetlać przez minimum 8h. Banknot ma dwie strony, więc w kasowarce (pod warunkiem że masz na tyle dużą, że cały banknot rozłożony się w niej zmieści) to masz 2x8h, bo banknot jak wiesz ma dwie strony:-) Mnożenie przez ilość banknotów pozostawiam już dla chętnych na czas kwarantanny, w której nie mają za bardzo co robić:-)
Aha, w dezynfekcji i w kasowarkach eprom występuje promieniowanie UV-C jeżeli dobrze pamiętam (do sprawdzenia), więc teoretycznie chyba jest to ten sam rodzaj promieniowania, tak że może i to pod tym względem zadziałać, pomijając skalę.

8

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

@Mq, i jeżeli faktycznie trzeba tak długo by trzymać banknot w kasowarce to faktycznie, mija się z celem. Jestem pewien, że w tym temacie wiesz o niebo więcej niż ja i WIELKIE dzięki za wyjaśnienie. Dzięki Twojej sugestii moja kasowarka będzie służyła dalej do amatorskiego kasowania epromów na własne potrzeby:D

- Atari Mega STE + Ustan z oryginalna klawiaturą i monitorem SM146; 1040STE; 1040STF; SM126; 800XE; 65XE; XCA12; konsola 2600
- C64, C64C, C64G; SD2iEC; 128; 128D; A500+; A600 z SD i Furią; A1200 z SD i karta ACA;
- Commodore PC 1-s; PC 10; PC 20; PC 30; 386sx, 486sx

9

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Ja miałem kiedyś problem w inną stronę.
Potrzebowałem skasować EPROM nie mając kasowarki.
Ale u mojej mamy w przychodni są lampy UV - zamontowane na stałe i ruchome.
Sprawdziłem długość fali - taka sama jak w kasowarkach.
No to wyczyściłem w przychodni po godzinach ze 4 układy xD

grzybson/SSG^NG

10

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

JLS napisał/a:

Na elektroda.pl  jest wątek pt. " Odkażarka UV-C dla telefonu/maseczek/kluczy",
ale wg. mnie z wyłączeniem  maseczek,
Dlaczego, ? Bo  minister Szumowski w dniu 26 lutego wypowiedział się w następujący sposób:
"One nie pomagają, one nie zabezpieczają przed wirusem, one nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Na prawdę nie pomagają."
– Minister Łukasz Szumowski na pytanie po co ludzie noszą maseczki? Odpowiedział: "nie wiem".

Najwidoczniej zmienił zdanie pod wpływem Prime M aka Mateo, bo teraz maseczki będą siłą napędową gospodarki... wszyscy będą je szyć i sprzedawać po 15zł/sz..

A wracając do tematu, jakieś 3 tygodnie temu zanabyłem ( a właściwie mam nadzieję - bo jeszcze nie dotarła ) w Chinach lampę UV-C o mocy 56W, taką tubę pionową z jonizatorem... myślicie, że taka moc jest już wystarczająca by odkazić niewielkie pomieszczenie.. np przedpokój z zakupami?

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

11

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Moc jest ok, dl fali 183nm tez ok. Pozostają 2 inne kwestie:

- czas (pol godz to minimum)

- ekspozycja - efekt biobójczy tylko tam gdzie dotrze światło UV

Ergo - to metoda pomocnicza i uzupełniająca metodę zamgławiania. I zakupów tym nie odkazisz. Musisz wyjąć każdy produkt i przemyć opakowanie roztworem etanolu albo detergentem.

Lampy używaj do sesji w kuchni i łazience - ogólnie poprawi higienę pomieszczeń (nie zastępując ich mycia).

12

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

I o to chodzi by uzupełnić odkażanie np za pomocą IPA, natomiast głównie (prócz paczek itd) myślałem o ubraniach.. tu chyba si ę też sprawdzi przy założeniu, że będą odwracane celem ekspozycji na światło UV.

Teraz jest deficyt i wszelkiej maści płyny dezynfekujące są w cenie.. a co myślicie o ekopropanolu sprzedawanym w postaci żelu do podgrzewaczy...  przy odpowiednim rozcieńczeniu z wodą destylowaną mogło by spełniać podobne zadanie jak IPA? oczywiście nie do celów spożywczych...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

13

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Bimber se zrób - i masz dobry etanol do odkażania na zewnątrz i wewnątrz... Nie tylko pomieszczeń.

