1

Temat: GTIA problem

Przez nieuwagę (lub głupotę/lub jedno i drugie) wsadziłem GTIA odwrotnie do podstawki GTIA Fixera i włączyłem kompa. Po wsadzeniu poprawnie układu, wszystko wydaje się działać bezproblemowo, za wyjątkiem nieszczęsnego Numena, który zawiesza się zaraz po wczytaniu.

Po podmianie GTIA na inne (bez wady) i wsadzeniu go w GTAI Fixera Numen działa bezproblemowo.

Pytanie do mądrzejszych co mogło się uszkodzić? GTIA, czy też któryś HCT lub inny element na fixerze poszedł z dymem?

2

Odp: GTIA problem

SysInfo co ci mówi jeśli chodzi o GTIA?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: GTIA problem

W sumie nic ciekawego IMHO wygląda ok, oprócz tej pionowej kreski.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-10-08 18:34:37)

Post's attachments

sysinfo_gtia1.jpg 219.02 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-10-08) 

sysinfo_gtia2.jpg 244.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sysinfo_info.jpg 276 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: GTIA problem

Ta kreska na samym środku to normalne zachowanie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: GTIA problem

fixer przy numenie nie powinien być źródłem problemu. też mam 'drutowane' gtia..

6

Odp: GTIA problem

Jedyne niebezpieczeństwo  to uszkodzenie pinu 7 (D0), bo na niego podane zostało zasilanie. Ale to już by było widoczne na testach.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: GTIA problem

lopez napisał/a:

nieszczęsnego Numena, który zawiesza się zaraz po wczytaniu

A dokładniej? Czy menu działa dobrze, czy demo wczytuje się całe i zawiesza, gdy widać 100% czy czarny ekran?
Jakie inne rozszerzenia masz w tym kompie?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

8

Odp: GTIA problem

Wczytuje się całe, pokazuje czarny ekran lub śmieci na ekranie. W komputerze jest jeszcze wlutowany SIMMExp Mq oraz przełącznik systemów Mq. Z tym, że wszystko działało poprawnie do czasu aż nie wyciągałem Fixera z GTIA aby przetestować inną Atarynkę :(.

Niestety podczas składania ponownie w całość zrobiłem f**k'up :(

Jak wsadzę GTIA (sprawnego) z innej Atarynki do fixera to Numen działa prawidłowo, więc odrzucam inne uszkodzenia.

9

Odp: GTIA problem

Założyłeś Anti-Numen GTIA Mod. ;)

Skoro z tym GTIA nie działa, a z innym tak, to logiczne, że uszkodzone jest GTIA. Ale co dokładnie się stało, że cała atarka się zawiesza, to nie mam pojęcia.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

10

Odp: GTIA problem

To ciekawostka swoją drogą.

GTIA spośród czwórki: ANTIC, GTIA, POKEY i PIA jest najbardziej pasywny.

ANTIC może HALT-ować CPU i wrzucać na magistralę adresy, a POKEY i PIA mogą generować przerwania, a samo PIA dodatkowo przełączać dodatkowy RAM i przełączać w obszarach RAM/ROM. To w teorii może odpowiadać za zwisy i niestabilność (w wypadku uszkodzenia/niestabilności układu).

GTIA sam z siebie tylko "przekazuje dalej" to co generuje na wizję ANTIC, nie generuje przerwań - może zakłócać działanie obrazu, ale nie ma jak wpłynąć na pracę CPU. W skrajnym przypadku w teorii mógłby powodować brak obrazu, ale raczej nie zakłóci pracy CPU. Nie analizowałem źródeł "Numena", ale obstawiam, że nie ma tam warunków typu: jeżeli klawisze konsoli lub któryś FIRE jest wciśnięty, to zrób RANDOM jmp ;)

Dla fanów teorii spiskowych mam hipotezę: GTIA ma usterkę, która ujawnia się przy "Numenie" z racji dość intensywnego "obciężania" przez efekty układ pobiera nieco więcej energii niż w pełni sprawy układ, co powoduje zakłócenia stabilności zasilania w Atari, co może powodować zwisy ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2020-10-09 16:30:06)