26

Odp: XC12 - co to za turbo?

Do wczytywania taśma powinna być ustawiona na początku sygnału, inaczej może się nie wczytywać.

Pierwszy raz puszczasz taśmę od rozbiegówki, a jak usłyszysz pisk to np. reset i rozpoczynasz wczytywanie od nowa (jak się pojawi Basic, a program uruchamiany ze Start+Option to wpisz B. i Return, na Self Teście trzymając Start i Option naciśnij Reset i po sygnale Return), lub ustaw wg licznika.

"Inną kasetę" - bo ta wygląda na jakiś no-name, więc jakość taśmy może być słaba, a do tego jest to kaseta używana. A skoro nie masz jeszcze innych kaset to tak jak napisał Marpla nagraj sygnał dalej - co najmniej 20 obrotów od początku taśmy.

Kasety: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=5370 i w dość niefartownym miejscu (niedaleko szpitala zakaźnego), na Staszica (Wawa) - jest to dobrze zaopatrzony sklep - kasety, dyskietki.

Edit: Jeżeli masz inny magnetofon na którym możesz nagrać dźwięk z PC na kasetę, to możesz w ten sposób przenieść programy z PC, na początek - jak pisałem wcześniej - program do obsługi Turbo K.S.O. w wersji 2T12 nagraj w Omicron Turbo Turgen-em. Omicron Turbo to format sygnału który jest odczytywany przez różne systemy Turbo, w tym przez K.S.O..

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-01 06:02:33)

27

Odp: XC12 - co to za turbo?

Już tak robiłem, tzn. nagrywałem program z basic od 020 na liczniku, tak samo jak wgrywałem z początku sygnału.
Efekt podobny.
Niestety, nie mam innego magnetofonu żeby coś na nim nagrać z Turgen'a.
No nic, zaopatrzę się w jeszcze parę gadżetów (kasety, adaptery itp.) i będę dalej testować.
Dzięki za pomoc wszystkim.

28

Odp: XC12 - co to za turbo?

To zrób jeszcze taki myk.
Rozkręć wtyczkę przewodu SIO, i wyjmuj po jednym przewodzie z gniazda gdzie jest osadzony.
Na końcu jest taka blaszka stykową. Popatrz na nią, zapewne będzie cała zaśniedziała pokryta wręcz czarnym nalotem.
Przeczyść ją, zmontuj i następna..... wyjmuj po jednym by nie pomylić który przewód do którego gniazda.
Wbrew pozorom zły styk psuje dużo krwi.

29

Odp: XC12 - co to za turbo?

odnośnie wczytywania z adapteru kasetowego,
ten akurat tak sygnałem 'sieje' w powietrzu, że pierwsze wczytania programu zrobiłem ...przypadkowo nie wciskając 'play'. i się wgrało. acz miałem ustawione wzmocnienie głosu prawie na maxa. także do użycia adapteru kasetowego, głowicy nie reguluję. mam dwa adaptery, przez różnych chińczyków robione, jeden gra ciszej drugi głośniej, ale oba działają.

po co wymieniałem kondensatory,
jer opisuje, że do budowy xc12 użyto kiepskich kondziorów które szybko/istotnie zmieniały pojemność nawet od samego grzania przy lutowaniu (ceramiki). z kolei te elektrolity prędzej powysychaja w środku a nie spuchną (jak 'współczesne' eletrolity), więc po ~30 latach...
poza tym jer na stronie 'serwisu' zwraca uwagę na źle dobrane wartości kilku kondensatorów i zaleca drobne modyfikacje.