Sikor umarł...

14

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Swoją drogą zastanawia mnie czemu ludzie sie rzucili na IPA skoro podrozalo kilkukrotnie :D
Z powodzeniem do naszych zastosowań nadaje sie też metanol ktory nadal jest tani bo jest w zasadzie odpadem produkcyjnym.
Może troche bardziej kusi niż IPA ale trzeba cwiczyc silną wole :D:D:D:D

15

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Sikor napisał/a:

Bimber se zrób - i masz dobry etanol do odkażania na zewnątrz i wewnątrz... Nie tylko pomieszczeń.

Phiiii tak to ja się już od 2 tygodni dezynfekuje... :-) Boję  się o wątrobę... :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

16

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Oj tam, wątroba się regeneruje... O ile jej nie zdezynfekujesz do końca...

Sikor umarł...

17

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

pancio.net napisał/a:

I o to chodzi by uzupełnić odkażanie np za pomocą IPA, natomiast głównie (prócz paczek itd) myślałem o ubraniach.. tu chyba si ę też sprawdzi przy założeniu, że będą odwracane celem ekspozycji na światło UV.

Teraz jest deficyt i wszelkiej maści płyny dezynfekujące są w cenie.. a co myślicie o ekopropanolu sprzedawanym w postaci żelu do podgrzewaczy...  przy odpowiednim rozcieńczeniu z wodą destylowaną mogło by spełniać podobne zadanie jak IPA? oczywiście nie do celów spożywczych...

Ja nie wiem czy nie szybciej i lepiej to te ubranie wrzucić do pralki na najkrótsze delikatne pranie - wirusa pozbędziesz się totalnie a cenne alko zostanie (do odkażania maseczek czy przedmiotów, które z wodą nie mogą mieć kontaktu, do awaryjnej dezynfekcji rąk w terenie itp).

18

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Trzeba jeszcze pamiętać, że UV potrafi niszczyć plastiki itp. Zobacz jak wyglądają niektóre tworzywa sztuczne i banery reklamowe poddane działaniu sporej ilości UV. Wiem, że lampa ma mniej, ale warto o tym pamiętać. No i o dzieciach i o zwierzakach, żeby się nie napatrzyły na UV :)

19

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

jer napisał/a:

Daj spokój z UV. Kup IPA+ np. tu https://allegro.pl/oferta/tenzi-ipa-cle … 9124442836

jer ale czy przypadkiem ten odtłuszczacz nie zawiera tylko 20% alkoholu?
Zdaje się, że do dezynfekcji jest potrzebne minimum 72-75%.

pancio.net napisał/a:

Najwidoczniej zmienił zdanie pod wpływem Prime M aka Mateo, bo teraz maseczki będą siłą napędową gospodarki

..coś w tym jest. Tam gdzie mieszkam jest firma, która produkuje takie maseczki (przede wszystkim dla górnictwa).
Zatrudnienie o ile się nie mylę ponad 200 osób.

Co do samych maseczek to wszędzie trąbią, że one nie chronią zdrowych osób ale ograniczają roznoszenie wirusa przez chorych tj. chorzy powinni je nosić a nie zdrowi.
Więc może doszli do wniosku żeby je wszyscy nosili aby ograniczyć roznoszenie zarazków w społeczeństwie przez potencjalnych chorych.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2020-04-13 11:39:05)

20

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

...a tak na marginesie to dziwne trochę, że życie na ziemi istnieje tyle milionów lat a dopiero teraz koronawirus przeszedł z nietoperza na człowieka.

21

Odp: Kasowarka EPROM a Koronawirus - zabije wirusa?

Różne choroby przechodziły na pewno wielokrotnie. I wielokrotnie wymierały wraz ze śmiercią zakażonego. Ludzi było mniej, większe odległości, gorsze, wolniejsze środki komunikacji, szanse na rozprzestrzenianie się choroby rzędy wielkości mniejsze. Teraz jest inaczej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.