Temat: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum bo i Atari o którym pisze jest moim pierwszym. Z ciekawości kupiłem ten komputer bo za młodu miałem styczność tylko z komputerami z firmy commodore od C16 do A1200, i kilka razy z Amstradem a o Atari czytałem tylko w prasie. A że od jakiegoś czasu zainteresowałem się sprzętem retro więc w moim domu zagościło już C64, Amiga 500 (którą z różnym skutkiem od dwóch miesięcy przywracam do życia), kilkanaście konsol od Nes-a po PS3 i XBOX 360. Teraz postanowiłem adoptować coś z firmy Atari a że akurat trafiła się okazja (tak myślę) na Olx więc kupiłem wspomniane Atari 1040 STF. Sprzedający też niewiele potrafił o tym komputerze powiedzieć (bo też za młodu był wychowany na Commodore) i jedyne co się dowiedziałem to że komputer ma pamięć rozszerzoną do 4 MB, oraz że ma zegar podtrzymywany dwoma bateriami AA a w miejscu na modulator są jakieś dodane układy. Ponieważ jak pisałem z Atari jestem noga stąd pytanie do was. Po otwarciu komputera moim oczom ukazała się plątanina kabli, wszystkie miejsca na płycie obsadzone pamięciami (pewnie te wspomniane 4 MB), koszyk z dwoma bateriami AA podłączony gdzieś obok epromow (to pewnie TOS), same epromy (układy u2-u7) opisane jako 1.2 a takiej wersji TOS nigdzie nie znalazłem. Jest też jakaś płytka w miejscu modulatora i druga poniżej od której taśma idzie gdzieś na dół płyty. Ogólnie ciężko się rozeznać co jest oryginalne a co dorabiane. Dołączam zdjęcie całej płyty, jak trzeba będzie mam też bardziej szczegółowe.

Post's attachments

IMG_20200814_100609_copy_1600x1200.jpg 506.88 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

Od końca zaczynając - ta "płytka poniżej" (modulatora) to jest właśnie rozszerzenie pamięci podpięte do płyty "na pająka" (jak działa to nie ruszać). Ta płytka w miejscu modulatora - nie wiem co to, możesz zrobić lepszą fotkę tego rejony coby np. było widać te przewody, do czego są podpięte?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

To jest OverScan:
http://atari.wroclaw.pl/hardgraf.html#overscan
ciekawa płyta.

http://tho-otto.de/hypview/hypview.cgi? … ;index=824

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2020-08-15 21:14:08)

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

Dzięki wielkie za odpowiedzi. A co z TOS, bo na kościach mam zapisane 1.2 a nigdzie w internecie nie znalazłem takiej wersji, a w opisie tego overscana jest info ze potrzebuje jakiegoś dodatkowego pliku więc podejrzewam że jest on już w Tosie zapisany. Czy jeśli zmienię tos na inną wersję (wolałbym mieć polską niż niemiecką) to będzie się to gryzło z tym overscanem?

5

Odp: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

TAk, to jest Overscan.
Do tego overscana, potrzebny jest programik. który powoduje że zaczyna działać.
Służy do podwyższenia roździelczości wyświetlanego obrazu.  Dość przydatna rzecz raczej przu użytkach.
Tos 1.02 to taka pośrerdnia wersja, najlepsza do tej płyty będzie wersja 1.04. 
Wyższa wersja będzie już wymagała dodatkowej elektroniki.
I z tego co widzę to na tą płytę Tos tylko w 6 kostkach.
I w żadnym Tosie nie ma zapisanej procedury uruchamiania Overscanu. Potrzebny jest sterownik.
Możliwe również że do zegara, też potrzebny jest program do jego ustawuienia.
W razie chęci wymiany tosa na 1.04  możemy się dogadać i mogę nagrać taki tos.

6

Odp: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

Atari-User napisał/a:

TAk, to jest Overscan.
Do tego overscana, potrzebny jest programik. który powoduje że zaczyna działać.
Służy do podwyższenia roździelczości wyświetlanego obrazu.  Dość przydatna rzecz raczej przu użytkach.
Tos 1.02 to taka pośrerdnia wersja, najlepsza do tej płyty będzie wersja 1.04. 
Wyższa wersja będzie już wymagała dodatkowej elektroniki.
I z tego co widzę to na tą płytę Tos tylko w 6 kostkach.
I w żadnym Tosie nie ma zapisanej procedury uruchamiania Overscanu. Potrzebny jest sterownik.
Możliwe również że do zegara, też potrzebny jest program do jego ustawuienia.
W razie chęci wymiany tosa na 1.04  możemy się dogadać i mogę nagrać taki tos.

Ale na kostkach TOS jest napisane 1.2, a nie 1.02. Da się to jakoś sprawdzić w systemie po starcie komputera? Bo niestety na chwile obecną nie mam możliwości nagrywania dyskietek. No i czy da się obsługiwać TOS (a właściwie to GEM) bez użycia myszki?

7

Odp: Rozszerzone Atari 1040 STF, tylko o co?

TOS 1.02 i 1.2 to jedna i ta sama wersja. Emulacja myszy to Alt+kursory i Insert jako LPM.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.