no raczej nie jest tak, że cała elektronika magnetofonu jest projektowana pod jakąś konkretną głowicę. to chyba głowica powinna być dobrana do układu. kondensatory wymieniłem na takie jakie fabrycznie miały być lub jakie powinny być.
poszedłem za opisem na stronie dere-serwisu. sprzęt działa alegancko.
[ wczytuje omicron turbo @ 4040 bodów ]

sobota zeszła na testach i takim ustawieniu głowicy, aby wczytywały się (sprawdzone jako działające na ca12), zarówno stara taśma 'dziedzictwo gigantów'/mirage (z bardzo cichym sygnałem), oryginalne 'miecze valdgira II'/asf (bardzo głośny (nadal) sygnał), nowe 'miecze v.I'/retronics, nowa taśma 'atari basic', moje stare taśmy turbo2000/sonix i stare zestawy/'the marauder'.

zdjęcia:
ja też nie widzę żadnej szramy na głowicy, widzę odbicie otworu z naprzeciwka.

filmik:
- takie 'szarpanie' taśmy nie jest pożądane.
- przychylam się do przedmówców, testowałbym zapis/odczyt na lepszej taśmie.
- (!) nie widzę uziemienia obudowy głowicy. zwyczajowo pod prawą śrubką głowicy daje się, uszko/blaszkę do której przylutowuje się króciutkim przewodem do masy przewodów sygnałowych głowicy.

Ostatnio edytowany przez takron27 (2020-06-01 12:34:23)

30

Odp: XC12 - co to za turbo?

@Zenon/Dial

Faktycznie były czarne, niestety przeczyszczenie nic nie poprawiło w kwestii ładowania kaset.
Zostawię to póki co jak jest, zdobędę trochę gratów do testów to jeszcze posprawdzam.
Dzięki.

31

Odp: XC12 - co to za turbo?

O głowicy zapomniałem napisać - przewody są poskręcane, więc narzuca się pytanie czy się dobrze trzymają?

32

Odp: XC12 - co to za turbo?

W ramach podsumowania napiszę, że z adaptera magnetofon wczytuje wav zrobiony w Turgenie.
Na nowej kasecie C-60 (https://www.polyplay.xyz/Cassette-C-60) nadal nie wczytuje prostych programów z Basic a dodatkowo uszkadza taśmę, więc raczej używać go będę tylko z adapterem.

33

Odp: XC12 - co to za turbo?

Czyli jednak mechanika. Może uda się ustalić przyczynę - w jaki sposób uszkadza taśmę?

34

Odp: XC12 - co to za turbo?

Powoduje zagniecenia takie jak na zdjęciu w równomiernych odstępach.

Post's attachments

IMG_20200617_144530.jpg 493.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

35

Odp: XC12 - co to za turbo?

Mam podobnie w jednym magnetofonie. Zniszczyłem w ten sposób Alchemię od Dudiego :-(

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

36

Odp: XC12 - co to za turbo?

sprawdź skosy kółek dociskających, wygląda, że nie sa wypoziomowane

Sikor umarł...

37

Odp: XC12 - co to za turbo?

a jak to się sprawdza/reguluje? :)

38

Odp: XC12 - co to za turbo?

Nie robiłem tego, ale skoro jest powtarzalne i zagina w ten sposób - sugeruje zły docisk i zsuwanie się taśmy z toru.

Sikor umarł...

39

Odp: XC12 - co to za turbo?

zasadniczo taśma podczas przesuwu jest dociskana tu, między rolką dociskową a ośką koła zamachowego

Post's attachments

--IMG_20200531_180342.jpg 132.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

40

Odp: XC12 - co to za turbo?

To się nazywa kapstan czy jakoś tak.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

41

Odp: XC12 - co to za turbo?

Wygląda, że któraś z części - gumowa rolka lub bolec-ośka od koła zamachowego mają luz (to drugie raczej nie powoduje takich zagięć, chyba, że koło zamachowe nie jest dociążone, jednak w XC12 powinno być całe metalowe), lub jak pisał Sikor rolka jest przekrzywiona. O dociśnięciu koła zamachowego do góry pisałem, przyczyną może być też brudna - śliska - guma rolki dociskającej, to też pisałem, lub luz tej rolki - od góry jest  czarne ... (z nazwami mam problem - kapstan - tak, ale mało obrazowo, a jak nazywają się poszczególne elementy?) ... czarna "zawleczka" - taki grzybek, którego widać tylko czarny okrągły wierzch - powinien być dociśnięty, sama rolka też powinna być dociśnięta do taśmy. Zerknę jeszcze raz na filmik, może to drganie jest tym spowodowane...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-18 12:13:19)

42

Odp: XC12 - co to za turbo?

1010 tak mi zrobił (i zmiął mi Monty'ego) jak ta blaszka dociskająca kasetę od tyłu była odgięta.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

43

Odp: XC12 - co to za turbo?

Ciężko się z tego filmiku zorientować, bo jest kręcony z ręki... jednak mam wrażenie, że rolka się lekko porusza - nieznacznie unosi i pociąga do góry taśmę (wcześniej myślałem, że przyczyną jest mechanizm nawijający taśmę i dlatego nie przywiązałem do tego wagi).

Rolka od góry jest trochę brudna, z boku gdzie najważniejsze nie widać, ale myślę, że jak się coś takiego dzieje to warto dokładnie przeczyścić - ja to robię tak, że na pałeczkę z watą nalewam spirytusu (lub specjalnego płynu jak mam) i przy włączonym Play dociskam do obracającej się rolki, zmieniam pałeczki, aż do momentu, gdy bród już nie schodzi.

Ja bym wyciągnął to czarne okrągłe zabezpieczenie od góry i zobaczył czy metalowa obudowa rolki nie spadła z plastikowej tulejki na którą jest nałożona - powinna być dociśnięta na płasko. Uwaga na sprężynę! A w razie jeżeli jest luz w docisku to bym tę sprężynę dogiął.

Może spróbuję zrobić zdjęcia...

PS. Mi kiedyś "jamnik" tak zmiętolił taśmę włącznie z rozbiegówką...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-18 14:08:58)

44

Odp: XC12 - co to za turbo?

Kapstan (czyli ta metalowa rolka) jest stabilizowana przez taki plastikowy pierścień wciskany na nią z góry. Widać, wystarczy popatrzeć. Jeśli ten pierścień się zsunie, rolka dostaje luz ma tendencje do poruszania się góra-dół. To dla odmiany może przesuwać taśmę i ją zaginać.Sugeruję złapać małymi kombinerkami kapstan, pociągnąć go do góry a potem dopchnąć element mocujący do dołu. W ten sposób rolka przestanie latać i wszystko powinno się uspokoić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

45

Odp: XC12 - co to za turbo?

Spindel kapstana, czyli ten gwóźdź nie ma możliwości poruszania się w pionie, bo jest związany na stałe z kołem zamachowym i dolnym końcem opiera się o teflonowe łożysko. Poruszy się w granicach luzu gdy ktoś odwróci magnetofon spodem do góry,  na co chyba nie wpadł żaden użyszkodnik w czasie odczytu. Serwis jak najbardziej postępuje w ten sposób z wyjętą mechaniką do pomiarów przebiegów i magnetofon wtedy działa prawidłowo nie gniotąc taśmy.
Natomiast luz pionowy gumowej rolki dociskającej może skutkować zgniataniem taśmy. Dźwignia tej rolki jest nałożona na plastykowy kołek i zabezpieczona wciśniętym w ten kołek zatrzaskiem. To ten czarny talerzyk, który można wyciągnąć w celu zdjęcia rolki do czyszczenia czy regulacji. Po założeniu należy ten talerzyk-pineskę wcisnąć do oporu. W tym przypadku może ta pineska się wysunęła nieco i jest przekoszenie rolki gumowej w stosunku do spindla, lub sama dźwignia rolki jest odkształcona.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

46

Odp: XC12 - co to za turbo?

W XC12 ma możliwość, bo nie ma wcięcia na krążek który go przytrzymuje. Ta podkładka od spodu niewiele daje bo jak koło zjedzie w dół to ociera się metalowymi brzegami o "blachę" na której zamocowana jest ta podkładka, to daje nieprzyjemne dźwięki i błędy transmisji. Mam dwa XC12 i jest identycznie.

Postaram się to pokazać na zdjęciach...

Edit: Kombinerkami nie ma potrzeby (jeżeli to tylko przez kawałek gumy / skóry) - ale przy zdjętej obudowie wystarczy od spodu wcisnąć i przytrzymać koło zamachowe, a od góry docisnąć ten element mocujący ręcznie (nie potrzeba siły).

Koło zamachowe (od widok od spodu) wersja XCA12:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/xca12_kz.jpg

Koło zamachowe (od widok od spodu) wersja XC12 (pasek zdjęty):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/xc12_kz.jpg

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-18 18:27:28)

47

Odp: XC12 - co to za turbo?

Wydaje się, że element mocujący dobrze siedzi, natomiast sama rolka wygląda nieciekawie. Na całej długości posiada drobne wgłębienia/dziurki, w jednym miejscu są dwa równoległe do siebie rowki/przetarcia (wzdłuż rolki) i zaraz po nich jeden rowek w poprzek rolki. Mam nadzieję, że widać to na zdjęciach. Poza tym wyczyszczenie jej nie ma końca, już zużyłem około 10 patyczków obustronnych z watą z izopropanolem i dalej zostawia czarne ślady. Po czyszczeniu zmiana jest taka, że krótki program nagrany w Basic wczytuje za każdym razem (4 na 4 próby) ale Mieczy Valdgira już nie, możliwe że przez wcześniej nieco uszkodzoną taśmę.
Wrzucam też dwa filmiki, na których drganie taśmy występuje mniej więcej co około 1,5-2 obroty rolki, co też jest dziwne :)

https://we.tl/t-rYoqTqzRKY

Post's attachments

dziurki.jpg 974.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

mocowanie 2.jpg 837.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

mocowanie 3.jpg 1.04 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

mocowanie.jpg 1.09 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

rowek w poprzek.jpg 972.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

rowki wzdłuż 2.jpg 618.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

rowki wzdłuż.jpg 980.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

48

Odp: XC12 - co to za turbo?

Ewidentnie przesuw na tej rolce dociskającej. Na drugim filmie widać jak mocno drga całe ramię, czyli albo skos albo właśnie to włębienie - bo ewidentnie co obrót według mnie. Zaznacz sobie kropkę cienkopisem u góry rolki i sprawdź.
Co do taśmy - jak nie była mocno pogięta to w latach używania magnetofonu "naprawiałem" takie okrągłą kredką - taśmę wysuwałem poza kasetę i podkładałem okrągłą (to jest ważne) kredkę/ołówek (plastikowy długopis się nie sprawdzał) i w miejscu przegięć dociągałem ręcznie rolkami kasety, pamiętając, aby taśma była lekko dociągnięta. Kilka razy lewo-prawo i często pomagało. Oczywiście najlepiej zgrać to później na inną taśmę dla bezpieczeństwa, ale ileś programów tak sobie odratowałem.

Sikor umarł...

49

Odp: XC12 - co to za turbo?

Co do patentu z kredką to też na początku wpadłem na podobny pomysł ale taśma była w pewnym miejscu zbyt pogięta albo za mało się starałem i nie udało się wyprostować. Popróbuję jeszcze z tym, dzięki.

Edit:
https://we.tl/t-LBGbxQx50f

Widać, że buja taśmą rzadziej niż pełen obrót, no ale przynajmniej mamy winowajcę :)

Ostatnio edytowany przez gienekk (2020-06-18 21:29:32)

50

Odp: XC12 - co to za turbo?

Gumowa rolka powinna być matowa a nie lśniąca. Spróbuj umyć rolkę benzyna, lub acetonem. W przypadku trudności możesz przetrzeć papierem wodnym 800. Spindel też musi być czysty. Pionowe wgniecenie powstało wskutek pozostawienia magnetofonu na długi czas z wciśniętym play.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware